Holandia

Autostrady w Holandii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Holandii

Holandia to dobry wakacyjny kierunek dla wszystkich miłośników architektury, sztuki. Kojarzona jest z wiatrakami, tulipanami i rowerami. Warto na własne oczy zobaczyć piękne tulipanowe pola czy poczuć klimat małych, malowniczych miejscowości. Podróż do Holandii z Polski można przebyć samochodem. Sprawdźmy, jak przygotować się do takiej podróży.

Płatne drogi i autostrady w Holandii

Holandia ma dobrze rozbudowaną sieć infrastruktury drogowej. Ten kraj ma największe zagęszczenie tras szybkiego ruchu na 1000 km na całym świecie. Sieć autostrad w Niderlandach ma prawie 2400 km. Dobrą informacją dla wszystkich podróżujących jest brak opłat za autostrady i drogi ekspresowe. W Niderlandach autostrady krajowe są oznaczone literą „A”, natomiast literą „E” autostrady międzynarodowe. Poniżej mapa Holandii z zaznaczonymi autostradami.

Mapa autostrad w Holandii

Mapa autostrad w Holandii

Opłaty drogowe w Holandii

Autostrady i drogi ekspresowe są bezpłatne, jednak obowiązują opłaty za tunele:

  • Dordse Kil łączący 217 's Gravendeel z Dordrecht,
  • Westerschelde, łączącym wyspę Zeeland z lądem – odcinek Baarland-Terneuzen.

Opłaty jednak są niewielkie. Za przejazd Westerschelde samochodem o długości do 6 m i wysokości do 3 m trzeba zapłacić 7,45 euro. Natomiast za przejazd Dordse Kil samochodem osobowych do wysokości 2,3 metra opłata wynosi 2 euro.

Winiety w Holandii

W Holandii nie obowiązują winiety. Także można poruszać się po autostradach bez dodatkowych opłat.

Czy w krajach po drodze do Holandii są winiety?

Przemierzając drogę do Holandii, trzeba jechać przez Niemcy. W Niemczech nie obowiązują winiety, więc można wybrać się w podróż bez dodatkowych opłat.

Wyposażenie auta w Holandii

Wyruszając w podróż do Holandii, warto dowiedzieć się, w co musisz wyposażyć swój samochód. Obowiązkowo trzeba mieć trójkąt ostrzegawczy. Gdy podróżujesz z przyczepą, musisz mieć dwa trójkąty ostrzegawcze. Warto także, aby samochód wyposażony był w:

  • apteczkę,
  • gaśnicę,
  • komplet zapasowych żarówek.

Wprawdzie nie jest to obowiązkowe, ale komplet zapasowych żarówek może ułatwić podróż po niespodziewanej awarii.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Holandia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Mandaty w Holandii są bardzo wysokie. Pod tym względem przepisy są bardzo restrykcyjne i warto się do nich stosować. Na niderlandzkich drogach obowiązkowe są pasy dla kierowcy i wszystkich pasażerów. Światła mijania musza być włączone w nocy, natomiast w ciągu dnia tylko w czasie złych warunków atmosferycznych.

Ograniczenia prędkości w Holandii:

  • autostrada 120 km/h, a na niektórych odcinkach nawet 130 km/h, dla pojazdów z przyczepą 90 km/h,
  • drogi ekspresowe (dla samochodów osobowych i ciężarowych poniżej 3,5 t) 100 km/h, dla pojazdów z przyczepą 90 km/h,
  • drogi poza terenem zabudowanym 80 km/h,
  • drogi w terenie zabudowanym 50 km/h.

Osoby podróżujące z dziećmi poniżej 3 roku życia muszą pamiętać o foteliku na tylnym siedzeniu. W Niderlandach jest zakaz przewożenia dzieci do 12 roku życia i wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu, chyba że jest ono wyposażone we właściwy fotelik. Fotelik jest wyposażeniem auta i większość towarzystw obejmuje go ubezpieczeniem AC.

Ważne telefony podczas podróży po Holandii

Wyjeżdżając do Holandii, warto przygotować się także na sytuacje kryzysowe. Można zapisać sobie w telefonie numery, które mogą być przydatne np. w razie wypadku. Przyspieszy to wezwanie pomocy.

  • Europejski numer alarmowy: 112
  • Ambasada RP w Hadze : +31 70 79 90 100
  • telefon alarmowy Wydziału Konsularnego: +31 615 852 600
  • Pomoc drogowa: +31 70 314 14 14

Samochodem po Holandii

W Holandii można znaleźć wiele atrakcji, zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jak i dla osób, które chcą odpocząć. Liczne muzea, urokliwe miasteczka czy wreszcie wiatraki, z których słynie Holandia – to wszystko ok. 1000 km od Polski.

Wiatraki w Kinderdijk

Kinderdijk to niewielka miejscowość, która znajduje się 15 km od miasta Dordrecht, a 25 km od Rotterdamu. Znajdziemy tam największe skupisko wiatraków w całej Holandii. Jest ich 19, wszystkie są zabytkowe, a niektóre są jeszcze zamieszkałe. Wiatraki są wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pejzaż, który tworzą wiatraki jest bardzo malowniczy, można zwiedzić wiatraki, zobaczyć pompy wodne, czy popływać barką.

Gouda

Holandia znana jest także z produkcji serów. Dla miłośników kuchni ciekawym miejscem będzie miasto Gouda. To tutaj w XII wieku pojawiła się pierwsza wzmianka o serze Gouda. W sezonie turystycznym odbywają się targi sera w każdy czwartek. W mieście produkowane są także świece i fajki do tytoniu. Turyści, którzy interesują się historią z pewnością będą chcieli zobaczyć gotycki ratusz z XV wieku, muzeum Museumhaven Gouda, budynek wagi i kościoł Sint Janserk z przepięknymi witrażami.

Lisse i ogród Keukenhof

Mała, bardzo stara miejscowość na południu Holandii, którą warto odwiedzić ze względu na jeden z największych na świecie ogrodów kwiatowych. Ogród Keukenhof zwany także Garden of Europe zajmuje 32 hektary powierzchni. Co roku sadzonych jest prawie 7 milionów tulipanów. Oprócz ogrodu, warto odwiedzić także kościół Sint-Agathakerk oraz zamki Huys Dever oraz Kaukenhof. Po wizycie w tulipanowym ogrodzie, warto udać się także do muzeum Tulipanów De Zwarte Tulip.

Autostrady w Holandii – co warto wiedzieć?

  1. Holandia słynie z gęstej, dobrze utrzymanej sieci autostrad i dróg ekspresowych.
  2. Autostrady w Holandii są bezpłatne i nie są wymagane winiety.
  3. W Niderlandach płatne są tylko dwa tunele.
  4. Obowiązkowym wyposażeniem auta w Holandii jest trójkąt ostrzegawczy.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Holandii samochodem

Jakie dokumenty są wymagane w podróży do Holandii?
Przygotowując się na podróż do Holandii, trzeba wziąć ze sobą następujące dokumenty:
  • dowód osobisty lub paszport (ważne co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu ze Holandii),
  • prawo jazdy (wystarczy polski dokument, Holendrzy honorują polskie prawo jazdy),
  • dowód rejestracyjny (ważne, aby było potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego),
  • potwierdzenie ubezpieczenia OC (wyjeżdżając poza granice Polski, trzeba mieć przy sobie ten dokument).
Jakie są koszty paliwa w Holandii?
Planując podróż do Holandii, warto w planowaniu budżetu uwzględnić także koszt paliwa. Nie jest on taki sam jak w Polsce. W sierpniu 2022 za litr benzyny w Holandii trzeba zapłacić ok. 10,38 zł, a za litr oleju napędowego ok. 9,76 zł.
Czy wyjeżdżając do Holandii trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu?
W przypadku ubezpieczenia samochodu obowiązkowe jest tylko OC. Natomiast wyjeżdżając w dalszą trasę warto wykupić także ubezpieczenie assistance. Pozwoli to na skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela podczas awarii, kradzieży lub wypadku. Możliwe jest wykupienie assistance całorocznego do OC, ale także wariantu krótkoterminowego np. na 7,15 czy 30 dni.
Czy wyjeżdżając do Holandii wystarczy karta EKUZ?
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie przez oddziały NFZ. Działa także w Holandii. Karta EKUZ uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej w taki sam sposób jak obywateli danego kraju. Jednak nie zawsze karta EKUZ pokryje całkowite leczenie np. leczenie dentystyczne w razie bólu nie jest refundowane. Warto więc wykupić dodatkową polisę podróżną na koszty leczenia. W takiej polisie zawarty będzie także assistance, który pokryje np. transport medyczny do Polski. Do takiego ubezpieczenia można dodać także NNW, czyli dodatkowe odszkodowanie za uszczerbek dla ubezpieczonego oraz OC w życiu prywatnym za granicą.
Czy w Holandii są płatne parkingi?
W holenderskich miastach są płatne parkingi. Trzeba korzystać z parkometrów. Możliwość zaparkowania jest od 30 minut do 2- 3 godzin. Koszt 1 godziny parkowania to około 2,2 – 4,5 euro. Niderlandy zapewniają także bezpłatne parkingi. Znajdują się one blisko dworców kolejowych i stacji metra. Są także parkingi, tzw. transferia, które leżą poza centrum miasta. Z tych miejsc jest dobre połączenie komunikacją publiczną. Przy parkowaniu otrzymuje się bilety. Dodatkowym plusem jest monitorowanie parkingu, także samochody są bezpieczne.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny