Słowenia

Autostrady w Słowenii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Słowenii

Słowenia to coraz chętniej wybierane miejsce na urlopowy wypoczynek. I nic dziwnego. Kraj ten ma do zaoferowania wiele pięknych zakątków. Od górskich łańcuchów pełnych jaskiń, lasów i jezior po urokliwe plaże nad Adriatykiem. Podróżując po jego terenie samochodem masz najlepszą możliwość zobaczenia tej różnorodnej przyrody. Jak się przygotować do takiego wyjazdu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Płatne drogi i autostrady w Słowenii

Drogi szybkiego ruchu i autostrady są najwygodniejsze do podróżowania autem. Słowenia ma sieć takich dróg. Są one dobrze utrzymane i pozwalają na szybkie przemieszczanie się po kraju. Jednak, jak w wielu państwach, przejazd po słoweńskich autostradach i drogach ekspresowych nie jest wolny od opłat drogowych, nawet dla samochodów osobowych czy motocykli. Planując korzystanie z takich dróg musisz kupić winietę. Pamiętaj więc, żeby uwzględnić ceny winiet w budżecie wakacyjnym.

Słoweńskie autostrady i drogi ekspresowe są też płatne dla samochodów ciężarowych i autobusów. Jednak dla takich pojazdów nie wykupuje się winiet w Słowenii. Objęte są one obowiązkowo specjalnym elektronicznym systemem poboru opłat DarsGo. Jeśli udajesz się w podróż takim autem musisz zarejestrować się do tego systemu i nabyć urządzenie rejestrujące, które powinieneś zamocować na przedniej szybie samochodu. Na utworzone konto przekazujesz środki finansowe. Będą one z niego potrącane po przejechaniu przez Ciebie pewnych odległości płatnych dróg. Wysokość opłat drogowych jest zależna od długości odcinków, klasy emisji spalin EURO i specyfiki pojazdu, czyli liczby osi.

Wysokość opłat drogowych w Słowenii

Ceny winiet w Słowenii są uzależnione od okresu ich obowiązywania. Rodzaj auta też ma tutaj znaczenie, a dokładniej wysokość pojazdu nad przednią osią. Jeśli masz auto o wysokości ponad 130 cm to zapłacisz więcej. Poniższa tabelka przedstawia najpopularniejsze rodzaje winiet. Zawiera także aktualne ceny winiet w Słowenii.

Rodzaj pojazdu

Winieta 7 – dniowa

Winieta miesięczna

Winieta półroczna

Winieta roczna

(kat. 1) Motocykle

7,50 euro

30 euro

55 euro

(kat. 2 A) Pojazdy o masie do 3,5 t oraz kampery, których wysokość nad przednią osią jest mniejsza niż 130 cm

15 euro

30 euro

110 euro

(kat. 2 B) Pojazdy o masie do 3,5 t oraz kampery, których wysokość nad przednią osią jest większa niż 130 cm

30 euro

60 euro

220 euro

Nie zapomnij kupić winiety, bo może to Cię bardzo drogo kosztować. Mandat za brak winiety to kilkaset euro.

Winiety w Słowenii

Jak już wspomnieliśmy korzystając z dróg ekspresowych i autostrad w Słowenii musisz kupić winietę. Dostępne są tam różne rodzaje winiet. Dla tamtejszych mieszkańców, którzy przemieszczają się drogami szybkiego ruchu, najkorzystniejsza jest roczna winieta.

Dowiedz się więcej o winietach w Słowenii

Dla Ciebie jako turysty zapewne bardziej opłacalna będzie tygodniowa winieta, a jeśli masz dłuższy urlop to najlepszym wyborem okaże się winieta miesięczna. W dobie cyfryzacji nie musisz kupować jej na stacjach benzynowych. Słoweńskie winiety mają wyłącznie elektroniczną formę. Tak więc, do zakupu e-winiety wystarczy Ci smartfon i internet. I co najważniejsze musisz uważać, żeby bezbłędnie wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Elektroniczną winietę możesz nabyć nie tylko u słoweńskiego operatora, ale również poprzez innych operatorów czy aplikacje.

Planując podróż do Słowenii miej na uwadze to, że musisz przejechać przez co najmniej dwa inne państwa, a mianowicie przez Czechy lub Słowację oraz przez Austrię lub Węgry. We wszystkich tych krajach, żeby korzystać z dróg ekspresowych i autostrad musisz kupić winiety. Nie są tam dostępne winiety tygodniowe, tylko 10 dniowe albo 30 dniowe, a w Austrii 2 miesięczne. W każdym z tych krajów obowiązuje też e-winieta.

Dopisz te opłaty drogowe do listy wydatków i zadbaj, żeby jeszcze przed wyjazdem kupić winiety. Unikniesz wtedy kłopotów z ich zakupem na trasie i nie będziesz się martwić, że zapomnisz je nabyć po drodze. To dość istotna sprawa, bo poruszanie się bez ważnej winiety na ogół jest surowo karane.

Samochodowa wycieczka po Słowenii

Wyjeżdżając do Słowenii na samochodową wycieczkę na pewno nie będziesz niczego żałować. No chyba tylko tego, że kiedyś będzie musiała się skończyć. Malownicze krajobrazy, które zmieniają się w zależności od kierunku jaki obierzesz, będą przez cały czas cieszyć Twoje oczy. My proponujemy Ci wycieczkę rozpoczynającą się przy jeziorze Bled, a kończącą na Wybrzeżu Adriatyku. Co interesującego tam zobaczysz?

Jezioro Bled

Jezioro Bled leży nad miastem o tej samej nazwie, które należy do najbardziej znanych atrakcji turystycznych tego kraju. Położenie pośród gór gwarantuje piękne widoki. Woda w jeziorze jest ciemnoniebieska i krystalicznie czysta. Możesz po nim popływać tradycyjną łódką, zobaczyć wysepkę z kamiennym kościołem i podziwiać piękno otoczenia. Po odpoczynku po podróży na łonie natury proponujemy Ci zwiedzić stolicę.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Lublana

Spacer po stołecznym mieście możesz rozpocząć od Placu Preszerena, dalej przejść się uliczkami miasta podziwiając architekturę, a następnie kierować się w stronę wzgórza z Zamkiem. Dużą część tego budynku można zwiedzać bezpłatnie. Patrząc z zamku zobaczysz rozpościerającą się panoramę Lublany. Warty uwagi jest też Most Smoczy o niespotykanej w Europie konstrukcji. Po długim dniu zwiedzania i wrażeń pora na smaczne tradycyjne słoweńskie jedzenie w jakiejś restauracji albo knajpce przy lampce miejscowego wina. Poczujesz tam prawdziwy klimat tego regionu. Gdy już nacieszysz się miejskimi atrakcjami, czeka na Ciebie Jaskinia Postojna.

Jaskinia Postojna i Zamek Predjama

Dlaczego właśnie ta jaskinia? Rzeka Pivka utworzyła tam 24-kilometrowy wapień. Żeby dotrzeć do jej korytarzy musisz odbyć podróż pociągiem elektrycznym. Jest on wyjątkowy, bo to pierwsze i jedyne na całym świecie tego rodzaju metro. Po tej przejażdżce zostaje Ci podziwiać naturalnie ukształtowane formacje.

Z Jaskini Postojna już bardzo blisko do Zamku Predjama. Wybudowano go w ujściu jaskini. Jest największym zamkiem jaskiniowym na świecie i jedynym, który się zachował. Jest to zdecydowanie miejsce godne Twojej uwagi.

Wybrzeże Adriatyku

Po krajobrazie górskim i wędrówkach po nich, polecamy Ci podróż na wybrzeże. Znajdziesz tam urokliwe miasteczka portowe, w których oprócz dobrej zabawy i pięknych widoków czeka na Ciebie ciepłe Morze Adriatyckie.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Słowenii

Poruszając się pojazdem po wszystkich drogach Słowenii musisz pamiętać o obligatoryjnym wyposażeniu. Do niezbędnego minimum należy posiadanie:

 • apteczki samochodowej,
 • trójkąta ostrzegawczego,
 • kamizelek odblaskowych,
 • zapasowych żarówek.

Chociaż gaśnica nie znajduje się na obowiązkowej liście, to warto ją mieć w aucie. W razie potrzeby na pewno się przyda.

Słowenia – najważniejsze przepisy drogowe i ograniczenia prędkości

Na terenie Słowenii kierowcy muszą przez cały rok używać świateł mijania i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli jedziesz z pasażerami upewnij się, że oni też zapieli pasy. Jeśli przewozisz dzieci to podobnie jak w Polsce musisz do tego używać odpowiednich fotelików. Podczas jazdy możesz rozmawiać przez telefon tylko poprzez zestaw głośnomówiący. W okresie od 15 listopada do 15 marca jesteś zobowiązany jeździć na oponach zimowych. A w górskich zaśnieżonych rejonach powinieneś mieć łańcuchy. Słoweńskie prawo pozwala Ci na prowadzenie auta, jeżeli masz poniżej 0,5 promila alkoholu.

W Słowenii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 90 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,
 • 130 km/h na autostradach.
 • 80 km/h na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym jeśli jedziesz z przyczepą.

Respektuj i przestrzegaj tych przepisów i ograniczeń, żebyś nie musiał tracić niepotrzebnie pieniędzy na drogie mandaty.

Najważniejsze telefony podczas pobytu w Słowenii

Jeśli podczas Twojej podróży po Słowenii zdarzy się jakaś sytuacja awaryjna to możesz skorzystać z tych numerów telefonów:

 • 113 Policja,
 • 112 Europejski numer alarmowy (Pogotowie, Straż pożarna),
 • 1188 Informacja ogólna,
 • 1987 Pomoc drogowa AMZS,
 • (+386) 1 530 5353 Słoweńska pomoc drogowa,
 • Ambasada RP w Lublanie (+386) 1 436-54-50.

Co warto wiedzieć?

 • Przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest płatny w Słowenii. Winiety są dostępne tylko w formie elektronicznej.
 • Do wyboru masz winiety: 7 - dniowe, miesięczne i roczne. Ich ceny zależą też od rodzaju auta.
 • Obowiązkowe wyposażenie auta to: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe i zapasowe żarówki.
 • Lepiej nie przekraczaj prędkości i stosuj się do przepisów drogowych, żeby uniknąć wysokich kar.
 • Szczególnie polecamy Ci wycieczkę samochodową począwszy od miast Bled z górskim jeziorem, poprzez Lublanę, Postojną i Predjamę kończąc na wybrzeżu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące autostrad i dróg ekspresowych w Słowenii

Gdzie sprawdzane są winiety?
Z kontrolą winiet można się spotkać już na przejściach granicznych. Co prawda w okolicach płatnych dróg istnieje możliwość wykupienia winiety na stacjach benzynowych, jednak nie jest to dobry pomysł. Jeśli wcześniej do kontroli zatrzyma Cię policja to zapłacisz mandat wynoszący 300 euro plus koszt winiety.
Kiedy zniesiono obowiązek naklejania winiety na szybę?
Niech Cię nie zdziwi widok aut bez naklejonej winiety, które wjeżdżają na autostrady. Słowenia od 2022 roku wymaga wykupienia winiety wyłącznie w formie elektronicznej.
Czy wszystkie samochody osobowe mają takie same winiety?
Słowenia jest krajem, który różnicuje cenę winiet w zależności od wysokości samochodu osobowego mierzonej nad przednią osią. Z tego względu w przypadku wątpliwości lepiej sprawdzić jaka winieta będzie potrzebna do poruszania się po sieci słoweńskich autostrad. Wartością graniczną jest 130 cm. W przypadku wyższych aut każdy rodzaj winiety, w tym winieta roczna, jest droższy o 100% w porównaniu do aut osobowych o mniejszej wysokości.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny