Jak zmienić koło na autostradzie?

Redakcja 2022-10-12
autostrady.com.pl » Blog » Jak zmienić koło na autostradzie?

Mimo że autostrady to drogi wysokiej klasy, to podczas przejazdu nimi konieczna może okazać się wymiana koła. Jak powinna przebiegać wymiana koła na autostradzie? Jak zadbać w tym czasie o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych uczestników ruchu? Poznaj odpowiedzi na te pytania – wymień koło na autostradzie w bezpieczny sposób.

Czy wymiana koła na autostradzie jest możliwa?

Wymiana koła na autostradzie jest dozwolona. Ze względu na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, kierowca mający problemy z ogumieniem nie może jednak zatrzymać się na pasie ruchu – musi skorzystać ze specjalnie wyznaczonego miejsca, czyli pasa awaryjnego. W przeciwnym razie narazi siebie i innych na niebezpieczeństwo, a dodatkowo może spodziewać się mandatu.

Mimo że wymiana koła na autostradzie nie jest zabroniona, to trzeba pamiętać o pewnych utrudnieniach. To właśnie one – w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem – mogą spowodować, że od razu zdecydujesz się na wezwanie pomocy drogowej:

 • niektóre odcinki autostrad nie posiadają pasów awaryjnych – przykładem może być odcinek od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe na A4,
 • na autostradzie nie wolno zawracać – to spore utrudnienie, gdy wymiany wymaga koło znajdujące się po stronie pasa ruchu.

Wymiana koła na autostradzie – krok po kroku

Przed wyjazdem w dłuższą trasę chcesz przygotować się na różne sytuacje na drodze? To bardzo rozsądne podejście. Oto jak krok po kroku powinna wyglądać wymiana koła na autostradzie:

 1. Zjedź na pas awaryjny – tylko tam będziesz mógł dokonać wymiany koła bez narażania się na mandat.
 2. Włącz światła awaryjne pojazdu – mogą to też być światła pozycyjne, gdy pojazd nie został wyposażony w światła awaryjne.
 3. Załóż kamizelkę odblaskową i wyjdź z pojazdu – najlepiej od strony pasażera (od strony barierek).
 4. Ostrzeż innych uczestników ruchu drogowego – ustaw ostrzegawczy trójkąt odblaskowy w odległości 100 m za pojazdem.
 5. Przystąp do wymiany koła – pamiętaj jednak, aby zachować szczególną ostrożność, gdy wymieniasz koło zlokalizowane po stronie pasa ruchu.

Na niektórych odcinkach autostrad kierowcy otrzymają bezpłatną pomoc w prawidłowym oznaczeniu zajętego pasa awaryjnego – zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników autostrady. Aby sprawdzić, czy istnieje taka możliwość, skorzystaj z Informacji Drogowej GDDKiA – infolinia jest dostępna całodobowo pod numerem 19 111.

Co robić, gdy wymiana koła na autostradzie się nie uda?

Nie zawsze wymiana koła na autostradzie przebiega sprawnie. Może się okazać, że mimo Twojej wiedzy i doświadczenia zmiana koła okaże się niemożliwa. Zdarza się też, że wymiana koła na autostradzie zajmuje zbyt wiele czasu. Jak wówczas postępować? Pozostaje wezwać pomoc drogową.

Holowanie pojazdów na polskich autostradach jest dopuszczalne, przy czym może ono zostać przeprowadzone wyłącznie przez profesjonalne firmy. Aby wezwać pomoc, powinieneś:

 • opuścić wnętrze pojazdu lub pas awaryjny – najbezpieczniej poczekać na przyjazd lawety za barierkami, a jeżeli tuż za nimi znajduje się ekran dźwiękochłonny, należy poszukać drzwi ewakuacyjnych,
 • zadzwonić pod numer 19 111 – po ustaleniu miejsca zdarzenia, pracownik infolinii przekieruje połączenie do właściwego Terenowego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.
OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Czy ubezpieczyciel pomoże z wymianą koła na autostradzie?

Często korzystasz z autostrad i obawiasz się, że w pewnym momencie konieczna będzie wymiana koła na autostradzie? Na taką sytuację można się odpowiednio wcześniej przygotować – wystarczy, że wraz z OC wykupisz ubezpieczenie assistance. Co daje posiadanie tej polisy?

W ramach ubezpieczenia assistance możesz liczyć na:

 • zwrot kosztów holowania samochodu na autostradzie – rozliczenie nastąpi po okazaniu firmie ubezpieczeniowej faktury,
 • fachową pomoc przy wymianie koła – ubezpieczyciel pokryje koszty robocizny wulkanizatora, a czasem materiałów.

Ubezpieczenie assistance nie jest szczególnie kosztowne, a dodatkowo zapewnia pomoc również w innych nieprzewidzianych sytuacjach w trasie.

Co warto wiedzieć?

 1. Wymiana koła na autostradzie przez kierowcę jest możliwa, ale ze względów bezpieczeństwa nie jest rekomendowana.
 2. Do wymiany koła można przystąpić dopiero po zjeździe na pas awaryjny i ostrzeżeniu o niebezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego.
 3. Jeżeli wymiana koła się nie powiedzie, należy wezwać pomoc drogową – tylko profesjonalne firmy mogą holować pojazdy na autostradzie.
 4. Dobra polisa assistance zapewnia m.in. zwrot kosztów holowania na autostradzie, gdy samodzielna wymiana koła jest niemożliwa.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa przy wymianie koła na autostradzie?
W Polsce kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie opuszczenia pojazdu kierowca jest traktowany jako pieszy, a wówczas obowiązują go już inne przepisy. Brak kamizelki może okazać się kosztowny – według nowego taryfikatora kara grzywny może wynosić do 3000 zł.
Czy wymiana koła jest dozwolona na autostradach za granicą?
To zależy od kraju – w niektórych państwach przepisy są bardziej restrykcyjne niż w Polsce i wymiana koła na autostradzie jest niedozwolona. Przykładem może być Francja. Tam za samodzielną wymianę ogumienia na autostradzie można otrzymać wysoki mandat.
Czy skorzystanie z patrolu autostradowego jest odpłatne?
Nie, usługa ta jest bezpłatna. Trzeba jednak pamiętać, że patrol autostradowy nie pomaga przy wymianie koła – jego zadanie polega na oznakowaniu miejsca zdarzenia. W rezultacie samodzielna wymiana koła jest dużo bezpieczniejsza – inni kierowcy zostają prawidłowo ostrzeżeni o zajęciu pasa awaryjnego.
Jak odczytać położenie pojazdu, korzystając ze słupka pikietażowego?
Słupki pikietażowe znajdują się na poboczu drogi i pozwalają odczytać aktualną lokalizację. Informacje na słupku wskazują na: numer drogi (np. A4), jej kilometr (np. 150) oraz setki metrów (np. 0, 5, 10).
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny