Assistance krótkoterminowe samochodu – czy warto kupić?

Redakcja 2023-05-12
autostrady.com.pl » Blog » Assistance krótkoterminowe samochodu – czy warto kupić?

W Polsce każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jednak na rynku można znaleźć także dodatkowe produkty, takie jak assistance krótkoterminowe. Pozwala ono na uzyskanie dodatkowych korzyści. Dowiedz się, czym jest assistance krótkoterminowe samochodu, w jakich sytuacjach się przydaje i czy warto je kupić. 

Assistance krótkoterminowe – czym jest?

Assistance krótkoterminowe to dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy, który obowiązuje przez określony czas. W zależności od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz, może ono umożliwiać skorzystanie z wielu rodzajów usług. Oto te najważniejsze. 

 • Wymiana opon  

Na trasie nietrudno o uszkodzenie opony. Jednak czy umiesz samodzielnie dokonać wymiany niesprawnego elementu na zapasówkę? Jeśli nie, to będziesz potrzebować wsparcia. Osoby, które wykupiły assistance krótkoterminowe, nie muszą dzwonić do znajomych lub pomocy drogowej. W ramach tego ubezpieczenia przyjadą specjaliści, którzy wymienią niesprawną oponę w samochodzie. 

 • Naładowanie akumulatora 

Niesprawny akumulator może skutecznie zepsuć humor. Wystarczy pozostawić włączone światła w pojeździe, słuchać muzyki lub korzystać z klimatyzacji podczas postoju, aby bateria się wyczerpała. Z assistance krótkoterminowym nie musisz się jednak o to obawiać. Serwisanci przyjadą na wskazane przez Ciebie miejsce i pomogą rozwiązać problem. 

 • Usunięcie drobnej usterki 

Usterka nie pozwala na kontynuowanie dalszej jazdy? Niektóre drobne awarie można usunąć na poboczu. Nie musisz być mechanikiem, aby to zrobić – wystarczy skorzystać z assistance samochodu krótkoterminowego. 

 • Holowanie 

Twój pojazd uległ awarii na trasie lub na skutek kolizji drogowej nie możesz kontynuować dalszej jazdy? Niezbędne zatem będzie holowanie samochodu. Jeśli wykupiłeś assistance krótkoterminowe nie musisz szukać pomocy drogowej. Ubezpieczyciel zapewni przetransportowanie pojazdu do wyznaczonej przez Ciebie lokalizacji, a sama odległość holowania zależy od zapisów w OWU i wynosi nawet do kilkuset kilometrów. 

 • Wsparcie tłumacza 

Assistance krótkoterminowe może działać również za granicą. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz pomocy przy organizacji naprawy pojazdu. W zależności od zakresu ochrony, możliwe jest uzyskanie wtedy wsparcia tłumacza. Dzięki temu nie musisz martwić się o brak znajomości języka. 

 • Organizacja noclegu i przejazdu osób 

Pojazd uległ awarii w lokalizacji oddalonej od hotelu lub domu? Nie ma możliwości kontynuowania jazdy? Zatem konieczne będzie zorganizowanie noclegu i przejazdu dla osób, które znajdowały się w samochodzie. Assistance krótkoterminowe również może w tym pomóc. 

 • Pomoc medyczna 

Nigdy nie da się do końca przewidzieć sytuacji na drodze. Nierzadko po wypadku niezbędne jest udzielenie pomocy medycznej i zapewnienie transportu do najbliższego szpitala. W niektórych państwach te czynności mogą wiązać się z dodatkową opłatą. Korzystając z odpowiedniego assistance krótkoterminowego, możesz otrzymać wsparcie w uzyskaniu pomocy medycznej i organizacji transportu do szpitala bez dodatkowych opłat. 

 • Zapewnienie pojazdu zastępczego 

Czy wiesz, że wykupując odpowiednie ubezpieczenie, uzyskasz pojazd zastępczy o standardzie zbliżonych do obecnie używanego auta? Dzięki temu nie musisz przerywać wakacji czy wyjazdu i nie zostaniesz unieruchomiony w danej lokalizacji. Co więcej, niektóre oferty assistance krótkoterminowego zapewniają także kierowcę na trasie. 

Łatwo można zauważyć, że zakres ochrony ubezpieczeniowej może się znacznie różnić w zależności od zakupionej oferty. 

Assistance krótkoterminowe – kiedy warto je wykupić?

Zastanawiasz się, czy i kiedy warto wykupić assistance krótkoterminowe? To ubezpieczenie jest popularne wśród osób, które planują podróż za granicę lub do celu bardzo oddalonego od miejsca zamieszkania. Dzięki temu możesz wyruszyć w trasę bez zamartwiania się, co zrobisz, jeśli dojdzie do awarii pojazdu czy zniszczenia go na skutek kolizji. Dobre assistance krótkoterminowe daje większe poczucie bezpieczeństwa i pozwala zabezpieczyć się na wypadek trudnych do przewidzenia zdarzeń. Ponadto kierowca nie musi się obawiać o trudności komunikacyjne podczas naprawy pojazdu czy organizacji nagłego noclegu. 

Na jaki okres można wykupić assistance krótkoterminowe?

Ubezpieczenia komunikacyjne AC lub OC zwykle wykupuje się na rok. Natomiast assistance krótkoterminowe jest dostępne na okresy o różnej długości. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na umowę 7-, 15- lub 30-dniową. Niektórzy ubezpieczyciele oferują także produkt na rok. Z reguły największą popularnością cieszy się assistance krótkoterminowe na tydzień – pozwala na uzyskanie dodatkowej ochrony podczas krótkiego urlopu za granicą czy podróży służbowej.  

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe i gdzie je wykupić?

Wielu kierowców zainteresowanych zakupem tego produktu ubezpieczeniowego, zastanawia się, ile może on kosztować. Cena za assistance krótkoterminowe samochodu jest zależna od kilku czynników. 

Zakres ochrony  

Z reguły szerszy zakres ochrony ubezpieczenia wiąże się z wyższą ceną zakupu. Dlatego warto dobrać konkretną ofertę do swoich potrzeb. 

Wiek pojazdu 

Warto wiedzieć, że właściciele starszych samochodów zapłacą więcej za assistance krótkoterminowe. To dlatego, że takie pojazdy są częściej narażone na awarie.  

Okres trwania umowy 

Co do zasady – krótsze ubezpieczenia kosztują więcej. Dlatego statystycznie jeden dzień ochrony w assistance na miesiąc jest tańszy niż w tym obowiązującym przez tydzień. 

Sposób zapłaty 

W zależności od długości trwania umowy ubezpieczeniowej TU może udostępnić płatność ratalną. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z wyższą ceną za assistance. Najkorzystniejszą ofertę otrzymają te osoby, które zapłacą z góry za całe ubezpieczenie.  

Te wszystkie elementy mają wpływ na to, ile zapłacisz za assistance krótkoterminowe. Najlepszą ofertę znajdziesz, gdy przeanalizujesz propozycje od co najmniej kilku ubezpieczycieli. Dlatego, jeśli planujesz zakup assistance krótkoterminowego, skorzystaj z internetowych porównywarek. Dzięki nim możesz z zacisza swojego domu uzyskać propozycje ubezpieczeniowe od nawet kilkunastu TU. To doskonały sposób na to, aby kupić najkorzystniejsze assistance krótkoterminowe. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak wybrać dobre assistance samochodu krótkoterminowe?

Planujesz wyjazd za granicę i szukasz dobrego ubezpieczenia dodatkowego? Najlepsze assistance krótkoterminowe powinno być dopasowane do Twoich potrzeb. Zatem zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, zwróć uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim istotny jest zakres ochrony. Szczególnie dużą uwagę zwróć na limit kilometrów przy holowaniu, a także na dodatkowe rozwiązania w postaci samochodu zastępczego. Należy także przeczytać, na jakim obszarze obowiązuje wsparcie ubezpieczyciela. Niezbędne jest przeanalizowanie OWU, w którym także znajdują się wyłączenia odpowiedzialności TU.  

Podsumowanie

 • Assistance krótkoterminowe to dodatkowy produkt ubezpieczeniowy umożliwiający skorzystanie ze wsparcia podczas trudnych sytuacji na trasie. 
 • Zakres ochrony tego ubezpieczenia zależy w dużej mierze od wybranej oferty. Może on zawierać np.: holowanie, pomoc drogową, wsparcie tłumacza czy zapewnienie samochodu zastępczego. 
 • Assistance krótkoterminowe można wykupić na tydzień, miesiąc lub nawet na cały rok.  

Najczęściej zadawane pytania

Czy assistance krótkoterminowe jest obowiązkowe?
Assistance krótkoterminowe to dodatkowy produkt ubezpieczeniowy. Jego wykupienie nie jest obowiązkowe, jednak wielu kierowców decyduje się na nie podczas wyjazdów zagranicznych. 
W jakich sytuacji ubezpieczyciel może nie udzielić pomocy w ramach assistance krótkoterminowego?
Przy każdym produkcie ubezpieczeniowym występują wyłączenia odpowiedzialności. Kierowca nie otrzyma pomocy w ramach assistance krótkoterminowego, np. jeśli zdarzenie powstało celowo lub na skutek zażywania substancji odurzających.  
Czy można wykupić assistance krótkoterminowe na przyszłość?
Nie lubisz zostawiać zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę? Możesz je zamówić z wyprzedzeniem na taki okres, na jaki potrzebujesz. Zrobisz to łatwo, korzystając z internetowych porównywarek.
Czy skorzystanie z assistance krótkoterminowe wpływa na wysokość zniżek?
Niektórzy kierowcy obawiają się, że skorzystanie ze wsparcia assistance krótkoterminowego może negatywnie wpłynąć na zniżki przysługujące przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Nie należy jednak się o to martwić, gdyż nie ma to żadnego wpływu na progi rabatowe. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny