Assistance na stare auto powyżej 15 lat

Redakcja 2023-06-12
autostrady.com.pl » Blog » Assistance na stare auto powyżej 15 lat

Ubezpieczenie assistance może być bardzo przydatne podczas podróży. Może pomóc w przypadku awarii lub wystąpienia innych nieprzewidzianych zdarzeń. Mimo że jest ono dostępne w ofertach praktycznie wszystkich ubezpieczycieli, to właściciele starszych samochodów mogą mieć problem z jego zakupem. Dowiedz się więcej na temat assistance oraz w jakich sytuacjach może Ci się przydać. Sprawdź także, czy wiek Twojego pojazdu może być przeszkodą w jego zakupie. 

Czym dokładnie jest ubezpieczenie assistance?

Polisa assistance jest dobrowolna. W jej ramach można liczyć na otrzymanie pomocy drogowej, informacyjnej, medycznej, a nawet prawnej. Dokładny zakres zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Towarzystwa mogą bowiem samodzielnie określać, co będzie obejmował konkretny pakiet assistance. 

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach to ubezpieczenie może być dla Ciebie przydatne? Przede wszystkim wówczas, gdy w trakcie podróży Twój samochód ulegnie awarii. W takim przypadku na miejsce zostanie wysłany mechanik, który spróbuje przeprowadzić naprawę od razu, a gdy okaże się to niemożliwe, to auto zostanie odholowane do najbliższego warsztatu. Jeśli usunięcie awarii będzie trwało nieco dłużej, to możesz liczyć na transport do domu lub miejsca noclegowego.  

Assistance jest bardzo przydatne również w przypadku stłuczki lub wypadku. Jeśli wybrany przez Ciebie wariant ubezpieczenia zawiera taką opcję, otrzymasz samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzeń w Twoim pojeździe. 

W ramach takiej polisy ubezpieczyciel może także zapewniać pomoc medyczną czy informacyjną np. w postaci tłumacza, jeśli do zdarzenia drogowego lub awarii doszło za granicą.  

Jakie assistance dla starego auta wybrać?

Biorąc pod uwagę zakres ochrony, można podzielić assistance na wersję mini, standard oraz all risk. Pierwsza z nich zapewnia pomoc w bardzo okrojonym zakresie. Wybierając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na otrzymanie wsparcia w kilku konkretnych sytuacjach, które zostały zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Z kolei polisa standard ma nieco szerszy zasięg i może obejmować więcej przypadków. Jest ona rozwiązaniem dla każdego, kto chce czuć się bezpiecznie podczas podróży, a jednocześnie nie chce wydawać na ten cel dużej sumy. 

Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej pomocy, wybierz assistance all risk. Zapewnia ono najszerszy zakres ochrony. W praktyce oznacza to, że otrzymasz wsparcie we wszystkich przypadkach, które nie zostały zawarte w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności.  

Co powinno zawierać assistance dla auta powyżej 15 lat?

Zanim wybierzesz ubezpieczenie assistance, dowiedz się, czy w ogóle możesz z niego skorzystać. Wiek samochodu jest jednym z parametrów, które towarzystwa biorą pod uwagę przy obliczaniu składki. Im starsze auto, tym większe ryzyko jego poważnego uszkodzenia, co wiązałoby się z koniecznością udzielenia pomocy.  

Wiele towarzystw podwyższa więc znacząco składki dla pojazdów starszych niż 15, a nawet 10 lat. Niektóre firmy odmawiają możliwości zawarcia takiej umowy. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć assistance dla Twojego pojazdu, zapoznaj się dokładnie z informacjami zawartymi w OWU. W ten sposób upewnisz się, że w konkretnej sytuacji będziesz mógł zgłosić się do ubezpieczyciela po pomoc.  

Wybierając assistance dla auta powyżej 10 lat, warto postawić na wariant, który zapewni Ci wsparcie przede wszystkim, gdy dojdzie do awarii pojazdu. Pod uwagę weź także następujące parametry: 

 • zasięg terytorialny – określa on, czy pomoc działa tylko na terenie Polski, czy także innych krajów europejskich, 
 • limit kilometrów holowania – jest to maksymalna odległość, którą Twój pojazd będzie mógł pokonać na lawecie, 
 • auto zastępcze – sprawdź, czy w razie awarii i unieruchomienia Twojego samochodu otrzymasz pojazd, którym będziesz mógł kontynuować podróż, 
 • zakres usług serwisowych – mogą one obejmować np. dowóz paliwa czy wymianę opon. 

Dowiedz się także, czy w przypadku, gdy jazda Twoim autem nie będzie możliwa, otrzymasz zakwaterowanie w hotelu czy innym miejscu noclegowym.  

Jak wybrać ofertę assistance dla starszego samochodu?

Nie powinieneś wybierać pierwszej oferty, która zostanie Ci zaproponowana. Może bowiem okazać się, że inne towarzystwo zaoferuje zdecydowanie lepsze warunki. Warto więc poświęcić czas na to, aby przeanalizować poszczególne propozycje i wybrać taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W tym celu najlepiej skorzystać z rozwiązania, jakim jest internetowa porównywarka ofert. Znajdziesz ją bez problemu w sieci. Wystarczy, że uzupełnisz w niej niezbędne dane, a algorytm przeszuka dostępne oferty i przedstawi Ci takie, które mogą być dla Ciebie szczególnie interesujące. Takie narzędzie pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz cenny czas. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Które towarzystwa oferują assistance dla starszych samochodów?

Jak już wiesz, wiek samochodu może być przeszkodą w zawarciu umowy na polisę assistance. Oznacza to, że nie w każdym towarzystwie będziesz mógł kupić takie ubezpieczenie, jeśli jeździsz nieco starszym autem. W poszczególnych firmach prezentuje się to w następujący sposób: 

 • Allianz – maksymalny wiek pojazdu to 18 lat, 
 • Link4 – bez ograniczeń, 
 • Benefia – umożliwia objęcie ochrony aut nie starszych niż 20 lat, 
 • Uniqa – maksymalnie wiek pojazdu to 15 lat. 

Jak widzisz, każdy ubezpieczyciel może stosować własne zasady dotyczące maksymalnego wieku pojazdu. Musisz więc to dokładnie zweryfikować przed zawarciem umowy.

Podsumowanie

 • Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które może przydać się, gdy będziesz uczestnikiem kolizji lub wypadku oraz, gdy Twoje auto ulegnie awarii. 
 • Zakres takiej polisy może być różny. Wszystko zależy od tego, co oferuje wybrane towarzystwo. 
 • Nie wszystkie towarzystwa dają możliwość zakupu assistance dla starszych samochodów, czyli takich, które zostały wyprodukowane ponad 10 lat temu. 
 • Zanim wybierzesz konkretną ofertę takiego ubezpieczenia, porównaj ze sobą co najmniej kilka opcji. W ten sposób wybierzesz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

FAQ

Czy ubezpieczenie assistance starszego samochodu jest opłacalne?
Podczas podróży nigdy nie wiesz, co spotka Cię na drodze. Możliwość otrzymania pomocy jest więc wskazana, zwłaszcza w przypadku, gdy podróżujesz na dłuższej trasie oraz starszym pojazdem, który może łatwo ulec awarii. Assistance pozwoli Ci uzyskać niezbędne wsparcie w razie uszkodzenia, a także uczestnictwa w kolizji czy wypadku. 
Czym charakteryzuje się krótkoterminowe ubezpieczenie assistance?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to polisa zawierana na określony czas, który może wynosić od kilku dni. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które rzadko podróżują i potrzebują dodatkowej ochrony tylko doraźnie. 
Czy assistance można kupić dla każdego samochodu?
Główną przeszkodą w zakupie assistance może być wiek auta. Wielu ubezpieczycieli określa górny limit, po którego przekroczeniu nabycie tej polisy nie jest możliwe. Niektóre firmy sprzedają assistance dla aut nie starszych niż 10 lat, inne jednak stosują mniej restrykcyjne zasady i umożliwiają nabycie tej polisy nawet dla samochodów 20-letnich.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny