Czechy

Winiety Czechy – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Czechy – jak kupić i ile kosztują?

Planując dłuższe wakacje czy tylko kilkudniowy pobyt w Czechach, nie można zapomnieć o zakupie winiety. Czechy mogą być też krajem przejazdu, podróżując na południe Europy. Sprawdzimy, jakie najlepiej kupić winiety oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Czechy są sąsiadem Polski, dlatego popularne są nawet wyjazdy weekendowe. Nawet na taki krótki okres niezbędne jest wykupienie winiety. Za ich brak grożą wysokie mandaty. Winiety Czechy jednodniowe nie są dostępne, dlatego trzeba wybrać dłuższy okres obowiązywania.

Winiety Czechy – rodzaje i ceny w 2022 r.

Winiety w Czechach są dostępne w 3 wariantach czasowych – 10-dniowe, miesięczne, roczne. Utrudnieniem dla kierowców tylko przejeżdżających przez Czechy jest brak winiet jednodniowych. Najkrótszy czas na jaki można wykupić winietę to 10 dni. To może być z kolei dobre rozwiązanie np. dla osób, które jadą samochodem do Chorwacji i w ciągu 10 dni zdążą wrócić – wtedy muszą wykupić tylko jedną winietę. Sprawdźmy, jaka jest cena winiet w Czechach:

  • 10-dniowa – 310 koron, czyli około 60 zł,
  • miesięczna – 440 koron, czyli około 85 zł,
  • roczna – 1500 koron, czyli około 290 zł.

1 CZK to 0,19 PLN. Średni kurs NBP na dzień 24.09.2022 r.

Winiety w Czechach obowiązują na autostradach (sprawdź informacje o autostradach w Czechach) oraz wybranych drogach krajowych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z mapą, aby sprawdzić, gdzie jest wymagana opłata. Drogi są oznaczone tabliczkami z sześciobokiem z szarym kółkiem po środku. Można korzystać także z nawigacji, jeżeli ktoś chce uniknąć jazdy płatnymi odcinkami dróg. Warto szczególnie na to uważać, ponieważ odcinki, na których obowiązuje winieta są tuż przy polskiej granicy.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Czechach?

Winiety w Czechach są obowiązkowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony. Dla przyczep i motocykli nie są wymagane winiety. Właściciele jednośladów mogą korzystać z darmowego przejazdu przez Czechy.

Czechy zwolniły z opłaty właścicieli samochodów elektrycznych, pojazdów napędzanych wodorem i niektórych z napędem hybrydowym (emisja CO2 do 50 g/km). Dodatkowo wprowadzono opłaty EKO dla pojazdów, które są zasilane gazem ziemnym lub biometanem. Wtedy koszt winiety wynosi połowę mniej, czyli cena winiety Czechy to:

  • 10-dniowa – 155 koron, czyli ok. 30 zł,
  • miesięczna – 220 koron, czyli ok. 43 zł,
  • roczna – 750 koron, czyli około 145 zł.

Pojazdy ciężarowe nie wymagają winiet. Mają inny system opłat. Trzeba zamówić urządzenie pokładowe Premid-Box (OBU). Koszt przejazdu jest liczony od liczby przejechanych kilometrów.

Winieta w Czechach – gdzie kupić?

Winiety w Czechach oznaczały przed laty naklejki na szybę. Zmieniło się to w 2021 r., gdy wprowadzono e-winiety. W Czechach obowiązują już tylko elektroniczne winiety. Zakup jest możliwy na stronie Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej edalnice.cz.

Jak kupić winietę przez internet w Czechach?

Strona internetowa, na której można kupić winiety jest przygotowana w wielu językach – czeskim, węgierskim, polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim. Polacy nie powinni mieć więc trudności z zakupem. Dodatkowo korzystanie ze strony jest bardzo intuicyjne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Czechach?

Brak zastosowania się do zasad posiadania winiety w Czechach może skończyć się mandatem. Ważność winiety sprawdzane są przy użyciu pojazdów patrolowych, które mają kamery rozpoznające tablice rejestracyjne. Dzięki temu wiadomo czy pojazd ma ważną winietę. Czeska policja kontroluje płatne odcinki dróg. Mandat za brak winiety może wynosić maksymalnie 20 000 koron, czyli ok. 3866 zł. Nie warto więc ryzykować.

Mandatem może zostać ukarany także kierowca, który wyłudził niższą opłatę za winietę, a nie był do tego upoważniony lub skorzystał ze zwolnienia z opłaty, a nie powinien. Każdy, kto ma pojazd zwolniony z opłaty musi złożyć zawiadomienie o zwolnieniu z opłaty. Jeżeli zrobi to umyślnie, oszukując system, mandat może wynosić nawet 100 000 koron, czyli około 19329 zł. Natomiast kierowcy, którzy zapomną złożyć zawiadomienia, a mają do niego prawo, mogą zapłacić grzywnę w wysokości 5 000 koron, czyli ok. 966 zł.

Winiety Czechy – co warto wiedzieć?

  1. Winiety w Czechach są obowiązkowe i występują wyłącznie w formie elektronicznej.
  2. Strona na której można kupić winiety jest dostępna także w języku polskim.
  3. Dostępne są winiety 10-dniowe, miesięczne oraz roczne.
  4. Za brak winiet, brak zawiadomienia o zwolnieniu z opłaty lub wyłudzenie zwolnienia grozi mandat.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Czechach

Gdzie kupić winiety w Czechach na autostradę?
Zakup winiet w Czechach jest możliwy na stronie internetowej edalnice.cz. To przejrzysta strona przygotowana przez Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej. Od 2021 roku w Czechach obowiązują tylko e-winiety. Dzięki temu nie trzeba stać w kolejce na bramkach wjazdowych. Strona edalnice.cz umożliwia także zakup kilku winiet dla kilku samochodów w ramach floty lub grupy. Jest to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy muszą pamiętać o zakupie winiet. Gdy wprowadzą wszystkie pojazdy mogą kupić winiety od razu dla całej floty.
Jak sprawdzić ważność winiety w Czechach?
Na stronie internetowej edalnice.cz można nie tylko zakupić winietę, ale także sprawdzić czy zakupiona wcześniej winieta jest ważna. Na stronie można zweryfikować także czy samochód jest objęty zwolnieniem z opłaty. Jest to duże ułatwienie dla kierowców. Wystarczy zaznaczyć tylko kraj rejestracji pojazdu oraz wpisać numer rejestracyjny.
Jak działa winieta w Czechach?
Mapa wskazuje na których odcinkach dróg są obowiązkowe winiety w Czechach. Winieta kupiona elektronicznie jest w systemie. Kontrole są prowadzone przez użycie kamer, które fotografują numer rejestracyjny i weryfikują ważność winiety. Strona edalnice.cz udostępnia zarządzanie zakupioną winietą. Można sprawdzić informacje o zakupionej winiecie, ustawić powiadomienia i dane kontaktowe. Jest także możliwość zmiany początku ważności winiety oraz zmiany numeru rejestracyjnego.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę do Czech?
Najważniejsze przy zakupie winiety jest poprawne wprowadzenie danych i ustalenie daty obowiązywania. Wprawdzie można to potem zmienić przez stronę internetową edalnice.cz, jednak lepiej od razu wszystko dobrze wprowadzić. Warto przemyśleć, jaki okres obowiązywania będzie najlepszą opcją, aby podróż była spokojna i kierowca nie martwił się o koniec ważności winiety i dokupienie kolejnej.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny