Jeśli na wakacje w Chorwacji zdecydowałeś się wybrać samochodem, zapewne stoisz teraz przed pytaniem „co właściwie muszę wiedzieć, żeby nic mnie nie zaskoczyło?”. Wysokie temperatury i piękne widoki kuszą urlopowiczów, jednak równie kusząca jest perspektywa wewnętrznego spokoju podczas podróży. Wiedząc wszystko na temat chorwackich autostrad, parkingów, cen paliw czy dokumentów, które musisz spakować, na pewno będziesz spać spokoje i koncentrować się jedynie na wypoczynku. Sprawdź, czego możesz się spodziewać.
- Chorwacja samochodem – czy to się w ogóle opłaca?
- Ceny autostrad i płatne drogi w Chorwacji
- Opłaty za autostrady w Chorwacji
- Wysokość opłaty pobranej za przejazd – przykładowe koszty autostrad
- Czy w Chorwacji obowiązują winiety?
- Czy w krajach po drodze na Chorwację obowiązują winiety?
- Co warto odwiedzić w Chorwacji?
- Dubrownik
- Wyspa Hvar
- Park Narodowy Jezior Plitwickich
- Ważne telefony podczas podróży po Chorwacji
- Podsumowanie:
Chorwacja samochodem – czy to się w ogóle opłaca?
Chociaż aktualne ceny paliw nie zachęcają do wystawiania auta z garażu, to jednak podróżowanie samochodem jest bardzo wygodną i bezpieczną opcją. Czy to się kalkuje? Poniżej znajdziesz przydatne informacje o wszystkich kosztach, które mogą spotkać Cię na autostradach. Wtedy sam będziesz mógł ocenić, ile wart jest komfort podróżowania własnym autem.
Ceny autostrad i płatne drogi w Chorwacji
W Chorwacji sieć autostrad liczy sobie łącznie prawie półtora tysiąca kilometrów. Na zdjęciu poniżej prezentujemy mapę autostrad wraz z ich oznaczeniami (spotkamy się z oznaczeniami od A1 do A11). Obowiązuje system płatnych autostrad, a niektóre z nich prowadzą przez przejścia graniczne, na przykład Słowenii czy Węgier.
Opłaty za autostrady w Chorwacji
Opłaty autostradowe, podobnie jak w Polsce, pobierane są na bramkach. Płatności należy dokonać za pomocą karty płatniczej lub gotówki – w euro lub kunach. Możliwe jest również wykorzystanie systemu ENC, będącego czymś na kształt polskiego odpowiednika VIATOOL.
Wysokość opłaty uzależniona jest właściwie od trzech czynników:
- długości pokonanego odcinka drogi,
- sezonu (w sezonie letnim opłaty autostradowe są nieco wyższe niż poza sezonem),
- kategorii pojazdu (samochód osobowy do 3.5t zaliczany jest do I kategorii).
Wysokość opłaty pobranej za przejazd – przykładowe koszty autostrad
Ciężko określić, ile dokładnie wyniesie nas opłata za przejazd autostradami, da się to jednak oszacować przy pomocy dostępnych w sieci kalkulatorów. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny za przejazd danymi drogami:
- przejazd tunelem Sveti Ilija/przejazd mostem na wyspę KRK – darmowy (chorwacki rząd zdecydował w ostatnich latach zniesienie opłaty za przejazd tymi odcinkami),
- trasa z Macelj do Dubrownika – 271 HKR – około 171 PLN (jadąc autostradą A2 na odcinku Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb), a następnie autostradą A1: Zagreb (Lučko) – Vrgorac)
- trasa z Goričan do Zadaru – 229 HKR – około 144 PLN (jadąc autostradą A4: Goričan – Sveta Helena, a następnie autostradą A1: Zagreb (Lučko) – Zadar zapad).Podany przelicznik dotyczy kategorii I, a więc samochodów osobowych do 3.5 tony.
Czy w Chorwacji obowiązują winiety?
Nie, w Chorwacji nie ma winiet. Nie musicie zatem martwić się o jej zakup, przekraczając chorwackie przejścia graniczne. Należy jednak pamiętać, że zmierzając do tego urokliwego kraju, przekraczamy granice innych państw.
Czy w krajach po drodze na Chorwację obowiązują winiety?
Tak, winiety obowiązują między innymi w Austrii, Węgrzech, Czechach, Słowacji i Słowenii. Jadąc do Chorwacji, będziemy przekraczać granicę któregoś z wyżej wymienionych państw. Winiety można nabyć na przykład w punktach PZM, niektórych stacjach benzynowych, ale najwygodniej zrobić to online, wybierając sprawdzoną stronę. Zalecamy zrobić to przed podróżą, gdyż jesteśmy zobowiązani posiadać je już przekraczając granicę, a mandaty za brak winiet są wysokie.
Co warto odwiedzić w Chorwacji?
Wiedząc już, na co powinniśmy być przygotowani podróżując autostradami w Chorwacji, możemy skupić się na tym, gdzie właściwie warto dojechać.
Dubrownik
To punkt obowiązkowy i zdecydowanie najbardziej uwielbiany przez turystów – co roku można spotkać tam tłumy. Malownicze miasto oferuje wiele form rozrywki – spacer po murach obronnych dla miłośników aktywnego wypoczynku czy rejs wokół starego miasta dla tych, którzy wolą podziwiać widoki bez większego wysiłku. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto również odwiedzić wzgórze Srd – mówi się, że to właśnie z tego punktu zobaczymy najpiękniejszy widok na miasto.
Wyspa Hvar
Jedna z największych chorwackich wysp, która słynie przede wszystkim z ogromnych pól lawendy oraz oliwy z oliwek. Znajdziecie tu również piękne plaże oraz raj dla miłośników historii – miasteczko Stari Grad to bowiem najstarsze miasto w całej Chorwacji. W tym wypadku również warto podziwiać krajobrazy ze szczytu – jeśli wybierzemy się do twierdzy Španjol, ujrzymy widok na archipelag Pakleni Otoci oraz całe miasto Hvar.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Ten punkt to istny raj dla miłośników przyrody. Położony jest w centrum kraju, około 140 kilometrów od stolicy. Ten ogromny kompleks jezior może pochwalić się bogatą florą i fauną, a także wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, no i, rzecz jasna, ogromną liczbą odwiedzających. Cóż, nie bez powodu, bo krajobrazy naturalne naprawdę zapierają dech w piersiach.
Ważne telefony podczas podróży po Chorwacji
Chyba każdy z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Planując podróż do Chorwacji, warto mieć w nim zapisane numery, aby nie tracić czasu na ich szukanie w awaryjnych sytuacjach.
- Numer do pogotowia ratunkowego – 194
- Numer do straży pożarnej – 193
- Numer na policję – 192
- Numer do pomocy drogowej – 1987 (jeśli dzwonicie z zagranicy albo z komórki wybierzcie +385 1 1987)
- Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji: +385
Podsumowanie:
Reasumując to, co już sobie powiedzieliśmy: wybierając się do Chorwacji samochodem, należy pamiętać o:- wykupieniu winiet w państwach, których granice zamierzamy przekroczyć po drodze,
- opłatach, które jesteśmy zobligowani uiszczać na autostradach, pobierając bilet na bramce wjazdowej i płacąc, zjeżdżając z autostrady,
- zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów (między innymi dowodu rejestracyjnego pojazdu i ubezpieczeniu OC),
- przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, szczególnie zasad dotyczących parkowania na terenie Chorwacji.
FAQ - najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Chorwacji samochodem
Czy Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy?
Tak, Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy, więc jego posiadacze bez obaw mogą poruszać się po chorwackich drogach.
Jakie dokumenty są potrzebne jadąc do Chorwacji samochodem?
- dowód osobisty lub paszport,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- aktualny przegląd techniczny,
- ubezpieczenie OC pojazdu,
- kamizelki odblaskowe (dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów),
- apteczkę i trójkąt ostrzegawczy w wyposażeniu samochodu.
Ceny paliw w Chorwacji
Ceny paliw w Chorwacji mogą się różnić, w zależności od dostawcy paliwa czy lokalizacji stacji benzynowej (na autostradach mogą być one wyższe, chociaż nie wszędzie, chorwacki rząd zadecydował bowiem o "zamrożeniu" cen paliw). Na chwilę obecną - lipiec 2022 - ceny oscylują wokół:
- 13.50 HKR za litr benzyny (około 8.53 PLN)
- 13.08 HKR za litr diesla (około 8.26 PLN).
Czy można naładować samochód elektryczny w Chorwacji?
Samochody elektryczne, chociaż bardzo przyjazne dla planety, wymagają dość częstego ładowania. Oczywiście, w Chorwacji stacje benzynowe oferują możliwość ładowania samochodu, warto jednak zaplanować swoją trasę tak, by na pewno nie zabrakło nam energii.
Listę stacjo oferujących ładowanie samochodu znajdziecie na przykład na stronie elen.hep.hr.