Zakaz jazdy dla ciężarówek w Europie

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-24
autostrady.com.pl » Blog » Zakaz jazdy dla ciężarówek w Europie

 

Planowanie tras dla samochodów ciężarowych jest nie lada wyzwaniem. Trzeba uwzględnić nie tylko dopuszczalną masą całkowitą pojazdów, które mogą poruszać się określonymi drogami, ale także zakazy ruchu w różnych krajach w Europie. Dowiedz się, gdzie i kiedy one obowiązują, co z pewnością pomoże Ci w efektywnym zarządzaniu flotą.

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Polsce ­­ to musisz wiedzieć

Wprowadzenie zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych ma przede wszystkim wpłynąć korzystnie na bezpieczeństwo na drogach, a także ograniczyć ich negatywny wpływ na stan infrastruktury oraz środowiska.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu w Polsce ograniczenia te obowiązują w dni ustawowo wolne w godzinach od 8:00 do 22:00. Samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po drogach także między 18:00 a 22:00 w przeddzień każdego ze świąt. W Polsce zakaz obowiązuje:

 • 1 stycznia (Nowy Rok),
 • w pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy (w 2024 roku 31 marca oraz 1 kwietnia),
 • 1 Maja (Święto Pracy),
 • 3 Maja (Święto Konstytucji 3 Maja),
 • w Święto Zesłania Ducha Świętego (w 2024 roku 19 maja),
 • w Boże Ciało (w 2024 roku 30 maja),
 • 15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny),
 • 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych),
 • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości),
 • 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie).

Trzeba wiedzieć, że zakazy dla ciężarówek w Polsce obowiązują także w okresie wakacyjnym. W 2024 roku będzie się on zaczynał 22 czerwca i kończył 31 sierpnia. Samochody ciężarowe w wakacyjne weekendy nie mogą poruszać się pod drogach:

 • w piątki od 18:00 do 22:00,
 • w soboty od 8:00 do 14:00,
 • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Te ograniczenia wynikają przede wszystkim ze zwiększonego natężenia ruchu związanego z wyjazdami na wakacje.

Zakazy jazdy dla ciężarówek w Polsce – jakich pojazdów nie obowiązują?

Zakaz poruszania się po drogach w określonych godzinach nie dotyczy pojazdów, które:

 • przewożą towary ulegające szybkiemu zepsuciu, lekarstwa, paliwa, środki medyczne oraz żywe zwierzęta,
 • biorą udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych oraz usuwają awarie lub skutki klęsk żywiołowych,
 • wracają z zagranicy, aby zakończyć przewóz drogowy lub bezpośrednio do odbiorcy ładunku, którego siedziba znajduje się w Polsce,
 • czekają na granicy na wyjazd z kraju.

Szczegółowy wykaz wszystkich pojazdów, które nie są objęte zakazem, można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Transportu.

Zakazy dla ciężarówek – Europa

Poszczególna państwa w Europie samodzielnie określają zakazy jazdy dla samochodów ciężarowych. W grafice znajdującej się na samej górze strony znajdziesz aktualne ograniczenia na najbliższe dni w różnych krajach. Warto zapoznawać się z nimi na bieżąco, aby mieć pewność, czy będzie możliwa realizacja przewozu ładunku w określonym terminie. Najważniejsze informacje dotyczące różnych państw europejskich znajdziesz także w poniższej tabeli.

Słowacja ·       Pojazdy objęte zakazem: o DMC powyżej 7,5 t na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz głównych drogach I klasy.

·       Zakaz obowiązuje: w soboty w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia  od 7:00 do 19:00, we wszystkie niedziele i święta od 00:00 do 22:00.

Austria ·       Pojazdy objęte zakazem: z przyczepą, jeśli masa samochodu lub przyczepy przekracza 3,5 t, a także ciężarówek, pojazdów przegubowych oraz samobieżnych o DMC powyżej 7,5 t.

·       Zakaz obowiązuje: w soboty 15:00 do 00:00, we wszystkie niedziele i święta od 00:00 do 22:00.

Słowenia ·       Pojazdy objęte zakazem: ciężarówki i zestawy pojazdów o DMC powyżej 7,5 t.

·       Zakaz obowiązuje: w niedziele, święta oraz w dni wolne od pracy od 8:00 do 22:00 oraz w Wielki Piątek od 14:00 do 22:00.

Czechy ·       Pojazdy objęte zakazem: ciężarówki oraz zestawy pojazdów o DMC powyżej 7,5 t. Obowiązuje on na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz głównych drogach I klasy.

·       Zakaz obowiązuje: w niedziele i święta od 13:00 do 22:00 przez cały rok. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia dodatkowo w piątki od 17:00 do 21:00 i soboty od 7:00 do 13:00.

 

W niektórych państwach, takich jak np. Belgia, Bułgaria czy Holandia, nie wprowadzono żadnych ograniczeń związanych z międzynarodowym ruchem pojazdów ciężarowych. Występują tam jednak inne zakazy związane m.in. z wyprzedzaniem podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Warto więc zapoznać się z nimi przed wyjazdem do tych krajów.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Zakazy jazdy w Europie a wpływ na branżę transportową

Zakaz jazdy ciężarówek w Europie ma duży wpływ na cały sektor transportowy, spedycyjny oraz logistyczny (TSL). Jest to odczuwalne przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Takie ograniczenia są jednak niezbędne, aby zwiększyć bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Nie można zapomnieć także o tym, że samochody ciężarowe produkują ogromne ilości spalin, które trafiają do środowiska. Zakaz poruszania się nimi po drogach w określonych godzinach i dniach pozwala nieco zmniejszyć ten problem.

Osoby zajmujące się planowaniem tras samochodów ciężarowych muszą to robić w taki sposób, aby uwzględniać zakazy panujące w poszczególnych krajach w Europie. W przeciwnym razie narażają zarówno kierowców, jak i przedsiębiorców prowadzących firmy na kary. Ich wysokość jest mocno zróżnicowana. W Niemczech złamanie zakazu skutkuje nałożeniem na kierowcę kary w wysokości 120 euro, natomiast przewoźnik musi zapłacić w takiej sytuacji 570 euro. W Czechach mandat to równowartość około 500 zł.

Wysokie kary czekają także na przewoźników oraz kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących ograniczenia ruchu ciężarówek we Francji. Już samo wjechanie na drogę objętą zakazem wiąże się z karą w wysokości 1 500 euro. Sam mandat może wynieść od 750 do 3 750 euro. Łączna kara może być więc bardzo wysoka, co z pewnością odbije się na finansach przedsiębiorstwa.

Odpowiednie planowanie tras przejazdu samochodów ciężarowych z ładunkami to odpowiedzialne zadanie, od którego zależy, czy towar dotrze na czas pod wskazany adres. Cały proces musi być dokładnie przemyślany, co pozwoli uniknąć przestojów, a także innych konsekwencji, w tym finansowych.

[summary_post]

Podsumowanie

 • Zakazy ruchu dla ciężarówek obowiązują w całej Europie, w tym także w Polsce. Głównym założeniem tych ograniczeń jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a także ograniczenie negatywnego wpływ na środowisko oraz infrastrukturę.
 • W Polsce zakaz jazdy obowiązuje we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 22:00, a także w dni poprzedzające te święta w przedziale czasowym od 18:00 do 22:00.
 • Samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po drogach w Polsce m.in. w Wielkanoc, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w Boże Narodzenie.
 • Również w wakacyjne weekendy występują ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych. Nie mogą one jeździć w określonych godzinach od piątku do niedzieli.
 • Niektóre ciężarówki, które np. przewożą żywe zwierzęta, środki medyczne lub czekają na wyjazd z kraju, nie są objęte zakazem poruszania się po drogach.
 • Zakazy ruchu ciężarówek obowiązują także w większości krajów w Europie. Najczęściej dotyczą one weekendów oraz świąt.
 • Złamanie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów ciężarowych wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Kary są zróżnicowane w zależności od kraju, w którym obowiązują.

FAQ

Jakie są kary za złamanie zakazu ruchu ciężarówek w Polsce?
Za naruszenie tego zakazu przewidziano karę w wysokości do 500 zł dla kierowcy, a także 2 000 zł dla przedsiębiorcy prowadzącego firmę przewozową oraz 1 000 zł dla zarządzającego transportem.
Czy dla kierowców ciężarówek obowiązują także inne ograniczenia na polskich drogach?
Kierowcy ciężarówek muszą przestrzegać ograniczeń prędkości obowiązujących na konkretnych odcinkach dróg. Pojazdy o DMC powyżej 3,5 t mogą jechać maksymalnie 80 km/h na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W terenie zabudowanym prędkość maksymalna to 50 km/h.
Czy samochody ciężarowe mogą się wyprzedzać?
Od 1 lipca 2023 roku obowiązuje zakaz wyprzedzania samochodami ciężarowymi na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz ekspresowych. Kierowca nieprzestrzegający tych ograniczeń musi liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 1 000 zł.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny