Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy je włączyć? Czy są obowiązkowe? Aktualne przepisy

Redakcja 2023-08-07
autostrady.com.pl » Blog » Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy je włączyć? Czy są obowiązkowe? Aktualne przepisy

Mgła czy intensywne opady deszczu lub śniegu mogą spowodować zmniejszenie przejrzystości powietrza – a co za tym idzie ograniczenie widoczności na drodze. W takiej sytuacji od każdego kierowcy jest wymagane zachowanie szczególnej ostrożności w czasie jazdy, a także włączenie świateł przeciwmgłowych. Znasz tę zasadę? Ale czy na pewno korzystasz z tego oświetlenia w prawidłowy sposób? Sprawdź reguły i aktualne przepisy. 

Światła przeciwmgłowe – które to?

Światła przeciwmgłowe czy światła przeciwmgielne to typ oświetlenia samochodowego, które – zgodnie z nazwą – ma oświetlać drogę, gdy przejrzystość powietrza jest słaba. Znajdują się one w każdym pojeździe, najczęściej ulokowane dość nisko – tak, aby nie oślepiały innych kierowców. Są wyposażone najczęściej w żarówki P21W, które świecą intensywnie. 

Z uwagi na miejsce usytuowania ten typ oświetlenia samochodowego można podzielić na: 

 • światła przeciwmgłowe tylne – mają czerwoną barwę i są usytuowane najczęściej w zespole lamp tylnych. Ich pozycja to nie mniej niż 10 cm od świateł STOP i na poziomie między 25 a 100 cm nad ziemią. Mają białą lub żółtą „selektywną” barwę; 
 • światła przeciwmgłowe przednie – są usytuowane tak nisko, jak to możliwe (ale nie mniej niż 25 cm nad ziemią), aby zmniejszyć ryzyko oślepienia kierowców jadących z naprzeciwka, a jednocześnie wykorzystać fakt, iż mgła tuż nad ziemią jest rzadsza. 

Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?

Zgodnie z polskimi i europejskimi przepisami homologacyjnymi światła przeciwmgłowe są obowiązkowe w każdym pojeździe poruszającym się po drogach. Ale uwaga! Nie każdy typ tego oświetlenia musi się znaleźć w samochodzie. Jak to wygląda w praktyce? 

 • Światła przeciwmgielne przednie nie są obowiązkowe – to wyposażenie opcjonalne pojazdu. Jednak ich obecność w konstrukcji jest zalecana. Zadaniem tego elementu jest oświetlenie drogi kierowcy. Dlatego korzystanie z nich przy mocno ograniczonej widoczności zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia kierowanie autem. 
 • Światła przeciwmgłowe tylne są obowiązkowe – ich zadaniem jest wskazanie pozycji pojazdu innym uczestnikom drogi. Dlatego bez tego elementu żaden samochód nie powinien wyjechać na drogę. 

Warto też wiedzieć, że obowiązek wyposażenia auta w tylne światła przeciwmgłowe obowiązuje przede wszystkim w Europie. Pojazdy poruszające się po Australii, Ameryce Południowej czy Ameryce Północnej nie musi ich mieć. To ważne, jeśli np. zdecydujesz się na sprowadzenie pojazdu z USA. Aby uzyskać możliwość jego zarejestrowania w Polsce, prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzić modyfikację tego elementu oświetlenia. 

Światła przeciwmgłowe: jak je stosować?

Sposób stosowania świateł przeciwmgielnych jest ściśle uregulowany przepisami kodeksu drogowego. Warto na nie zwrócić szczególną uwagę – nie tylko z uwagi na ryzyko otrzymania mandatu. Jest znacznie ważniejsza kwestia: światła przeciwmgłowe są bardzo mocne. A to oznacza, że jeśli użyjesz ich bez potrzeby, możesz… zwiększyć zagrożenie na drodze. Oślepiony nimi kierowca, np. jadący z naprzeciwka, może np. wjechać w słupek albo popełnić inny błąd, który może kosztować zdrowie, a nawet życie! 

Jak stosować przednie światła przeciwmgłowe? 

Zastanawiasz się, w jaki sposób zastosować przednie światła przeciwmgłowe? Przepisy nie są tu wyjątkowo precyzyjne, ponieważ ten element nie jest na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Można jednak znaleźć zapis mówiący o konieczności włączenia tego oświetlenia, kiedy przejrzystość powietrza jest zmniejszona przez mgłę, dym czy smog. A co, jeśli go nie masz? Wówczas jesteś zobowiązany do włączenia świateł mijania. 

Ten typ oświetlenia możesz zastosować przede wszystkim, gdy widoczność na drodze jest słaba z uwagi na warunki atmosferyczne. Ale uwaga! To nie koniec! Przednie światła przeciwmgłowe możesz wykorzystać też po zmroku na krętych drogach oznaczonych znakami A3 lub A4. Zwróć zatem uwagę na oznaczenia, bo dodatkowe doświetlenie może być koniecznością podczas poruszania się górskimi „serpentynami” lub podobnymi trasami. 

Kiedy stosować tyle światła przeciwmgielne? 

W odniesieniu do tylnych świateł przeciwmgłowych zasady są prostsze i bardziej klarowne. Tę kwestię regulują dokładnie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym z dn. 20 czerwca 1997 r. Zgodnie z nimi, jeśli przejrzystość powietrza jest zmniejszona, a widoczność jest mniejsza niż 50 m, należy niezwłocznie włączyć tylne światła przeciwmgielne. 

Można, a nawet trzeba je więc włączyć np. w trakcie: 

 • mgły; 
 • śnieżycy; 
 • rzęsistego deszczu; 
 • wydobywaniu się w pobliżu gęstego dymu – np. w wyniku pożaru, który ma miejsce nieopodal drogi. 

Światła przeciwmgielne: jak ocenić widoczność na drodze? 

Zastanawiasz się, jak ocenić, czy widoczność na drodze spadła poniżej 50 m i jest to moment na włączenie świateł przeciwmgielnych? Oczywiście nikt nie będzie od Ciebie oczekiwać tego, że będziesz weryfikować ten dystans z linijką w dłoni! 

Najprostszym rozwiązaniem jest rzucenie okiem na słupki drogowe. Pamiętaj, że te informacyjne są rozstawione co 100 metrów. Jeżeli więc nie widzisz kolejnego słupka, możesz śmiało włączać tylne światła przeciwmgielne, jak również te przednie. Jesteś do tego w pełni uprawniony! 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Światła przeciwmgielne: jak włączyć?

Włączenie świateł przeciwmgłowych jest bardzo proste, a system ich uruchomienia jest uzależniony od specyfiki pojazdu. W przypadku świateł tylnych możesz napotkać na: 

 • włącznik zespolony, który zazwyczaj znajduje się po lewej stronie kolumny kierowniczej; należy najpierw uruchomić światła mijania, a następnie pociągnąć pokrętło do siebie, aby włączyć też światło przeciwmgłowe; 
 • zestaw dodatkowych przycisków – wówczas na konsoli szybko znajdziesz przycisk z odpowiednim symbolem (to półkole z trzema kreskami „przekreślonymi” falą); 
 • manetkę świateł – należy ją przekręcić w pożądaną pozycję, tj. na światła przeciwmgielne. 

Podobne zasady obowiązują w odniesieniu do przeciwmgielnych świateł przednich. Aby upewnić się, jak ten system oświetlenia działa w Twoim pojeździe, przyjrzyj się konsoli oraz kolumnie kierowniczej. Kiedy znajdziesz odpowiednie symbole i przetestujesz uruchomienie tych elementów, w trakcie jazdy nie będzie problemu z szybką reakcją. 

Podsumowując, światła przeciwmgłowe są ważnym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Warto pamiętać, aby używać ich prawidłowo – z myślą o swoim komforcie i bezpieczeństwie na drodze, jak i o innych uczestnikach ruchu. Dobrze więc przećwiczyć korzystanie z nich, aby być gotowym do ich zastosowania. 

Co warto wiedzieć?

 1. Światła przeciwmgłowe zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy, wtedy gry przejrzystość powietrza nie jest wystarczająca. Stosuje się je w trakcie mgły, rzęsistych deszczów, śnieżyc czy np. kiedy w pobliżu drogi rozprzestrzenia się dym. 
 2. Obowiązkowym wyposażeniem samochodów w Polsce i UE jest tylne światło przeciwmgłowe (czerwone). Przednie (białe lub żółte) to opcja, z której jednak warto skorzystać. 
 3. Światła przeciwmgielne należy uruchomić, jeśli widoczność spadnie do 50 m. Można to sprawdzić, obserwując słupki informacyjne przy drodze, które są rozmieszczone co 100 m. 
 4. Z przednich świateł przeciwmgielnych można też skorzystać na wybranych krętych drogach, oznaczonych znakami A3 lub A4. 
 5. Włączanie świateł przeciwmgielnych jest proste i intuicyjne. W zależności od pojazdu robi się to przy pomocy włącznika zespolonego, dodatkowego przycisku lub manetki. 

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kolor mają światła przeciwmgłowe?
Przednie światła przeciwmgielne są białe lub żółte, a tylne jest czerwone. Oba typy oświetlenia emitują intensywne światło. Dlatego należy ich używać z rozwagą, bo przy dobrych warunkach na drodze mogą oślepiać innych uczestników ruchu. 
Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?
Obowiązkowe jest tylne światło przeciwmgielne. Natomiast przednie to tylko opcja, z której warto jednak skorzystać dla bezpieczeństwa jazdy. 
Czy światła przeciwmgłowe włącza się tylko przy mgle?
Nie. Można z nich korzystać w różnych sytuacjach związanych z ograniczoną przejrzystością powietrza i widocznością. Włącza się je np. podczas śnieżyc, intensywnych opadów deszczu czy przy jeździe w naprawdę gęstym smogu. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 4.3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny