Hiszpania

Autostrady w Hiszpanii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Hiszpanii

Polskie lato jest bardzo krótkie, a do tego pogoda podczas niego często nie rozpieszcza. Jeśli chcesz mieć udany urlop, który zapewni Ci dużą dawkę słońca, piękne krajobrazy, klimatyczną architekturę i dobrą zabawę, to za cel podróży obierz Hiszpanię. W tym artykule podpowiemy Ci jak przygotować się do wyjazdu, o czym pamiętać będąc na miejscu i w czasie drogi, a także dlaczego Hiszpania jest krajem wartym odwiedzenia.

Płatne drogi w Hiszpanii i ich bezpłatne alternatywy

Sieć hiszpańskich autostrad to odcinki bezpłatne, jak i te, na których obowiązują opłaty drogowe. Jak rozpoznać czy przejazd autostradą wymaga uiszczenia opłaty? Po numerze autostrady. Te, które są oznaczone literami AP to autostrady za które trzeba zapłacić.

Hiszpania, to jeden z krajów europejskich z najlepiej rozwiniętą i utrzymaną infrastrukturą drogową. Chociaż zdecydowana większość autostrad jest tam płatna, to państwo to zadbało, żeby autostrady w Hiszpanii miały w pobliżu bezpłatną drogę szybkiego ruchu, która będzie ich alternatywą. Te bezpłatne drogi ekspresowe nie różnią się zbytnio od tych płatnych. Pozwalają na bardzo wygodne przemieszczanie się po kraju bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii bez problemu możesz zaplanować wycieczkę objazdową praktycznie po całym kraju. A ponieważ jest tam naprawdę co oglądać i zwiedzać, szybko przemieścisz się z jednego do drugiego miejsca korzystając ze świetnie utrzymanych dróg ekspresowych. Jedynie w samym szczycie sezonu czasami zdarza się, że bezpłatne drogi szybkiego ruchu są dość zatłoczone i wtedy czasami lepiej wybrać płatną autostradę.

Opłaty za autostrad w Hiszpanii

Wysokość opłat za korzystanie z autostrad zależy od długości przejechanego odcinka i kategorii pojazdu. Podobnie jak w całej Europie inna stawka obowiązuje samochody osobowe, inna motocykle, a jeszcze inna samochody ciężarowe. Szacowana średnia to około 10 euro za odcinek 100 km.

Za przejazd autostradami można zapłacić w punktach poboru opłat. Ale nie jest to jedyna możliwość. Istnieje również elektroniczny system poboru opłat. Korzystanie z niego przynosi dwie istotne korzyści. Pierwsza z nich to brak konieczności płatności na bramkach, co ułatwia poruszanie się po autostradzie. Druga to opłaty niższe nawet o 50% w stosunku do opłat wnoszonych gotówką.

Winiety w Hiszpanii

W tym kraju nie obowiązują winiety. Dlatego opłaty drogowe są pobierane za każdym razem, kiedy korzystasz z autostrady. Uiszczasz je przy bramkach na autostradzie za faktycznie przejechany odcinek drogi.

Jeśli Twoja podróż z Polski do Hiszpanii odbywa się przez Niemcy i Francję, to nie musisz w ogóle martwić się o winiety. W Niemczech autostrady są całkowicie bezpłatne dla samochodów osobowych. Natomiast we Francji część autostrad jest płatnych, podobnie jak w Hiszpanii, przy bramkach na autostradzie.

Samochodem po Hiszpanii

Ładna pogoda, piękne krajobrazy, bardzo dobry stan dróg i ich dobrze rozwinięta infrastruktura zachęca do podróżowania autem po całym kraju. Poniżej podsuniemy Ci pomysł na kilka ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc.

Duże miasta czyli Barcelona, Madryt i Sewilla

Barcelona to pełne hiszpańskiego klimatu miasto. Ciągle tętni gwarem i zabawą. Zachwyca swoją starówką. Na pewno nie będziesz się tam nudzić.

Madryt słynie ze stylu i rozmachu. Eleganckie pałace, a obok wąskie uliczki z przytulnymi knajpkami, zachęcają do spędzenia miłego wieczoru.

Sewilla – stolica korridy i flamenco. Dawniej ulubione miejsce dworu królewskiego. Od XVIII w. kolebka handlu hiszpańskiego.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Na łonie przyrody

Parque Natural de las Bardenas Reales to park pełen tras pieszych, rowerowych a nawet samochodowych. Widok z punktu Alto de Aquilares zachwyci Cię pustynnym krajobrazem Nawarry.

Las Médulas to istne arcydzieło przyrody. Czerwone skały i wąwozy na terenie rezerwatu swój wygląd zawdzięczają częściowo działalności człowieka. Za czasów imperium rzymskiego wydobywano tu złoto.

Park Narodowy Ordesa położony na północy półwyspu. To doliny przeplatające się z wąwozami u stóp góry z lodowcowym jeziorem, z którego wypływa rzeka Cinca.

Costa Brava, czyli dzikie wybrzeże urzeka skalistymi klifami, półwyspami biegnącymi w głąb morza i czystą, szmaragdową wodą.

Zabytki i małe miasteczka

Castillo Loarre to jeden z najładniejszych zamków w Hiszpanii. Wybudowany został na przełomie X i XI. Jego podwójne mury, które umacniają baszty, chroniły zabudowania pałacu królewskiego.

Segowia znana z rzymskiego akweduktu, dobrze zachowanej katedry romańsko – gotyckiej oraz krętych i wąskich uliczek.

Avila to tak zwane najbardziej kastylijskie miasto z najlepiej zachowanymi obwarowaniami romańskich murów z orientalnymi elementami. Składają się między innymi z 88 baszt i 9 bram.

Czy przekonało to cię, że idealnym miejscem na urlop dla Ciebie jest Hiszpania? Autostrady i drogi ekspresowe pomogą Ci bezpiecznie, szybko i w komfortowych warunkach tam dotrzeć, a także spełnić swoje marzenia i cieszyć się pięknem tego zakątka Europy.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Hiszpanii

Wyjeżdżając do Hiszpanii pamiętaj, żeby wyposażyć auto w niezbędne rzeczy. Nie powinno to być problemem. A takie akcesoria to podstawa i zawsze warto mieć je w aucie, nie tylko wyjeżdżając za granicę. Tak więc zapakuj trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. Koło zapasowe zdecydowanie też może się przydać. Chociaż apteczka, gaśnica i zapasowe żarówki są tylko zalecanym wyposażeniem, zabierając je ze sobą możesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów i nerwów.

Hiszpania – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

W Hiszpanii dopuszczalny limit alkoholu jest wyższy niż w Polsce i wynosi 0,5 promila. Używanie świateł mijania jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Powinieneś ich jednak używać po zmroku, w tunelach czy na autostradach. Pilnuj, żeby wszyscy w samochodzie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi, to muszą być one w odpowiednich fotelikach. Rozmawiać przez telefon możesz tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Na hiszpańskich drogach obowiązują następujące podstawowe ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym
 • 90 km/h poza terenem zabudowanym po drogach o jednym pasie ruchu w danym kierunku,
 • 100 km/h poza terenem zabudowanym po drogach o powyżej jednym pasie ruchu w danym kierunku,
 • 120 km/h dotyczy dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Ważne telefony podczas podróży po Hiszpanii

Podróżując po Hiszpanii warto mieć pod ręką kilka numerów telefonów, które przydadzą się w razie sytuacji awaryjnej. Oto najważniejsze:

 • 112 Europejski numer alarmowy,
 • 061 Pogotowie ratunkowe
 • 092 Policja,
 • 080 Straż pożarna,
 • +34 913 736 605 Ambasada RP albo tylko w nagłych wypadkach, poza godzinami pracy ambasady +34 629 864 508,
 • +34 91 594 93 47 pomoc drogowa.

Podsumowanie

 • Hiszpańska sieć autostrad jest bardzo dobrze rozwinięta. Pozwoli Ci szybko przemieszczać się pomiędzy odległymi częściami kraju.
 • Prawie wszystkie autostrady w Hiszpanii są płatne. Opłaty drogowe za przejazd pobierane są na bramkach przy tych drogach.
 • Sieć dróg ekspresowych, która jest świetną alternatywą dla autostrad, nie jest objęta żadnymi opłatami.
 • Winiety nie obowiązują na terenie Hiszpanii.
 • Podczas podróży pamiętaj o podstawowym wyposażeniu auta, przestrzeganiu przepisów drogowych i obowiązujących ograniczeniach prędkości.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o autostrady w Hiszpanii

Czy za autostradę można płacić gotówką w różnych walutach?
Nie. Gotówką możesz płacić jedynie w euro. Najlepiej jak będziesz mieć przy sobie drobne nominały.
Czy za przejazd autostradami samochodem osobowym zapłacę więcej, jeśli będę ciągnąć przyczepę kempingową?
To zależy czy zostaniesz zakwalifikowany do kategorii pojazdy lekkie, czy nie. Wpływ na to ma fakt czy przyczepa posiada koła bliźniacze. Jeśli ma pojedyncze nie zapłacisz więcej, a jeśli ma bliźniacze, to opłata będzie wyższa.
Czy jadąc autostradami można bezkarnie przekraczać prędkość?
Nie. Hiszpanie skrupulatnie badają prędkość, więc przekroczenie jej nieznacznie, nawet tylko o kilka kilometrów, skończy się mandatem.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny