Czarnogóra

Autostrady w Czarnogórze

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Czarnogórze

Turyści, którzy chcą odpocząć na pięknej plaży wśród urokliwych zatok często wybierają Czarnogórę na kierunek swojej podróży. Czarnogóra to także malownicze masywy górskie oraz zabytkowe miasta. Podpowiemy, jak przygotować się do wyjazdu samochodem do Czarnogóry.

Płatne drogi i autostrady w Czarnogórze

Dobrą informacją jest to, że w Czarnogórze nie ma płatnych dróg. Drogi są wąskie ze względu na górzysty teren, który zajmuje 70% powierzchni kraju. Trasy między dużymi miastami są dobrze oznakowane i w dobrym stanie nawierzchni. Niestety drogi, które prowadzą do mniejszych miejscowości nie są w dobrej kondycji. Do 2011 r. była opłata ekologiczna za wjazd na teren kraju, jednak została ona zniesiona. Płatnym odcinkiem drogowym jest Tunel Sozina.

Mapa autostrad w Czarnogórze

Mapa autostrad w Czarnogórze

Opłaty drogowe w Czarnogórze

W Czarnogórze płatny jest przejazd przez tunel Sozina na trasie Podgorica – Bar:

 • pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t – 2,50 EUR
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m – 5,00 EUR
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t – 5,00 EUR

Punkt poboru opłat jest od północnej strony.

Płatna jest także przeprawa promem Kamenari-Lepetane. Koszt to ok. 4,5 EUR.

Winiety w Czarnogórze

W Czarnogórze nie obowiązują winiety. Przejazd drogami jest bezpłatny.

Czy w krajach po drodze do Czarnogóry są winiety?

Trasa z Polski do Czarnogóry może przebiegać przez Czechy/Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację.

W Czechach obowiązują winiety. Ich koszt to ok. 78 zł na 10 dni, na miesiąc ok. 103 zł.

W Słowacji także obowiązują winiety. Kosztują ok. 10 euro na 10 dni, ok. 14 euro na 30 dni, ok. 50 euro na rok.

W Austrii również trzeba kupić winietę. Opłata to ok. 60 zł na 10 dni, ok. 150 zł na 2 miesiące.

Słowenia także wymaga winiet. Ich koszt to ok. 90 zł na 7 dni, ok. 183 zł na 30 dni i ok. 545 zł na rok.

Tylko w Chorwacji nie obowiązują winiety. Jednak autostrady są płatne przy wjeździe.

Wyposażenie auta w Czarnogórze

Przygotowując się do podróży na teren Czarnogóry, warto wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta. Poniżej lista:

 • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów (trzeba je nosić w przypadku wyjścia z samochodu, np. w wyniku awarii, w terenie niezabudowanym, przede wszystkim na autostradach i drogach szybkiego ruchu),
 • zapasowe żarówki,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • pojazdy z przyczepami obowiązkowo muszą mieć dodatkowe lusterka boczne oraz trójkąt ostrzegawczy,
 • zimą w skład wyposażenia obowiązkowego wchodzą również opony zimowe oraz łańcuchy śniegowe, które trzeba wozić w samochodzie.

Zaleca się także posiadanie gaśnicy i linki holowniczej. Jednak nie jest to obowiązkowe.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Czarnogóra – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

W Czarnogórze przepisy drogowe są bardzo podobne do tych obowiązujących w Polsce. Warto zwrócić uwagę na prędkość, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także na wysokie mandaty, które uległy podwyższeniu w 2013 roku. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości w Czarnogórze:

 • w terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów do 50 km/h (w niektórych miejscach mogą być znaki, które mówią co innego),
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe do 80 km/h,
 • na drogach ekspresowych samochody osobowe do 110 km/h.

Pasy bezpieczeństwa obowiązują zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Światła muszą być włączone przez cały rok, całą dobę.

Warto pamiętać, aby pod wpływem alkoholu nie wsiadać za kierownicę. Limit alkoholu we krwi w Czarnogórze wynosi 0,3 promila. Mandat za zawartość od 0,3 do 0,5 promila może wynosić 200 EUR, powyżej 0,5 promila to nawet 2000 EUR. Mandat można otrzymać także za przewożenie nietrzeźwego pasażera na przednim siedzeniu. Dodatkowo za szkody spowodowane po alkoholu ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Ważne telefony podczas podróży po Czarnogórze

Do Czarnogóry warto zabrać przygotowaną wcześniej listę numerów alarmowych. Zdecydowanie ułatwi i przyspieszy to wezwanie pomocy w kryzysowej sytuacji. Poniżej lista niezbędnych numerów:

 • 112 – europejski numer alarmowy
 • 9807 – usługi pomocy drogowej świadczy automobilklub Czarnogóry
 • 92 – policja
 • 94 – pogotowie ratunkowe
 • 93 – straż pożarna
 • +382 20 608 320 – Ambasada RP

Samochodem po Czarnogórze

Czarnogóra, która jest niewielkim krajem ma wiele do zaoferowania turystom. Jest to idealne miejsce dla osób, które wolą aktywnie spędzać czas poprzez piesze wędrówki, wspinaczkę czy rafting. Wielbiciele odpoczynku na plaży z pewnością znajdą dla siebie odpowiednie miejsce.

Czarne Jezioro

W Czarnogórze można znaleźć różne atrakcje przyrodnicze. Jedną z nich jest Jezioro Czarne, które jest najpopularniejszym jeziorem. Jezioro Czarne składa się  z dwóch jezior Wielkiego i Małego. Przypomina trochę Morskie Oko. Zaczyna się tu dużo szlaków górskich. Można także obejść samo jezioro i trwa to nieco ponad godzinę.

Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska

Widok na Zatoke Kotorską

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Czarnogórze. Swoim pięknem urzeka coraz więcej turystów. Jest nazywana śródziemnomorskim fiordem. Zatokę otaczają pasma Gór Dynarskich. W Zatoce Kotorskiej znajdują się także średniowieczne miasta, które można zwiedzić. Są to m.in. Kotor, Perast i Risan. Nad Zatoką znajdują się także kurorty. Tivat jest najbardziej luksusowy i nowoczesny.

Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego

W Czarnogórze jest 5 parków narodowych. W zasięgu Parku Szkoderskiego jest Jezioro Szkoderskie, które jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim. Do Czarnogóry należy 2/3 powierzchni, natomiast 1/3 do Albanii. To miejsce jest szczególnie ciekawe dla miłośników przyrody. W tym parku narodowym żyje prawie połowa wszystkich gatunków ptaków, które występują w Europie. Są wśród nich pelikany, które nie trudno spotkać. Wielbiciele historii będą mogli zwiedzić zabytkowe cerkwie i monastyry.

Autostrady w Czarnogórze – co warto wiedzieć?

 1. Korzystanie z dróg w Czarnogórze jest bezpłatne.
 2. Jedynie przejeżdżając tunelem Sozina i promem Kamenari-Lepetane, trzeba uiścić opłatę.
 3. Do obowiązkowego wyposażenia w Czarnogórze należy kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki, trójkąt ostrzegawczy, apteczka.
 4. W terenie zabudowanym w Czarnogórze jest ograniczenie prędkości do 50 km/h.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Czarnogórze samochodem

Ile kosztuje paliwo w Czarnogórze?
Przed wyjazdem do Czarnogóry warto sprawdzić koszt paliwa, żeby przygotować sobie kosztorys wycieczki. We wrześniu 2022 r. za litr benzyny trzeba zapłacić ok. 7,41 zł , a za litr oleju napędowego ok. 7,64 zł. Będąc w Czarnogórze warto unikać małych stacji w niewielkich miejscowościach z powodu słabej jakości paliwa.
Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Czarnogóry?
Wyjazd bez niezbędnych dokumentów nie może być udany. To podstawa, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy. Poniżej przygotowaliśmy listę obowiązkowych dokumentów:
 • dokument potwierdzający tożsamość (paszport, który musi być ważny przez co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Czarnogóry), pobyt do 30 dni lub przejazd jest również możliwy na podstawie dowodu osobistego,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
 • certyfikat ubezpieczenia OC pojazdu,
W przypadku podróż autem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim. Jeżeli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, będzie potrzebna pisemna zgoda właściciela na używanie pojazdu poza granicami Polski.
Czy w Czarnogórze jest potrzebna Zielona Karta?
Obowiązkowym ubezpieczeniem w Czarnogórze jest OC na samochód. Nie jest wymagana Zielona Karta. Jednak warto przemyśleć wcześniej plan podróży. Jeżeli będziesz chciał pojechać do pobliskiej Macedonii, tam będzie już obowiązkowa Zielona Karta. Zielona Karta jest zazwyczaj darmowa do OC. Trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela przed wyjazdem, aby ją otrzymać.
Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na podróż do Czarnogóry?
Jeżeli wybierasz się samochodem do Czarnogóry warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia auta. Dzięki autocasco możesz liczyć na naprawę samochodu po zniszczeniu lub uszkodzeniu z różnych przyczyn – kolizja, wypadek, szkoda parkingowa, wandalizm. Autocasco chroni także od kradzieży. Do OC można wykupić także assistance, który zapewnia pomoc ubezpieczyciela np. po awarii na drodze. W przypadku, gdy jest możliwa pomoc na miejscu, to zostanie ona udzielona, jeżeli nie, można skorzystać z holowania samochodu. Ważnym dodatkowym ubezpieczeniem jest także polisa podróżna na koszty leczenia. Jeżeli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi w Czarnogórze, to będziesz mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej po kontakcie z infolinią ubezpieczyciela. Gdy udasz się w nagłym przypadku do szpitala, będziesz musiał opłacić fakturę, ale ubezpieczyciel zwróci potem pieniądze.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 4]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny