A4

Autostrada A4

Redakcja Zaktualizowano: 2022-10-12

To najdłuższa autostrada w Polsce i jednocześnie część drogi międzynarodowej E40. Autostrada A4, bo o niej mowa, przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach aż do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa – Krakowiec. Co warto wiedzieć o podróżowaniu autostradą A4?

Historia autostrady A4

Początki autostrady A4 mają swoje źródło w okresie III Rzeszy – wówczas narodziła się koncepcja wytyczenia trasy między Berlinem a Wrocławiem i Wrocławiem a Bytomiem. Kolejne odcinki autostrady były budowane od lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas powstał m.in. odcinek Chrzanów I – Balice I (bez węzłów) o długości 29,1 km. Budowę zintensyfikowano dopiero po roku 2000.

Aktualnie autostrada A4:

 • ma 667 km długości,
 • jest drugą pod względem długości drogą szybkiego ruchu w Polsce,
 • w okolicy Bolesławca łączy się z autostradą A18,
 • na węźle Wrocław Południe krzyżuje się z autostradą A8,
 • krzyżuje się z drogą ekspresową S3 – węzeł Legnica Południe.

Przebieg autostrady A4

Jak przebiega autostrada A4? Została ona wyznaczona w południowej Polsce – wzdłuż Sudetów i Karpat. Pozwala ona kierowcom szybko przedostać się z zachodniej części kraju na wschodnią (i odwrotnie).

Autostrada A4 – przebieg

granica z Niemcami (Jędrzychowice) → Bolesławiec → Legnica → Wrocław → Opole → Gliwice → Katowice → Kraków → Tarnów → Dębica → Rzeszów → Jarosław do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa – Krakowiec
Autostrada A4 – województwa:
dolnośląskie,
opolskie,
śląskie,
małopolskie,
podkarpackie.

Autostrada A4 – opłaty

Na autostradzie A4 wyróżnia się dwa rodzaje płatnych odcinków. Pierwszym jest odcinek koncesyjny (Kraków – Katowice). Drugi odcinek (Wrocław węzeł Bielany Wrocławskie – Sośnica węzeł Sośnica) jest zarządzany przez GDDKiA. W każdym przypadku stawki za przejazd są inne.

Autostrada A4 opłaty 2022 – odcinek Kraków – Katowice

Na odcinku koncesyjnym autostrady A4 wysokość opłaty za przejazd jest uzależniona od rodzaju pojazdu – inne stawki obowiązują w przypadku samochodów osobowych, inne ustalono dla ciężarówek. Znaczenie ma też długość pokonanej przez kierowcę trasy.

Autostrada A4 opłaty od 4 lipca 2022 r.

Kategoria pojazdu Stawka dla płatności gotówką lub kartąStawka dla płatności automatycznych
1 – motocykle6 zł -
1 – pojazdy o dwóch osiach (np. auta osobowe) 13 zł10 zł
2 – pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze
2 – pojazdy o dwóch osiach z przyczepami
24 zł24 zł
3 – pojazdy o trzech osiach
3 – pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze z przyczepami
24 zł24 zł
4 – pojazdy o więcej niż trzech osiach
4 – pojazdy o trzech osiach z przyczepami
4 – pojazdy o więcej niż trzech osiach z przyczepami
40 zł40 zł
5 – pojazdy nienormatywne40 zł40 zł

Jak można przeczytać na stronie internetowej Stalexport Autostrady Małopolskiej, wymienione opłaty są pobierane na każdym PPO (Mysłowice, Balice) i stanowią połowę opłaty za przejazd całym płatnym fragmentem autostrady A4.

Autostrada A4 opłaty 2022 – odcinek zarządzany przez GDDKiA

Na odcinku Wrocław węzeł Bielany Wrocławskie – Sośnica węzeł Sośnica zarządzanym przez GDDKiA stawki za przejazd 1 km autostrady kształtują się inaczej – wiążące jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Wysokość tych stawek jest następująca:

 • 0,05 zł – dla pojazdów kategorii 1 (motocykle),
 • 0,10 zł – pojazdy kategorii 2 (samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t).

Kierowcy motocykli i samochodów osobowych mogą korzystać z odcinka SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) bez ponoszenia kosztów.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zapłacić za autostradę A4?

Forma płatności za płatne odcinki autostrady A4 – podobnie jak wysokość opłat – jest uzależniona od tego, o jakim odcinku mowa.

W przypadku odcinka koncesjonowanego dopuszczalne są następujące sposoby płatności:

 • gotówka – PLN, EUR, USD (reszta jest zawsze wydawana w złotówkach),
 • karty płatnicze – zarówno debetowe, jak i kredytowe,
 • elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass,
 • videotolling z wykorzystaniem aplikacji np. IKO, kart flotowych Orlen,
 • karty flotowe i paliwowe m.in. PKN Orlen.

W grudniu 2021 r. na odcinku autostrady A4 zarządzanym przez GDDKiA wprowadzono istotne zmiany – zlikwidowano bramki. Aktualnie kierowcy korzystają z systemu e-TOLL zaprojektowanego i wdrożonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Mapa autostrady A4

Jak przebiega autostrada A4? Szczegółowy opis warto uzupełnić mapą, na której dokładnie widać, do jakich punktów można dotrzeć, korzystając z tej autostrady.

autostrada A4

Punkty poboru opłat na A4

Na płatnych odcinkach autostrady A4 znajdują się bramki. Gdzie znajdują się punkty poboru opłat? Na odcinku koncesjonowanym PPO są dwa:

 • Mysłowice – łącznie na kierowców czeka 20 punktów poboru opłat i dwie bramki przeznaczone wyłącznie dla elektronicznego poboru opłat A4Go,
 • Balice – tutaj znajduje się 19 punktów poboru opłat i dwie bramki dla kierowców, którzy chcą uniknąć korków.

Kierowcy, którzy planują przejechać odcinkiem Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica) napotkają PPO Żernica i PPO Karwiany.

Czy da się ominąć bramki na autostradzie A4?

Nie każdy kierowca chce płacić za przejazd autostradą A4. Czy można uniknąć opłat – i co za tym idzie – również bramek? Bezpłatną alternatywę dla autostrady A4 stanowi droga krajowa nr 94. Podobnie jak autostrada A4, droga ta przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

Ze względu na funkcjonowanie autostrady A4, droga krajowa nr 94 jest przez część kierowców traktowana jako droga zapasowa. Wielu kierowców wybiera ją wówczas, gdy na autostradzie A2 występują utrudnienia.

Co warto wiedzieć?

 • Autostrada A4 ma 667 km długości i aktualnie to najdłuższa autostrada w Polsce.
 • A4 przebiega równoleżnikowo – łączy tereny zachodnie ze wschodnimi (od granicy niemieckiej do granicy z Ukrainą).
 • Na autostradzie A4 można spotkać się z dwoma rodzajami płatnych odcinków – odcinkiem koncesjonowanym i odcinkiem zarządzanym przez GDDKiA.
 • Jedynie na odcinku koncesjonowanym kierowcy mają możliwość zapłaty za przejazd gotówką.
 • Alternatywą dla autostrady A4 jest droga krajowa nr 94.

Najczęściej zadawane pytania:

Gdzie są publikowane informacje o utrudnieniach na autostradzie A4?
Informacje o utrudnieniach, planowanych remontach nawierzchni czy wypadkach, które utrudniają przejazd, można znaleźć w dziale aktualności na tej stronie internetowej. Kierowcy powinni zajrzeć również na stronę internetową Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – tam również znajduje się dział z aktualnościami.
Z jaką prędkością można poruszać się na autostradzie A4?
Prawo o ruchu drogowym to ustawa, w której uregulowana została kwestia dopuszczalnej prędkości. Kierowcy prowadzący samochody osobowe, motocykle i samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t mogą poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h. Kierowcy innych pojazdów nie mogą przekroczyć prędkości 80 km/h.
Czy na autostradzie A4 dopuszczalne jest holowanie?
W razie awarii samochodu na autostradzie A4 (jak i każdej innej) kierowca powinien zawiadomić służby – zdarzenia na A4 należy zgłaszać pod numerem 32 76 27 333. Pojazdy na drodze tego rodzaju holować mogą wyłącznie uprawnione do tego służby – nie pomoże nawet posiadanie ubezpieczenia assistance. Może ono jednak zapewnić zwrot poniesionych kosztów.
Czy za przejazd autostradą A4 można zapłacić po dojechaniu do celu?
W przypadku płatnego odcinka A4 zarządzanego przez GDDKiA jest to możliwe. Jak można przeczytać na stronie internetowej e-TOLL, kierowcy mogą kupić e-bilet autostradowy do 3 dni po zakończeniu przejazdu. Dotyczy to jednak tylko tych kierowców, których nie skontrolowano na drodze – za brak biletu grozi kara w wysokości 500 zł.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 7 Średnia: 2.3]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny