Rodzaje i oznaczenia paliw na stacji 

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-15
autostrady.com.pl » Blog » Rodzaje i oznaczenia paliw na stacji 

Zatankowanie odpowiedniego rodzaju paliwa jest sporym wyzwaniem zwłaszcza dla osób, które dopiero od niedawna jeżdżą samochodem. Niezbędna jest znajomość powszechnie stosowanych oznaczeń, które można znaleźć na każdej stacji benzynowej. Poznaj najważniejsze z nich, co pozwoli Ci uniknąć pomyłek. Zalanie niewłaściwego paliwa wiąże się bowiem z wieloma problemami i może prowadzić do uszkodzenia silnika.

Najpopularniejsze rodzaje paliw dostępne na stacjach benzynowych

Pojazdy napędzane silnikami spalinowymi mogą działać na trzy rodzaje paliw: 

 • benzynę,
 • olej napędowy,
 • gaz.

Bez wątpienia najpopularniejsza jest benzyna. Powstaje ona w efekcie destylacji ropy naftowej i jest stosowana w silnikach spalinowych. Benzynę dzieli się na 95 – lub 98 – oktanową. Liczby te wskazują zdolność do wydajnego spalania. W przypadku tego rodzaju paliwa stosuje się następujące oznaczenia:

 • PB 95,
 • PB 98.

12 października 2018 roku weszły w życie przepisy zgodne z unijną dyrektywą. Zgodnie z nią wprowadzono nowe oznakowania na stacjach paliw. Są one jednak używane razem ze starymi symbolami, co zapobiega pomyłkom. Aktualnie możesz więc spotkać się z dystrybutorami benzyny oznaczonymi E5, E10 oraz E85. Cyfry oznaczają zawartość biokomponentów.

Olej napędowy jest wykorzystywany w silnikach wysokoprężnych, zwanych potocznie dieslami. Najczęściej jest on efektem procesu rafinacji ropy naftowej, ale coraz popularniejsze stają się biopaliwa powstające z oleju roślinnego. Są one zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. W przypadku diesla stosuje się oznaczenia ON. Nowe przepisy wprowadziły kwadraty, w których znajdują się symbole: B7, B10 oraz XTL. Dwa pierwsze to paliwa z określoną zawartością biokomponentów. XTL stosuje się natomiast do oznaczania oleju napędowego, który powstał bez wykorzystania ropy naftowej.

Z kolei gaz stosowany do napędzania pojazdów z odpowiednią instalacją oznacza się symbolami LPG lub CNG. Pierwszy z nich odnosi się do najpopularniejszego w Polsce gazu płynnego. Z kolei CNG stosuje się w przypadku sprężonego gazu ziemnego. Etykiety stosowane dla tego rodzaju paliwa mają kształt rombów.

Jakie oznaczenia stosuje się w dowodach rejestracyjnych?

Oznaczenie rodzaju paliwa stosowanego w konkretnym pojeździe musi się znaleźć także w dowodzie rejestracyjnym, a dokładniej w polu P3. Symbole zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Zgodnie z nim w dowodzie rejestracyjnym można znaleźć następujące skróty:

 • D – olej napędowy,
 • P – benzyna,
 • H – wodór,
 • M – mieszanka paliwo – olej,
 • BD – biodiesel,
 • LPG – gaz płynny,
 • CNG – skroplony gaz ziemny,
 • EE – energia elektryczna,
 • E85 – etanol,
 • 999 – inne.

Oznaczenia te uwzględniają wszystkie rodzaje paliw, którymi mogą być napędzane pojazdy. Jeśli nie wiesz, czym zatankować swoje auto, a na wlewie nie ma takiej informacji, sprawdź dowód rejestracyjny.

Samochód na jakie paliwo warto wybrać?

Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby planujące zakup pojazdu. Ceny paliwa wpływają bowiem na ogólne koszty eksploatacji samochodu. Podlegają one nieustannym zmianom, jednak można zaobserwować powtarzające się tendencje. Z reguły najdroższa jest benzyna 98. Nieco tańsza jest PB 95, a także olej napędowy. Silniki wysokoprężne wyróżniają się niższym spalaniem. Oznacza to, że w porównaniu z benzyną zatankowanie takiej samej ilości oleju napędowego pozwoli przejechać dłuższy dystans. Przekłada się to na niższe koszty użytkowania pojazdów wyposażonych w silniki diesla.

Zdecydowanie najtańszy jest gaz. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup pojazdu wyposażonego w instalację na ten rodzaj paliwa lub poddaje samochód modernizacji. Trzeba jednak pamiętać, że mimo niższych kosztów eksploatacyjnych związanych z tankowaniem gazu, to ceny założenia instalacji, przeglądów oraz ubezpieczeń są najczęściej wyższe. Wybór samochodu napędzanego konkretnym rodzajem paliwa trzeba więc dokładnie przemyśleć.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jakie paliwo warto tankować?

Nie tylko rodzaj, ale i jakość paliwa ma ogromny wpływ na prawidłową pracę silnika oraz jego żywotność. Wszystkie duże sieci stacji benzynowych oferują produkty klasy premium. Czym różnią się one od zwykłych? Z pewnością ceną, gdyż są nawet o kilkadziesiąt groszy droższe na litrze. Mają różnego rodzaju dodatki uszlachetniające, które dodatkowo czyszczą wtryski silnika oraz zmniejszają zużycie paliwa. Czy jednak zawsze warto je stosować?

W przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi o wyborze paliwa musi decydować rodzaj jednostki napędowej oraz jej konkretne parametry. Jeżeli zaleceniem producenta jest tankowanie PB 95, to użycie PB 98 wcale nie sprawi, że samochód będzie mocniejszy. Silniki wolnossące są bowiem przystosowane do tego, aby wykorzystywać benzynę z mniejszą liczbą oktanów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów wykorzystywanych w sportach motorowych. Ich silniki są bowiem narażone na duże przeciążenia. Wymagają one stosowania benzyny nawet o 102 oktanach.

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu z silnikiem diesla, to możesz pomyśleć o wyborze paliwa premium z dodatkami uszlachetniającymi. Takie jednostki wysokoprężne są bowiem bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Dodatki poprawiają właściwości oleju napędowego, co jest przydatne zwłaszcza zimą. Takie paliwo zdecydowanie ułatwia odpalenie auta, nawet jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury.

Warto także wybierać sprawdzone stacje benzynowe, które cieszą się zaufaniem klientów. Tankując na nich, możesz mieć pewność, że wybierasz wysokiej jakości paliwo, które nie zaszkodzi silnikowi w Twoim samochodzie.

Podsumowanie

 • Na stacjach benzynowych można zatankować benzynę, gaz oraz olej napędowy. Każde z nich ma własne oznaczenia, które mają zapobiec pomyłkom. Nalanie do baku niewłaściwego paliwa wiąże się z dużymi kłopotami z pracą silnika. 
 • Benzyna jest oznaczona symbolami PB 95 oraz PB 98. Od 2018 roku stosuje się także oznaczenia E5, E10 i E85. Liczby przy nich wskazują na zawartość biokomponentów. 
 • Olej napędowy służy do napędzania silników diesla (wysokoprężnych). Na stacjach benzynowych oznacza się go symbolem ON. Nowe oznaczenia stosowane w przypadku tego paliwa to: B7, B10 oraz XTL. 
 • Gaz ziemny oznacza się symbolem CNG, a płynny – LPG. Etykiety mają kształt rombów. 
 • Z reguły najdroższa jest benzyna 98. Tuż za nią plasuje się PB95 oraz olej napędowy. Gaz może być tańszy nawet o połowę.  
 • Oznaczenia rodzaju paliwa stosowanego w samochodzie można znaleźć m.in. na wlewie, a także w dowodzie rejestracyjnym.  
 • W przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi warto wybierać paliwa z dodatkiem substancji uszlachetniających. Jest to wskazane zwłaszcza zimą, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. 

FAQ

Gdzie muszą znajdować się oznaczenia paliw zgodnie z nowymi przepisami?
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 roku etykiety z oznaczeniami rodzaju paliwa powinny znajdować się na dystrybutorach oraz pistoletach, na korku lub klapie wlewu samochodów produkowanych po 18 listopada 2016 roku, a także w instrukcjach obsługi i na terenie placówek handlowych prowadzących sprzedaż pojazdów. Informację tę można znaleźć również w dowodzie rejestracyjnym. 
Jakie wymiary muszą mieć etykiety paliw?
Na pistoletach, w instrukcjach obsługi oraz korkach i klapach wlewu muszą znaleźć się etykiety o średnicy i długości boku wynoszącej co najmniej 13 mm. Z kolei na dystrybutorach oraz w placówkach prowadzących sprzedaż pojazdów muszą mieć one minimum 30 mm. 
Jakie są najczęstsze konsekwencje zatankowania niewłaściwego rodzaju paliwa?
Po zatankowaniu nieodpowiedniego paliwa silnik nie pracuje poprawnie i może dojść do jego uszkodzenia. W takiej sytuacji należy usunąć źle zatankowane paliwo. Jazda takim samochodem może skutkować uszkodzeniem wtrysków, a także całej jednostki napędowej. Naprawa lub wymiana silnika to bardzo kosztowne rozwiązanie. W przypadku zauważenia pomyłki warto wezwać pracowników stacji, którzy być może dysponują sprzętem do wypompowywania paliwa. W przeciwnym razie auto trzeba odholować do warsztatu, gdzie zajmą się nim specjaliści i oczyszczą bak.  
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny