Szwajcaria

Autostrady w Szwajcarii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Szwajcarii

Szwajcaria to popularny kierunek dla narciarzy, jednak turyści mogą znaleźć tam wiele innych atrakcji, zabytków, a smakosze skuszą się na popularne wina i sery. Wybierając się do Szwajcarii warto rozważyć podróż samochodem. Poniżej zestawimy koszty autostrad, paliwa. Podpowiemy, jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać.

Do podróży samochodem do Szwajcarii może zachęcać choćby dobra infrastruktura drogowa. Kraj jest niewielki, zróżnicowany regionalnie i kulturowo. Główne atrakcje nie są od siebie oddalone, dlatego podróżując swoim samochodem można zwiedzić wiele miejsc.

Płatne drogi i autostrady w Szwajcarii

Szwajcaria ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Jest wiele autostrad i dróg, na których obowiązuje jedna opłata drogowa, czyli winieta. Poniżej przedstawiamy mapę, na której oznaczone są płatne drogi.

Mapa autostrad w Szwajcarii

Mapa autostrad w Szwajcarii

Opłaty drogowe w Szwajcarii

W Szwajcarii na autostradach i drogach szybkiego ruchu trzeba mieć winietę, która kosztuje 40 franków, czyli około 150 zł. Jest ważna rok, więc z pewnością wystarczy na wakacje. W związku z górzystym położeniem Szwajcarii wybudowano wiele tuneli. Są one dodatkowo w płatne. Np. za przejazd tunelem Great St. Bernard Tunnel trzeba zapłacić ok. 28 euro, a za Tunnel Munt La Schera ok. 24 euro.

Poniżej lista najdłuższych tuneli:

 • Gotthard – 16.918 m
 • Seelisbergtunnel – 9.280 m
 • San Bernardino – 6.596 m
 • Gubristtunnel – 6.546 m
 • Mappo- Morettina – 5.518 m
 • Sachseln – 5.191m
 • Les Vignes – 4.458 m
 • Pierre Pertuis – 4.258 m
 • Mont Terri – 4.078 m
 • Mont Russelin – 3.550 m
 • Girsbergtunnel – 3.485 m
 • Tunnel de Vernier – 3.480 m
 • San Salvatore – 3.456 m
 • Giesbach – 3.340 m
 • Tunnel du Vispertal – 3.260 m

Winiety w Szwajcarii

Dla samochodów do 3,5 tony oraz motocykli trzeba wykupić winietę roczną, która jest ważna 14 miesięcy – od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Brak winiet grozi mandatem w wysokości 100 CHF. Winiety można kupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych. Winiety na przyczepy trzeba wykupić oddzielnie.

Dowiedz się więcej o Winietach w Szwajcarii

Czy w krajach po drodze do Szwajcarii są winiety?

Zależy którą drogą będziesz jechał do Szwajcarii. W Niemczech nie są potrzebne winiety, natomiast w Czechach i Austrii już tak. Winieta w Czechach na 10 dni kosztuje ok. 78 zł (na miesiąc ok. 103 zł), a w Austrii na 10 dni ok. 60 zł (na 2 miesiące ok. 150 zł). Można zakupić je przez Internet planując podróż lub na miejscu na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych.

Wyposażenie auta w Szwajcarii

Podróżując autem do Szwajcarii, pamiętaj, aby mieć w samochodzie trójkąt ostrzegawczy, a gdy masz także przyczepę to dwa trójkąty ostrzegawcze. Jest to obowiązkowe wyposażenie auta w Szwajcarii. Szwajcaria tak jak Polska ratyfikowała Konwencję Wiedeńską, czyli wyposażenie auta musi być zgodne z wyposażeniem wymaganym w kraju zarejestrowania. Warto także pamiętać, że zimą w Szwajcarii wymagana jest jazda na oponach zimowych (bieżnik mi. 4 mm). W rejonach górskim wymagane są łańcuchy. Miejsca te są oznaczone znakami. Dodatkowo warto mieć także apteczkę i gaśnicę, jednak nie jest to obowiązkowe.

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto dobrze sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Taki przegląd przed dalszą podróżą jest wręcz niezbędny, aby nie okazało się, że samochód odmówi posłuszeństwa na urlopie. Byłby to niepotrzebny kłopot. Oczywiście warto wykupić assistance, który może pomóc w takiej sytuacji, jednak lepiej wcześniej upewnić się, że samochód jest przygotowany do drogi.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Szwajcaria – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Przekroczenie prędkości w Szwajcarii może dużo kosztować. Mandaty są bardzo wysokie. Dodatkowo jest dużo fotoradarów, a na drogach nie ma znaków, które o tym ostrzegają. Znaki drogowe oraz przepisy są podobne do innych krajów. Nie powinno być więc problemu ze zrozumieniem dla doświadczonych kierowców. Warto zapamiętać, że w Szwajcarii nałożono nacisk na bezpieczeństwo pieszych, dlatego bezwzględnie trzeba ustępować pierwszeństwa.

Ograniczenia prędkości w Szwajcarii:

 • autostrada 120 km/h,
 • drogi ekspresowe 80 km/h,
 • drogi poza terenem zabudowanym 80 km/h,
 • drogi w terenie zabudowanym 50 km/h,
 • centra miast 30 km/h.

Ponadto warto pamiętać o włączonych światłach mijania przez cały rok i całą dobę, zapiętych pasach bezpieczeństwa z tyłu i przodu samochodu, używaniu telefonu tylko przez zestaw głośnomówiący.

Ważne telefony podczas podróży po Szwajcarii

Podróżując po Szwajcarii warto wcześniej przygotować sobie alarmowe numery telefonów. Zdecydowanie pomaga to w kryzysowej sytuacji, gdy nie trzeba już szukać numeru telefonu, tylko od razu wzywać pomoc.

 • 117– Policja
 • 118– Straż pożarna
 • 144– Pogotowie ratunkowe
 • 140– Pomoc drogowa
 • 1414– Pogotowie helikopterowe
 • +41 031 3580202– Ambasada RP w Bernie
 • +423 262 0105– Konsul Honorowy RP w Vaduz
 • (++41) 043 2224771– Konsul Honorowy RP w Zurychu

Samochodem po Szwajcarii

Skoro teoria jazdy jest już znana, czas na zaplanowanie podróży i miejsca, które warto odwiedzić, będąc w Szwajcarii.

Dolina Lauterbrunnen

Widok na dolinę Lauterbrunnen

Widok na dolinę Lauterbrunnen

Widoki, które malownicza wioska Lauterbrunnen dostarcza turystom będą niezapomniane. Usytuowanie między gigantycznymi ścianami górskich szczytów z połączeniu z wodospadami ukazuje piękno przyrody. W dolinie są 72 wodospady, a najpopularniejszy z nich Staubbach spada prawie 300 m z pionowej skały. Miejsce w sam raz na bajeczne przechadzki pośród drewnianych domków i kwiatów.

Lucerna

W Szwajcarii nie tylko małe górskie miejscowości są warte uwagi. Ten kraj może pochwalić się także pięknymi miastami. Jednym z nich jest Lucerna. Widok jezior w górskim otoczeniu, zabytkowe budynki, fontanny i stare miasto w średniowiecznym stylu – tym zaprasza Lucerna turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy historii z pewnością odwiedzą Szwajcarskie Muzeum Transportu oraz Most Kapliczny z XIV wieku.

Lugano

To miasto, które leży przy granicy szwajcarsko-włoskiej jest warte odwiedzenia dla wszystkich miłośników Włoch. Region jest włoskojęzyczny, pogoda słoneczna. W Lugano można odpocząć, są plaże i dobra kuchnia. Dla osób ceniących aktywność na urlopie są góry, jeziora i szlaki turystyczne. Zatrzymując się w Lugano warto wybrać się na rejs białym parowcem po Jeziorze Lugano.

Autostrady Szwajcaria – co warto wiedzieć?

 1. W Szwajcarii trzeba wykupić winietę, aby móc jeździć autostradami i płatnymi drogami.
 2. W Szwajcarii jest wiele tuneli, które są płatne.
 3. Udając się do Szwajcarii, trzeba mieć w samochodzie trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę.
 4. Mandaty w Szwajcarii są bardzo wysokie, jest dobrze rozbudowana sieć fotoradarów.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Szwajcarii samochodem

Jakie są ceny paliw w Szwajcarii?
W Szwajcarii nie wszystkie stacje benzynowe wyglądają tak jak w Polsce. Często są to punkty z kilkoma dystrybutorami paliwa bez obsługi, sklepu i toalet. Za paliwo trzeba zapłacić w automacie. Można płacić gotówką we frankach, euro oraz kartą. Większe stacje znajdują się przy autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Ceny paliwa (sierpień 2022 r.) to ok. 10,59 zł za litr benzyny oraz 11,34 zł za litr oleju napędowego.
Jakie dokumenty są potrzebne, jadąc do Szwajcarii samochodem?
Wybierając się w samochodową podróż do Szwajcarii nie można zapomnieć o ważnych dokumentach. Są to:
 • dowód osobisty lub paszport (ważne co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu ze Szwajcarii),
 • prawo jazdy (wystarczy polski dokument),
 • dowód rejestracyjny (ważne, aby było potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego),
 • potwierdzenie ubezpieczenia OC (wyjeżdżając poza granice Polski, trzeba mieć przy sobie ten dokument).
Dodatkowo wyjeżdżając do Szwajcarii samochodem, który jest w leasingu warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy zapisane w języku angielskim.
Czy wyjeżdżając do Szwajcarii potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?
Planując podróż samochodem do Szwajcarii, warto wykupić dodatkowy assistance, aby uzyskać pomoc ubezpieczyciela w razie awarii, wypadku czy kradzieży. Holowanie zepsutego czy uszkodzonego samochodu oraz organizacja pomocy mogą okazać się bardzo pomocne. Ponadto w podróżach zagranicznych warto mieć polisę na koszty leczenia w razie potrzeby niezbędnej pomocy lekarskiej. Szczególnie ważne jest to dla narciarzy, którzy wybierają się na szwajcarskie stoki. Polisy podróżne powinny też zawierać koszty ratownictwa, czyli transportu poszkodowanego ze stoku.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny