Martwe pole w lusterku – czym jest? Jak się go pozbyć?

Redakcja 2023-08-07
autostrady.com.pl » Blog » Martwe pole w lusterku – czym jest? Jak się go pozbyć?

Podczas prowadzenia samochodu trzeba zachować wyjątkową ostrożność i stale obserwować otoczenie pojazdu. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Jednym z narzędzi, które pomagają w bezpiecznym manewrowaniu, są lusterka samochodowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one idealne. Martwe pole w lusterku to jedna z bolączek, która może zaważyć na bezpieczeństwie za kółkiem. Czym jest? Jak je zminimalizować? Czytaj dalej. 

Martwe pole w lusterku: co to jest?

Lusterka samochodowe pomagają kierowcy poszerzyć pole widzenia dookoła pojazdu – tak, by możliwe było np. dostrzeżenie auta wyjeżdżającego z bocznej ulicy czy rozpoczynającego manewr wyprzedzania. To dlatego już na kursie prawa jazdy dużą wagę przykłada się do ich prawidłowego ustawienia. 

Zerkanie w lusterka powinno być też częstym nawykiem w trakcie jazdy – to jeden z kluczowych wymogów bezpieczeństwa. Sęk jednak w tym, że nawet najlepiej ustawione lusterka nie dają w 100% pełnego obrazu sytuacji. W pewnym obszarze znajduje się tzw. martwe pole. 

Czym jest martwe pole w lusterku? Chodzi o obszar, który nie jest widoczny z pozycji prowadzącego pojazd przy pomocy lusterek 

Gdzie znajduje się martwe pole w samochodzie? 

Martwe pole powstaje głównie z uwagi na obecność słupka B nadwozia – to on stanowi barierę utrudniającą zobaczenie pełnego obszaru za pojazdem. Te przestrzeń znajduje się za tylną lewą ćwiartką pojazdu. Uwaga! W tym obszarze może się zmieścić nawet duży pojazd osobowy czy motocykl lub skuter. Przeoczenie jego ruchu może kosztować zdrowie lub życie. Gdyby taki pojazd uderzył w bok Twojego podczas zmieniania pasa, najpewniej utracisz kontrolę nad jazdą. To prosty przepis na wypadek! 

Z czego bierze się martwe pole? 

Chociaż, jak już wiesz, jedną z przyczyn powstania martwego pola jest sama konstrukcja samochodu, to nie wszystko. Równie ważne jest dobre ustawienie lusterek – zarówno bocznych, jak i wstecznych. Jeśli nie zostaną one dobrze wyregulowane względem pozycji, w jakiej znajduje się kierowca, martwe pole może być znacznie większe. 

Tymczasem, z drugiej strony, uważne i staranne wyregulowanie tych akcesoriów oraz samego fotela może sprawić, że martwe pole w lusterku stanie się znacząco mniejsze.  

Pamiętaj! Nie istnieje jedno, uniwersalne położenie lusterek. Każdy kierowca musi je ustalić samodzielnie – dostosowując ich kąty nachylenia choćby do swojego wzrostu czy do ustawienia fotela. Tu nie można sobie pozwolić na drogę na skróty! 

Martwe pole a ustawienie lusterek: jak zrobić to dobrze?

Zanim w ogóle przejdziesz do regulowania lusterek w samochodzie, cofnij się o krok. Zacznij od dostosowania pozycji fotela kierowcy. Pamiętaj, że każda zmiana jego ustawienia powoduje, że trzeba na nowo sprawdzić, czy lusterka pokazują to, co trzeba. 

Kiedy już ustawisz fotel, możesz zacząć regulować lusterka boczne oraz wsteczne. Jakimi zasadami się kierować? 

 • Lewe lusterko – ustaw je tak, aby w jego prawym dolnym rogu widzieć przednią klamkę drzwi. W tym ustawieniu dostrzeżesz, gdy będą się do Ciebie zbliżać za bardzo inne pojazdy, jak i zaobserwujesz sytuację na sąsiednim pasie ruchu. 
 • Prawe lusterko – ustaw je analogicznie, a więc tak, aby w jego dolnym lewym rogu było widać klamkę. 
 • Lusterko wsteczne – upewnij się, że widzisz w nim zarówno całą tylną szybę, jak i obiekty, które znajdują się za autem. Uwaga! Nie zasłaniaj przestrzeni dookoła tylnej szyby – powinna być wolna. To nie jest dobre miejsce np. na ułożenie kurtki zimowej czy dziecięcych maskotek. 

Martwe pole w samochodzie a technologia – z czego możesz skorzystać?

W nowoczesnych samochodach stosuje się różnorodne technologie, którym zadaniem jest ograniczenie do minimum martwego pola. Jakie mogą się okazać przydatne? Te najważniejsze to: 

 • lusterka asferyczne – pozwalają poszerzyć pole widzenia kierowcy dzięki temu, że zewnętrzna część załamuje się na zewnątrz; 
 • asystent martwego pola – to dodatkowy system, który jest sprzęgnięty z sensorami zamontowanymi na lusterkach zewnętrznych i ostrzega, gdy od tyłu zbliżają się inne auta. Najczęściej robi to sygnałem dźwiękowym albo komunikatem na wyświetlaczu czy też na przedniej szybie. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że takie systemy stanowią wyłącznie wsparcie w walce z martwym polem. Same z siebie nie zapobiegną konsekwencjom nieuwagi kierowcy podczas jazdy. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak radzić sobie z martwym polem w trakcie jazdy?

Niezależnie od tego, ile systemów wspomagania zostanie zamontowanych w Twoim aucie, to Ty jako kierowca ostatecznie odpowiadasz za obserwacje sytuacji na drodze. Jak to zrobić? 

 • Wyrób sobie nawyk częstego spoglądania w lusterka. Rób to przy każdej zmianie biegu czy po zdjęciu stopy z pedału gazu, a także regularnie – od czasu do czasu – w toku jazdy. 
 • W sytuacjach, w których jest to konieczne, nie polegaj wyłącznie na lusterkach. Czasami trzeba obrócić się przez ramię albo wyjrzeć przez okno – tak, aby wyjść poza strefę martwego pola. Tylko w ten sposób upewnisz się, że na drodze nie kryje się zagrożenie. 

Pamiętaj też, żeby unikać ustawiania się w martwym polu pojazdu znajdującego się obok Ciebie. To jedna z podstawowych zasad, którymi powinno się kierować na drodze. Jak jej przestrzegać? 

 • Gdy poruszasz się po lewym pasie, a na środkowym znajduje się inny pojazd, utrzymaj co najmniej kilka metrów dystansu za nim albo jedź tuż przed nim. 
 • Unikaj pozycji, w której zderzak Twojego auta jest na wysokości głowy kierowcy jadącego po prawej stronie. To stwarza ryzyko, że gdy zechce on zmienić pas na lewo, zepchnie Cię z drogi. 

Trzymanie się tych kilku prostych wskazówek pomoże uniknąć groźnego wypadku. 

Co warto wiedzieć? 

 1. Martwe pole to obszar znajdujący się najczęściej za tylną lewą dolną ćwiartką pojazdu, którego nie obejmują lusterka w samochodzie. 
 2. Martwe pole w lusterku można zmniejszyć poprzez właściwe ustawienie lusterek bocznych i wstecznego. 
 3. Przed ustawieniem lusterek należy wyregulować fotel kierowcy. Czynności te należy powtarzać za każdym razem, gdy siedzisko zyska nowe ustawienie. 
 4. W celu zwiększenia ochrony przed martwym polem można wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia, np. lusterko asferyczne czy asystenta martwego polu. 
 5. Należy pamiętać o martwym polu w samochodzie podczas jazdy. Istotne są regularne spoglądanie w lusterka, a czasami także przez ramię czy przez okno.  
 6. Kierowcy powinni jeździć tak, aby unikać przebywania w strefie martwego pola pojazdu poruszającego się po sąsiednim pasie. 

Najczęściej zadawane pytania 

Co to jest martwe pole? 
Martwe pole jest obszarem niewidocznym w lusterkach samochodowych. Fakt jego istnienia zwiększa zagrożenie na drodze, zwłaszcza przy zmianie pasa. Dlatego trzeba być świadomym tego zjawiska i dostosować sposób poruszania się po drogach. Uważność warto zachować zarówno w kontekście obserwacji sytuacji na drodze (także przez obejrzenie się przez ramię), jak i unikania znajdowania się w martwym polu innych samochodów. 
Z czego się bierze martwe pole w samochodzie? 
Wpływa na nie konstrukcja pojazdu – ograniczenie stanowi głównie słupek B nadwozia, jednak problematyczne może być też niewłaściwe ustawienie lusterek. 
Jak dobrze ustawić lusterka, żeby uniknąć martwego pola? 
Przed ustawieniem lusterek trzeba wyregulować pozycję fotela kierowcy – to od niej w dużej mierze zależy ustawienie tych akcesoriów. W kolejnym kroku należy: 
 • lusterka boczne ustawić tak, aby w ich dolnych rogach (prawym dla lewego i lewym dla prawego) były widoczne klamki drzwi przednich pojazdu; 
 • lusterko wsteczne wyregulować w taki sposób, aby obejmowało cały obszar tylnej szyby oraz przestrzeni za nią. 
Warto też zadbać o to, aby obszar tylnej szyby był niezasłonięty, a regulację lusterek przeprowadzać po każdej zmianie ustawienia pozycji. 
Dlaczego martwe pole jest groźne? 
Martwe pole sprawia, że nie widzi się pojazdu poruszającego się po sąsiednim pasie. W efekcie, np. przy wykonywaniu manewru zmiany pasa, można w niego uderzyć i doprowadzić do groźnego wypadku. W takiej sytuacji, jako sprawca, zostaniesz obciążony kosztami kolizji – zostaną one pokryte z polisy OC Twojego pojazdu. Aby zabezpieczyć się przed skutkami uszkodzenia własnego auta, zadbaj o ochronę AC. b
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny