Najdłuższe autostrady na świecie

Redakcja 2023-02-01
autostrady.com.pl » Blog » Najdłuższe autostrady na świecie

Najdłuższe autostrady na świecie? W czołówce znajdują się m.in. Droga Panamerykańska, Highway 1 w Australii czy Trasa Transsyberyjska. Szlaki te biegną przez tysiące kilometrów, łącząc ze sobą najważniejsze punkty handlowe na mapie świata. Pozwalają płynnie przemieszczać się na bardzo dużych odległościach, znacząco poprawiając komfort podróży i możliwości transportowe. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ich temat.

Najdłuższa autostrada na świecie: droga Panamerykańska

Pan-American Highway to w języku angielskim Autostrada Panamerykańska. Ta droga, a w zasadzie cała sieć połączonych ze sobą dróg, przebiega przez obie Ameryki. Leży m.in. na obszarze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Gwatemali, Kostaryki, Panamy, Peru czy Argentyny.

Z uwagi na zróżnicowany charakter trasy Pan-American Highway i ogromną liczbę odnóg trudno jest jednoznacznie określić jej rozmiar. W odmiennych źródłach widnieją informację, że Autostrada ma od 24 000 do 48 000 km. długości. Na takie rozbieżności wpływa fakt, że od głównej drogi rozciągającej się południkowo od Alaski do Argentyny odbiegają setki mniejszych. Te z kolei nie zawsze są uznawane za część systemu dróg określanego jako Autostrada Panamerykańska, co prowadzi do powstania niejasności.

Trasa na wielu odcinkach biegnie przez niemal bezludne tereny, które zapewniają zapierające dech w piersiach widoki. Z niezapomnianymi krajobrazami spotkasz się m.in. na Pustyni Atakama, na andyjskich przełęczach i stepach czy w kanadyjskiej tajdze.

Największe autostrady na świecie: Highway 1 w Australii

Wymieniając najdłuższe autostrady na świecie, nie można pominąć Highway 1 zlokalizowanej w Australii. Trasa ma ok. 14 500 km i obiega cały kraj wzdłuż wybrzeża. Łączy ze sobą wszystkie największe miasta z wyjątkiem stolicy. Jeden odcinek drogi znajduje się w wyspiarskiej części kraju — na Tasmanii. Autostrada nr 1 w Australii jest najdłuższą krajową drogą na świecie. Na samo jej przejechanie, bez dłuższych przerw na zwiedzanie czy odpoczynek, trzeba by poświęcić około 14 dni.

Warto podkreślić, że słowa highway używa się w Australii jako określenia niemal wszystkich dróg międzymiastowych. Nie oznacza to jednak, że trasy te wyglądem przypominają autostrady, jakie spotkasz np. w Europie. W przypadku tego ogromnego kontynentu, na którym mieszka więcej kangurów niż ludzi, określenie highway oznacza po prostu drogę z utwardzoną nawierzchnią.

Podczas przemierzania australijskiej Highway 1 na kierowców czekają liczne niebezpieczeństwa. Tuż przed maską nierzadko mogą pojawić się dzikie zwierzęta — np. strusie czy wielbłądy. Z tego powodu część pojazdów jest wyposażona w specjalne orurowania mające złagodzić skutki ewentualnego spotkania ze zwierzyną. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza na odcinku Eyre Highway, który uchodzi za jedną z najbardziej przerażających dróg świata. Trasa mierzy 1675 km i prowadzi przez niemal całkowicie bezludne tereny. Tutaj też znajduje się najdłuższy całkowicie prosty fragment drogi na świecie, który ciągnie się przez ok. 146 km.

Największe autostrady na świecie: Droga Transsyberyjska

Trans-Siberian Highway, czyli Autostrada Transsyberyjska, to nieoficjalna nazwa sieci dróg rozciągających się m.in. w Rosji na długości ponad 11 000 km. Trasa zaczyna się w Sankt Petersburgu i kończy we Władywostoku.

Jezdnia została w pełni utwardzona dopiero w 2015 roku. Mimo to warunki na drodze w wielu miejscach wciąż bardzo odbiegają od tych uznawanych na zachodzie za standard. Większość trasy przebiega przez obszary objęte wieczną zmarzliną. To sprawia, że w czasie roztopów grunt staje się niezwykle grząski i trudno jest się po nim przemieszczać nawet terenowym autem.

Mimo przeprowadzonych modernizacji, Trans-Siberian Highway, a zwłaszcza niektóre jej odcinki, jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata. Przebiega przez bezkresne pustkowia, a stan jezdni w wielu miejscach pozostawia sporo do życzenia.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Najdłuższa autostrada w Europie: Trasa E40

Sieć autostrad w Europie jest niejednolita, a z największym zagęszczeniem dróg można spotkać się na zachodzie kontynentu. Mimo to powstaje coraz więcej tras, które mają ułatwić przemieszczanie się nie tylko wewnątrz poszczególnych państw, ale również pomiędzy wszystkimi krajami UE czy strefy Schengen. Mowa tu o trasach europejskich, które są oznaczane zielonymi tablicami z białymi numerami poprzedzonymi literą „E”. Łączą ze sobą największe miejscowości poszczególnych państw starego kontynentu.

Jedną z nich jest droga E40, czyli najdłuższa autostrada w Europie. Rozpoczyna się w Calais nad Kanałem La Manche we Francji i kończy niedaleko granicy z Chinami w Kazachstanie. Osiąga długość ponad 8 500 km. Na kontynencie europejskim przebiega przez państwa takie jak Francja, Niemcy, Polska, Ukraina i Rosja. Następnie, już na terenie Azji, rozciąga się na obszarze Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu.

Podsumowanie

  • Droga Panamerykańska jest określana jako najdłuższa autostrada na świecie. Autorzy nie są zgodni co do jej długości z powodu zróżnicowanego charakteru trasy. Mówi się, że ma od 24 000 do 48 000 km. Przebiega przez 17 państw, łącząc ze sobą państwa obu Ameryk.
  • Autostrada 1 w Australii liczy 14 500 km i biegnie wzdłuż wybrzeża dookoła całego kraju. W większości przecina bezludne pustynie, które są zamieszkiwane wyłącznie przez dzikie zwierzęta.
  • Autostrada Transsyberyjska obejmuje sieć dróg, które na wielu odcinkach są trudne do pokonania. Ma ok. 11 000 km długości i częściowo biegnie przez niezamieszkałe obszary pokryte wieloletnią zmarzliną.
  • Najdłuższą autostradą w Europie jest trasa E40 zaczynająca się we Francji nad kanałem La Manche i biegnąca na zachód aż do Kazachstanu.

FAQ — najdłuższe autostrady na świecie

Która autostrada jest najdłuższa na świecie?
Za najdłuższą na świecie uznaje się Autostradę Panamerykańską rozciągającą się od Alaski do Argentyny. Biegnie przez 17 państw Ameryki Północnej i Południowej. W różnych źródłach uznaje się, że trasa ma od 23 000 do 48 000 km.
Jaka jest najdłuższa autostrada w Europie?
Najdłuższą autostradą w Europie jest trasa europejska E40. Ma 8 500 km. Droga zaczyna się we Francji w miejscowości Calais nad Kanałem La Manche a kończy w Kazachstanie.
Gdzie znajduje się najdłuższy na świecie prosty odcinek drogi?
Najdłuższy na świecie prosty odcinek drogi znajduje się w Australii. Liczy 164 km i jest częścią Autostrady 1 mającej długość ok. 14 500 km.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny