Strefa ruchu – obowiązujące zasady i przepisy

Redakcja 2024-05-24
autostrady.com.pl » Blog » Strefa ruchu – obowiązujące zasady i przepisy

W niektórych miejscach można spotkać znaki informujące o początku strefy ruchu. Bardzo często jest ona mylona ze strefą zamieszkania, a w rzeczywistości to dwa różne pojęcia. Najczęściej występuje na terenie osiedli, a także takich miejsc, jak galerie handlowe. Musisz wiedzieć, jakie zasady w niej obowiązują. Przekonaj się, gdzie możesz parkować w strefie ruchu oraz jaka prędkość jest w niej dozwolona.

Część dróg w Polsce nie jest publiczna, ale prywatna. Odpowiadają za nie zarządcy lub właściciele takich odcinków. Jednym z najczęściej stosowanych przez nich rozwiązań jest wyznaczenie strefy ruchu.

Czym jest strefa ruchu?

Zgodnie z art. 16a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym strefa ruchu jest obszarem, który obejmuje co najmniej jedną drogę wewnętrzną. Musi być on oznakowany w odpowiedni sposób. Granice są wyznaczone za pomocą znaków D-52 oraz D-53. Warto wiedzieć, że to pojęcie zostało wprowadzone do wspomnianego aktu prawnego nowelizacją z 2010 r. Wcześniej więc nie funkcjonowały strefy ruchu w takim znaczeniu, jak obecnie.

Gdzie najczęściej wydziela się strefy ruchu?

O wyznaczeniu strefy ruchu decyduje właściciel lub zarządca konkretnej drogi prywatnej. Najczęściej stosuje się to rozwiązanie w przypadku osiedli, dróg wewnętrznych, a także parkingów np. w galeriach handlowych. Głównym celem wyznaczania stref ruchu jest możliwość wprowadzenia na nich większości zasad obowiązujących na drogach publicznych.

Strefa ruchu – zasady dla kierowców i pieszych

W takich miejscach piesi nie są uprzywilejowaną grupą, dlatego muszą uważać na pojazdy, które poruszają się strefą ruchu. Z kolei kierowcy są zobligowani do tego, aby przestrzegać limitów prędkości. Jeśli w takim miejscu nie ma pionowych lub poziomych znaków określających pierwszeństwo, to zawsze obowiązuje zasada prawej ręki.

Pamiętaj! Znaki oznaczające początek strefy ruchu zamieniają drogę wewnętrzną w publiczną. Można więc na nich zostać ukarany mandatem i punktami karnymi.

Piesi, którzy poruszają się w strefie ruchu, powinni korzystać z chodników, a jeśli ich nie ma, to trzymać się lewej strony jezdni i zachować szczególną ostrożność.

Parkowanie w strefie ruchu – o czym trzeba pamiętać?

Ze względu na to, że znak oznaczający strefę ruchu w pewnym sensie zmienia drogę wewnętrzną w publiczną, to oznacza, że obowiązują w nim takie same zasady parkowania, jak w innych miejscach. Samochody można zostawiać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. W strefie ruchu można także zaparkować auto na chodniku w sytuacji, gdy:

  • pojazd nie utrudni korzystania z chodnika pieszym,
  • po zaparkowaniu samochodu pozostanie co najmniej 150 cm miejsca dla pieszych,
  • koła tylnej osi pojazdu nie znajdują się na chodniku,
  • zaparkowanie przednią osią na chodniku nie utrudnia ruchu pojazdów na jezdni.

W strefie ruchu samochód możesz zostawić wyłącznie pod warunkiem, że nie znajdują się w niej znaki zakazujące zatrzymywania lub postoju.

Czym jest droga wewnętrzna oraz strefa zamieszkania?

Droga wewnętrzna oraz strefa zamieszkania to dwa pojęcia, które nieodłącznie wiążą się ze strefą ruchu. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej, aby zrozumieć, czym charakteryzuje się każda z nich.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Droga wewnętrzna

Droga wewnętrzna jest oznakowana symbolem D-46. To droga niepubliczna udostępniona do ruchu pojazdów i pieszych. Na jej końcu znajduje się znak D-47. Zasady poruszania się po takiej drodze są ustalane przez jej właściciela lub zarządcę. Jeśli konkretne zachowanie lub manewr nie jest zakazany poprzez umieszczenie odpowiedniego oznakowania, oznacza to, że są one dozwolone.

Na takiej drodze teoretycznie nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa czy stosować świateł. Można również zaparkować auto w dowolnym miejscu, jeśli nie zastosowano znaku oznaczającego zakaz parkowania. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż po takiej drodze poruszają się także inni uczestnicy ruchu. Wyjeżdżając z niej na odcinek publiczny, trzeba ustąpić pierwszeństwa nie tylko innym kierującym, ale również rowerzystom i pieszym.

Pamiętaj! Na drodze wewnętrznej nie można prowadzić pojazdu, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Strefa zamieszkania

Strefę zamieszkania wyznaczają znaki D-40 oraz D-42. Zastanawiasz się, czym różni się od strefy ruchu? Przede wszystkim tym, że w takim miejscu to pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo. Ma on prawo korzystać zarówno z chodników, jak i jezdni. W strefach zamieszkania możliwe jest pozostawienie samochodu wyłącznie w miejscu odpowiednio oznakowanym. Dozwolona prędkość to 20 km/h.

W strefach zamieszkania stosuje się progi zwalniające, które mają na celu wymusić rozważną i bezpieczną jazdę. Co ważne, nie muszą być one oznakowane. Kierujący pojazdem opuszczający taki obszar, włącza się do ruchu. Oznacza to, że tak samo, jak w przypadku drogi wewnętrznej oraz strefy ruchu, musi ustąpić pierwszeństwa innym, jeśli wyjeżdża na drogę publiczną.

Jaki mandat można otrzymać w strefie ruchu?

Jak już wiesz, w strefie ruchu obowiązują zasady ruchu drogowego, co oznacza, że nieprzestrzeganie przepisów może skutkować nałożeniem mandatu. Jeśli więc przekroczysz dozwoloną prędkość, zaparkujesz w niedozwolonym miejscu lub popełnisz inne wykroczenie, możesz zostać ukarany mandatem zgodnym z obowiązującym taryfikatorem.

Podsumowanie

  • Strefa ruchu jest obszarem z co najmniej jedną drogą wewnętrzną, który jest odpowiednio oznakowany znakami D-52 oraz D-53.
  • Strefy ruchu są wyznaczane na prywatnych drogach przez ich zarządców lub właścicieli. Umożliwiają wprowadzenie na takich obszarach większości zasad ruchu drogowego.
  • Wszyscy uczestnicy ruchu znajdujący się w takiej strefie muszą przestrzegać podstawowych zasad. Piesi powinni korzystać z chodników lub trzymać się lewej strony jezdni, jeśli ich nie ma. Z kolei kierowcy muszą pamiętać o ograniczeniu prędkości, która w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h.
  • Możliwe jest parkowanie w strefie ruchu z uwzględnieniem przepisów drogowych, które nakazują m.in. pozostawienie minimum 150 cm miejsca dla pieszych. Ich nieprzestrzeganie wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.
  • Droga wewnętrzna to odcinek niepubliczny, na którym nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Można na niej jednak stosować np. znaki zakazujące parkowania. Muszą być one respektowane przez uczestników ruchu.
  • W strefie zamieszkania to piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. Mogą korzystać z całej szerokości drogi, a więc chodnika oraz jezdni. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, poruszając się po takich strefach.

FAQ

Czy kierowca, opuszczając strefę ruchu, musi ustąpić pierwszeństwa?
Tak, kierujący pojazdem, który wyjeżdża ze strefy ruchu, włącza się do ruchu na drodze publicznej. Oznacza to obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym kierowcom, a także rowerzystom oraz pieszym. Takie same zasady obowiązują w przypadku wyjazdu z drogi wewnętrznej i strefy zamieszkania, jeśli łączą się one z drogą publiczną.
Czy na drodze wewnętrznej można kierować pojazdem bez prawa jazdy?
Prawo jazdy jest wymagane do prowadzenia pojazdów na drogach publicznych, a taką nie jest droga wewnętrzna. Oznacza to, że teoretycznie takie uprawnienie nie jest na niej konieczne. Jednak właściciel lub zarządca takiego obszaru może ustalić własne zasady odnoszące się także do tej kwestii. Jeśli więc wymaga on prawa jazdy, to należy tego przestrzegać.
Czy progi zwalniające umieszczone w strefie ruchu muszą być odpowiednio oznakowane?
Tak, właściciel lub zarządcą drogi, na której utworzono strefę ruchu, musi poinformować uczestników ruchu drogowego o występowaniu progów zwalniających.
Jaka jest najważniejsza różnica między strefą ruchu a strefą zamieszkania?
Dotyczy ona pierwszeństwa pieszych. W przypadku strefy ruchu muszą oni korzystać z chodników lub w przypadku, gdy ich nie ma, trzymać się lewej strony jezdni. W strefie zamieszkania mają natomiast bezsprzeczne pierwszeństwo. Oznacza to możliwość korzystania z całej szerokości drogi, a kierowcy muszą zwracać na nich szczególną uwagę.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny