System e-TOLL dla samochodów osobowych – jak działa? gdzie kupić?

Redakcja 2023-03-06
autostrady.com.pl » Blog » System e-TOLL dla samochodów osobowych – jak działa? gdzie kupić?

Od czerwca 2021 roku kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać z systemu e-TOLL. Daje on możliwość bezgotówkowej zapłaty za przejazd konkretnymi autostradami. Niektórzy kierowcy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób działa aplikacja. Dowiedz się, na czym polega system e-TOLL i gdzie go można używać.

System e-TOLL dla osobówek – jak działa?

Zastanawiasz się, co to jest system e-TOLL? Za jego pomocą dokonasz cyfrowych płatności na wymagających tego odcinkach autostrady. Jest on o tyle istotny, że od grudnia 2021 roku w niektórych miejscach nie jest możliwa płatność gotówką w punktach poboru opłat. Zatem kierowcy, którzy będą chcieli uiścić opłatę za przejazd autostradami objętym systemem e-TOLL dla osobówek na bramkach,mogą spotkać się z niemiłą niespodzianką.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa nowe rozwiązanie do uiszczenia bezgotówkowych opłat za przejazd płatną trasą. System e-TOLL w postaci aplikacji wykorzystuje satelitarną technologię wyznaczania lokalizacji pojazdu. Warto pamiętać, że do jej działania jest niezbędny telefon komórkowy z odpowiednio naładowaną baterią. W przypadku braku sprawnego urządzenia, korzystanie z aplikacji nie będzie możliwe. Konieczne jest także włączenie transferu danych oraz lokalizacji GPS.

Gdy korzystasz z tego rozwiązania, już nie musisz czekać w kolejce do bramki, aby uiścić opłatę. Zrobisz to znacznie wygodniej. Wystarczy wykupić elektroniczny bilet lub zainstalować aplikację i zasilić ją potrzebnymi środkami. Dzięki temu przejazd jest szybszy i nie ma konieczności czekania w korku.

System e-TOLL dla samochodów osobowych – gdzie kupić elektroniczny bilet?

Kierowcy nie zawsze decydują się na rejestrację w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych. Niektórzy wolą postawić na doraźne rozwiązania, takie jak zakup cyfrowego biletu. Dzięki temu nie trzeba instalować aplikacji czy pamiętać o uruchomieniu jej przed wjazdem na autostradę. Dowiedz się, jak i gdzie kupić e-TOLL dla samochodów osobowych w formie biletu elektronicznego.

Taką formę opłaty za przejazd możesz uzyskać znacznie wcześniej, bo nawet 60 dni przed planowaną trasą. Powinieneś jednak wcześniej przygotować odpowiednie dane:

  • termin, w którym planujesz przejazd,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • odcinek autostrady, za który chcesz zapłacić.

Elektroniczny bilet kupisz na stacjach Orlen oraz u partnerów systemu e-TOLL, np. w aplikacjach bankowych. Pełną listę punktów znajdziesz na rządowej stronie etoll.gov.pl. W przypadku, gdy kupiłeś bilet w formie papierowej, pamiętaj, aby zachować go do kontroli.

Zapomniałem kupić elektroniczny bilet e-TOLL dla samochodów osobowych – co robić?

Śpieszyłeś się przed trasą i już podczas jazdy zdałeś sobie sprawę, że nie wykupiłeś biletu elektronicznego? Nic straconego – istnieje jeszcze szansa, aby uchronić się przed karą za brak uiszczenia opłaty za przejazd autostradowy. Kierowca ma do wyboru kilka możliwości.

  • Pomoc pasażera

Jeśli podróżujesz z inną osobą, która korzysta np. z bankowości elektronicznej, poproś ją o wykupienie biletu autostradowego. Wystarczy, że poda wcześniej wspomniane dane, aby Twój przejazd był opłacony.

  • Postój na wyznaczonych punktach, np. stacji benzynowej

Dobrym rozwiązaniem będzie także zjechanie na jeden z pobliskich punktów – np. stację benzynową czy MOP. W ten sposób możesz bezpiecznie zatrzymać pojazd, nie generując ryzyka wypadku komunikacyjnego. W zależności od możliwości, zakup bilet autostradowy przy pomocy partnerskiej aplikacji w telefonie lub stacjonarnie.

  • Zakup biletu autostradowego po dojechaniu do celu

Jeśli nie masz możliwości postoju i podróżujesz sam, nadal możesz zadbać o uiszczenie opłaty. System e-TOLL dla samochodów osobowych pozwala na zakup biletu nawet do 3 dni po faktycznym przejeździe.

Pamiętaj – w przypadku kontroli brak dowodu uiszczenia opłaty autostradowej będzie skutkował mandatem w wysokości 500 zł. Dlatego warto wcześniej zadbać o zakup biletu lub rejestrację w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Rejestracja w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych oraz działanie aplikacji

Aplikacja do bezgotówkowych płatności na autostradzie jest dostępna dla użytkowników telefonów z oprogramowaniem Android oraz IOS. Wystarczy ją pobrać ze sklepu odpowiedniego dla konkretnego systemu. Sama rejestracja w niej jest łatwym procesem.

Kierowca po zainstalowaniu aplikacji systemu e-TOLL otrzyma identyfikator biznesowy. Należy go podać w Internetowym Koncie Klienta podczas rejestracji. Do zakończenia procesu jest niezbędne wykorzystanie metody uwierzytelniania poprzez profil zaufany lub mObywatel.

Jeśli jednak nie masz możliwości rejestracji w systemie e-TOLL online, zrobisz to stacjonarnie w punktach obsługi. Dzięki temu również osoby, które nie korzystają z profilu zaufanego, łatwo dołączą do bezgotówkowych płatności za przejazd autostradą.

Po tym, jak Twoja aplikacja w systemie e-TOLL jest w pełni zainstalowana, wystarczy dodać do niej pojazd, w którym będzie używana. Przed trasą pamiętaj o tym, aby uruchomić ją. W przypadku, gdyby Twoje urządzenie straciło zasięg internetowy lub GPS, aplikacja poinformuje Cię o tym.

Zadbaj także, aby przed przejazdem zasilić konto w systemie e-TOLL. Łatwo to zrobisz, korzystając z szybkich przelewów w bankowości elektronicznej, BLIK-a lub innych form płatności mobilnych, a także kart flotowych, debetowych i kredytowych. Wpłata środków na konto jest możliwa także w Miejscu Obsługi Klienta. W ten sposób zapłacisz także gotówką.

Podsumowanie

  1. System e-TOLL jest przeznaczony do bezgotówkowych płatności na wyznaczonych odcinkach autostrad.
  2. Płatności za przejazd można dokonać za pomocą aplikacji lub wykupując elektroniczny bilet.
  3. Kierowcy, którzy zapomnieli o zakupie biletu autostradowego, mogą dopełnić tego obowiązku w ciągu 3 dni od przejazdu.
  4. Za brak płatności za przejazd autostradą grozi mandat w wysokości 500 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Od kiedy działa system e-TOLL dla samochodów osobowych?
System e-TOLL dla samochodów osobowych zastąpił wcześniej wykorzystywane rozwiązanie viaTOLL. Działa on od 1 czerwca 2021 roku. Od tego momentu przed przejazdem odcinkiem autostrady obsługiwanym przez ten system należy wykupić bilet elektroniczny lub zainstalować aplikację.
Czy rejestracja w systemie e-TOLL jest obowiązkowa?
Rejestracja w systemie e-TOLL nie jest obowiązkowa. Kierowcy mogą jej dokonać dobrowolnie lub kupić bilet elektroniczny na przejazd autostradą. Należy pamiętać, że dokonanie opłaty za przejazd autostradami jest obowiązkowe. W przypadku braku płatności, na kierowcę będzie nałożona kara.
Na jakich odcinkach autostrady obowiązuje system e-TOLL?
Obecnie możesz zapłacić za przejazd za pomocą systemu e-TOLL dla samochodów osobowychna dwóch odcinkach autostrad.Takie rozwiązanie jest dostępne na odcinkach A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Pamiętaj zatem o zainstalowaniu aplikacji lub zakupie biletu elektronicznego przed przejazdem tymi odcinkami.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny