Kolizja za granicą – co robić w przypadku stłuczki?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-07-28
autostrady.com.pl » Blog » Kolizja za granicą – co robić w przypadku stłuczki?

Podróżowanie samochodem, czy to po kraju, czy za granicą, tworzy ryzyko wzięcia udziału w kolizji drogowej. Każde takie zdarzenie jest źródłem niemałych emocji. W przypadku stłuczki, do której doszło poza Polską, do stresowania się samym wypadkiem dochodzą problemy związane z nieznajomością przepisów i barierą językową. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się do wyjazdu i co robić w razie kolizji za granicą.

Wypadki za granicą w liczbach

Zapoznanie się ze statystykami wypadków drogowych w UE pozwala lepiej poznać skalę problemu. Na podstawie przedstawionych danych liczbowych możesz podjąć bardziej racjonalne decyzje podczas przygotowywania się do wyjazdu i np. wykupić ubezpieczenie przed podróżą do kraju, w którym jest najwięcej takich zdarzeń na drodze.

Według danych Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) w 2021 roku na drogach Europy zginęły 19 823 osoby. W porównaniu do roku 2001, gdy zanotowano 51 483 ofiary śmiertelne, można zauważyć znaczącą poprawę. Mimo to w pojedynczych państwach, jak i w całej Wspólnocie, nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa transportu samochodowego.

Liczbę wypadków śmiertelnych w poszczególnych państwach najlepiej ukazuje współczynnik zgonów na milion mieszkańców. Najniższy wskaźnik w Europie mają kolejno Norwegia (15), Malta (17), Szwecja (19) i Szwajcaria (23). Najwyższy – Rumunia (93), Bułgaria (81), Łotwa (78) i Serbia (76).

Jak ustrzec się przed kolizją za granicą?

Nie da się całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwa wzięcia udziału w kolizji za granicą. Mimo to można zadbać o zmniejszenie ryzyka wypadku, np. poprzez odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Warto przy tym uwzględnić przepisy obowiązujące w państwie docelowym i w krajach, przez które zamierza się przejeżdżać.

Jeśli planujesz podróż do innego kraju:

  • sprawdź auto pod kątem technicznym — zweryfikuj poziom płynów, ciśnienie w oponach, zużycie wycieraczek. W razie wątpliwości udaj się do zaufanego mechanika, aby skontrolować pojazd nieco dokładniej;
  • zadbaj o właściwe wyposażenie — jeśli podróżujesz po UE autem zarejestrowanym w Polsce wystarczy, że będziesz mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Możesz dodatkowo zaopatrzyć się w apteczkę czy kamizelkę odblaskową. W ten sposób unikniesz problemów w czasie kontroli służb drogowych. Takie akcesoria przydadzą Ci się również przy ewentualnej kolizji;
  • pamiętaj o OC — w 12 krajach, m.in. w Albanii, Białorusi, Mołdawii czy Macedonii Północnej, podczas podróży własnym autem musisz mieć przy sobie tzw. Zieloną Kartę. Wyrobisz ją u ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną polisę. W pozostałych państwach wystarczy, że zabierzesz ze sobą papierowe potwierdzenie ważności OC;
  • wykup winiety — jeśli masz zamiar przejeżdżać przez Bułgarię, Czechy, Austrię, Rumunię, Słowenię, Słowację lub Węgry, musisz wnieść opłatę drogową. Po dopełnieniu tego obowiązku otrzymasz potwierdzenie w formie naklejki na szybę lub w wersji elektronicznej.

Co robić w razie kolizji za granicą?

Kolizja za granicą może zdarzyć się każdemu, kto zdecyduje się na podróż do innego państwa. Taka sytuacja powoduje duży stres, a pod wpływem emocji łatwo o popełnienie pomyłki. Z tego powodu warto jeszcze przed wyjazdem właściwie przygotować się na takie zdarzenie.

W razie stłuczki za granicą najlepiej od razu wezwać policję, zwłaszcza gdy nie możesz porozumieć się z pozostałymi uczestnikami zdarzenia. Ponadto w niektórych państwach masz obowiązek poinformować o zdarzeniu drogowym służby, nawet jeśli w kolizji nikt nie ucierpiał. Następnie powinieneś zabrać się za spisanie oświadczenia. Możesz to zrobić na kartce lub na specjalnym formularzu, który znajdziesz w internecie. Taki gotowy wzór warto mieć ze sobą w aucie w wersji polskiej i angielskiej. Dzięki temu nie pominiesz żadnych istotnych informacji.

W oświadczeniu o zdarzeniu drogowym powinny znaleźć się:

W dokumencie powinno znaleźć się też przyznanie do winy sprawcy zdarzenia. Oprócz tego warto umieścić w nim szkic sytuacyjny. Zaleca się również krótkie opisanie powstałych uszkodzeń i wykonanie zdjęć z miejsca zdarzenia.

Takie oświadczenie przyda się podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela sprawcy lub do jego reprezentanta, nazywanego również korespondentem. W znalezieniu polskiego odpowiednika zagranicznego zakładu ubezpieczeń pomoże baza prowadzona przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Stłuczka za granicą a ubezpieczenie

Podczas planowania wyjazdu warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Pomoc ze strony towarzystwa może okazać się nieoceniona w wielu kryzysowych sytuacjach, nie tylko podczas kolizji za granicą.

Autocasco to roczne ubezpieczenie wykupywane najczęściej razem z obowiązkowym OC. Pozwoli uniknąć poniesienia konsekwencji finansowych za zdarzenia, w których to Ty jesteś sprawcą. Dodatkowa polisa pokryje szkody powstałe podczas zdarzenia w Twoim aucie. Oprócz tego na wsparcie ubezpieczyciela możesz liczyć w razie kradzieży czy uszkodzenia samochodu przez niezidentyfikowane osoby.

Assistance z kolei zagwarantuje Ci pomoc na miejscu stłuczki. Taką polisę można wykupić na rok lub na czas wyjazdu, np. na okres 14 dni. W ramach ubezpieczenia towarzystwo zagwarantuje m.in. pomoc tłumacza, holowanie pojazdu czy wymianę opony na trasie.

Podsumowanie

  • W 2021 roku najwięcej ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych odnotowano w Rumunii, w Bułgarii, na Łotwie i w Serbii.
  • Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić stan techniczny samochodu i zadbać o podstawowe wyposażenie — m.in. trójkąt, gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową.
  • W razie kolizji za granicą zaleca się wezwanie policji. Oprócz tego należy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Wzory dokumentów w różnych językach można znaleźć w internecie.
  • W razie stłuczki za granicą przyda się dodatkowe ubezpieczenie. Przed wyjazdem warto wykupić assistance lub AC.

FAQ — Kolizja za granicą — co robić w przypadku stłuczki?

Jak zgłosić szkodę za granicą?
W razie stłuczki za granicą szkodę należy zgłosić do polskiego reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy. Wykaz korespondentów znajdziesz w na stronie internetowej PBUK.
Gdzie trzeba mieć Zieloną Kartę?
Zielonej Karty wymagają: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia Północna, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.
Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?
Podczas wyjazdu za granicę może przydać się ubezpieczenie assistance, np. w razie awarii samochodu czy stłuczki. Warto mieć również autocasco, które pokryje koszt naprawy szkód auta sprawcy, a także zapewni wsparcie finansowe w razie kradzieży samochodu.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny