Winiety

Zakup winiety nadal jest konieczny przed wyjazdem samochodem do 8 krajów w Europie. Coraz częściej można zakupić e-winietę przez internet jeszcze przed podróżą, a jednocześnie nadal są dostępne tradycyjne nalepki na szybę.

Co to jest winieta i do czego jest potrzebna?

Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty drogowej obowiązującej w ośmiu krajach w Europie. Należy ją uiścić, aby móc swobodnie podróżować samochodem przez terytorium niektórych państw. Dawniej miała wyłącznie formę nalepki naklejanej na szybę auta. Takie rozwiązanie nadal funkcjonuje m.in. w Szwajcarii. Jednak coraz częściej e-winietę można kupić w formie elektronicznej przez internet.

Gdzie i jak kupić winiety?

Przed wyjazdem autem za granicę można kupić winietę za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego pod adresem: https://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/winiety,-,pojazdy,do,3.5t,23.html. Niektóre kraje prowadzą również specjalnie do tego celu przeznaczone strony internetowe, na których również można nabyć e-winietę.

Z kolei winietę w tradycyjnej formie nalepki można zakupić na przejściach granicznych (np. na stacjach benzynowych), którą następnie należy nakleić na szybę.

Co warto wiedzieć przed zakupem winiet?

Przede wszystkim, że tradycyjną winietę w formie nalepki trzeba nakleić na szybę samochodu. Dodatkowo konieczne jest wpisanie na niej numeru rejestracyjnego pojazdu. Natomiast e-winiety mają formę pliku PDF w formacie A4. W czasie podróży należy mieć ją przy sobie wydrukowaną na kartce lub zapisaną w pamięci telefonu.

Jakie są rodzaje winiet?

Winiety różnią się od siebie okresem ważności, który każdy kraj ustala samodzielnie. W zależności od państwa w Europie wyróżniamy winiety weekendowe, tygodniowe, dziesięciodniowe, miesięczne, dwumiesięczne, trzymiesięczne i roczne.

Jak prawidłowo dobrać winiety?

Ważne, aby okres ważności winiety dopasować do długości podróży. Jeśli np. wyjeżdżamy samochodem za granicę na kilka dni, to w zupełności wystarczy zakup tańszej winiety tygodniowej lub dziesięciodniowej.

Należy również pamiętać, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy na trasie podróży obowiązują winiety. Np. w często odwiedzanej przez Polaków samochodem Chorwacji nie ma winiet. Jednak aby do niej dotrzeć w zależności od trasy konieczny może być przejazd przez terytorium Czech, Słowacji, Austrii, Węgier lub Słowenii – gdzie wymagane są winiety.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny