Zasada ograniczonego zaufania na drodze

Redakcja 2024-02-19
autostrady.com.pl » Blog » Zasada ograniczonego zaufania na drodze

Kierowanie pojazdem wymaga odpowiedniego skupienia. W trakcie jazdy trzeba zwracać uwagę na wiele czynników – znaki, pieszych, rowerzystów, przeszkody na drodze i innych kierowców. Warto zachować również zasadę ograniczonego zaufania. Na czym ona polega?

Czym jest zasada ograniczonego zaufania na drodze?

Wszyscy kierowcy są zobowiązani do przestrzegania tych samych przepisów, jednak w praktyce często tak nie jest. Na drodze zwykle panuje chaos, szczególnie w godzinach szczytu i na większych skrzyżowaniach. W takich warunkach łatwo może dojść do kolizji czy groźnego wypadku. Z tego powodu w trakcie jazdy samochodem należy zachować zasadę ograniczonego zaufania.

Reguła ta zakłada, aby podczas kierowania pojazdem zawsze kierować się własną intuicją i zdrowym rozsądkiem. Zgodnie z nią konieczne jest też zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacjach, w których może wystąpić realne zagrożenie. Nie chodzi o to, by całkowicie nie ufać innym uczestnikom ruchu drogowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pozostali kierowcy mogą popełnić błąd – w wyniku zmęczenia, złego stanu zdrowia, pośpiechu czy zwyczajnej nieostrożności.

Zasada ograniczonego zaufania na drodze zakłada, że nie wszyscy kierowcy przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Wiąże się ona z koniecznością dostosowania swojego zachowania do działań podjętych przez inne osoby. Zasada ta ma na celu zachowanie jak największego bezpieczeństwa podczas jazdy i zminimalizowanie niebezpiecznych sytuacji.

Zasada ograniczonego zaufania dla początkujących kierowców

Zasada ograniczonego zaufania dotyczy również początkujących kierowców. Niewielkie doświadczenie często jest przyczyną poważnych kolizji na drodze. Samochody wykorzystywane w trakcie nauki jazdy czy egzaminów są odpowiednio oznaczane, co ma za zadanie informować innych uczestników ruchu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Tak samo jest również w przypadku pojazdów wykorzystywanych przez młodych kierowców, którzy niedawno zdobyli prawo jazdy – najczęściej stosują oni naklejkę z zielonym liściem klonu na białym tle.

Zasada ograniczonego zaufania a prawo

Każdy kierowca musi przestrzegać określonych przepisów, których znajomość jest weryfikowana podczas egzaminu na prawo jazdy. Co ciekawe, uwzględniają one zasadę ograniczonego zaufania. Jej definicja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, brzmi następująco:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się̨ na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają̨ przepisów ruchu drogowego. Chyba że okoliczności wskazują̨ na możliwość odmiennego ich zachowania.

Kierowca musi zakładać, że inni uczestnicy również znają te same przepisy i się do nich stosują. Ma jednak obowiązek zwracania uwagi na nietypowe zachowania pozostałych kierowców i odpowiednie reagowanie, by zachować własne bezpieczeństwo.

Kiedy warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze?

Zasada ograniczonego zaufania jest szczególnie ważna podczas wykonywania manewrów, które mogą powodować zwiększone ryzyko kolizji lub wypadku. Mowa tu o takich działaniach jak:

 • zmiana pasa ruchu – kierowca musi sprawdzić, czy pas ruchu jest wolny. Powinien też ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już się na nim znajdują;
 • poruszanie się po skrzyżowaniu – w takich miejscach szczególnie często dochodzi do wypadków;
 • zbliżanie się do przejścia dla pieszych – w tym przypadku ostrożność powinien zachować zarówno kierowca, jak i pieszy;
 • zbliżanie się do przejazdu kolejowego – kierowca powinien upewnić się, że z żadnej ze stron nie nadjeżdża pociąg;
 • wyprzedzanie – należy upewnić się, że w danym miejscu jest wystarczająca przestrzeń, by wyprzedzić inny pojazd;
 • włączanie się do ruchu – kierowcy obecni na drodze, na którą wjeżdżasz, zawsze mają pierwszeństwo,
 • cofanie – należy upewnić się, co znajduje się z tyłu oraz czy nie nadjeżdża inny pojazd.

O zasadzie ograniczonego zaufania warto pamiętać również wtedy, gdy jedziesz za samochodem z oznaczeniem „L” – nauką jazdy. Kierowca takiego pojazdu prawdopodobnie zna przepisy, jednak dopiero uczy się obsługi samochodu i może podejmować nagłe decyzje stwarzające ryzyko na drodze.

Zasada ograniczonego zaufania pomaga uniknąć nie tylko poważnych wypadków, lecz także kolizji – np. na parkingu. To ważne zwłaszcza dla osób, które chcą zachować odpowiedni stan techniczny swojego auta i zależy im na utrzymaniu zniżek od ubezpieczyciela. Kolizje wiążą się bowiem z kosztownymi naprawami i dodatkowymi formalnościami.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Zasada ograniczonego zaufania – przykłady

 1.  Czekasz na możliwość wjazdu na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Dostrzegasz samochód jadący z lewej strony, z włączonym kierunkowskazem. Mimo takiej sygnalizacji pojazd nie zwalnia. Można domniemać, że kierowca po włączeniu kierunkowskazu skręci, jednak może zdarzyć się, że sygnalizacja została uruchomiona przez przypadek, a samochód pojedzie prosto.
 2. Jedziesz po drodze, na której panują dobre warunki pogodowe. Zauważasz jednak pojazd, który porusza się w nietypowy sposób – np. przemieszcza się od jednej do drugiej krawędzi jezdni. W takiej sytuacji można wnioskować, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub źle się czuje. Wówczas niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowywanie dalszych kroków do działań podejmowanych przez osobę prowadzącą pojazd.
 3. Jesteś na skrzyżowaniu. Masz zielone światło, ale zauważasz, że kierowca nadjeżdżający z prawej strony nie zwalnia. W takiej sytuacji możesz obawiać się, że wcale nie planuje on zatrzymać się i wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wówczas należy zwolnić i poczekać na ruch nietypowo zachowującego się kierowcy – pomimo że zgodnie z przepisami to Ty powinieneś mieć pierwszeństwo.

Podsumowanie

Podsumowanie
 • Zasada ograniczonego zaufania dotyczy ona zarówno kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.
 • O zasadzie ograniczonego zaufania należy pamiętać zwłaszcza przy manewrach, które niosą za sobą zwiększone ryzyko kolizji lub wypadku – np. przy zmienianiu pasa jazdy czy na skrzyżowaniu.
 • Zasada ograniczonego zaufania jest uwzględniona w przepisach o ruchu drogowym.

FAQ

Kogo dotyczy zasada ograniczonego zaufania na drodze?
Zasada ograniczonego zaufania na drodze dotyczy wszystkich uczestników ruchu. To nie tylko kierowcy samochodów osobowych, lecz także motocykli czy rowerów. O zasadzie tej powinni pamiętać również piesi. Pomimo faktu, że w Polsce kierowcy mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa na przejściach, często się do tego nie stosują, co niesie za sobą duże ryzyko wypadku.
Kto powinien szczególnie przestrzegać zasady ograniczonego zaufania?
Zasada ograniczonego zaufania na drodze jest szczególnie istotna dla najsłabszych ogniw w ruchu – osób, które nie są chronione wytrzymałą karoserią pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o motocyklistach, rowerzystach czy pieszych. W razie wypadku osoby te są najbardziej narażone na utratę życia czy poważny uszczerbek na zdrowiu. Z tego powodu powinny one zachowywać szczególną ostrożność i dokładnie obserwować zachowanie kierowców samochodów.
Dlaczego należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania?
Zasada ograniczonego zaufania ma za zadanie minimalizować ryzyko wypadków. Jest ona niezwykle ważna zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu. Na drodze zdarzają się bowiem liczne sytuacje, które mogą stwarzać prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia. Ma to znaczenie przede wszystkim w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie błąd jednego kierowcy może być katastrofalny w skutkach również dla innych osób.
Gdzie jeszcze stosuje się zasadę ograniczonego zaufania?
Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje również w sytuacji, gdy mijasz chodnik, na którym bawią się dzieci czy biegają zwierzęta. W każdej chwili mogą one nagle skręcić i wpaść pod samochód. W takim przypadku konieczne jest zmniejszenie prędkości do momentu, w którym będziesz mógł błyskawicznie zahamować. Warto być czujnym przede wszystkim w miejscach, w których chodniki są wąskie, znajdują się parkingi, bramy wjazdowe czy przystanki autobusowe. Szczególną ostrożność należy zachować również w okolicach placów zabaw czy szkół.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny