Darmowe autostrady w Polsce w 2024 – jakie i od kiedy?

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-09
autostrady.com.pl » Blog » Darmowe autostrady w Polsce w 2024 – jakie i od kiedy?

Przejazd autostradą to najczęściej spora oszczędność czasu. Ale czy pieniędzy? Niekoniecznie? Pokonanie niektórych odcinków oznacza konieczność wniesienia sporej opłaty. Dlatego może cieszyć informacja o tym, że od lipca 2023 darmowe autostrady w Polsce stały się faktem. Ale uwaga! Nie wszystkie takie drogi można pokonać bezpłatnie. Co zatem dokładnie się zmieniło? Wyjaśniamy. 

Darmowe autostrady w Polsce: czy to już fakt, czy zapowiedź?

W Polsce jest dostępnych ponad 1800 km autostrad. Te drogi są zarządzane przez różne podmioty. Dlaczego to ważne? Ponieważ ten fakt przekłada się na koszt korzystania z nich, jak również sposób uiszczania płatności. 

W maju 2023 roku rząd ogłosił wprowadzenie bezpłatnych autostrad w Polsce. Jednak na ten moment zmiana dotyczy jedynie odcinków państwowych. Natomiast te, które są zarządzane przez koncesjonariuszy prywatnych, nadal pozostają de facto płatne.  

Co zatem się zmieniło?  

 • Od 1 lipca 2023 roku zniesiono opłaty na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dla samochodów osobowych i motocykli. 
 • W okresie wakacyjnym w weekendy nie będą pobierane opłaty na prywatnej autostradzie A1 Gdańsk-Toruń. 

Natomiast pozostałe płatne odcinki autostrad nadal naliczają opłaty za przejazd i nie ulegnie to w najbliższym czasie zmianie. 

Bezpłatne autostrady w Polsce – które to i ile można zaoszczędzić?

Które autostrady w Polsce są obecnie darmowe? Kierowcy motocykli i aut osobowych nie zapłacą za przejazd dwoma odcinkami które do tej pory były płatne. 

A2 Stryków – Konin 

Autostrada A2, nazywana też Autostradą Wolności przebiega równoleżnikowo przez centrum Polski – od zachodu na wschód. Opłaty były pobierane za przejazd odcinkiem Modła (Konin Zachód) – Stryków. Jego łączna długość to 103 km. Koszt jego przemierzenia to 9,90 zł. 

A4 Wrocław – Sośnica 

Autostrada A4 również przebiega z zachodu na wschód, ale na południu Polski. Funkcjonują na niej dwa płatne odcinki. Opłaty zostały zniesione na tym „Wrocławskim”, a dokładniej Wrocław-Sośnica. Do tej pory przejazd oznaczał łączny koszt 16,20 zł. Długość tego odcinka to 162 km. 

Warto też podkreślić, że rząd zapowiedział, iż: 

 • nie zostaną wprowadzone opłaty na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA; 
 • opłatami nie będą też obejmowane nowo powstające autostrady. 

Pozostałe bezpłatne autostrady w Polsce 

Należy również zwrócić uwagę, że dwa wymienione odcinki są po prostu „nowymi” na liście bezpłatnych. Poza nimi bezpłatne autostrady w Polsce to również: 

 • autostrada A6 na całej długości (29,2 km), ze Szczecina do granicy z Niemiec, przedłużenie międzynarodowego szlaku drogowego E28; 
 • autostrada A8 na całej długości (22,7 km) – to Autostradowa Obwodnica Wrocławia; 
 • autostrada A18 (gotowe 27,2 km, projektowane – 76,8 km) – usytuowana w województwach lubuskim i dolnośląskim, od granicy z Niemcami Olszyna-Forst do okolic Bolesławca (połączenie z autostradą A4); 
 • odcinki autostrady A1 (Toruń Płd.-Tuszyn, Częstochowa Płn.-Gorzyczki); 
 • odcinki autostrady A2 (Poznań Zach. – Poznań Wsch., Sługocin – Żdżary, Łódź – Warszawa, Warszawa-Ryczołek); 
 • odcinki autostrady A4 (Jędrzychowice-Wrocław Bielany, obszar Gliwic, Gliwice Sośnica-Katowice Murckowska, Kraków-Balice – Korczowa) 

Za przejazd którymi autostradami w Polsce nadal trzeba płacić?

tylko 3 płatne odcinki autostrad w Polsce. Ich łączna długość to 469 km.  

Autostrada A1 Rusocin – Nowa Wieś  

To odcinek, który liczy 152 km. Inaczej określa się go jako AmberOne. Jest on popularny m.in. wśród osób, które z centralnej i południowej Polski jadą na wakacje nad Morze Bałtyckie. Cena za przejazd całego odcinka w jedną stronę to dla pojazdów osobowych do 3,5 t i motocykli 30 zł. Pojazdy ciężarowe zapłacą maksymalnie 71 zł, natomiast pojazdy kategorii 5. (np. lawety) – 298,90 zł. 

Płatności są przyjmowane gotówką, jak również za pośrednictwem kart debetowych, flotowych oraz systemu płatności elektronicznej AmberGO. 

Co istotne, ten odcinek w okresie wakacyjnym w 2023 roku jest częściowo bezpłatną autostradą. Rząd wynegocjował z zarządcą zwolnienie od opłat za przejazd wszystkich pojazdów w każdy weekend wakacji. Stawka 0,00 zł obowiązuje: 

 • od piątku od godz. 12:00 
 • do poniedziałku do godz. 14:00 (zamknięcie bramek wjazdowych o 12:00 – jeśli jednak pojazd dojedzie do bramek zjazdowych przed 14:00, nie musi uiszczać opłaty). 

Natomiast w długi weekend sierpniowy opłaty nie będą tu pobierane od piątku 11 sierpnia od godz. 12:00 do środy 16 sierpnia do godz. 14:00 (zasada taka jak w poniedziałki). 

Autostrada A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko 

To najdłuższy, a zarazem najdroższy płatny odcinek autostrady w Polsce. Jego łączna długość to 255 km. Droga przebiega z Konina, a zatem z centrum Polski na granicę z Niemcami w Świecku.  

Za przejechanie tej trasy w całości w jedną stronę należy zapłacić:  

 • motocyklem 60zł; 
 • autem osobowym 102 zł; 
 • ciężarówkami – od 169 zł do 340 zł (decyduje liczba osi pojazdu); 
 • lawetami i innymi pojazdami kategorii 5. – 880 zł. 

Opłaty są przyjmowane gotówką w złotówkach, euro i dolarach, jak również za pośrednictwem kart płatniczych i kart paliwowych. 

Autostrada A4 Katowice – Kraków 

Ten odcinek autostrady A4 prowadzi z Katowic do Krakowa i ma łącznie 60 km. Koszt przejazdu w jedną stronę jest również uzależniony od kategorii pojazdu. I tak: 

 • motocykle płacą 7 zł; 
 • samochody osobowe – 15 zł; 
 • ciężarówki inne pojazdy z kołami bliźniaczymi – od 27 do 46 zł; 
 • pozostałe pojazdy, np. lawety – 46 zł. 

Płatności mogą być regulowane gotówkowo w dolarach, euro i złotówkach, a także kartami bankowymi oraz flotowymi. Dostępne są również systemy elektroniczne, w tym A4Go czy videotolling.  

Darmowe autostrady w Polsce: co ze środkami przedpłaconymi na e-TOLL?

Wprowadzenie bezpłatnych autostrad w Polsce na dwóch omówionych powyżej odcinkach nastąpiło w bardzo szybkim tempie. Dlatego niektórzy kierowcy aut do 3,5 tony mogą się zastanawiać, co ze środkami przedpłaconymi na e-TOLL, które nie zostaną wykorzystane. Nie trzeba się o nie obawiać – można ubiegać się o ich zwrot. Można to zrobić np. za pośrednictwem aplikacji mObywatel albo przez Profil Zaufany. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Bezpłatne autostrady w Polsce nie dla wszystkich

Chociaż ta informacja już padła, warto ją powtórzyć i zwrócić na nią uwagę: darmowe państwowe autostrady w Polsce nie są bezpłatne dla wszystkich. Gdy mowa o odcinkach, na których 1 lipca 2023 r. zniesiono opłaty, to ta „abolicja” dotyczy jedynie kierowców pojazdów do 3,5 t. Oznacza to, że właściciele ciężarówek czy autokarów i innych pojazdów ciężkich nadal płacą za przejazd nimi. Płatności są realizowane przez wspomniany system e-TOLL. 

Co warto wiedzieć? 

 1. W Polsce jest ponad 1800 km autostrad, z czego obecnie tylko 469 km jest w pełni płatnych. To 3 odcinki zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy: A1 Rusocin – Nowa Wieś, A2 Konin – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków. 
 2. Od 1 lipca 2023 roku zniesiono opłaty za przejazd 2 odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Stryków – Konin oraz A4 Sośnica – Wrocław. Zwolnienie z płatności dotyczy pojazdów lekkich do 3,5 t. 
 3. Pojazdy ciężkie nadal wnoszą opłaty za przejazdy tymi odcinkami. 
 4. Rząd zapewnia również, że wszystkie nowo powstające państwowe autostrady w Polsce będą darmowe i nie zostaną nałożone opłaty za przejazd tymi obecnie bezpłatnymi. 
 5. Osoby, które nadpłaciły środki w systemie e-TOLL przed zniesieniem opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA mogą uzyskać ich zwrot, np. za pośrednictwem aplikacji mObywatel czy Profilu Zaufanego. 

Najczęściej zadawane pytania 

Które autostrady w Polsce są darmowe?
W Polsce większość autostrad jest darmowych. Wyjątkiem są obecnie 3 odcinki zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy: A1 Rusocin – Nowa Wieś, A2 Konin – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków. Natomiast na odcinkach A2 Stryków – Konin oraz A4 Sośnica – Wrocław zarządzanych przez GDDKiA opłaty są pobierane wyłącznie od pojazdów ciężkich. 
Od kiedy autostrady w Polsce są bezpłatne?
Zniesienie opłat dla pojazdów lekkich do 3,5 t na odcinkach A2 Stryków – Konin oraz A4 Sośnica – Wrocław nastąpiło 1 lipca 2023 r. 
Czy autostrada AmberONE jest płatna?
Tak, odcinek A1 Rusocin-Nowa Wieś pozostaje płatny, jednak w okresie wakacyjnym zarządca w porozumieniu z rządem zniósł opłaty w weekendy, od piątku od godz. 12:00 do poniedziałku do godz. 14:00 (najpóźniejsze opuszczenie drogi). 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 9 Średnia: 3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny