Ile kosztuje holowanie auta? Koszt lawety w 2024

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-09
autostrady.com.pl » Blog » Ile kosztuje holowanie auta? Koszt lawety w 2024

Niespodziewana awaria na trasie może przytrafić się każdemu. Usterka niemożliwa do naprawienia na miejscu wiąże się z koniecznością wezwania lawety. Niestety, za autoholowanie trzeba zapłacić. Jaki jest średni koszt holowania samochodu na lawecie w 2023 roku oraz co wpływa na ostateczną cenę takiej usługi? Wyjaśniamy.

Laweta czy holowanie na lince? Kiedy trzeba wezwać lawetę?

Jeden pojazd ciągnie ulicą drugi na lince holowniczej – taki obrazek, mimo że spotykany coraz rzadziej, jest oczywiście dozwolony, ale tylko pod pewnymi warunkami. W niektórych sytuacjach obowiązuje zakaz holowania na lince i koniecznie trzeba wezwać lawetę. Ma to miejsce, gdy:

 • pojazd jest bardzo uszkodzony i niemożliwe jest jego holowanie;
 • auto ma automatyczną skrzynię biegów;
 • jest to samochód elektryczny lub hybrydowy;
 • pojazd ma zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne i nastąpiła awaria silnika;
 • jest to auto, które ma stały napęd na obie osie;
 • porusza się z przyczepą lub naczepą;
 • samochód ma niesprawne hamulce, układ kierowniczy i światła;
 • do awarii doszło na autostradzie.

Od czego zależy koszt lawety?

Firma, która świadczy usługi pomocy drogowej, może indywidualnie wyceniać koszt transportu uszkodzonego pojazdu na lawecie. Na cenę holowania auta wpływają najczęściej takie czynniki, jak:

 • odległość – im dłuższą trasę należy pokonać od miejsca zdarzenia na przykład do warsztatu lub im dalej jest od siedziby holującego, tym będzie drożej. Jednak czasami jest też tak, że na dłuższych trasach ceny za km są korzystniejsze.
 • miejsce zdarzenia – awaria w centrum miasta, zwłaszcza w takiej aglomeracji jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Gdynia lub Sopot może słono kosztować. Ceny są dużo wyższe niż w przypadku holowania z małych miejscowości lub tras, gdzie odbywa się mniejszy ruch uliczny.
 • daty i pory dnia – usługi wykonywane w dni wolne od pracy, w święta lub w nocy mogą wiązać się z dodatkową opłatą. Średnio należy dopłacić ok. 100 zł, ale zdarza się też, że w okresie świątecznym pobierana jest dodatkowa stawka 50% opłaty podstawowej.
 • wielkość i waga pojazdu – im większy samochód, tym droższa usługa. Tak się dzieje, ponieważ auta gabarytowe, w tym SUV-y potrzebują większej lawety.
 • trudności ze wciągnięciem pojazdu na lawetę – wiele zależy od okoliczności awarii. Jeżeli samochód wpadł do rowu lub zakleszczył się w jakimś innym miejscu i trzeba będzie go stamtąd wyciągnąć, pomoc drogowa doliczy za tę usługę odpowiednią opłatę.

Niektóre firmy biorą pod uwagę również warunki pogodowe, w których następuje świadczenie usługi.

Zamówiona laweta – cennik 2023

Cena za skorzystanie z lawety zwykle wykorzystuje przelicznik za przebyte kilometry. Oznacza to, że przy niewielkiej odległości transportu pojazdu zapłacisz mniej niż za jego przewóz z jednego krańca kraju na drugi. Jednak czasami przy dłuższych trasach można negocjować cenę za km i jest ona tańsza niż na krótkich odległościach.

W 2023 roku średnie ceny za każdym km holowania zamówioną lawetą wynoszą:

 • 2,50 zł za samochody osobowe;
 • 3,5 zł za samochody dostawcze i ciężarowe;
 • Od 5 zł za maszyny budowlane.

Do tego należy doliczyć początkową stawkę minimum 100 zł za rozpoczęcie usługi.

Oczywiście podane ceny mogą różnić się w zależności od województwa lub regionu Polski. Niektórzy usługodawcy w określonych sytuacjach liczą koszt za całą usługę, bez wyszczególnionych opłat za kilometr lub wykorzystują stawkę godzinową. Zwykle ma to miejsce podczas realizacji skomplikowanych transportów lub holowania na bardzo duże odległości.

Holowanie auta – cena za granicą

Awaria pojazdu na trasie podczas zagranicznego wyjazdu może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Okazuje się, że za odholowanie samochodu do najbliższego serwisu trzeba zapłacić nawet kilkaset euro. Najdroższe są okolice największych miast w danym kraju. W Europie najwięcej za transport na lawecie liczą sobie Niemcy. Tam minimalna stawka za kilometr wynosi od 2 do 5 euro. Za odholowanie auta na trasie 100 km trzeba zapłacić nawet 2500 zł.

Jeżeli usterka nie zostanie naprawiona w miejscowym warsztacie lub w serwisie, pojazd należy przetransportować do Polski. A to kolejny wydatek związany z wynajęciem lawety, która odholuje samochód do kraju. W takich przypadkach warto skorzystać z usług przewoźnika, który regularnie wykonuje takie kursy, bo wtedy można liczyć na konkurencyjne stawki.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Assistance zamiast holowania, czyli gdzie szukać oszczędności?

Nagła awaria lub niespodziewany wypadek może przydarzyć się każdemu. Dlatego, by uniknąć ponoszenia niespodziewanych kosztów za wynajęcie lawety, warto zdecydować się na polisę Assistance. To nieobowiązkowe ubezpieczenie chroni przed dodatkowymi opłatami, gdy potrzebna jest pomoc na drodze. W sytuacji nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak uszkodzenia mechaniczne samochodu nie trzeba ponosić kosztów holowania auta. Zostaną one pokryte z ubezpieczenia do określonego w warunkach umowy limitu kilometrów.

Zakres polisy Assistance może się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Dlatego należy szczegółowo zapoznać ze wszelkimi zapisami w umowie. Niekiedy można dużo zaoszczędzić, korzystając z usług w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Na przykład niektóre polisy Assistance w wariancie rozszerzonym obejmują pomoc lawety nie tylko w momencie awarii silnika lub innej części pojazdu. Mogą również:

 • wymienić koło, gdy zostanie przebita opona;
 • pomóc w uruchomieniu pojazdu z rozładowanym akumulatorem;
 • dostarczyć paliwo we wskazane miejsce, gdy go zabraknie podczas jazdy;
 • podstawić samochód zastępczy;
 • naprawić drobne usterki na miejscu zdarzenia;
 • zawieźć kierowcę i pasażerów pod wskazany adres.

Takie usługi przydają się zwłaszcza podczas dalekich podróży samochodem. Na czas jednorazowych, dłuższych wypadów można wykupić krótkoterminowy pakiet Assistance, który będzie obowiązywał przez określony czas, np. przez kilka lub kilkanaście dni.

Podsumowanie

 • W sytuacjach, kiedy niemożliwe jest holowania auta na lince, należy wezwać lawetę.
 • Koszt lawety zależy od wielu czynników, w tym odległości od miejsca zdarzenia, lokalizacji, wagi samochodu i okoliczności, z którymi trzeba się zmierzyć (np. dodatkowa usługa wyciągania pojazdu z rowu).
 • Cena za holowanie auta zwykle liczona jest na podstawie stawki za kilometr. W 2023 roku dla samochodów osobowych jest to średnio 2,50 zł/km.
 • Holowanie auta za granicą jest dużo droższe niż w Polsce. Najgorzej sytuacja wygląda w Niemczech, gdzie za transport pojazdu na 100 km trasie trzeba zapłacić nawet 2500 zł.
 • Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w formie pakietu Assistance pozwala obniżyć koszty holowania auta. Wówczas opłatę za wykonanie usługi pokrywa ubezpieczyciel.

FAQ

Czy można na własną rękę holować samochód na autostradzie?
Zdecydowanie nie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wyraźnie zabrania wykonywania takiej procedury na własną rękę. Mogą to jedynie robić pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Ile zapłacę za lawetę na terenie miasta?
Zwykle wynajęcie lawety, która ma przetransportować pojazd z centrum miasta pod wskazany adres, jest droższe niż wykonanie tej samej usługi z terenów podmiejskich. Ma to związek głównie ze specyfiką pracy w trudnych warunkach. Duże natężenie ruchu, ograniczona przestrzeń do operowania pojazdami itp. utrudniają wykonanie usługi. Dlatego za holowanie na terenie miasta trzeba zapłacić od 200 zł w górę.
Czy mogę holować samochód z zagranicy do Polski?
Poruszanie się niesprawnym pojazdem po zagranicznych drogach może być bardzo kosztowne. Mandaty za samodzielne holowanie auta poza granicami kraju są wysokie. Dlatego lepiej wcześniej przed zagraniczną podróżą wykupić pakiet Assistance lub skorzystać z miejscowej auto lawety, a następnie wezwać profesjonalną pomoc transportową z Polski.
Czy polisa Assistance zawsze gwarantuje darmowe holowanie samochodu?
Podstawą polisy Assistance jest darmowe odholowanie pojazdu z miejsca zdarzenia pod wskazany adres. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami warunków ubezpieczenia, ponieważ niektóre firmy nakładają pewne ograniczenia. Najczęściej dotyczą one kilometrów lub limitów tego, ile razy można korzystać z takiej pomocy w trakcie trwania polisy.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny