Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – co trzeba mieć w aucie?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-07-28
autostrady.com.pl » Blog » Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – co trzeba mieć w aucie?

Właściciele samochodów w Polsce powinny pamiętać o wymogach prawnych dotyczących prowadzenia i posiadania pojazdu. Prawo wymaga, aby było wykupione ubezpieczenie OC komunikacyjne na każde auto. Ponadto niezbędne jest odpowiednie wyposażenie samochodu. W przypadku, gdy podczas kontroli policyjnej zostanie stwierdzony jego brak, kierowca naraża się na karę. Dowiedz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce. 

Jakie dokumenty musi mieć ze sobą kierowca w Polsce?

Jeszcze kilka lat temu kierowca był zobowiązany do zabrania ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia umowy polisy OC komunikacyjnej. Natomiast od 1 października 2018 roku nie wszystkie te dokumenty są wymagane. Kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Policja ma dostęp do baz, w których łatwo funkcjonariusz zweryfikuje ren dokument elektronicznie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prawa jazdy czy potwierdzenia ubezpieczenia OC. Natomiast kierujący musi mieć przy sobie dowód osobisty lub dokument potwierdzający jego tożsamość. W przypadku jego braku, weryfikacja policyjna będzie trwać dłużej. Nie jest jednak przewidziany mandat karny dla takiej osoby.  

Należy pamiętać, że jeśli nie jesteś właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, prawo jazdy i potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej OC. Również kierowcy z zagranicy powinni być gotowi na okazanie tych dokumentów podczas kontroli policyjnej.  

Ponadto pojazd musi mieć ważne badanie techniczne. W przypadku przekroczenia terminu kontroli, kierowca naraża się na konsekwencje. Za brak ważnego badania technicznego jest przewidziane nałożenie mandatu w wysokości nawet 5000 zł. Wartość kary zależy od stanu pojazdu i liczby dni przekroczenia terminu. Należy wiedzieć, że po otrzymaniu mandatu kierowca ma tylko 7 dni na wykonanie badania technicznego. Policja ma prawo także do zarekwirowania dowodu rejestracyjnego.   

To nie jedyna konsekwencja niedopełnienia tego wymogu. Jeśli auto bez ważnego badania technicznego będzie uczestniczyć w kolizji, ubezpieczyciel ma prawo do niewypłacenia świadczenia OC lub zmniejszenia sumy odszkodowania.  

Czego nie może zabraknąć w aucie – obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2023

Wylegitymowanie się ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość to nie jedyny obowiązek kierowcy. Oprócz tego należy zadbać o obowiązkowe wyposażenie auta. Oto lista elementów niezbędnych podczas jazdy autem w Polsce. 

 • Gaśnica 

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w każdym pojeździe osobowym musi się znajdować gaśnica. Jej minimalną pojemność określa się na 1 kg. Natomiast kierowca może wybrać większą gaśnicę, jeśli ma miejsce na jej przechowywanie. Przepisy nie określają miejsca położenia tego elementu. Policja ma prawo sprawdzić czy gaśnica znajduje się w samochodzie, a w przypadku jej braku na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości nawet do 500 zł. Natomiast funkcjonariusz nie wyciągnie konsekwencji za brak aktualnej legalizacji. Nie mniej, dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać, aby gaśnica była w pełni sprawna.  

 • Trójkąt ostrzegawczy 

Podczas jazdy samochodem w Polsce niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy. Pozwala on na oznaczenie awarii auta w przypadku jego unieruchomienia. Za brak trójkąta ostrzegawczego kierowca może spodziewać się mandatu w wysokości do 500 zł.  

 • Czytelną tablicę rejestracyjną 

Tablice rejestracyjne to niezbędny element pojazdu w Polsce. Bez nich zakazane jest poruszanie się po drogach. Tablice rejestracyjne powinny być w pełni czytelne, a więc czyste. Jeśli ich identyfikacja nie będzie możliwe, kierowca naraża się na karę. Za nieczytelne tablice w 2023 roku przewiduje się mandat w wysokości 500 zł, a za całkowity ich brak nawet 1500 zł i 1 punkt karny. Dlatego zwłaszcza w okresie zimowym należy zadbać o prawidłowe ich odśnieżenie. 

To elementy, które policja ma prawo sprawdzić podczas kontroli i są one wymagane przez polskie prawo. W przypadku, gdy nie ma ich w wyposażeniu samochodu kierowca naraża się na konsekwencje w postaci nałożenia mandatu. Dlatego zanim ruszysz w trasę, sprawdź czy masz trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i czy Twoje tablice rejestracyjne są w pełni czytelne.  

Co warto mieć w samochodzie?

Już wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Warto jednak zastanowić się, jakie dodatkowe elementy warto umieścić w pojeździe. Oto lista nieobowiązkowego wyposażenia, które lepiej mieć przy sobie podczas jazdy samochodem. 

Dobrze wyposażona apteczka 

Choć na co dzień większość kierowców nie przewiduje udziału w kolizji, to warto odpowiednio się zabezpieczyć. W tym celu najlepiej mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Warto spakować do niej czyste bandaże, opatrunki i gazę. Możesz w niej umieścić także nożyczki, rękawiczki i maseczkę ochronną przydatną podczas wykonywania tzw. sztucznego oddychania. Dzięki temu w razie konieczności, będziesz lepiej przygotowany do udzielenia pierwszej pomocy. 

Kamizelka odblaskowa  

Polskie prawo nie nakłada na kierowcę obowiązku wyposażenia pojazdu w kamizelkę odblaskową, natomiast warto ten element mieć przy sobie. W przypadku unieruchomienia samochodu na drodze szybkiego ruchu, zwiększysz swoją widoczność i w efekcie poziom bezpieczeństwa. 

Koło zapasowe lub zestaw naprawczy 

Droga bywa nieprzewidywalna i nietrudno o uszkodzenie opony. Dlatego mieć przy sobie koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany. Przydatny też będzie zastaw naprawczy. Dzięki temu dojedziesz bezpiecznie do najbliższego zakładu wulkanizatorskiego i wymienisz niesprawną oponę. 

Na wyposażeniu warto mieć wymienione elementu, gdyż pozwalają one na uzyskanie większego poziomu bezpieczeństwa. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jakie wyposażenie jest potrzebne podczas jazdy za granicą?

Wybierasz się w trasę za granicę? Zastanów się zatem, jakie elementy wyposażenia są niezbędne do poruszania się samochodem w danym państwie. Oprócz rzeczy wymaganych przez polskie prawo, niezbędne mogą okazać się takie przedmioty, jak: 

 • apteczka, 
 • zapasowe żarówki samochodowe, 
 • bezpieczniki, 
 • kamizelka odblaskowa, 
 • koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany. 

W zależności od państwa, po którym będziesz podróżować, może być wymagane inne wyposażenie. Dlatego warto to wcześniej sprawdzić, jeśli chcesz się uchronić przed wysokimi mandatami.  

Podsumowanie

 • Od 2018 roku polski kierowca, będący właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, nie musi mieć ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Natomiast powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. 
 • Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w Polsce to: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i czytelne tablice rejestracyjne. Za ich brak na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości nawet do 1500 zł. 
 • Przed podróżą za granicę należy sprawdzić przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu. 

Najczęściej zadawane pytania

Kto ma prawo sprawdzić wyposażenie samochodu osobowego?
Należy wiedzieć, że kontrolę wyposażenia pojazdu może przeprowadzić nie tylko policja. Prawo do tego mają także służba celno-skarbowa, straż graniczna, miejsca, inspekcja transportu drogowego czy ochrony środowiska. 
Czy we wszystkich państwach na terenie Unii Europejskiej jest wymagane to samo wyposażenie pojazdu?
Wymagania dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu różnią się w zależności od przepisów danego kraju – również w obrębie Unii Europejskiej.  
Czy w Polsce jest obowiązkowa apteczka samochodowa?
Podczas podróżowania po Polsce, apteczka samochodowa nie jest wymaganym przez przepisy elementem wyposażenia. Natomiast zaleca się każdemu kierowcy, aby mieć ją przy sobie. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny