Jak ominąć autostradę w Słowenii w drodze do Chorwacji?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-04-24
autostrady.com.pl » Blog » Jak ominąć autostradę w Słowenii w drodze do Chorwacji?

Trasa do Chorwacji może prowadzić m.in. przez Czechy, Słowację, Węgry, Austrię czy Słowenię. W każdym z tych państw obowiązują inne ceny winiet, a te słoweńskie są jednymi z najdroższych. Dlatego wielu kierowców szuka alternatywnych tras, które umożliwiają uniknięcie płatnych odcinków w tym kraju. Sprawdź, jak ominąć autostradę w Słowenii w drodze do Chorwacji. 

Dlaczego warto ominąć autostradę w Słowenii?

Najpopularniejsza droga do Chorwacji prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię. Obowiązkiem każdego kierowcy planującego przejazd przez autostrady i drogi ekspresowe w tych krajach jest wykupienie winiet. W Słowenii są one dostępne w dwóch wariantach — 7-dniowym i 30-dniowym. Przeważnie wakacyjny pobyt w Chorwacji trwa dłużej niż tydzień, dlatego kierowcy planujący jechać autostradą są zmuszeni do zainwestowania w 30-dniową winietę, która kosztuje 30 euro (ok. 140 zł). Taka cena za przejazd dość krótkim odcinkiem okazuje się być zaskakująco wysoka. Dlatego wielu podróżujących poszukuje alternatywnej trasy prowadzącej przez drogi bezpłatne.  

Trasa do Chorwacji przez Słowację i Węgry

Najprostszym sposobem na ominięcie płatnych odcinków dróg na terenie Słowenii jest wykluczenie tego państwa z trasy. Istnieje alternatywna droga, porównywalna pod względem odległości. Biegnie przez Czechy, Słowację i Węgry (jest popularna wśród mieszkańców zachodniej i centralnej Polski) lub przez Słowację i Węgry (jest często wybierana przez osoby wyjeżdżające z południowo-zachodnich krańców kraju).  

Należy pamiętać, że za jazdę płatnymi odcinkami dróg w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech również trzeba wnieść stosowną opłatę. Winiety w tych krajach są dostępne m.in. w wariancie 10-dniowym i kosztują mniej. Taki okres przeważnie okazuje się wystarczający, gdy zakłada się np. tygodniowy pobyt w samej Chorwacji.  

Zbliża się długi weekend! Majówka to świetna pora, by zorganizować wyjazd, niezależnie czy bliżej czy dalej od miejsca zamieszkania, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, gdzie na weekend majowy warto się wybrać. Można zaplanować kilkudniowy wypoczynek nad Bałtykiem, wybrać się na wędrówki po polskich górach, zwiedzić urokliwe miasteczka czy też zdecydować się na podróż za granicę, odkrywając nowe kultury i atrakcje turystyczne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak ominąć autostradę w Słowenii?

Jeśli zastanawiasz się, jak ominąć autostradę w Słowenii i nie chcesz jechać przez Słowację czy Węgry, możesz skorzystać z innego sposobu. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz przebieg trasy. Jadąc bezpłatnymi, lokalnymi drogami, możesz uniknąć zakupu miesięcznej winiety. Ponadto masz szansę nieco lepiej przyjrzeć się słoweńskim miasteczkom, co podczas przejazdu przez autostradę okazuje się niemożliwe.  

Aby ominąć autostradę w Słowenii wpisz w GPS punkty pośrednie:  

  • Trate (Słowenia),  
  • Gočova (Słowenia),  
  • Pobrežje (Słowenia),  
  • Spodnji Leskovec (Słowenia),  
  • Cvetlin (Chorwacja),  
  • Gornji Macelj (Chorwacja). 

Trasa z uwzględnieniem powyższych miejscowości przewiduje zboczenie z autostrady A9 tuż przed słoweńską granicą. W tym celu należy wybrać zjazd 226 i kierować się drogą 69 na Mureck.  

Po przejechaniu przez miasto trzeba skręcić w prawo, aby po chwili przekroczyć granicę w miejscowości Trate. Następnie za mostem powinno się skierować w prawo i jechać prosto drogą 443. Później w Lenart należy skręcić w prawo w stronę miasta Maribor, a potem w lewo — na Zagrzeb/Ptuj.  

Następnie trzeba jechać ok. 5 km prosto, przejechać nad autostradą, wjechać na drogę 229 i kontynuować podróż przez niecałe 20 km, aż do ronda w miejscowości Ptuj znajdującego się tuż przed rzeką Drawa. W tym miejscu należy zjechać 3 zjazdem na drogę 710. Później na kolejnym rondzie trzeba skręcić w lewo.  

Dalej powinno się jechać drogą 690 aż do granicy słoweńsko-chorwackiej. Po jej przekroczeniu, będąc w miejscowości Cvetlin, należy skręcić w prawo — na Zagreb. Następnie trzeba kierować się prosto, aż do zjazdu w prawo na miasto Krapina. Później dalej prosto drogą 508 do wjazdu na autostradę w kierunku miejscowości Zagreb. 

Podsumowanie

  • W Słowenii są dostępne winiety 7- i 30-dniowe. Te pierwsze przeważnie nie wystarczają na dojazd i powrót z urlopu, dlatego kierowcy chcący jechać przez Słowenię muszą decydować się na droższą winietę miesięczną.  
  • Alternatywą dla zakupu winiety miesięcznej jest pokonanie trasy przez Słowenię niepłatnymi drogami lokalnymi. 
  • Wystarczy odpowiednio wytyczyć trasę w nawigacji, aby uniknąć wykupu winiety i tym samym — zaoszczędzić 30 euro.  

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzają winiety w Słowenii?
Sprawdzanie kierujących pod kątem wykupienia winiet umożliwia system kamer zlokalizowanych w punktach kontrolnych i w pojazdach kontroli opłat. Do weryfikowania kierowców są upoważnieni pracownicy DARS (Spółki Autostrad Republiki Słowenii), Administracja Finansowa Republiki Słowenii i funkcjonariusze policji.  
Ile wynosi mandat za brak winiety w Słowenii?
Poruszanie się po płatnych odcinkach słoweńskich dróg bez wykupionej winiety nie jest najlepszym pomysłem. Za brak wniesienia obowiązkowej opłaty grozi mandat w wysokości od 300 do nawet 800 euro (ok. 1 400-3 800 zł).  
Gdzie obowiązują winiety w Słowenii?
W winiety na Słowenii należy zaopatrzyć się przed wjazdem na każdą autostradę lub drogę ekspresową zarządzaną przez DARS. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pojazdów silnikowych o maksymalnej masie do 3,5 t. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 10 Średnia: 2.4]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maxy
maxy
9 miesięcy temu

Kto wam tą droge wskazal przez slowenie do chorwacji. Przeciez ta droga ludzie sie pozabijają. To gorskie serpentyny nie dla zmeczonego kierowcy. Absolutnie nie wolno tą drogą jechac. Jest inna droga przez zvarć w chorwacji i dalej do ptuj. Normaln bez serpetyn i ostrych wjazdow i zjazdow. Szkod paliwa nerwow i zdrowia. Proponuje najpierw pojechac tymi wydumanymi drogami a dopiero pisac o nich

Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny