OC graniczne – co to jest i kiedy jest potrzebne?

Redakcja 2022-10-12
autostrady.com.pl » Blog » OC graniczne – co to jest i kiedy jest potrzebne?

OC pojazdów obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach europejskich. Planujesz wyjazd za granicę? Do niektórych krajów wjedziesz samochodem jedynie po okazaniu Zielonej Karty lub OC granicznego. Czym jest OC graniczne, gdzie je kupić i ile kosztuje? Podpowiadamy też, czym różni się ubezpieczenie graniczne od Zielonej Karty.

Czym jest OC graniczne?

Aby ułatwić kierowcom przemieszczanie się, wiele krajów zdecydowało się wzajemnie uznawać ubezpieczenie OC pojazdów. W tym celu powstały:

 • System Zielonej Karty. Przekraczając granicę, kierowcy z krajów należących do tego Systemu muszą okazać Zieloną Kartę (dokument potwierdzający zakup OC) lub kupić OC graniczne – gdy nie mają przy sobie Zielonej Karty.
 • Porozumienie Wielostronne. Funkcjonuje ono w ramach Systemu Zielonej Karty i jeszcze bardziej usprawnia podróżowanie autem. W jaki sposób? Kierowca może poruszać się po terytoriach państw należących do Porozumienia bez posiadania Zielonej Karty, jeśli jego samochód został zarejestrowany w jednym z tych państw.

Jak zatem zdefiniować OC graniczne? To krótkoterminowe ubezpieczenie OC przeznaczone dla kierowców chcących wjechać do kraju, który nie uznaje polis komunikacyjnych nabytych w innych państwach. OC graniczne jest też rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie posiadają Zielonej Karty.

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie graniczne kupuje się na przejściu granicznym – w czynnym całodobowo punkcie sprzedaży. Kierowca można też kupić OC graniczne online.

Czym OC graniczne różni się od Zielonej Karty?

Ponieważ przy przekraczaniu granic niektórych krajów trzeba posiadać albo Zieloną Kartę, albo kupić OC graniczne, produkty te stanowią dla siebie alternatywę. Jednocześnie występują między nimi różnice dotyczące sposobu ich nabycia.

Zielona Karta jest wydawana przez firmę ubezpieczeniową, w której kierowca wykupił OC, podczas gdy OC graniczne kierowca kupuje bezpośrednio przed przekroczeniem granicy.

OC graniczne może zastąpić Zieloną Kartę, gdy:

 • Firma ubezpieczeniowa potrzebuje dużo czasu na jej wydanie, np. miesiąc.
 • Zielona Karta jest wydawana za opłatą i jest ona wyższa niż koszt zakupu OC granicznego.
 • Kierowca w ostatnim momencie zmodyfikował trasę podróży i nie wyrobił wcześniej Zielonej Karty.

Kiedy jest potrzebne ubezpieczenie graniczne?

Obowiązkowo ubezpieczenie graniczne trzeba kupić jedynie przy wjeździe do jednego europejskiego kraju – Kosowa.

Dłuższa jest lista państw, przy wjeździe do których OC graniczne jest zbędne – wystarczy Zielona Karta. W 2022 roku należy ją posiadać przed wjazdem do następujących krajów:

 • Albania
 • Azerbejdżan
 • Białoruś
 • Iran
 • Macedonia Północna
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Rosja
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Właśnie wybierasz się na spontaniczną wycieczkę samochodową do Mołdawii? Jeżeli masz za mało czasu, aby zamówić Zieloną Kartę u swojego ubezpieczyciela, możesz kupić na granicy OC graniczne.

Przykład: Pan Mariusz planuje w najbliższych miesiącach samochodowe wycieczki do pięciu europejskich krajów – Francji, Białorusi, Kosowa, Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Jak powinien właściwie zadbać o ubezpieczenie pojazdu? Wyjeżdżając do:

 • Francji – musi zabrać jedynie potwierdzenie zakupu OC (np. umowę z ubezpieczycielem, odcinek polisy),
 • Białorusi – powinien posiadać Zieloną Kartę lub wykupić OC na granicy,
 • Kosowa – nie będzie potrzebował dokumentów dotyczących ubezpieczenia, bo przed wjazdem do tego kraju konieczne będzie nabycie OC granicznego,
 • Bułgarii – wystarczy mu potwierdzenie OC, jak w przypadku Francji.
 • Wielka Brytania – warto, aby ze względu na Brexit wyrobił sobie Zieloną Kartę.

Ile kosztuje OC graniczne?

Mimo że przy wjeździe do wielu państw można uniknąć dodatkowego wydatku w postaci zakupu OC granicznego (wystarczy mieć Zieloną Kartę), to sytuacje bywają różne. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakiego rzędu kosztem jest OC graniczne. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie graniczne? Od ok. 4,5 euro do niemal 60 euro przy zakupie polisy na 15 dni. Przykładowo, OC graniczne w Turcji kosztuje 42 euro (na 15 dni) i 44 euro (na 30 dni).

Koszt zakupu ubezpieczenia granicznego zależy od dwóch czynników:

 • Kraju, do którego kierowca planuje wyjechać.
 • Okresu ochrony – ubezpieczenie graniczne jest dostępne w opcji na 15 lub 30 dni.

Dobrą wiadomością jest, że w przypadku tego ubezpieczenia firmy ubezpieczeniowe nie wyliczają składki indywidualnie – obowiązuje przejrzysty cennik. To przyśpiesza formalności związane z zakupem polisy OC na granicy.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Kto musi kupić OC graniczne, wjeżdżając do Polski?

Ubezpieczenie graniczne to zagadnienie, które interesuje nie tylko kierowców z Polski – również cudzoziemcy, którzy planują pobyt w naszym kraju, mogą zastanawiać się, czy muszą kupić OC na granicy. Nie zawsze. Tego obowiązku nie mają kierowcy pojazdów zarejestrowanych w jednym z pozostałych krajów należących do Unii Europejskiej. Kogo zatem on dotyczy?

OC graniczne będą musieli nabyć kierowcy, którzy wjeżdżają do Polski samochodami zarejestrowanymi m.in. na Ukrainie, Białorusi czy w Turcji. Jednocześnie na polskiej granicy OC graniczne jest sprzedawane wyłącznie na okres 30 dni – nie ma możliwości wykupienia polisy na 15 dni.

Co warto wiedzieć?

 1. OC graniczne to nic innego jak krótkoterminowe ubezpieczenie OC – w zależności od kraju można je kupić np. na minimum 15 lub 30 dni.
 2. Ubezpieczenie graniczne jest niezbędne, aby wjechać do Kosowa, można je też kupić, wjeżdżając np. do Rosji czy Mołdawii – gdy kierowca nie ma Zielonej Karty.
 3. Nie ma jednego cennika OC granicznego. Przykładowo za OC graniczne na granicy tureckiej trzeba zapłacić ok. 40 euro.
 4. Aby nie płacić za ubezpieczenie graniczne, warto przed planowanym wyjazdem wyrobić sobie Zieloną Kartę.
 5. Zielona Karta i OC graniczne nie są tym samym, chociaż ich cel jest ten sam – mają one chronić kierowcę przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody.

Najczęściej zadawane pytania:

Gdzie można kupić OC graniczne, wjeżdżając do Polski?
OC graniczne jest dostępne na przejściu granicznym. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Przykładowo PZU na swojej stronie internetowej informuje, że polisę można kupić u agenta, w oddziale lub na infolinii pod numerem 22 505 15 63.
Czy każda firma ubezpieczeniowa pobiera opłatę za wydanie Zielonej Karty?
Nie. Firmy ubezpieczeniowe prowadzą w tym zakresie różną politykę. Bez opłat Zieloną Kartę można otrzymać m.in. od następujących firm ubezpieczeniowych: Compensa, LINK4, PZU, Trasti czy Uniqa.
Na jak długo można kupić OC graniczne w Polsce?
Polska nie zdecydowała się na sprzedaż OC granicznego w dwóch wariantach, czyli na okres minimum 15 lub 30 dni. Kierowcy wjeżdżający do Polski mogą kupić jedynie OC graniczne na okres nie krótszy niż 30 dni – nawet wówczas, gdy ich pobyt nie będzie tyle trwał.
Jaka jest suma gwarancyjna OC granicznego?
Suma gwarancyjna OC granicznego jest identyczna jak suma gwarancyjna OC na 12 miesięcy. W 2022 r. sumy gwarancyjne to 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie na jedno zdarzenie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu na jedno zdarzenie.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny