A2

Autostrada A2

Redakcja Zaktualizowano: 2022-10-12

Planujesz podróż samochodem z zachodu na wschód Polski? Mimo że autostrada A2 wciąż jest w budowie, można nią komfortowo pokonać długie odcinki. Za przejazd którymi fragmentami autostrady trzeba zapłacić? Które odcinki A2 pozostają czasowo wyłączone z użytkowania? Sprawdzamy, o jakich zasadach muszą pamiętać kierowcy korzystający z autostrady A2.

Historia autostrady A2

Autostrada A2 (podobnie jak autostrada A1) ma drugą nazwę – „Autostrada Wolności”. Została ona jej nadana w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych w 1989 r. Skąd pomysł na budowę autostrady A2?

Zalążki autostrady A2 stworzyli Niemcy – w czasach okupacji przystąpiono do realizacji planu budowy trasy Berlin – Poznań. Niewielkie fragmenty autostrady A2 powstały również w związku z Olimpiadą w Moskwie w 1980 r. Intensywna budowa kolejnych odcinków autostrady A2 ruszyła po 2001 r.

Jak autostrada A2 prezentuje się w liczbach? Oto najważniejsze dane;

 • docelowa długość to 657 km,
 • dotychczas zbudowane odcinki mają łącznie 523,6 km,
 • nieco ponad 100 km autostrady pozostaje w budowie.

Przebieg autostrady A2

Autostrada A2 to część drogi międzynarodowej E30, którą z irlandzkiego portu Cork można dostać się do Omska w Rosji. W Polsce droga przebiega równoleżnikowo – przez centralne województwa.

Autostrada A2 – przebieg
Świecko → Poznań → Łódź → Warszawa → Siedlce → Kukuryki
Autostrada Wolności – województwa:
lubuskie, wielkopolskie,
łódzkie,
mazowieckie,
lubelskie.

Przykłady fragmentów autostrady A2 będących aktualnie w budowie:

 • odcinek IX od km ok 610+722 do km ok 624+830 z węzłem „Cicibór” (województwo lubelskie),
 • Biała Podlaska – granica państwa (województwo lubelskie),
 • odcinek Kałuszyn (bez węzła) – Groszki (z węzłem) (województwo mazowieckie).

Autostrada A2 – opłaty

Korzystanie z części fragmentów autostrady A2 (Wolności) jest odpłatne. Aby poznać wysokość opłaty, należy:

 • ustalić, do jakiej kategorii jest zaliczany pojazd,
 • określić długość przejazdu – obowiązuje cena za 1 km,
 • wskazać kierunek podróży – to kolejny czynnik, który wpływa na koszt przejazdu autostradą A2.

Autostrada Wolności – opłaty za korzystanie 2022

KategoriaCena na odcinku Świecko – Nowy TomyślCena na odcinku Nowy Tomyśl – Konin
1 – motocykle i pojazdy o dwóch osiach 0,20 zł0,50 zł
2 – pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koła bliźniacze
2 – pojazdy z przyczepami
0,37 zł 0,74 zł
3 – pojazdy o trzech osiach
3 – pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koła bliźniacze z przyczepami
0,46 zł1,15 zł
4 – pojazdy o więcej niż trzech osiach
4 – pojazdy o trzech osiach i więcej z przyczepami
0,46 zł1,75 zł
5 – pojazdy nienormatywne 0,46 zł5,03 zł

Liczba czynników, od których uzależniona jest wysokość opłaty za przejazd autostradą A2, może przyprawić o zawrót głowy. Kierowcy nie muszą jednak samodzielnie obliczać kwoty – mogą skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na tej stronie internetowej. Wystarczy określić kategorię pojazdu oraz podać początek i koniec trasy – tyle wystarczy, aby poznać wysokość opłaty za przejazd.

Inne stawki obowiązują na odcinku Konin – Stryków (odcinek zarządzany przez GDDKiA). Ich wysokość została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą i wynosi:

 • dla motocykli – 0,05 zł za 1 km,
 • dla pojazdów osobowych do 3,5 t – 0,10 zł za 1 km.

Jak zapłacić za autostradę A2?

Za przejazd autostradą A2 można zapłacić na kilka sposobów – to kierowca decyduje, który z nich będzie dla niego najwygodniejszy. Dopuszczalne formy płatności to:

 • gotówka – płacić można w trzech walutach: PLN, EUR i USD (operator zastrzega jednak, że w walutach obcych nie przyjmuje bilonu, a resztę zawsze wydaje w PLN),
 • karty płatnicze – zarówno debetowe, jak i kredytowe,
 • karty paliwowe – wśród honorowanych kart znajdują się m.in. karty Flota, Lotos, Aris, Routex i Eurowag.

Dowodem zapłaty za przejazd autostradą A2 jest otrzymany przez kierowcę paragon. Jest on też wystarczający do rozliczenia podatku VAT przez przedsiębiorców.

Na odcinku autostrady A4 Konin – Stryków zlikwidowane zostały bramki. Od końca 2021 r. kierowcy muszą korzystać z systemu e-TOLL.

Mapa autostrady A2

Jak przebiega autostrada A2 (Wolności)? Najlepiej widać to na poniższej mapie – zostały na niej też zaznaczone odcinki w budowie. Kierowcy, który podróżują z zachodu na wschód, mogą chcieć wytyczyć alternatywną trasę nie tylko ze względu na pobór opłat. Na niektórych fragmentach autostrady trwają prace – remontowana i odświeżana jest nawierzchnia.

autostrada A2

Ze względu na trwającą stosunkowo od niedawna intensywną rozbudowę autostrad i liczne zasady, o których muszą pamiętać kierowcy, dużą popularnością cieszą się Kurs jazdy na autostradzie. Kurs ten jest organizowany przez Autostradę Wielkopolską – skorzystać z niego mogą zarówno osoby przygotowujące się do zdobycia prawa jazdy, jak i te, które chcą wzbogacić swoje umiejętności.

Zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji rozszerzamy w 2022 roku możliwości Kursu jazdy na autostradzie. Dostrzegamy duże zainteresowanie kursami doskonalenia techniki jazdy po autostradzie wśród osób, które mają już prawo jazdy oraz wśród kursantów, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowych godzin jazdy pod okiem instruktora. Stąd decyzja o poszerzeniu zakresu programu, który pozwala kierowcom nabrać pewności i sprawności w poruszaniu się po polskich i europejskich autostradach oraz trasach szybkiego ruchu – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Punkty poboru opłat A2

Punkty poboru opłat na A2 (Autostrada Wolności) są rozlokowane w różnych miejscach. Jeżeli planujesz podróż samochodem i chcesz skorzystać z autostrady, przyda Ci się wiedza, gdzie się one znajdują. Aktualnie takich punktów jest 10 – kolejne mają zostać otwarte we wrześniu bieżącego roku.

Autostrada A2 – bramki rozmieszczenie:

 • POP Tarnawa,
 • SPO Torzym,
 • SPO Jordanowo,
 • SPO Trzciel,
 • SPO Nowy Tomyśl,
 • SPO Buk,
 • POP Gołuski,
 • PPO Nagradowice,
 • SPO Słupca,
 • PPO Lądek.

Czy da się ominąć bramki na autostradzie A2?

Korki przy bramkach i konieczność zapłaty za skorzystanie z autostrady – to dwa główne powody, dla których niektórzy kierowcy rozważają przejazd alternatywną trasą. Czy to dobre rozwiązanie?

Bramki na autostradzie A2 można ominąć – wystarczy wybrać drogi równoległe do przebiegu autostrady. Często oznacza to jednak nadłożenie dodatkowych kilometrów. Dodatkowo kierowca może zapomnieć o komforcie jazdy – nawierzchnia lokalnych dróg często jest w dużo gorszym stanie w porównaniu do autostrady.

Co warto wiedzieć?

 • Autostrada A2 była częściowo planowana już w latach 30. ubiegłego wieku, gdy opracowano koncepcję połączenia Berlina z Poznaniem.
 • Od 2001 r. autostrada A2, zwana też Autostradą Wolności, jest intensywnie rozbudowywana. Aktualnie w budowie jest 100 km trasy.
 • Autostrada A2 (Wolności) przebiega równoleżnikowo przez pięć województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie.
 • Odcinek koncesjonowany na A2 to odcinek Konin – Świecko, z kolei odcinek zarządzany przez GDDKiA to Konin – Stryków.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie są podstawowe zasady korzystania z autostrad?
Aby ruch na autostradzie mógł odbywać się płynnie i bez zakłóceń, kierowcy muszą dostosować się do określonych zasad. Minimalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie, to 40 km/h. Z kolei maksymalna prędkość jest uzależniona od rodzaju pojazdu – auta osobowe mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 140 km/h. Na całej długości autostrady obowiązuje też zakaz zatrzymywania się (wyjątkiem jest MOP).
Jak postępować w razie kolizji lub wypadku na autostradzie A2?
Kluczowe jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeżeli doszło do kolizji, kierowcy powinni zjechać na pas awaryjny, włączyć światła awaryjne i następnie ustawić trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj, że w takiej sytuacji należy opuszczać pojazd drzwiami po stronie pasażera. W razie wypadku należy udzielić pomocy rannym i poinformować służby – telefon alarmowy to +48 61 83 83 112.
Gdzie znajdują się Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP-y) na A2?
Na trasie Świecko-Warszawa znajduje się kilka takich punktów, np. MOP Sosna, MOP Gnilec, MOP Koryta czy MOP Rogoziniec. Planujesz trasę? Zajrzyj na tę stronę internetową – znajdziesz na niej wykaz MOP-ów wraz z dokładną lokalizacją. Dodatkowo przy każdym MOP-ie znajduje się informacja o świadczonych usługach.
Czy za przejazd płatnymi odcinkami A2 można zapłacić, korzystając z aplikacji?
Niektórymi płatnymi fragmentami autostrad zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (na A2 jest to odcinek Konin – Stryków). Za przejazd tymi odcinkami kierowcy mogą płacić elektronicznie – przez aplikację. Takie płatności umożliwiają aplikacje e-TOLL i Autopay.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny