Szwecja

Autostrady w Szwecji

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Szwecji

Szwecja może być ciekawym kierunkiem na wakacyjny odpoczynek. Piękne miasta, jak i zapierające dech w piersiach krajobrazy można podziwiać i to niedaleko od Polski. Szwecja słynie także z parków narodowych, a można tam zawitać także na piaszczyste plaże. Podpowiemy, jak zaplanować podróż samochodem do tego skandynawskiego kraju.

Płatne drogi i autostrady w Szwecji

Dobra informacja dla wszystkich kierowców podróżujących do Szwecji jest taka, że autostrady i drogi ekspresowe są bezpłatne. Dzięki temu nie trzeba uiszczać dodatkowych opłat oraz nie zajmować się dodatkowymi formalnościami.

Mapa autostrad w Szwecji

Mapa autostrad w Szwecji

Poniżej lista miejscowości, przez które przebiega jedna z autostrad E18, która łączy granicę norweską z Morzem Bałtyckim przez Karlstad, Karlskoga, Örebro, Västerås, Sztokholm.

 • wokół Segmon(wieś 40  km na zachód od Karlstad) (6  km)
 • między Karlstadi Skattkärr (19  km)
 • między Skattkärra Väse (15  km ) (1  km 2 + 2 i 14  km 2 + 1 Expressway)
 • między Lekhyttani Köping (70  km)
 • między Köpinga Västjädra (23  km) (droga ekspresowa 2 + 1)
 • między Västjädraa Sztokholmem (113  km)
 • na wschód od Sztokholmu (okolice Täby) (~ 14  km)
 • między Bergshamraa Rosenkälla (15  km)
 • między Rosenkällai Söderhall (19  km) (droga ekspresowa 2 + 1)
 • między Söderhalla Norrtälje (24  km)

Ta autostrada łączy się z E20 między Örebro i Arboga.

Opłaty drogowe w Szwecji

W Szwecji płatne są tylko mosty. Oto lista:

 • Motalabron, Sundsvallsbron
 • Øresundsbron to 8-kilometrowy most, który wraz z 4-kilometrowym tunelem Drogden łączy Kopenhagę ze szwedzkim miastem Malmö
 • Svinesundsbron

Średni koszt przejazdu to: Motala – 5 SEK, Sundsvall – 9 SEK, Øresund – 54 EUR i Svinesund – 20 NOK.

Winiety w Szwecji

W Szwecji nie obowiązują winiety, dlatego kierowcy jadąc do Szwecji nie muszą pamiętać o dodatkowych opłatach.

Czy w krajach po drodze do Szwecji są winiety?

Droga do Szwecji z Polski prowadzi przez Niemcy i Danię. W Niemczech nie ma winiet, tak samo jak w Danii. Podróż do Szwecji można więc planować bez zakupu winiet.

Wyposażenie auta w Szwecji

Wybierając się w podróż do Szwecji nie można zapomnieć o obowiązkowych wyposażeniu samochodu. W Szwecji niezbędne jest posiadanie:

 • trójkąta ostrzegawczego (w przypadku podróżowania z przyczepą muszą to być dwa trójkąty),
 • opon letnich z bieżnikiem min. 1,6 mm,
 • opon zimowych z bieżnikiem min. 3 mm (obowiązkowo w okresie od 1 grudnia do 31 marca).

Poniżej wyliczamy także elementy, które zaleca się mieć, jednak nie są one obowiązkowe:

 • apteczka,
 • gaśnica,
 • komplet zapasowych żarówek.

Warto pamiętać, że w Szwecji, w przypadku, gdy podróżujesz z przyczepą i jest szersza niż ciągnący pojazd, samochód musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Szwecja – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Podróżując po Szwecji warto uważać na zwierzynę leśną w miejscach oddalonych od miast. Przepisy drogowe zbliżone są do polskich. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości:

 • samochody osobowe w terenie zabudowanym do 50 km/h, jednak są odcinki, gdzie prędkość musi być jeszcze niższa np. teren szkół 30 km/h,
 • samochody osobowe na autostradach – 120 lub 110 km/h,
 • samochody osobowe na drogach ekspresowych 100 lub 90 km/h,
 • samochody osobowe na pozostałych drogach 80 lub 70 km/h.

Ponadto w Szwecji obowiązują pasy bezpieczeństwa zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Dzieci o wzroście poniżej 135 cm powinny być przewożone w specjalnych fotelikach lub specjalnych siedzeniach, które posiadają homologację UE i powinny korzystać z pasów bezpieczeństwa. Światła mijania trzeba używać przez całą dobę i cały rok.

Ważne telefony podczas podróży po Szwecji

Będąc na wakacjach w Szwecji, warto wcześniej przygotować sobie listę telefonów alarmowych. W sytuacji kryzysowej nie trzeba będzie już szukać właściwego numeru, tylko skorzystać z wcześniej przygotowanej listy.

 • 114 14(z Polski należy dzwonić pod numer: 00 46 77 114 14 00) – policja szwedzka,
 • 112–  Europejski numer alarmowy – można zawiadomić o wypadku lub zaistniałym zagrożeniu, a w uzasadnionych sytuacjach wezwać policję, pogotowie, straż pożarną lub inne służby ratownicze,
 • 020 91 00 40lub 020-38 38 38 (jeśli dzwoni się z innego kraju: 0046 8 731 40 00) – Centrala pomocy drogowej,
 • 0046 08 5057 5000– Ambasada RP w Sztokholmie,
 • 0046 (0)8 – 50 57 50 60– Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie,
 • 0046-(0)709-220-892 – Telefon alarmowy Wydziału Konsularnego (tylko wypadki nadzwyczajne),
 • 0046 08 216 075– Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Sztokholmie.

Samochodem po Szwecji

Do Szwecji przyjeżdżają wielbiciele dziewiczej natury, pięknych widoków i malowniczych miejscowości. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – i na odpoczynek, i na aktywniejsze spędzanie czasu.

Skania

Skania to region, w którym czas spędzą chętnie wielbiciele zamków. Na powierzchni 11 tys. km2 jest ponad 200 zamków i dworków, które można zwiedzić. Miłośnicy przyrody znajdą tam także 3 parki narodowe – Dalby Soderskog, Soderasen, Stenhuvud. Dla lubiących aktywny wypoczynek znajdzie się dużo rowerowych szlaków.

Sztokholm

Widok na Sztokholm

W podroży do Szwecji nie sposób pominąć stolicy kraju. To miasto, które ma historyczną stronę. Warto zwiedzić Stare Miasto, Zamek Królewski, zabytkowe kościoły, gmach Poczty Królewskiej oraz Muzeum Alfreda Nobla.  Miasto jest położone na 14 wyspach i jest połączone 53 mostami. Sztokholm zachwyca także wspaniałą architekturą.

Falkenberg

To miasto jest szczególnie polecane wędkarzom. Znajdują się tu łowiska, gdzie można łowić łososie oraz pstrągi. Turystyka tego regionu staje się coraz bardziej popularna. Falkenberg jest dobrym miejscem dla miłośników historii. Jego historia sięga czasów Wikingów, a starówka jest idealnym miejscem na spacery. Liczne kościoły oraz Muzeum Designu Rian czy Muzeum Fotografii Olimpia są warte odwiedzenia.

Autostrady Szwecja – co warto wiedzieć?

 1. W Szwecji nie obowiązują winiety.
 2. Jedynymi płatnymi drogami w Szwecji są niektóre mosty.
 3. W krajach, przez które trzeba przejechać, aby dotrzeć do Szwecji nie są potrzebne winiety.
 4. Obowiązkowym elementem wyposażenia w Szwecji jest trójkąt ostrzegawczy oraz opony letnie z bieżnikiem 1,6 mm, a zimowe 3 mm.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Szwecji samochodem

Jakie dokumenty są niezbędne w podróży do Szwecji?
Planując podróż do Szwecji nie można zapomnieć o dokumentach, które są niezbędne w Szwecji. Są to:
 • dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące,
 • prawo jazdy (w Szwecji jest ważne polskie prawo jazdy),
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
 • certyfikat ubezpieczenia OC,
 • w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Ile kosztuje paliwo w Szwecji?
Wybierając się w podróż do Szwecji samochodem, warto sprawdzić wcześniej ceny paliwa, aby móc przygotować sobie wstępny kosztorys wycieczki. Na sierpień 2022 r. za litr benzyny w Szwecji trzeba zapłacić ok. 7,54 zł, a za list oleju napędowego ok. 11,36 zł. Dla osób, które chcą zatankować LPG może być problem ze znalezieniem stacji, ponieważ są one głównie w większych miastach. Dodatkowo obowiązuje samoobsługa przy tankowaniu, więc trzeba mieć rękawice ochronne.
Gdzie parkować w Szwecji?
Warto zapamiętać, że w Szwecji nie można parkować na chodnikach oraz na terenach zielonych. Samochód można zaparkować na co najmniej 10 metrów od skrzyżowania lub przecięcia ulic. Trzeba także pamiętać, żeby nie parkować w strefie załadunku/rozładunku samochodów ciężarowych oraz w czasie, gdy ulica będzie sprzątana. W Szwecji ulice są sprzątane w określonym czasie każdego miesiąca i miejsce to jest oznakowane, dlatego trzeba zwracać uwagę na wszelkie oznaczenia.
Jaką polisę trzeba wykupić, jadąc do Szwecji?
Obowiązkowa jest polisa OC samochodu. Dla samochodu można wykupić dodatkowe ubezpieczenia, które zapewnią spokój po nieprzewidzianych zdarzeniach. Autocasco zapewni naprawę samochodu po wypadku czy kolizji, zdarzeniach losowych lub kradzieży. Natomiast wykupienie assistance pozwoli na skorzystanie z pomocy drogowej np. po awarii. Warto przed wyjazdem rozważyć zakup tych dodatkowych ubezpieczeń. Jednak to nie wszystko co powinieneś wiedzieć. Wybierając się w podróż do Szwecji trzeba pomyśleć także o ubezpieczeniu dla siebie na koszty leczenia. Za pomoc medyczną w Szwecji będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. W zależności od zdarzenia (wypadek czy choroba) koszty mogą być bardzo wysokie. Dlatego warto wykupić polisę, która to pokryje. Dzięki niej po kontakcie z infolinią będziesz mógł skorzystać z bezgotówkowej pomocy. Do polisy podróżnej często dodaje się także NNW (w razie wypadku otrzymasz dodatkowe odszkodowanie), OC w życiu prywatnym (szkody wyrządzone osobom trzecim).
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny