Szwajcaria

Winiety Szwajcaria – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Szwajcaria – jak kupić i ile kosztują?

Szwajcaria jest popularnym zimowym kierunkiem dla narciarzy. Jednak także w sezonie letnim jest ciekawym urlopowym miejscem. Udając się tam samochodem, niezbędne jest wykupienie winiety. Sprawdzimy, jak to zrobić oraz na co zwrócić uwagę.

W Szwajcarii, tak jak w wielu innych europejskich państwach obowiązują winiety. W większości krajów można jednak wybrać rodzaj winiety ze względu na okres ważności. Niestety Szwajcaria winiety są dostępne tylko na rok.

Szwajcaria – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

Wybierając się do Szwajcarii nawet na kilka dni, trzeba wykupić roczną winietę. Niestety nie ma oferty dla osób, które jadą tylko na kilka dni czy choćby miesiąc. Roczna winieta jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często bywają w Szwajcarii lub przejeżdżają przez Szwajcarię. Jej koszt to 40 franków, czyli około 200 zł. 1 CHF to 4,99 PLN. Średni kurs NBP na dzień 25.09.2022 r.

Winieta jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku. W przypadku częstych podróży do Szwajcarii najbardziej opłaca się kupić winietę 1 grudnia, wtedy jej ważność trwa 14 miesięcy. Np. kupując winietę 1 grudnia 2022 roku, będzie ona ważna do 31 stycznia 2024 roku. Jednak, gdy wyjazd wypadnie we wrześniu 2022 okres ważności winiety Szwajcaria będzie do 31 stycznia 2023 roku, czyli 5 miesięcy.

Oprócz winiet w Szwajcarii płatny jest przejazd dwoma tunelami. Są to:

  • Great St. Bernard Tunnel – ok. 28 euro,
  • Tunnel Munt la Schera – ok. 24 euro.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Szwajcarii?

Szwajcaria winiety są przeznaczone dla wszystkich pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Oznacza to, że oprócz samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 t, także motocykliści muszą wykupić winiety Szwajcaria. Dodatkowo, jeżeli podróżujesz samochodem z przyczepą musisz kupić winietę także dla przyczepy. Dla samochodów ciężarowych o masie większej niż 3,5 tony, które chcą podróżować szwajcarskimi drogami nie ma winiet. Jest przygotowana specjalna opłata, którą trzeba uiścić.

Sprawdź także: Autostrady w Szwajcaria – mapa i najważniejsze informacje

Winieta w Szwajcarii – gdzie kupić?

W związku z tym, że Szwajcaria nie umożliwia jeszcze winiet elektronicznych, jednym z popularniejszych rozwiązań jest zakup winiety na miejscu. Szwajcaria winiety są dostępne do kupienia na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, urzędach celnych oraz urzędach ruchu drogowego. Są w formie naklejki, którą trzeba nakleić na szybę. Winiety można także kupić przed wjazdem do Szwajcarii w wybranych punktach sprzedaży np. biura PZM Travel.

Jak kupić winietę przez internet w Szwajcarii?

Szwajcaria nie wprowadziła jeszcze e-winiet. Choć osoby podróżujące po Europie znają to rozwiązanie z innych krajów, mogłyby się spodziewać, że i w Szwajcarii będą mogły kupić e-winietę. Jednak w 2023 roku jest planowane włączenie e-winiet na równi z winietami tradycyjnymi w formie naklejek. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić winiety Szwajcaria przez internet. Nie przebiega to jednak tak prosto, jak system e-winiet w innych państwach. Chcąc kupić winiety Szwajcaria przez internet, można wejść na stronę PZM Travel i zamówić winietę w formie naklejki na swój adres. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie przed wyjazdem, aby dokument zdążył dotrzeć do kierowcy. Warto też wiedzieć, że koszt winiety będzie wyższy niż cena winiety kupionej stacjonarnie. Można także nabyć winiety Szwajcaria na stronie switzerlandtravelcentre.com.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Szwajcarii?

Winiety Szwajcaria to obowiązek dla wszystkich przyjeżdżających kierowców z innych państw. Jednak niektórzy nie stosują się do tego prawa. Dla takich osób jest przewidziany mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich, co w przeliczeniu daje około 1000 zł. Dodatkowo od razu trzeba wykupić winietę. Podróżowanie bez winiety jest ryzykowne, ponieważ szwajcarska policja przeprowadza kontrole.

Winiety Szwajcaria – co warto wiedzieć?

  1. Szwajcaria winiety obowiązują dla wszystkich pojazdów silnikowych do 3,5 t.
  2. W Szwajcarii nie ma jeszcze systemu e-winiet, obowiązują wyłącznie naklejki na szybę.
  3. Winiety Szwajcaria ważne są rok i nie ma do wyboru krótszych okresów ważności.
  4. Za brak winiety w Szwajcarii grozi mandat w wysokości około 1000 zł.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Szwajcarii

Gdzie kupić winiety w Szwajcarii na autostradę?
W Szwajcarii wciąż występują tradycyjne winiety w formie naklejek na szybę. Z tego względu najprościej kupić na miejscu w Szwajcarii. Punktów sprzedaży jest kilka: stacje benzynowe, urzędy pocztowe, celne. Za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Dicectorate General of Cestums Division trafice charges. W razie jakichkolwiek problemów z zakupem winiety można kontaktować się przez mejla zentrale-vignette@ezv.admin.ch lub skorzystać z telefonu 41 58 467 15 15.
Jak działa winieta w Szwajcarii?
Szwajcaria winiety występują wyłącznie w formie naklejek na szybę. Nie ma systemu elektronicznego, który rejestruje online zakup winiety. Naklejka musi być odpowiednio przyklejona, ponieważ policja może nałożyć mandat nie tylko za brak winiety, ale także za umieszczenie jej w złym miejscu. Warto zapamiętać, że winieta musi być umieszczona na przedniej szybie po wewnętrznej stronie, za lusterkiem wstecznym lub na krawędzi lewej przedniej szyby. Trzeba także zdjąć wszystkie zeszłoroczne szwajcarskie winiety oraz zweryfikować, czy nie ma zbyt wielu winiet z innych krajów. Gdy podróżujesz motocyklem, trzeba umieścić winietę na części pojazdu, która nie podlega wymianie.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę w Szwajcarii?
System Szwajcaria winiety jest dość uproszczony. Nie ma kilku wariantów czasowych. Winieta zawsze obowiązuje do 31 stycznia kolejnego roku. Podróżując do Szwajcarii regularnie samochodem, warto winietę kupić w grudniu, ponieważ wtedy działać ona będzie przez 14 miesięcy, aż do 31 stycznia kolejnego roku. Dzięki temu okres ważności jest dłuższy, a cena taka sama. Jeśli zdecydujesz się na zakup winiety przez internet, najlepiej kupić ją u sprawdzonego przedstawiciela, aby nie zostać oszukanym. W Polsce dystrybutorem winiet jest PZM Travel.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny