Czy można holować samochód na autostradzie? Aktualne przepisy

Redakcja Zaktualizowano: 2023-05-23
autostrady.com.pl » Blog » Czy można holować samochód na autostradzie? Aktualne przepisy

Do awarii samochodu może dojść na każdej drodze, również na autostradzie. Jednak awaria na drodze szybkiego ruchu jest dla kierowcy kłopotliwa. Jeżeli niezbędne jest holowanie, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy drogowej. Podpowiadamy, jak holowanie na autostradzie zostało uregulowane w przepisach oraz jak zminimalizować jego koszty.

Czy można holować samochód na autostradzie?

Wielu kierowców nie jest pewnych co do tego, czy można holować samochód na autostradzie? Jak brzmi odpowiedź? Tak, holowanie na autostradzie jest możliwe. Jednak w tym przypadku kierowca nie może liczyć na pomoc innego kierowcy – znajomego czy członka rodziny. Właściwym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnej pomocy. Dlaczego?

Zastrzeżenie mówiące, że usługę holowania na autostradzie mogą świadczyć wyłącznie wyspecjalizowane firmy, wynika wprost z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak można tam przeczytać: Zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Awaria na autostradzie – jak się zachować?

Awaria pojazdu może być stresująca. Na autostradzie trzeba dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jak postępować, gdy do usterki dojdzie właśnie na tej drodze?

Zasady postępowania po awarii na autostradzie:

 • samochód należy ustawić na pasie awaryjnym,
 • konieczne jest włączenie świateł awaryjnych,
 • w odległości 100 m od pojazdu należy umieścić trójkąt ostrzegawczy,
 • należy poinformować o awarii służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112,
 • kierowca i pasażerowie powinni założyć kamizelki odblaskowe i oczekiwać na pomoc drogową poza barierkami.

Dlaczego holowanie na autostradzie to zadanie dla służb?

Powodem są kwestie bezpieczeństwa. Maksymalna prędkość na autostradzie, z jaką mogą poruszać się m.in. samochody osobowe, to 140 km/h. Tymczasem dopuszczalna prędkość pojazdu holującego jest znacznie niższa – poza obszarem zabudowanym nie może przekroczyć 60 km/h. Z tego względu tak ważne jest zasygnalizowanie innym kierowcom poruszającym się po autostradzie ewentualnego niebezpieczeństwa.

Pojazdy pomocy drogowej są wyposażone w:

 • ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej – taki sygnał jest dużo lepiej widoczny niż światła awaryjne holowanego pojazdu, bo można go dostrzec z odległości co najmniej 150 m przy dobrej przejrzystości powietrza,
 • dodatkowe oznaczenia koloru żółtego – na kabinie kierowcy lub nadwoziu,
 • dodatkowy zestaw świateł tylnych – umieszcza się je na pojeździe holowanym, gdy ma miejsce tymczasowe zakrycie świateł pojazdu holującego.

Ile wynosi mandat za holowanie na autostradzie?

Kwestie bezpieczeństwa powodują, że holowanie samochodu na autostradzie we własnym zakresie jest karane mandatem. Ile wynosi mandat za holowanie na autostradzie? Jego kwota według obowiązującego taryfikatora mandatów wynosi 250 zł. Jednak to nie wszystkie konsekwencje finansowe, z jakimi musi liczyć się kierowca, który nie stosuje się do obowiązujących przepisów.

Mandat jest też przewidziany za:

 • zatrzymanie lub postój pojazdu na autostradzie w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu – 300 zł,
 • niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia – 300 zł.
OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zminimalizować koszty pomocy drogowej na autostradzie?

Holowanie na autostradzie może uszczuplić portfel. Z jakimi kosztami należy się liczyć? Wyjściowa stawka to często 100 zł, a dodatkowo kierowca płaci do 4 zł za każdy przejechany kilometr. W rezultacie rachunek za holowanie na autostradzie może wynosić 200-300 zł. Dobrą wiadomością jest jednak, że można zminimalizować ten wydatek. Jak?

Za holowanie na autostradzie może zapłacić firma ubezpieczeniowa – wystarczy wraz z OC lub pakietem OC/AC kupić assistance. Wówczas ubezpieczyciel zwróci koszty holowania na autostradzie – wystarczy jedynie przedstawić mu otrzymaną fakturę. Aby jednak towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło koszty holowania w całości, trzeba zwrócić uwagę na limity (kosztu czy kilometrów) – niektóre firmy je stosują.

Zdarza się, że za ubezpieczenie assistance wcale nie trzeba płacić – zostaje ono dołączone do polisy (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/) OC pojazdu ( jako gratis. W ramach takiej polisy ubezpieczyciele często (chociaż nie zawsze) zobowiązują się do pokrycia kosztów holowania niesprawnego pojazdu na autostradzie.

Co warto wiedzieć?

 1. Holowanie na autostradzie może być przeprowadzane wyłącznie przez specjalne pojazdy przeznaczone do holowania.
 2. Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, auto należy ustawić na pasie awaryjnym i następnie wezwać pomoc.
 3. Mandat za holowanie na autostradzie przez auto, które nie jest do tego przystosowane, wynosi 250 zł.
 4. Aby zminimalizować koszty holowania na autostradzie, warto wykupić ubezpieczenie assistance.
 5. Dobrze dobrane assistance zapewnia zwrot wydatków poniesionych na holowanie auta na autostradzie.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy ubezpieczyciel zapłaci fakturę za holowanie pojazdu na autostradzie?
Firma ubezpieczeniowa zwróci kwotę za holowanie auta na autostradzie po dostarczeniu faktury. Oznacza to, że nie zapłaci ona za usługę od razu po jej realizacji. Jeżeli jednak kierowca wykupi assistance, to otrzyma on zwrot poniesionych kosztów.
Czy na przyjazd lawety można poczekać w samochodzie?
Przebywanie w samochodzie znajdującym się na pasie awaryjnym jest niebezpieczne – w przeszłości na pasach awaryjnych dochodziło do wypadków. Najlepiej na przyjazd pomocy drogowej zaczekać za barierkami. Dla zwiększenia widoczności należy założyć kamizelkę odblaskową.
Czy holowanie auta na autostradzie we własnym zakresie jest zabronione tylko w Polsce?
Nie, ta zasada obowiązuje również na autostradach w innych krajach, np. w Niemczech. Jest to podyktowane zasadami bezpieczeństwa, w tym koniecznością właściwego zasygnalizowania niebezpieczeństwa innym kierowcom.
Jak podać swoją lokalizację na autostradzie?
Najprościej jest przekazać rozmówcy dane znajdujące się na słupku drogowym (tzw. słupku pikietażowym). Są też dwie inne możliwości: skorzystanie z budki z telefonem alarmowym (znajdują się one co 2 km po obu stronach jezdni) lub odczytanie współrzędnych z nawigacji GPS.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny