Francja

Autostrady we Francji

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady we Francji

Francja to kraj położony w zachodniej części Europy. Państwo to słynie z pięknych krajobrazów, doskonałej kuchni oraz znanych na całym świecie zabytków. Jednym z nich jest słynna wieża Eiffla, która znajduje się w Paryżu. Jest to idealne miejsce na na romantyczne wakacje we dwoje czy wycieczki pełne wrażeń dla całej rodziny. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd do tego kraju, warto żebyś poznał obowiązujące tam przepisy, opłaty drogowe czy inne ważne kwestie dotyczące podróży do Francji.

Płatne drogi i autostrady we Francji

Francja ma jedną z najbardziej rozbudowanych struktur drogowych w Europie. Oprócz autostrad państwo to ma świetnie utrzymane drogi ekspresowe. We Francji przejazd wszystkimi drogami szybkiego ruchu jest dla każdego bezpłatny.

Jednak jeżeli planujesz poruszać się autostradami, to musisz liczyć się z opłatami za większość tego rodzaju dróg. Z takich opłat wyłączone jest jedynie około 3000 km autostrad. Wysokość opłat zależna jest od kategorii pojazdu i klasy drogi.

Opłata za autostradę pobierana jest przy bramkach w formie gotówkowej, ale możesz też zapłacić kartą płatniczą. Dla osób, które często korzystają z przejazdu autostradami dostępny jest elektroniczny system poboru opłat.

Jakie są opłaty drogowe we Francji?

We Francji system opłat drogowych za przejazdy autostradami jest bardzo skomplikowany. Wynika to z faktu, iż autostrady zarządzane są przez wielu operatorów drogowych. Z tego względu nie ma jednej wysokości opłaty za kilometr drogi i dany pojazd. Odcinek autostrady podlegającej jednemu operatorowi może mieć zupełnie inną cenę, niż ten sam odcinek drogi u innego operatora. W skutek tego nie da się jednoznacznie określić jaką cenę zapłaci kierowca za daną trasę. Średni koszt przejazdu 100 km autostrady we Francji oscyluje wokół 8-9 euro.

Oprócz opłaty za autostrady musisz liczyć się też z dodatkowymi opłatami za przejazd niektórymi mostami. Między innymi za:

 • Most Tancarville,
 • Wiadukt Millau,
 • Most Normandie.

Oprócz mostów dodatkowo płatne są też niektóre tunele. Są to między innymi:

 • Tunel Mont Blanc,
 • Eurotunnel,
 • Tunel Prade Carenage,
 • Tunel Puymorens,
 • Tunel Maurice-Lemaire.

Winiety we Francji

Jadąc do Francji nie musisz obawiać się o winiety, ponieważ we Francji po prostu ich nie ma. Koszt za przejazd autostradami regulowany jest przy bramce w momencie wjazdu na autostradę.

Do Francji najłatwiej jest dojechać przez Niemcy. Dobra wiadomość jest taka, że niemieckie autostrady są bezpłatne, bo nie obowiązują tam ani winiety, ani opłaty drogowe za przejazd.

Samochodem po Francji

Francja to bardzo urokliwy i pięknie położony kraj. Posiada urozmaicony krajobraz oraz wiele ciekawych i wartych obejrzenia zabytków. Wybierając się do Francji nie można zapomnieć też o wspaniałej tradycyjnej i regionalnej kuchni tego kraju. Jakie miejsca warto zwiedzić podróżując po Francji?

Paryż – romantyczna stolica Francji

Bez wątpienia Paryż to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do Francji. To zachwycające miasto położone nad Sekwaną oferuje mnóstwo atrakcji. Znanym na całym świecie symbolem Paryża jest wieża Eiffla. Wysoka na 324 m, posiada trzy tarasy widokowe, z których można zobaczyć całą panoramę tego przepięknego miasta.

Kolejnym ważnym obiektem do zwiedzenia w Paryżu jest gotycka Katedra Notre Dame, która również jest bardzo popularna. Zwiedzając to miasto zdecydowanie nie można pominąć muzeum sztuki – Luwr. Jest ono jednym większych muzeów na świecie, które może się poszczycić największą liczbą odwiedzających.

Równie ważnym symbolem Paryża, do którego warto się udać, jest Łuk Triumfalny. Stoi on na placu Charles-de-Gaulle na zachodnim skraju alei Pól Elizejskich. Spacerując ulicami Paryża nie sposób przeoczyć klimatycznych kawiarenek i lokali, które zapraszają wszystkich turystów.

Paryż to jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Francji. Specyficzną atmosferę nadają mu piękne uliczki i przepływająca spokojnie Sekwana.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Lazurowe wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże, znane także jako Riwiera Francuska, to przepiękny odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego znajdujący się we francuskiej Prowansji. Rozciąga się on od miejscowości Cassis na zachodzie aż po włoską granicę.

Miejsce to rokrocznie odwiedzane jest przez 10 milionów ludzi z całego świata. Znajduje się tam wiele ośrodków turystycznych, hoteli czy kurortów, które kuszą swoją ofertą. Czyste i przepiękne plaże zachęcają do odpoczynku i relaksu.

Lazurowe Wybrzeże oferuje mnóstwo atrakcji. Świetne jedzenie, punkty widokowe z przepięknym krajobrazem, urocze średniowieczne miasteczka oraz różne wyjątkowe wydarzenia są magnesem przyciągającym rzesze turystów.

Normandia

Normandia to kolejne miejsce we Francji, które koniecznie trzeba odwiedzić. Normandia położona jest w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Dużym atutem Normandii są piękne i majestatyczne klify nad morzem, które tworzą imponujące skały i urwiska wpadające stromo do morza.

Normandia zachwyca krajobrazami i gościnnością mieszkańców. Będąc w Normandii nie możesz pominąć wycieczki do malowniczego portu w Honfleur. Port ten, ze względu na swój niepowtarzalny wygląd, został uwieczniony na wielu płótnach i dziełach sztuki.

W Normandii na każdym kroku możesz skorzystać z pysznych i regionalnych wypieków. Dla smakoszy i fanów ryb i owoców morza idealnym miejscem jest targ rybny w Trouville-Sur-Mer, gdzie każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Wyposażenie auta we Francji

Jadąc do Francji warto również wiedzieć, jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe. Tak więc w samochodzie koniecznie musi się znaleźć:

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa,
 • koło zapasowe,
 • żarówki zapasowe.

Należy również pamiętać, że we Francji każdy kierowca obowiązkowo musi posiadać na wyposażeniu auta alkomat.

Francja – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Najważniejsze przepisy drogowe to:

 • obowiązek zapisania pasów bezpieczeństwa dotyczy wszystkich pasażerów,
 • nie wolno posiadać urządzeń zakłócających działanie radarów,
 • wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC samochodu,
 • na terenie zabudowanym piesi mają bezwzględne pierwszeństwo,
 • według przepisów podczas jazdy należy zachować bezpieczną odległość między pojazdami,
 • nie ma obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę.

Podstawowe ograniczenia prędkości na terenie Francji w przypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t to:

 • do 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • do 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • do 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,
 • do 130 km/h na autostradach.

W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów obowiązują niższe limity maksymalnej prędkości.

Ważne telefony podczas podróży po Francji

Wybierając się do Francji warto mieć pod ręką numery telefonów, które mogą się przydać w razie awaryjnej sytuacji. Oto te najważniejsze:

 • informacja telefoniczna – 12,
 • numer alarmowy – 112,
 • pogotowie ratunkowe – 15,
 • policja i żandarmeria – 17,
 • straż pożarna – 18.

Przebywając na terytorium Francji może się też okazać pomocny telefon do Ambasady RP z siedzibą w Paryżu +33 143 17 34 01.

Podsumowanie

 • We Francji korzystanie z dróg szybkiego ruchu jest bezpłatne.
 • Francja w zdecydowanej większości regionów ma płatne autostrady.
 • Średni koszt przejazdu za 100 km wynosi około 8- 9 euro. Wysokość opłaty zależy od kategorii pojazdu i odcinka danej drogi.
 • Opłaty drogowe płatne są gotówką albo kartą.
 • We Francji nie ma winiet.
 • Jadąc do Francji warto odwiedzić Paryż, Lazurowe wybrzeże oraz Normandię.
 • Na wyposażeniu auta musisz posiadać apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, żarówki, kamizelkę odblaskową oraz alkomat.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o we Francji

Czy kierowca absolutnie nie może spożywać alkoholu przed prowadzeniem samochodu?
We Francji dopuszczalne jest stężenie alkoholu we krwi kierowcy poniżej 0,5 promila. Może więc on spożyć niskoprocentowy trunek.
Jaki jest najwyższy mandat, który można dostać we Francji za przekroczenie prędkości?
Koszt takiego mandatu to dokładnie 1500 euro. Policja wystawia go za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h na godzinie. W przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia mandat rośnie aż o 100 procent!
Jaka jest kara we Francji za brak ubezpieczenia?
Kierowca, który porusza się bez ważnego ubezpieczenia naraża się na karę wynoszącą 1500 euro. Jednak jadąc do tego kraju wystarczy mieć ważną polisę OC wykupioną w Polsce.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 9 Średnia: 4]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny