A1

Autostrada A1

Redakcja Zaktualizowano: 2022-10-12

Autostrada A1 jest znana również pod inną nazwą – „Autostrada Bursztynowa”. Jej docelowa długość to 584 km i aktualnie jest to jedyna autostrada w Polsce łącząca północ i południe kraju. Co jeszcze warto wiedzieć o tej trasie? Które odcinki autostrady A1 są płatne dla kierowców?

Historia autostrady A1

Autostrada Bursztynowa była planowana już w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas miała być częścią Transeuropejskiej Autostrady Północ-Południe (TAPP) – trasa miała łączyć kraje skandynawskie z Morzem Śródziemnym. Mimo że plany były ambitne, to budowa pierwszego fragmentu (Tuszyn – Piotrków Trybunalski) rozpoczęła się dopiero w 1978 r. Potrzeba było kolejnych niemal 30 lat, aby powstały kluczowe odcinki, w tym:

 • Nowe Marzy – Rusocin,
 • Toruń – Nowe Marzy,
 • Gorzyczki – Sośnica,
 • Sośnica – Pyrzowice,
 • Pyrzowice – Częstochowa.

Aktualnie z docelowych 584 km autostrady zbudowano 519 km. Ostatnie fragmenty mają zostać oddane do użytku pod koniec bieżącego roku.

Przebieg autostrady A1

Mimo że niektóre odcinki autostrady A1 są nadal w budowie, inne z kolei w przebudowie, to wiadomo, jak ma ona docelowo przebiegać. Najprościej mówiąc, Autostrada Bursztynowa ma za zadanie łączyć północ kraju z południem.

Autostrada A1 – przebieg:

Trójmiasto → Grudziądz → Toruń → Włocławek → Łódź → Piotrków Trybunalski → Częstochowa → Pyrzowice → Gliwice → granica z Czechami.
Autostrada Bursztynowa – województwa:
- pomorskie,
- kujawsko-pomorskie,
- mazowieckie,
- łódzkie,
- śląskie.

Autostrada A1 – opłaty

Na niektórych odcinkach przejazd autostradą A1 jest odpłatny. Na jaki wydatek muszą przygotować się kierowcy? Wysokość opłaty jest uzależniona od dwóch czynników – są to:

 • kategoria pojazdu – inna stawka obowiązuje dla samochodów osobowych, inna dla samochodów ciężarowych czy motocykli,
 • długość przejechanego odcinka – na A1 opłata jest naliczana za przejechanie poszczególnych odcinków.

Aby ustalić, ile kierowca zapłaci za przejazd Autostradą Bursztynową, w pierwszej kolejności trzeba określić kategorię pojazdu.

Autostrada Bursztynowa – cennik

Kategoria (przykładowe pojazdy)Stawka za 1 km Przykładowa opłata – odcinek Rusocin – Turzno
1 – samochody osobowe
1a – motocykle
0,16 zł26,70 zł
2 – pojazdy dwuosiowe z podwójnymi kołami przynajmniej na jednej osi
2a – auta osobowe z przyczepą
0,38 zł63,40 zł
3 – pojazdy trzyosiowe z podwójnymi kołami przynajmniej na jednej osi0,38 zł63,40 zł
4 – pojazdy o więcej niż trzech osiach 0,38 zł63,40 zł
5 – pojazdy nienormatywne 1,60 zł 266,90 zł

W okresie wakacyjnym (do 29 sierpnia) na niektórych odcinkach opłaty są zaokrąglane. Dotyczy to jednak wyłącznie wybranych pojazdów, np. samochodów osobowych. Odcinki, na których opłaty są zaokrąglane, to:

 • 27 zł za przejazd odcinkiem Rusocin – Turzno,
 • 28 zł za przejazd odcinkiem Rusocin – Lubicz,
 • 30 zł za przejazd odcinkiem Rusocin – Nowa Wieś.

Jak zapłacić za autostradę A1?

Na autostradzie A1 opłaty za przejazd są pobierane na bramkach – punktach poboru opłat. Kierowcy mogą zapłacić za przejazd na kilka sposobów. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej operatora autostrady A1, dostępne są następujące formy płatności:

 • gotówka – akceptowane są złotówki, euro i dolary amerykańskie,
 • karta debetowa lub kredytowa,
 • karta flotowa,
 • płatności elektroniczne – AmberGO.

Czym jest AmberGO? To ułatwienie dla kierowców często podróżujących płatnymi odcinkami autostrady A1. AmberGO to automatyczny system płatności za przejazd – kamery odczytują numery rejestracyjne pojazdu, a opłata jest pobierana przez dedykowaną aplikację. Dzięki temu kierowca nie musi zatrzymywać się na bramkach.

Mapa autostrady A1

Aktualnie trwa budowa brakujących odcinków autostrady A1. Prace toczą się m.in. na odcinku Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk (długość 24,2 km). Przebieg Autostrady Bursztynowej dobrze obrazuje poniższa mapa.

autostrada A1

To, jak istotne dla dalszego rozwoju Polski jest dokończenie autostrady A1, podkreślają politycy.

Autostrada A1 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce i w Europie Środkowej. Dzisiaj oddajemy do ruchu kolejne odcinki tej trasy położone na styku województwa łódzkiego i śląskiego. W 2022 r., kiedy zakończą się prace na A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, będzie można płynnie przejechać autostradą od Morza Bałtyckiego aż do granic z Czechami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Punkty poboru opłat

Na płatnych odcinkach autostrady A1 znajduje się łącznie 12 punktów poboru opłat. Przy wjeździe na autostradę kierowcy pobierają bilet, który następnie stanowi podstawę do naliczenia opłaty na jednej z bramek.

Autostrada A1 (Bursztynowa) – bramki:

 • PPO Rusocin,
 • SPO Stanisławie,
 • SPO Swarożyn,
 • SPO Pelplin,
 • SPO Kopytkowo,
 • SPO Warlubie,
 • SPO Nowe Marzy,
 • SPO Grudziądz,
 • SPO Lisewo,
 • SPO Turzno,
 • SPO Lubicz,
 • PPO Nowa Wieś.

Czy da się ominąć bramki na autostradzie A1?

Podróżowanie niemal gotową na całej długości autostradą A1 jest wygodne. Zdarza się jednak, że ze względu na płatne odcinki kierowcy szukają alternatywnych dróg. Czy da się ominąć bramki na autostradzie? Owszem, chociaż opłacalność tej operacji zależy od docelowego miejsca podróży – zdarza się, że ominięcie płatnych fragmentów autostrady wymaga przejechania wielu dodatkowych kilometrów.

Omijaniem bramek na autostradzie A1 i poszukiwaniem alternatywnych tras zainteresowani mogą być też turyści. Nierzadko przy bramkach tworzy się korek. Dziś kierowcy mają jednak możliwość jego ominięcia – wystarczy, że zdecydują się na instalację aplikacji AmberGO.

Co warto wiedzieć?

 • Wielu kierowców zna autostradę A1 pod nazwą „Autostrada Bursztynowa”.
 • Aktualnie autostrada A1 to jedyna autostrada łącząca północ kraju z południem.
 • Niektóre odcinki Autostrady Bursztynowej są płatne, np. Rusocin – Turzno.
 • Za przejazd autostradą A1 można zapłacić na kilka sposobów, m.in. gotówką i kartą.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak obliczyć koszt przejazdu autostradą A1?
Planujesz podróż i zastanawiasz się, ile zapłacisz za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Bursztynowej? Zamiast analizować tabele opłat lub obliczać kilometry, które przejdziesz, skorzystaj z internetowego kalkulatora opłat. Po wpisaniu węzła początkowego i docelowego otrzymasz informację o koszcie przejazdu.
Czy na autostradzie można holować pojazd?
Odpowiedź znajduje się w Kodeksie drogowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami holowanie pojazdu na autostradzie jest niedopuszczalne – usługę tę mogą świadczyć wyłącznie pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Kierowca posiadający ubezpieczenie assistance czy AC może starać się o zwrot kosztów holowania na autostradzie – wystarczy, że polisa obejmuje takie zdarzenie.
Jak pokonywać bramki na A1 bez zatrzymywania się?
Rozwiązaniem jest instalacja aplikacji AmberGO. Jest ona dostępna na smartfony z systemami Android i iOS. Po jej zainstalowaniu i zarejestrowaniu się w systemie AmberGO możesz omijać bramki bez zatrzymywania się. Kamery odczytają numer rejestracyjny Twojego pojazdu, a aplikacja pobierze opłatę, co umożliwi Ci dalszą podróż.
Nie chcę korzystać z aplikacji AmberGO – o czym muszę pamiętać?
Aplikacja AmberGO to znaczne ułatwienie dla kierowców, którzy często podróżują płatnymi odcinkami A1. Jeżeli nie należysz do tej grupy, aplikacja rzeczywiście może nie być Ci potrzebna. W takiej sytuacji pamiętaj, aby nie korzystać z bramek oznaczonych symbolem kamery – nie pobierzesz w nich biletu.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny