Aplikacja Autopay – jak działa? Na jakich autostradach?

Redakcja 2023-03-06
autostrady.com.pl » Blog » Aplikacja Autopay – jak działa? Na jakich autostradach?

W Polsce jest ponad 1800 km autostrad, z czego niecałe 800 km to odcinki płatne. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są obsługiwane przez państwowego operatora, system e-TOLL. Część z nich jest prywatna i wymaga zastosowania innego sposobu płatności. Dowiedz się, w jaki sposób działa aplikacja Autopay oraz na jakich odcinkach znajdzie zastosowanie.

Aplikacja Autopay – co to i jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa i po co w ogóle jest potrzebna aplikacja Autopay? To rozwiązanie przeznaczone do automatycznych płatności za przejechanie konkretnych odcinków autostrady. Dzięki niemu nie trzeba stać w kolejce do punktów poboru opłat, przez co sama trasa przebiega sprawniej.

Choć dalej zastosowanie mają tradycyjne bramki, to kierowca posługujący się aplikacją Autopay nie musi już na nich dokonywać płatności. Wystarczy, że podjedzie do wyznaczonego punktu, a specjalna kamera odczyta numer rejestracyjny samochodu, który znajduje się w bazie użytkowników systemu bezgotówkowego. Korzystając z takiego rozwiązania, kierowca zaoszczędzi czas podczas jazdy, a sam proces płatności jest zautomatyzowany. W efekcie przebiega szybciej.

Zanim podjedziesz do punktów poboru opłaty, włącz aplikację Autopay na swoim telefonie. Warto także umieścić smartfon na kokpicie lub w odpowiednim uchwycie, aby możliwe było uiszczenie płatności. Aplikacja wyświetla także powiadomienie o tym, że pojazd zbliża się do punktu poboru opłat autostradowych. Po podjechaniu do bramki system pozwala na automatyczną zapłatę, a kierowca może kontynuować trasę. Sam proces trwa bardzo szybko i nie wymaga kontaktu z pracownikiem, gdyż jest w pełni bezobsługowy. Po uiszczeniu opłaty użytkownik aplikacji Autopay otrzyma potwierdzenie płatności na podany podczas rejestracji adres e-mail.

Aplikacja Autopay – kto może z niej skorzystać?

Aplikacja Autopay jest dostępna do pobrania w sklepach: Google Store, AppStore i AppGalleryHuawei. Do płynnego działania wymaga telefonu komórkowego z systemem operacyjnym nie starszym niż IOS 10 lub Android 6.0. Zatem zainstalować może ją każdy właściciel takiego smartfona. Do jej działania niezbędny będzie także aktywny adres e-mail oraz karta płatnicza, z której będą pobierane środki.

Na jakich autostradach działa aplikacja Autopay?

Wiele osób zastanawia się, gdzie działa aplikacja Autopay. Znajdzie ona zastosowanie na płatnych odcinkach autostrad:

 • A1,
 • A2 Konin-Łódź,
 • A4 Kraków-Katowice, Wrocław – Gliwice.

Spostrzegawczy mogą zauważyć, że system płatności automatycznych obsługuje również płatne odcinki państwowych tras. Jest to możliwe, gdyż Autopay jest oficjalnym partnerem e-TOLL. Dzięki temu, użytkownicy tej aplikacji mogą łatwo opłacić zarówno odcinki zarządzane prywatnie, jak i państwowo. Zainstalowanie Autopay to zatem wygodne rozwiązanie, gdyż wystarczy Ci jedna aplikacja do uiszczenia opłaty za przejazd po różnych autostradach.

Jak zarejestrować się do systemu Autopay?

Zanim będziesz mógł cieszyć się z szybkich i bezobsługowych płatności na drogach szybkiego ruchu, należy zarejestruj się w systemie Autopay. Cały proces jest niezwykle łatwy. Kierowca ma do wyboru 3 możliwości.

 • Rejestracja przez aplikację Autopay

Wystarczy pobrać aplikację na telefon komórkowy i zainstalować ją, a następnie wypełnić krótki formularz. Należy w nim podać adres e-mail, model, markę oraz numer rejestracyjny pojazdu, dane karty płatniczej, numer telefonu komórkowego oraz wybrany zakres usług i obsługiwanych tras. Operator następnie wyśle wiadomość weryfikacyjną na pocztę elektroniczną – po kliknięciu w nią aplikacja będzie gotowa do działania.

 • Rejestracja przez stronę internetową Autopay

Szybkiej rejestracji do systemu Autopay dokonasz również na oficjalnej witrynie operatora. Wystarczy podać takie same dane jak podczas pierwszego logowania przez aplikację.

 • Rejestracja w bankowości elektronicznej

Operator Autopay również dopuszcza możliwość rejestracji przez bankowość elektroniczną. Wśród obsługiwanych aplikacji znajdują się te najpopularniejsze, czyli Millenium, Pekao, Alior, ING Banku Śląskiego, Santander, Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz Banku Pocztowego. W ten sposób łatwo rozpoczniesz korzystanie z automatycznego systemu płatności autostradowych.

Rejestracja w Autopay zajmuje niewiele czasu i jest bardzo łatwa. Wybierz tę metodę, która odpowiada Ci najbardziej.

Czy Autopay ma inne funkcje poza płatnościami bezgotówkowymi za przejazd autostradą?

Choć Autopay powstał z myślą o zautomatyzowaniu płatności za odcinki płatne autostrad, to nie jego jedyne funkcje. Użytkownicy aplikacji chwalą ją również za możliwość zapłacenia za:

 • umycie pojazdu w myjni samochodowej, np. w sieci WWWash,
 • postój na niektórych parkingach,
 • wybrane usługi dostępne na stacjach benzynowych.

Ponadto aplikacja Autopay współpracuje z operatorem sieci komórkowej PLAY oraz z oprogramowaniem Yanosik.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Czy Autopay jest dobrą alternatywą dla systemu e-TOLL?

Autopay to oficjalny partner e-TOLL, przez co można go zastosować również do płatności za przejazd odcinkami państwowych autostrad. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad przejściem na tę aplikację. Trudno się dziwić, gdyż umożliwia ona automatyczną zapłatę na wielu płatnych odcinkach autostrad. Do tego rejestracja w Autopay jest znacznie szybsza i nie wymaga uwierzytelniania za pomocą profilu zaufanego czy usługi mObywatel. Kolejnym atutem wyboru tego systemu płatności jest możliwość skorzystania z dodatkowych usług. Ponadto sama aplikacja może działać w tle i nie ma potrzeby uruchamiania jej na początku trasy. Dzięki temu jest to znacznie wygodniejsza alternatywa dla państwowego systemu e-TOLL.

Podsumowanie

 1. Autopay służy do automatycznych płatności za przejazd płatnymi odcinkami autostrad.
 2. System jest oficjalnym partnerem E-TOLL.
 3. Rejestracji w Autopay dokonasz przez aplikację, stronę internetową operatora lub bankowość elektroniczną.
 4. Oprócz uregulowania płatności za autostrady, za pomocą Autopay zapłacisz także za usługi w wybranych punktach.

Najczęściej zadawane pytania

Czym się różni aplikacja Autopay od innych przeznaczonych do płatności autostradowych?
Aplikacja Autopay znajdzie zastosowanie na odcinkach prywatnych i państwowych, a do tego pozwala na wykonywanie płatności za inne usługi. W efekcie to wygodne rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają na jeździe po autostradach. Ponadto, w przeciwieństwie do system e-TOLL, Autopay jest aktywne tylko w momencie przejazdu płatnym odcinkiem. Przez to użytkownik może zachować większe poczucie prywatności.
Od kiedy można korzystać z płatności automatycznych w aplikacji Autopay?
Aplikacja Autopay działa od 2019 roku, a partnerem e-TOLL jest od 1 grudnia 2021 roku.
Czy za aplikacje Autopay należy zapłacić?
Aplikacja Autopay jest dostępna bezpłatnie. Opłaty są pobierane jedynie za konkretne zdarzenia, takie jak przejazd płatnym odcinkiem autostrady czy np. skorzystanie z myjni samochodowej.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny