Austria

Winiety Austria – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Austria – jak kupić i ile kosztują?

Przed podróżą poza granice Polski warto sprawdzić, czy w danym kraju obowiązują winiety. Austria jest częstym kierunkiem zimowych podróży, ale nie tylko. Sprawdzimy, ile kosztują winiety w Austrii, gdzie można je kupić i na co zwrócić szczególną uwagę.

Winiety w Austrii występują w formie naklejki na szybę oraz e-winiety, które są połączone z numerem tablicy rejestracyjnej. Winieta zakupiona przed wjazdem do Austrii umożliwia podróżowanie wszystkimi odcinkami płatnych dróg z pewnymi wyjątkami.

Austria – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

Osoby, które wybierają się do Austrii powinny wcześniej sprawdzić koszt winiety Austria i formę zakupu winiet. Koszt winiety Austria jest różny w zależności, na jaki okres zostanie wykupiona. W 2022 r. cena winiety Austria na samochód osobowy to:

 • 10 dni za 9,6 euro – winieta jest ważna od daty, którą określa kupujący oraz na kolejne 9 dni, łącznie na 10 dni kalendarzowych, do 23.59 dnia dziesiątego,
 • 2 miesiące za 28,2 euro – winieta ważna od daty, którą określa kupujący do 23:59 tego samego dnia następnego miesiąca np. winieta austriacka jest ważna od 15 marca do 15 maja do godziny 23:59,
 • rok za 93,8 euro – ważność winiety rozpoczyna się corocznie od 1 grudnia do 31 stycznia kolejnego – drugiego roku.

Natomiast cena winiety Austria na motocykl to:

 • na 10 dni 5,6 euro – winieta jest ważna od daty, którą określa kupujący oraz na kolejne 9 dni, łącznie na 10 dni kalendarzowych, do 23:59 dnia dziesiątego,
 • na 2 miesiące 14,1 euro – winieta ważna od daty, którą określa kupujący do 23:59 tego samego dnia następnego miesiąca np. winieta austriacka jest ważna od 8 lipca do 8 września do godziny 23:59,
 • na rok 37,2 euro – ważność winiety rozpoczyna się corocznie od 1 grudnia do 31 stycznia kolejnego – drugiego roku.

W Austrii jest ponad 1745 km autostrad oraz 486 dróg ekspresowych. Na Austriackich autostradach jest ograniczenie prędkości do 130 km/h  dla samochodów osobowych i motocykli, a dla pojazdów z przyczepami 100 km/h. Samochody ciężarowe nie mogą rozwinąć większej prędkości niż 80 km/h.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Austrii?

W Austrii zakup winiet jest konieczny dla samochodów osobowych oraz motocykli. Pojazdy ponad 3,5 tony nie muszą mieć winiet. Jednak nie oznacza to, że kierowcy tych pojazdów mogą za darmo korzystać z austriackich dróg. Trzeba zakupić urządzenie „Go-Box”, które montuje się na przedniej szybie. Jest ono dostępne w punktach sprzedaży na trasie oraz na przejściach granicznych. Nalicza ono opłaty dla konkretnego samochodu. Koszt jest zależny od liczby osi pojazdu oraz liczby przejechanych kilometrów.

Warto także pamiętać, że koszt winiety Austria to nie jedyny wydatek związany z podróżowaniem po kraju. Oprócz winiet dodatkowej opłacie podlegają niektóre odcinki autostrad oraz tunele. Opłaty można uiszczać na bramkach.

Winieta w Austrii – gdzie kupić?

Jest wiele miejsc, gdzie można nabyć winiety. Są to oddziały Polskiego Związku Motorowego, sklepy wysyłkowe oraz strony internetowe. Gdy nie zdążysz wcześniej kupić winiety, możesz to zrobić na przygranicznych stacjach benzynowych.

Jak kupić winietę przez internet w Austrii?

W Austrii jest możliwość zakupu winiety przez internet. Nie trzeba wtedy umieszczać naklejki na szybie. E-winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym samochodu. Zakup e-winiety w sklepie ASFINAG lub poprzez aplikację jest ważny dopiero 18 dnia po zakupie. Wiąże się to z interpretacją przepisów prawa, które pozwala na rezygnację z zakupu dokonanego na odległość przez 14 dni. Winieta Austria online jest do kupienia na polskich stronach internetowych, gdzie warto porównać ceny. Do zakupu winiety przez internet potrzebne będzie:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • data rozpoczęcia ważności winiety,
 • kraj rejestracji pojazdu,
 • adres e-mail, na który ma zostać wysłana winieta.
OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Austrii?

W Austrii za brak winiety w samochodzie osobowym można dostać mandat w wysokości 120 euro. Motocykliści, którzy zapomną o zakupie winiety zapłacą 65 euro. Kierowcy, którzy odmówią uiszczenia opłaty za brak winiety, mogą zostać ukarani kwotą nawet do 3000 euro. Warto więc wcześniej pamiętać o zasadach zakupu i obowiązku posiadania winiet.

Winiety w Austrii – co warto wiedzieć?

 1. W Austrii obowiązują winiety dla samochodów osobowych oraz motocykli.
 2. Kierowcy samochodów ciężarowych nie wykupują winiet, opłata za płatne drogi jest pobierana przez urządzenie „Go-Box”.
 3. Winiety do Austrii można kupić przez internet oraz w przygranicznych stacjach benzynowych.
 4. Winiety w Austrii są w formie naklejki na szybę lub e-winiety przypisane do samochodu.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Austrii

Gdzie kupić winiety w Austrii na autostradę?
Austria przewiduje dwie możliwości na zakup winiety. Aby nie szukać winiet w trasie, warto wcześniej zakupić ją przez internet. Plusem jest brak oczekiwania w kolejce oraz spokojniejsza podróż. Jest wiele stron internetowych, które oferują sprzedaż winiet. Warto pamiętać, że zakup winiety w sklepie ASFINAG wiąże się z 18-dniowym okresem oczekiwania na ważność winiety. Pośrednicy, którzy oferują winiety na różnych stronach internetowych z reguły znoszą taką karencję. Warto jednak porównać ceny, aby nie przepłacać za winiety Austria.
Jak działa winieta w Austrii?
Winiety w Austrii są przypisane do samochodu lub motocykla. Tradycyjne winiety nakleja się na szybę. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ za brak naklejonej kartki, grozi mandat. W Austrii co roku zmieniane są kolory winiet. W 2021 roku były koloru zielonego, natomiast w 2022 r. jest to kolor pomarańczowy. W Austrii są możliwe także e-winiety, czyli elektroniczna wersja dokumentu. E-winieta jest przypisana do numeru rejestracyjnego.
Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując winietę do Austrii?
Przy zakupie winiety do Austrii online warto mieć na uwadze okres obowiązywania. Musisz przemyśleć, na jaki czas jest ci potrzebna winieta. Cena winiety Austria jest uzależniona od okresu obowiązywania. Trzeba także zwrócić uwagę na poprawność wpisywanych danych przy zakupie winiety przez internet.
Gdzie w Polsce można kupić winiety do Austrii?
Najwygodniejszą formą zakupu winiety jest skorzystanie z możliwości winieta Austria online. Różni pośrednicy oferują winiety na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Na stronie Polskiego Związku Motorowego także można znaleźć oferty na winiety Austria.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny