Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – czym się zajmuje GDDKiA?

Redakcja 2024-03-04
autostrady.com.pl » Blog » Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – czym się zajmuje GDDKiA?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to organ, który sprawuje kontrolę nad polskimi szlakami komunikacyjnymi. Wykonuje wiele zadań, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dróg. Jakie są najważniejsze funkcje GDDKiA? Co dokładnie wchodzi w zakres kompetencji tego organu?

Czym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to urząd, który istnieje od 1 kwietnia 2002 roku. Został on powołany przez Ministerstwo Infrastruktury w celu zarządzania autostradami, drogami krajowymi i ekspresowymi. Obecnie w ramach GDDKiA funkcjonuje 16 oddziałów terenowych oraz jednostka centralna w Warszawie.

Celem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest stworzenie bezpiecznych sieci komunikacyjnych, które mają wspierać lokalną gospodarkę. Organizacja ta ma za zadanie minimalizować wpływ infrastruktury tego typu na środowisko, a także zapewnienie jak największego możliwego komfortu podróżowania.

Inne cele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad to:

 • odpowiednie wydatkowanie środków publicznych w ramach budowy tras komunikacyjnych,
 • podnoszenie bezpieczeństwa na drogach krajowych i autostradach,
 • poprawa dostępności komunikacyjnej Polski dla innych krajów oraz połączenie naszego państwa z głównymi korytarzami transportowymi.

Kto zarządza GDDKiA?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest organem administracji rządowym. Podmiot ten realizuje zatwierdzony budżet państwa, a także realizuje zadania zarządcy. Osobą odpowiedzialną za działanie tego organu jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Czym zajmuje się Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad?

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem ruchem. Gromadzi dane na podstawie sieci dróg publicznych, które następnie są analizowane w celu optymalizacji ich działania. Inne zadania Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad to:

 • koordynacja i przygotowanie budowy płatnych autostrad, a także ich wyłączanie,
 • ochrona zabytków drogownictwa,
 • nadzór nad przygotowaniem infrastruktury drogowej o znaczeniu obronnym dla państwa,
 • współpraca z administracjami drogowymi z innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi
 • wydawanie zezwoleń na jednorazowe przejazdy dla pojazdów nienormatywnych,
 • realizacja polityki transportowej w zakresie dróg,
 • współpraca z organami samorządu terytorialnego w ramach utrzymania i rozbudowy infrastruktury drogowej.

Jakie drogie wchodzą w zakres działania GDDKiA?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czuwa nad całym systemem dróg krajowych w Polsce. Obecnie jest to 96 tras. Nadzór GDDKiA obejmuje:

 • autostrady i drogi ekspresowe (a także odcinki leżące w ich ciągach do czasu zakończenia budowy autostrad i dróg ekspresowych),
 • drogi o znaczeniu obronnym,
 • drogi alternatywne dla autostrad płatnych,
 • drogi obwodnicowe dla dużych aglomeracji miejskich,
 • drogi międzynarodowe na terenie Polski,
 • trasy zapewniające spójność sieci dróg krajowych,
 • drogi dojazdowe do przejść granicznych, które obsługują ruch osobowy i towarowy bez ograniczeń co do ciężaru całkowitego samochodów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad a pomoc kierowcom

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czuwa nad wszystkimi inwestycjami, które mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo i komfort kierowców. Organizacja ta gromadzi przede wszystkim informacje zgłaszane przez samych kierowców. Mowa tu m.in. o wypadkach czy problemach na drodze. Takie dane można przekazać lub uzyskać, korzystając z całodobowego numeru 19 111.

Na stronie internetowej GDDKiA można znaleźć również szczegółowe informacje na temat utrudnień na drogach. Zostały one naniesione na mapę, która uławia planowanie tras, unikając robót drogowych czy problemów wynikających z wypadków.

Co więcej, w razie wypadku po kontakcie z GDDKiA organ bezpłatnie zabezpieczy miejsce zdarzenia. Jego celem jest bowiem zwiększenie widoczności uszkodzonych pojazdów dla pozostałych uczestników ruchu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jakie informacje można uzyskać dzięki GDDKiA?

Za pośrednictwem GDDKiA można dowiedzieć się nie tylko o lokalizacji wypadów czy robót drogowych. Organ ten udostępnia dane także na temat:

 • ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie przekraczającej 12 ton,
 • aktualnych opłat za przejazd polskimi autostradami płatnymi,
 • lokalizacji Miejsc Obsługi Podróżnych i Punktów Informacji Drogowej.

Punkty Informacji Drogowej GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma swoje punkty informacji. To właśnie one gromadzą i udostępniają wspomniane dane. Są dostępne pod trzema numerami telefonów –

19 111, 22 375 86 95 i 22 375 86 96.

Dzwoniąc na podane numery, można uzyskać informacje na temat prowadzonych robót budowlanych, aktualnych warunków na drogach zarządzanych przez GDDKiA, a także przejezdności czy stanu jezdni. Pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mogą udzielić cennych porad, które ułatwią planowanie trasy.

Oprócz Punktów Informacji Drogowej działających pod wymienionymi numerami telefonu w Polsce istnieją też terenowe oddziały. Znajdują się one w każdym województwie. Ich dokładne adresy dostępne są na stronie internetowej GDDKiA.

Odszkodowania od GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie tylko gromadzi dane. Wypełnia również szereg obowiązków, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli organ ten niewłaściwie wykona takie zadania, a na drodze objętej jej nadzorem dojdzie do awarii czy wypadku, można ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Kiedy istnieje opcja uzyskania zadośćuczynienia od GDDKiA? Np. w sytuacji, w której na drodze znajduje się nieusunięta plama oleju po wypadku. Innym przypadkiem, w którym można ubiegać się o odszkodowanie, jest nieposypanie oblodzonej drogi piaskiem, co doprowadziło do zdarzenia drogowego. Nie wszyscy wiedzą, że uzyskanie pieniędzy jest możliwe również wtedy, gdy podczas poruszania się po drodze objętej nadzorem GDDKiA dojdzie do uszkodzenia pojazdu w wyniku nieusuniętej dziury w jezdni.

Podsumowanie

 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za nadzorowanie budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg szybkiego ruchu, krajowych i autostrad. Realizuje m.in. inwestycje z budżetu państwa.
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad gromadzi i udostępnia dane ważne dla kierowców planujących dłuższe trasy. Po kontakcie z punktem informacyjnym można zyskać wiedzę na temat aktualnie prowadzonych robót drogowych, warunków na trasie czy innych problemów.
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydaje również pozwolenia na przejazdy niestandardowe, dla pojazdów nienormatywnych. To zgody na jednorazowy transport wybraną trasą.
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi realizować swoje obowiązki. Jeśli ich niedopełnienie doprowadzi do wypadku lub uszkodzenia pojazdu, właściciel auta może ubiegać się o odszkodowanie.

FAQ

Jak można zgłosić awarię lub uszkodzenie na drodze krajowej?
Uszkodzenia lub awarie na drogach krajowych można zgłaszać bezpośrednio do odpowiedniego oddziału GDDKiA za pośrednictwem telefonu lub e-maila. Wiele oddziałów GDDKiA ma również formularze zgłoszeniowe na swoich stronach internetowych.
Jak GDDKiA dba o bezpieczeństwo na drogach?
GDDKiA realizuje szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Obejmują one m.in. modernizację infrastruktury drogowej, wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, organizację kampanii edukacyjnych oraz współpracę z policją i innymi służbami.
Jakie są źródła finansowania GDDKiA?
Zadania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad są finansowane z budżetu państwa, środków unijnych, a także z opłat za korzystanie z niektórych odcinków dróg i autostrad.
Jak sprawdzić stan techniczny konkretnego odcinka drogi?
Stan techniczny konkretnego odcinka drogi można sprawdzić na stronie internetowej GDDKiA. Znajdują się tam informacje pochodzące od samego organu i innych kierowców, w tym raporty drogowe.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny