Niemcy

Autostrady w Niemczech

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Niemczech

Bliskość Niemiec to jeden z argumentów przemawiających za wybraniem się na wakacje do tego kraju własnym samochodem. Planujesz taką podróż? Dowiedz się, czy przejazd niemieckimi autostradami i drogami jest płatny. Podpowiadamy też, jak przygotować się na samochodową wycieczkę po Niemczech.

Płatne drogi i autostrady w Niemczech

W 2020 r. sieć autostrad w Niemczech miała 13 191 km długości. Dobrą wiadomością dla kierowców planujących odwiedzić ten kraj samochodem jest to, że niemieckie drogi i autostrady są bezpłatne dla pojazdów osobowych – wyjątek stanowi przejazd dwoma tunelami drogowymi.

Płatne tunele drogowe w Niemczech:

  • Warnowquerung – ten mierzący 790 m tunel drogowy łączy wschodni i zachodni brzeg rzeki Warnow.
  • Herrentunnel – to tunel drogowy o długości 866 m, który przebiega pod rzeką Trave. Jednocześnie to część drogi krajowej B75 łączącej Lubekę z Travemünde.

W zależności od Twojego docelowego miejsca podróży może się okazać, że nie poniesiesz żadnych opłat za przejazd niemieckimi drogami.

Opłaty drogowe w Niemczech

Kierowcy samochodów osobowych nie muszą obawiać się opłat drogowych za korzystanie z dróg i autostrad w Niemczech – opłaty obowiązują jednak za przejazd wspomnianymi tunelami drogowymi. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Opłata za przejazd tunelem drogowym uzależniona jest zarówno od rodzaju samochodu, jak i pory roku. Za jednorazowy przejazd tunelem drogowym Warnowquerung trzeba zapłacić:

  • 3,60 euro – w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia,
  • 4,40 euro – w okresie od 1 maja do 31 października.

Mniej za skorzystanie z tunelu (2,84 euro przez cały rok) płacą właściciele samochodów, którzy zdecydowali się na urządzenie RFID.

Prostszy jest cennik za przejazd tunelem Herrentunnel – opłata jest uzależniona wyłącznie od rodzaju pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych płacą 2,10 euro w przypadku płatności gotówkowej. Mieszkańcy, którzy korzystają z tej drogi regularnie, mogą obniżyć koszt przejazdu, wykupując abonament na rok.

Winiety w Niemczech

Ponieważ przejazd drogami i autostradami w Niemczech dla kierowców samochodów osobowych jest bezpłatny, winiety nie mają zastosowania. W przypadku płatnych dróg przebiegających przez wspomniane już tunele, kierowcy mogą wykupić abonament.

Samochodem po Niemczech – co warto zwiedzić?

Brak opłat za przejazd drogami i autostradami na terenie Niemiec to duże ułatwienie podczas planowania trasy przejazdu. Co warto zobaczyć w Niemczech? Oto kilka propozycji.

Zamek Wartburg – w pobliżu zjazdu

Wartburg Niemcy

Niemcy to jeden z ulubionych kierunków podróży turystów zainteresowanych zwiedzaniem zamków z różnych epok – szacuje się, że w tym kraju jest ich ponad 20 tys. Jednym z takich obiektów jest zamek warowny Wartburg. To jedna z popularniejszych budowli tego typu. Ma to związek zarówno z położeniem zamku (ok. 15 minut drogi od zjazdu z autostrady A4, w pobliżu miasta Eisenach), jak i wpisaniem go na listę UNESCO.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Kierunek: Hamburg

Na weekend czy dłuższy urlop warto wybrać się samochodem do Hamburga. Co warto zwiedzić w tym mieście? Z pewnością Hamburger Hafen – to jeden z największych portów morskich na świecie. Zajrzeć warto też do Miniatur Wunderland, czyli parku miniatur. Turyści, którzy lubią zwiedzać obiekty sakralne, powinni odwiedzić kościół św. Michała. Wieża tego obiektu ma nieco ponad 134 m – znajduje się na niej platforma widokowa.

Port w Hamburgu

Widok na port w Hamburgu

Drezno – miasto z polskim akcentem

Drezno ma długą historię i dziś przez wielu jest uznawane za jedno z najciekawszych niemieckich miast. Od czego zacząć spacer po Dreźnie? Choćby od barokowego parku Großer Garten. Na jego terenie funkcjonuje kolejka wąskotorowa. Warta odwiedzenia jest też Pfunds Molkerei, czyli mleczarnia założona przez braci Pfund. Kolejnym punktem w planie zwiedzania Drezna może być Yenidze – dawna fabryka tytoniu, dziś obiekt biurowy.

Wyposażenie auta w Niemczech

Republika Federalna Niemiec to jeden z krajów, które ratyfikowały konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Co to oznacza dla kierowców w kontekście dodatkowego wyposażenia pojazdu? Policja niemiecka nie może nałożyć na kierowcę z Polski mandatu za brak wyposażenia, które jest obowiązkowe w Niemczech – wystarczy, że kierowca będzie posiadał wyposażenie samochodu zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce.

Powyższa reguła jest istotna, bo między obowiązkowym wyposażeniem samochodu zarejestrowanego w Polsce i na terenie Niemiec występują różnice. Wspólnym punktem jest trójkąt ostrzegawczy, z kolei:

  • apteczka samochodowa jest obowiązkowa w Niemczech – mandat można dostać nie tylko za jej brak, ale również nieodpowiednie wyposażenie,
  • gaśnica samochodowa nie jest wymagana w Niemczech – jest za to obowiązkowa w Polsce.

U naszych zachodnich sąsiadów właścicielom samochodów osobowych zaleca się posiadanie kamizelek odblaskowych. Przydają się one m.in. w razie awarii na nieoświetlonej drodze.

Przygotowania do wyruszenia w trasę powinny obejmować też sprawdzenie stanu technicznego samochodu i ważności ubezpieczenia OC. Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, to właśnie w Niemczech kierowcy z Polski powodują najwięcej wypadków za granicą – w 2021 r. było to ponad 50 proc. ogółu (łącznie takich zdarzeń było 60,1 tys.).

Rok 2021 był kolejnym okresem z rzędu, kiedy to liczba wypadków i kolizji z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi poza granicami kraju spadła. To dobry znak, który mamy nadzieję przerodzi się w bardziej trwały trend. Od 2018 r. liczba szkód wyrządzonych przez naszych zmotoryzowanych spadła o 20 proc. Bez wątpienia największy wpływ na to zjawisko miało zmniejszenie ruchu naszych pojazdów poza granicami kraju, w związku z pandemią koronawirusa, obostrzeniami dotyczącymi podróżowania i zamknięciem granic – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Niemcy – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Niezależnie od tego, jak długa jest trasa, którą zamierzasz pokonać w Niemczech, musisz znać najważniejsze przepisy ruchu drogowego. O tym warto pamiętać:

  • zarówno piesi, jak i rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo,
  • podczas pokonywania tuneli drogowych należy stosować światła mijania,
  • dzieci o wzroście do 150 cm muszą obowiązkowo korzystać fotelików,
  • dopuszczalny limit zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila – nie dotyczy to jednak młodych kierowców (poniżej 21 lat, posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata),
  • opony zimowe należy użytkować dopiero wówczas, gdy będą tego wymagać warunki pogodowe.

Korzystając z niemieckich dróg, kierowcy muszą pamiętać o ograniczeniach prędkości. Dla pojazdów osobowych są one następujące:

  • 50 km/h – teren zabudowany,
  • 100 km/h – drogi ekspresowe,
  • 130 km/h – autostrady*.

W przypadku autostrad 130 km/h to prędkość rekomendowana. Nie jest to zatem maksymalna prędkość, z jaką możesz się poruszać.

Ważne telefony podczas podróży po Niemczech

Obawiasz się problemu na drodze? Na taką sytuację warto się odpowiednio wcześniej przygotować, zapisując sobie najważniejsze numery telefonów.

Ważne numery telefonów w Niemczech:

  • 110 – policja,
  • 112 – straż pożarna,
  • 19222 – pogotowie ratunkowe.

Na terenie Niemiec aktywny jest też numer 112. Ponadto w telefonie warto zapisać numer do ambasady RP w Berlinie – +49 30 223130.

Co warto wiedzieć?

  • Drogi i autostrady w Niemczech są bezpłatne. Opłaty obowiązują jedynie za przejazd dwoma tunelami drogowymi – Warnowquerung i Herrentunnel.
  • Mimo różnic występujących między obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce i Niemczech, kierowcy z Polski nie muszą nabywać np. apteczki.
  • Na autostradach nie ma ograniczenia prędkości. Kierowcom rekomenduje się jednak nieprzekraczanie 130 km/h.
  • Ponieważ kierowcy z Polski najwięcej wypadków za granicą powodują właśnie w Niemczech, to przed wyjazdem warto sprawdzić termin obowiązywania OC.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy w dużych niemieckich miastach występują problemy z parkowaniem?
Ze względu na znaczną liczbę samochodów znalezienie miejsca postojowego w dużych miastach jest często utrudnione. Niektórym kierowcom zdarza się złamać przepisy i np. przyblokować ścieżkę rowerową. Służby uprawnione do kontroli kierowców nakładają za takie naruszenia wysokie mandaty.
Dlaczego przed wyjazdem do Niemiec warto sprawdzić stan techniczny pojazdu?
Na terenie Niemiec samochody są bardzo skrupulatnie kontrolowane pod względem stanu technicznego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowca musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami – zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem wysokiej kary. W przypadku np. wycieku płynów właściciel pojazdu zostanie obciążony opłatą za ich usunięcie.
Jakie są ceny paliw w Niemczech?
Ceny paliw są aktualizowane co najmniej raz dziennie. W sierpniu 2022 r. za litr PB95 na niemieckich stacjach trzeba było zapłacić 1,80 euro (8,54 zł). Litr oleju napędowego kosztował z kolei więcej – 1,99 euro (9,41 zł).
Czy w Niemczech wystarczy polskie prawo jazdy?
Tak, w Niemczech jest uznawane polskie prawo jazdy. Oznacza to, że kierowcy nie muszą występować o żaden dodatkowy dokument.
Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto kupić, planując podróż do Niemiec?
Planując wyjazd za granicę, warto przemyśleć zakup wszystkich najpopularniejszych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – AC, NNW i assistance. Zwłaszcza ta ostatnia polisa może się przydać – zapewnia ona pomoc techniczną w razie awarii. W zależności od wybranego wariantu kierowca może liczyć np. na holowanie do najbliższego warsztatu.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny