Węgry

Winiety Węgry – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Węgry – jak kupić i ile kosztują?

Kierowcy, których celem podróży są Węgry lub chcą tylko przez nie przejechać np. do Chorwacji muszą pamiętać o wykupieniu winiety. Podpowiemy dla jakich pojazdów jest potrzebna winieta, ile kosztuje i gdzie kupić winiety na Węgry.

Wiele osób to właśnie Węgry wybiera na miejsce wakacyjnego odpoczynku. Aby dobrze przygotować się do podróży warto wiedzieć, jaki jest tam system płatnych dróg oraz co grozi za brak winiety. Dobrą informacją jest to, że oprócz rocznych winiet można kupić także krótkoterminowe.

Węgry – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

Winiety na Węgrzech występują w różnych wariantach ze względu na okres ważności. Zróżnicowane są także kategorie winiet, biorąc pod uwagę rodzaj pojazdu. Kategorie są następujące:

 • winieta kategorii D1 – do tej grupy należą motocykle (D1M), samochody osobowe do 3,5 tony wraz z przyczepami, umożliwiające przewóz 7 osób,
 • winieta kategorii D2 – do tej grupy należą samochody osobowe powyżej 7 osób oraz dostawcze do 3,5 tony, a także kampery,
 • winieta kategorii U – do tej grupy należą przyczepy pojazdów z kategorii D2 oraz B2,
 • winieta kategorii B2 – do tej grupy należą autobusy oraz pojazdy przystosowane do przewozu więcej niż 9 osób.

Sprawdźmy teraz, ile kosztują winiety dla poszczególnych kategorii:

Winiety Węgry kategorii D1:

 • 10-dniowa – koszt 3820 HUF, czyli około 44 zł,
 • 30-dniowa – koszt 5210 HUF, czyli około 60 zł,
 • Roczna krajowa – 46 850 HUF, czyli około 538 zł,
 • Roczna regionalna – 5 450 HUF, czyli około 63 zł.

Winiety Węgry kategorii D1M:

 • 10-dniowa – koszt 1600 HUF, czyli około 18 zł,
 • 30-dniowa – koszt 2730 HUF, czyli około 31 zł,
 • Roczna krajowa – 46 850 HUF, czyli około 538 zł,
 • Roczna regionalna – 5 450 HUF, czyli około 63 zł.

Winiety Węgry kategorii D2:

 • 10-dniowa – koszt 7 630 HUF, czyli około 88 zł,
 • 30-dniowa – koszt 10 420 HUF, czyli około 120 zł,
 • Roczna krajowa – 46 850 HUF, czyli około 538 zł,
 • Roczna regionalna – 10 900 HUF, czyli około 125 zł.

Winiety Węgry kategorii U:

 • 10-dniowa – koszt 3820 HUF, czyli około 44 zł,
 • 30-dniowa – koszt 5210 HUF, czyli około 60 zł,
 • Roczna krajowa – 46 850 HUF, czyli około 538 zł,
 • Roczna regionalna – 5 450 HUF, czyli około 63 zł.

Winiety Węgry kategorii B2:

 • 10-dniowa – koszt 16 890 HUF, czyli około 194 zł,
 • 30-dniowa – koszt 23 950 HUF, czyli około 275 zł,
 • Roczna krajowa – 217 950 HUF, czyli około 2500 zł,
 • Roczna regionalna –21 800 HUF, czyli około 250 zł.

1 HUF 0,011 PLN. Średni kurs NBP na dzień 01.10.2022 r.

Na Węgrzech winiety regionalne są dostępne dla osób, które poruszają się konkretnymi odcinkami dróg w określonym regionie. Warto z tego skorzystać, jeżeli jesteś pewny, że właśnie po tamtych drogach będziesz jeździł. Jest to ryzykowne dla osób, które nie znają sieci węgierskich dróg i wyjazd poza granice regionu wykupionej winiety może skutkować nałożeniem mandatu. Więcej informacji o drogach, na których obowiązują winiety regionalne można znaleźć na stronie toll-charge.hu

Na samochody ciężarowe ponad 3,5 tony nie wykupuje się winiet. Obowiązuje wtedy system E-TOLL. Jest to system płatnych dróg dla ciężarówek na Węgrzech.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Węgry?

Na Węgrzech obowiązkowe są winiety dla samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 tony, przeczep, a także autobusów. Kierowcy motocykli także nie mogą liczyć na darmowe korzystanie z węgierskich autostrad. Dla nich także jest obowiązkowa winieta.

Winieta na Węgry – gdzie kupić?

Winiety na Węgrzech nie są dostępne już w formie naklejek na szybę. Aktualnie obowiązują elektroniczne winiety, jednak nie oznacza to, że nie można ich kupić stacjonarnie. Taka forma zakupu także jest możliwa. Gdzie kupić winiety na Węgry stacjonarnie? Można je nabyć w punktach sprzedaży rozmieszczonych po kraju, w tym na stacjach benzynowych, a także przy przejściach granicznych.

Jak kupić winietę przez internet na Węgry?

Winiety Węgry online można nabyć na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona jest dostępna w języku angielskim, węgierskim i niemieckim. Najpierw należy się zarejestrować i założyć konto. Potem, wystarczy wybrać kategorię swojego pojazdu oraz okres obowiązywania polisy i zakres terytorialny (krajowy czy regionalny). Następnie trzeba wprowadzić czas rozpoczęcia, wpisać kraj rejestracji pojazdu oraz numer rejestracyjny. Płatność może być zrealizowana za pomocą karty płatniczej. Na mejla otrzymasz potwierdzenie zakupu winiety. Należy je wydrukować i wziąć ze sobą w podróż. W razie problemów Węgry udostępniają infolinię + 36 (36) 587 500 oraz mejla ugyfel@nemzetiutdij.hu

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety na Węgry?

Winiety na Węgrzech są obowiązkowe. Tym samym ich brak wiąże się z opłatą karną. W przypadku braku winiety dla samochodu osobowego, koszt mandatu wynosi około 200 zł. Ta kwota obowiązuje tylko w momencie opłaty mandatu przez 60 dni od otrzymania. Gdy spóźnisz się z płatnością, opłata wzrośnie do około 800 zł. Karę można także zapłacić w przypadku zakupienia winiety dla niewłaściwej kategorii pojazdu.

Winiety Węgry – co warto wiedzieć?

 1. Winiety Węgry są obowiązkowe dla samochodów osobowych, dostawczych do 3,5 tony, autobusów i motocykli.
 2. Na Węgrzech można kupić winiety online oraz stacjonarnie w punktach sprzedaży np. na stacjach benzynowych.
 3. Kupując winietę należy zwrócić uwagę na kategorię pojazdu, aby wybrać właściwą i nie narazić się na mandat.
 4. Mandat za brak winiety samochodu osobowego wynosi 200 zł i może być większy, jeżeli w czasie 60 dni opłata nie zostanie uiszczona.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety na Węgry

Gdzie kupić winiety na Węgry na autostradę?
Winiety na Węgrzech można kupić zarówno online, jak i stacjonarnie. Zakup przez internet jest możliwy na węgierskiej stronie, jednak nie jest ona dostępna w języku polskim. Gdy nie możesz skorzystać z winiety Węgry online lub zapomnisz o wcześniejszym zakupie, możesz nabyć winietę na Węgrzech w punktach sprzedaży.
Jak działa winieta na Węgry?
Węgry mają kilka winiet ze względu na okres obowiązywania. Jest to ułatwienie dla kierowców, ponieważ wyjeżdżając na krótszy czas nie muszą przepłacać za winiety roczne. Ciekawym rozwiązaniem jest także winieta regionalna.
 • winieta 10-dniowa – jest ważna od daty wybranej przez użytkownika przez kolejne 9 dni, do godziny 23:59 dnia dziesiątego,
 • winieta 30-dniowa – jest ważna od daty wybranej przez użytkownika do tego samego dnia następnego miesiąca do godz. 23:59,
 • winieta roczna – jest ważna od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia kolejnego roku, jeżeli jest wykupiona np. 17 czerwca, będzie ważna do 31 stycznia następnego roku,
 • winieta regionalna roczna – okres ważności jest taki sam, jak przy winiecie rocznej, obowiązuje na terytorium danego regionu, można wykupić kilka winiet dla kilku regionów.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę na Węgry?
Przy zakupie winiety trzeba przemyśleć dokładnie plan podróży i wybrać dobry wariant czasowy, aby winieta nie skończyła się podczas podróży. Trzeba też zweryfikować kategorię pojazdu i dobrać właściwy rodzaj winiety. Jeżeli jesteś zainteresowany winietą regionalną, trzeba dobrze znać mapę płatnych odcinków dróg, aby nie jeździć bez winiety po innym regionie.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny