Bułgaria

Winiety Bułgaria – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Bułgaria – jak kupić i ile kosztują?

Planując wyjazd do Bułgarii trzeba zaplanować trasę przejazdu samochodem oraz zakupić winiety. Podpowiemy, jak to zrobić, gdzie można je kupić oraz co grozi za brak winiet.

W Bułgarii winiety obowiązują nie tylko na autostradach i drogach ekspresowych, ale na wszystkich drogach oprócz terenów zabudowanych. Oznacza to, że wjazd do Bułgarii bez winiety jest wręcz niemożliwy.

Bułgaria – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

W Bułgarii jest 5 możliwości wyboru zakupu winiet ze względu na okres obowiązywania dla samochodów osobowych. Jest to dobre rozwiązanie dla kierowców, ponieważ mogą wybrać sobie najkorzystniejszą opcję. W 2022 roku ceny winiet w Bułgarii są następujące:

Samochody osobowe oraz samochody z przyczepkami:

 • weekend – 10 lewów, czyli ok. 24 zł,
 • 7 dni – 15 lewów, czyli ok. 36 zł,
 • 30 dni – 30 lewów, czyli ok. 72 zł,
 • 90 dni – 54 lewy, czyli ok. 128 zł,
 • rok – 97 lewów, czyli ok. 231 zł.

1 BGN to 2,43 PLN. Średni kurs NBP na dzień 24.09.2022 r.

Małe pojazdy dostawcze, busy:

 • 1 dzień – 23 lewy, czyli ok. 55 zł,
 • 7 dni – 53 lub 40 lewów, czyli ok. 126 lub 95 zł (cena zależna od norm EURO III i EURO IV),
 • 30 dni – 105 lub 80 lewów, czyli ok. 250 lub 190 zł

Ciężarówki z ładunkiem:

 • 1 dzień – 23 lewy, czyli ok. 55 zł,
 • 7 dni – 87 lub 67 lewów, czyli ok. 207 lub 160 zł,
 • 30 dni – 174 lub 134 lewy, czyli ok. 414 lub 320 zł.

Jak działają winiety ze względu na czas obowiązywania?

 • weekendowa – działa od 12:00 w piątek do 23:59 w niedzielę,
 • tygodniowa – działa od dnia zakupu przez 7 dni np. wykupując winietę 9 marca, będzie ona ważna do 15 marca do 23:59,
 • miesięczna – działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze w kolejnym miesiącu, np. wykupując winietę 14 kwietnia, będzie ona ważna do 13 kwietnia do 23:59,
 • kwartalna – działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za 3 miesiące, np. wykupując winietę 5 lipca, będzie ona ważna do 4 października do 23:59),
 • roczna – działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za rok, np. wykupując polisę 10 września 2022 roku, będzie ona ważna do 9 września do 23:59.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Bułgarii?

W Bułgarii winiety są obowiązkowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych. Dobra informacja dla wszystkich motocyklistów wybierających się do Bułgarii – nie trzeba wykupować winiety dla motocykli. Oznacza to, że wszystkie drogi dla jednośladów są darmowe.

Zobacz pozostałe informacje o autostradach w Bułgarii

Winieta w Bułgarii – gdzie kupić?

Winiety w Bułgarii można kupić na dwa sposoby – stacjonarnie i online. W Bułgarii znajduje się wiele punktów sprzedaży. Są to m.in. placówki graniczne, stacje benzynowe, urzędy pocztowe czy samodzielne punkty sprzedaży. Konieczny jest zakup winiety od razu po przekroczeniu granicy, aby nie narazić się na mandat. Za sprzedaż winiet w Bułgarii odpowiada National Toll Administration. W razie problemów po zakupie można kontaktować się z infolinią +359 70010876, która jest czynna od 8 do 20 przez cały tydzień. Można także napisać mejla info@bgtoll.bg Zakup wniety online także jest możliwy. Dzięki temu nie trzeba już szukać żadnych punktów na miejscu.

Jak kupić winietę przez internet w Bułgarii?

Jest kilka możliwości zakupu winiety w Bułgarii online. Bułgarska platforma BGTOLL umożliwia wysyłkę winiety na adres mejlowy. Aby korzystać ze strony, trzeba znać język angielski. Winiety można także kupić na polskich stronach internetowych, ale trzeba liczyć się z tym, że będą one droższe.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Bułgarii?

Nie polecamy poruszania się po bułgarskich drogach bez wykupionej winiety. Za jej brak można otrzymać mandat. Opłaty wynoszą od 300 lewów do 3000 lewów, czyli w przeliczeniu średnio od 732 zł do 7320 zł. Mandat zależy od rodzaju pojazdu, na który nie ma wykupionej winiety. Za brak winiety w Bułgarii w samochodzie osobowym trzeba zapłacić mandat w wysokości 300 lewów, czyli ok. 732 zł.

Winiety w Bułgarii – co warto wiedzieć?

 1. W Bułgarii obowiązują winiety nie tylko na autostradach i drogach ekspresowych, ale na wszystkich drogach (oprócz terenów zabudowanych).
 2. Bułgaria winiety można wykupić na weekend, tydzień, 30 dni, 90 dni i rok.
 3. Motocykle wjeżdżające do Bułgarii nie muszą mieć wykupionej winiety.
 4. Za brak winiety w Bułgarii grozi mandat od 300 lewów, czyli ok. 732 zł do 3000 lewów, czyli ok. 7320 zł.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Bułgarii

Gdzie kupić winiety w Bułgarii na autostradę?
Jeżeli nie zdążyłeś wykupić winiety przez internet w Polsce, możesz to zrobić na miejscu w Bułgarii po przekroczeniu granicy. Jest wiele punktów, które oferują winiety. Są to urzędy pocztowe, stacje benzynowe, placówki graniczne czy samodzielnie działające punkty sprzedaży winiet.
Jak działa winieta w Bułgarii?
Wykupienie winiety w Bułgarii umożliwia przejazd autostradami, drogami ekspresowymi oraz innymi drogami. Tylko na terenie zabudowanym nie ma obowiązku posiadania winiety. Jedyną dodatkową opłatą jest przeprawa promem lub przejazd mostem przez Dunaj, który łączy Bułgarię i Rumunię. Warto także pamiętać, że niektóre odcinki bułgarskich dróg są zamknięte dla samochodów ciężarowych. Trzeba więc wcześniej sprawdzić trasy objazdów.
Gdzie w Polsce można kupić winiety do Bułgarii?
Winiety Bułgaria można kupić na dwa sposoby. Dla osób, które lubią planować i mieć spokojną głowę w podróży polecamy zakup winiety przez internet. Można skorzystać z oficjalnej bułgarskiej strony, która jest dostępna w języku angielskim oraz poszukać winiet na stronach polskich pośredników. W ciągu kilku minut dokument można otrzymać na mejla, podając wcześniej rodzaj winiety, datę obowiązywania oraz numer rejestracyjny samochodu. Gdy nie zdążysz lub zapomnisz kupić winiety, zawsze pozostaje możliwość zakupu winiety po przekroczeniu bułgarskiej granicy.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę do Bułgarii?
Planując podróż do Bułgarii nie można zapomnieć o zakupie winiety. Jeżeli kupujesz ją wcześniej przez internet musisz dokładnie sprawdzić czy wpisany przez ciebie numer rejestracyjny się zgadza. Trzeba także zweryfikować wprowadzoną datę obowiązywania, jeżeli kupujesz winietę odpowiednio wcześnie. Dobrze także zaplanować podróż, aby winieta starczyła na cały okres pobytu w Bułgarii.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny