Odcinkowy pomiar prędkości

Redakcja 2023-02-01
autostrady.com.pl » Blog » Odcinkowy pomiar prędkości

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych w Polsce w przeliczeniu na milion mieszkańców pozostaje niepokojąco wysoka. W2021 roku wynosiła 59. Nasz kraj uplasował się na 5. miejscu od końca w rankingu bezpieczeństwa ruchu drogowego państw UE. Gorzej wypadają jedynie Chorwacja, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Do ponad 50% śmiertelnych wypadków przyczyniła się nadmierna prędkość. Jedną z metod walki z nią są odcinkowe pomiary prędkości. Czy są skuteczne i jak działają? Odpowiadamy.

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości, w skrócie OPP, to system polegający na rejestrowaniu przekraczania prędkości. Ma zmusić kierowców do przestrzegania przepisów na wybranym dystansie drogi. Z reguły jest montowany w miejscach, gdzie odnotowuje się największą liczbę śmiertelnych wypadków drogowych. W przeciwieństwie do fotoradarów wykonujących pomiar jedynie punktowo, OPP określa prędkość pojazdu na całym odcinku trasy. Jak pokazują badania, taki system znacznie lepiej dyscyplinuje kierowców do przestrzegania przepisów drogowych i rzadziej się psuje.

Montaż urządzeń wchodzących w skład odcinkowego pomiaru prędkości to element programu współfinansowanego przez Unię Europejską. Głównymi założeniami projektu rozpoczętego w 2015 roku było zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu samochodowym i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków. W tym celu na drogach krajowych o długości prawie 10 000 km zamontowano m.in. 29 urządzeń do OPP i 400 fotoradarów stacjonarnych.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Wiele osób zastanawia się, jak działa odcinkowy pomiar prędkości. Zrozumienie zasad pracy tego systemu umożliwi Ci odpowiednie zachowanie się na drodze i tym samym — uniknięcie mandatu. Jeśli napotkasz OPP na swojej drodze, Twój przejazd zostanie zarejestrowany przez specjalne kamery umieszczone na bramkach kontrolnych. Podczas wjazdu i wyjazdu urządzenia wykonują zdjęcia i zapisują numery tablic, rodzaj pojazdu (osobowy, dostawczy) i markę. Następnie obliczają, ile czasu zajęło Ci przejechanie określonego dystansu. Na podstawie takich informacji mogą ocenić średnią prędkość, z jaką przemieszczało się Twoje auto na danym odcinku drogi.

Jeśli Twój wynik nie przekracza dozwolonego limitu, fotografie wykonane przez OPP zostają natychmiast usunięte. W sytuacji, gdy średnia prędkość jest wyższa niż ograniczenie obowiązujące w tym konkretnym miejscu, system przekazuje zdjęcie do Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Następnie, podczas identycznej procedury jak w przypadku wykrycia przekroczenia prędkości przy pomocy klasycznych fotoradarów, zostanie Ci wystawiony mandat.

Odcinkowy pomiar prędkości a mandaty

Sprzęt do OPP rejestruje najwięcej potencjalnych wykroczeń spośród wszystkich urządzeń używanych w ramach systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Główną zaletą odcinkowych pomiarów prędkości jest więc możliwość wpłynięcia na kierowców i zmuszenia ich do przestrzegania przepisów na stosunkowo długiej trasie. A kiedy można otrzymać mandat?

Odcinkowy pomiar prędkości wyśle informację do ITD jedynie w sytuacji, gdy przekroczysz prędkość dozwoloną na danej trasie o 10 km/h lub więcej. Wtedy możesz się spodziewać kary w wysokości od 50 do 2500 zł i od 1 do 15 punktów. Mandaty są przyznawane w identyczny sposób jak podczas standardowych kontroli drogowych przeprowadzanych przez policję.

Aby nie dostać mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości, warto stosować się do ograniczeń obowiązujących na danej trasie. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie finansowych konsekwencji łamania przepisów. Możesz co prawda przejechać część odcinka z dużą prędkością, a następnie zwolnić lub nawet zatrzymać się na jakiś czas, by oszukać system. Jednak racjonalnie patrząc, jazda w odpowiednim tempie to najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Gdzie są odcinkowe pomiary prędkości?

Z założenia odcinkowe pomiary prędkości mają być usytuowane w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych. Z technicznego punktu widzenia urządzenia wchodzące w skład OPP da się zamontować wyłącznie w określonych warunkach drogowych. Po pierwsze — do podłączenia systemu niezbędne jest wykonanie odpowiednich przyłączy elektrycznych. Po drugie — sprzęt spełnia swoją funkcję jedynie na odcinkach o stałych ograniczeniach prędkości.

Wszystkie te wytyczne uwzględnia się podczas wybierania lokalizacji dla OPP. Obecnie urządzenia działają na trasach w całej Polsce, jednak najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim. Pełną mapę odcinkowych pomiarów prędkości znajdziesz na stronie serwisu CANARD, który jest obsługiwany przez Główny Inspektorat Ruchu Drogowego. Możesz zapoznać z poszczególnymi lokalizacjami, jednak OPP na trasie dość trudno pominąć. O zbliżającej się kontroli powiadamiają znaki informacyjne. Bez problemu da się zauważyć również bramki z charakterystycznymi żółtymi kamerami.

Podsumowanie

  • Polska zalicza się do grona państw europejskich, w których co roku ginie najwięcej osób w wypadkach drogowych. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem są odcinkowe pomiary prędkości, w skrócie OPP.
  • OPP to system pozwalający na kontrolowanie przekroczenia prędkości przez kierowców na długich odcinkach drogi.
  • Odcinkowe pomiary prędkości są najskuteczniejszą metodą wymuszania na kierowcach odpowiednich zachowań na drodze.
  • Mapę odcinków objętych OPP można znaleźć w internetowym serwisie CANARD.

FAQ — odcinkowy pomiar prędkości

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości za pomocą kamer rejestrują czas wjazdu i wyjazdu kierowcy z określonego fragmentu jezdni. Na tej podstawie są w stanie obliczyć, jak szybko przemieszczał się po drodze i czy złamał obowiązujące przepisy.
Jaka jest tolerancja na odcinkowym pomiarze prędkości?
Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, podobnie jak fotoradary, są zaprogramowane na rejestrację wykroczeń przy prędkości 10 km/h powyżej wartości dopuszczalnej na danej trasie.
Jak uniknąć płacenia mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości?
Jedynym sprawdzonym sposobem na uniknięcie mandatu z odcinkowego pomiaru prędkość jest jazda zgodnie z przepisami. W teorii da się oszukać system i część trasy przekraczać dozwolony limit, by później zrekompensować to, jadąc znacznie wolniej. Takie postępowanie wymaga jednak sporo zaangażowania i w praktyce — nie ma najmniejszego sensu.
Gdzie są odcinkowe pomiary prędkości?
Odcinkowe pomiary prędkości są zlokalizowane na drogach krajowych i na autostradach w miejscach, gdzie dochodzi do wielu wypadków. Pełną mapę tras objętych kontrolą można znaleźć na stronie serwisu CANARD.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.6]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny