Włochy

Autostrady we Włoszech

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady we Włoszech

Włochy są celem podróży zarówno miłośników gór, wielbicieli zabytków, jak i osób lubiących dobrą zabawę, a także beztroski wypoczynek na ciepłych plażach. Podróżowanie po tym kraju ułatwia sieć autostrad licząca 7.170 kilometrów. Dodatkowo do dyspozycji podróżnych jest przeszło 18.000 kilometrów dróg krajowych określanych po włosku jako strade statali. Jak przygotować się do podróży autem po tym śródziemnomorskim kraju? Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

Płatne drogi i autostrady we Włoszech

Przejazd autostradami we Włoszech w znakomitej części przypadków będzie wiązał się z opłatami. Jedynie niektóre odcinki na południu kraju są bezpłatne. Cennik autostrad we Włoszech jest ściśle powiązany z rodzajem terenu przez które przebiegają.

Wjeżdżając do Włoch od strony Austrii mijamy Przełęcz Brenner i od razu trafiamy na płatną autostradę. Cena za przejazd zależy od tego, jakie będziemy mieli miejsce docelowe. Jeśli będzie to Sirmione to zapłacimy 14,40 euro, ale jeśli pojedziemy aż do Reggio Calabria to opłaty za podróż wyniosą 69,00 euro.

Ale nie tylko przejazd tą włoską autostradą jest płatny, bo opłatami objęte są też 4 tunele, które znacznie skracają czas przejazdu przez Alpy:

 • Tunnel Great St Bernard,
 • Tunnel du Mont Blanc,
 • Tunnel du Fréjus,
 • Tunnel Munt La Schera, znany też jako Tunel Livigno.

Opłaty drogowe za przejazd autostradami we Włoszech

Wybierając się do tego kraju trzeba pamiętać, że ceny autostrad we Włoszech są stosunkowo wysokie. Na włoskich autostradach najbardziej rozpowszechniony jest system pobierania opłaty oparty na bramkach wjazdowych, gdzie pobieramy bilet. Natomiast uiszczenie opłat drogowych odbywa się na bramkach zjazdowych.

Płatności można dokonać w gotówką albo kartą kredytową, ewentualnie debetową. Jednak nie warto stuprocentowo ufać płatnościom bezgotówkowym. Zdarzają się problemy z systemem, dlatego lepiej mieć przy sobie zapas gotówki. Innym rozwiązaniem jest udostępniona przez operatorów autostrad możliwość płacenia za pomocą karty Viacard. Jest to rodzaj karty pre-paid, dostępnej w różnych nominałach.

W przypadku problemów z płatnością na bramkach wyjazdowych można pobrać specjalny bilet, który potwierdza, że opłata nie została wniesiona. Czas na płatność za taki przejazd wynosi 15 dni. Lepiej nie spóźnić się i wnieść taką opłatę w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z mandatem wynoszącym od 87 do 345 euro. Ale to nie wszystko, bo do tej kary będą też doliczone opłaty administracyjne i windykacyjne.

Od czego zależy wysokość opłat za przejazd autostradą?

Wysokość opłaty za autostrady zależy od kategorii pojazdu. Dwie pierwsze kategorie to samochody o dwóch osiach. W kategorii A mieszczą się motocykle oraz skutery, samochody osobowe, dostawcze i minivany o wysokości mierzona przy przedniej osi nie przekracza 130 centymetrów. Kategoria B to między innymi busy, kampery i samochody dostawcze zaliczane do pojazdów dwuosiowych o wysokości nad przednią osią większej niż 130 centymetrów.

Kolejne klasy to pojazdy z większą liczbą osi. Jeśli auto osobowe ciągnie jednoosiową przyczepę to mieści się w kategorii pojazdów z 3 osiami. Natomiast jeśli przyczepa jest dwuosiowa to podróż po autostradzie będzie wiązać się z opłatą przewidzianą dla pojazdów i zestawów pojazdów posiadających 4 osie.

Czy na wszystkich włoskich autostradach są bramki?

W Lombardii, na północ od Mediolany można spotkać kilka odcinków, na których funkcjonuje nowy sposób pobierania opłat. Na wjeździe na taką autostradę nie ma żadnych bramek. Skąd zatem wiedzieć, że przejazd jest płatny? Tablice umieszczone nad drogą informują, że masz 15 dni na uiszczenie opłaty. Rejestrując się na specjalnej stronie trzeba założyć konto, a następnie podać numer rejestracyjny pojazdu. System sam obliczy należną opłatę, bo rejestruje gdzie zaczęła i skończyła się Twoja podróż tą autostradą.

Winiety we Włoszech

W tym kraju nie obowiązują winiety. Nie oznacza to, że przejazd autostradą jest darmowy. We Włoszech autostrady są płatne, z nielicznymi wyjątkami na południu kraju.

A co z krajami, które miniesz po drodze do Włoch? W Austrii, Szwajcarii, Słowenii i Czechach obowiązują winiety. Jedynie droga przez Niemcy i Francję pozwoli na uniknięcie winiet, ale trzeba pamiętać, że we Francji większość autostrad jest płatna.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Podróżowanie samochodem po Włoszech

To ile czasu zajmie Ci odwiedzenie ciekawych miejsc we Włoszech zależy od Twoich zainteresowań. Do wyboru masz miasta z wielowiekową tradycją i licznymi zabytkami, dziką przyrodę, ale też plaże, których w słonecznej Italii nie brakuje. Jakie miejsca są szczególnie warte polecenia?

Rzym

Rzym jako dawna stolica Imperium Rzymskiego w swoim centrum zachwyca turystów starożytnymi zabytkami. Zobaczysz tam Koloseum, wzgórze Capitoline czy Forum Augusta. Natomiast w północnej części miasta królują renesansowe budowle. To tylko mały fragment miasta. Jednym z lepszych sposobów na poznanie go jest wycieczka autobusem.

Wenecja

Wenecja to miasto wybudowane na lagunie nad Adriatykiem. Ten niesamowity archipelag składa się ze 118 wysp, które połączono setkami mostów i kanałów. Razem z zabytkowymi kamieniczkami te urokliwe szlaki wodne tworzą niezwykle romantyczny klimat. Jeśli chcesz spędzić urlop tylko we dwoje, jest to idealne miejsce.

Włoskie Alpy

To miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku. Spodoba się zarówno fanom sportów zimowych, jak i urzeknie wielbicieli pieszych, górskich wędrówek letnią porą. Tutejsze widoki nigdy się nie nudzą i gdy je zobaczysz, będziesz z chęcią do nich wracać.

Sycylia

Największa z wysp Morza Śródziemnego jest pełna pięknej przyrody. Majestatyczne klify tworzące nieco dzikie, pełne intymności plaże. Jest tu czysta i błyszcząca w słońcu woda. Czeka Cię tu sam relaks u podnóża Etny.

Obowiązkowe wyposażenie auta we Włoszech

Wymagania związane z obowiązkowym wyposażeniem są stosunkowo proste do spełnienia. Wystarczy, że w aucie znajdą się następujące rzeczy:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica.

Kamizelkę odblaskową trzeba ubrać w przypadku awaryjnego zatrzymania samochodu poza miastem, na drogach ekspresowych oraz autostradach. Z tego względu najlepiej będzie mieć na wyposażeniu tyle kamizelek, ile jest pasażerów w danym aucie.

Włochy – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Maksymalne prędkości (zobacz: minimalne i maksymalne prędkości na autostradach w Polsce), z jakimi można się poruszać po poszczególnych rodzajach dróg we Włoszech wynoszą:

 • autostrada – 130 km/h,
 • droga ekspresowa – 110 km/h,
 • droga poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
 • droga w terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • droga w strefie zamieszkania – 30 km/h.

Każdy z pasażerów musi mieć zapięte pasy. Podobnie jak w Polsce, przez cały rok obowiązuje jazda na światłach mijania. Jeśli prawo jazdy posiadasz dłużej niż 3 lata to możesz cieszyć się wyższym niż w Polsce dopuszczalnym limitem alkoholu we krwi, który we Włoszech wynosi 0,5 promila.

Ważne numery telefonów, przydatne podczas podróży po Włoszech

  • 112 – Europejski numer alarmowy,
  • 118 – Pogotowie ratunkowe,
  • 115 – Straż pożarna,
  • 113 – Policja,
  • 116 – Pomoc drogowa,
  • 1800 – Informacja telefoniczna,
  • 12 – Biuro numerów,
  • 176 – Międzynarodowe biuro numerów,
  • 17 90 – Italcable – (połączenia na koszt odbiorcy i telegramy).

Podsumowanie

 1. Autostrady we Włoszech są płatne - z nielicznymi wyjątkami na południu tego kraju.
 2. Drogi krajowe są bezpłatne, ale zwłaszcza w sezonie wakacyjnym bywają zatłoczone.
 3. Wysokość opłaty za autostrady może się różnić w zależności od położenia drogi i liczby osi w pojeździe.
 4. We Włoszech nie obowiązują winiety.
 5. Miejsca warte odwiedzenia to Rzym,
 6. W aucie musi być trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica i apteczka.
 7. Ograniczenia prędkości są podobne jak w Polsce, ale autostrady i drogi ekspresowe mają niższy o 10 km/h godzinę limit prędkości w porównaniu do naszego kraju.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o autostrady we Włoszech

Jakie we Włoszech są mandaty za przekroczenie prędkości?
Najniższa kara grozi za przekroczenie prędkości o nie więcej niż 10 km/h. W tym wypadku mandat może mieć wysokość od 39 do 159 euro. Najwyższa kara, jaką będziemy musieli uiścić, to 3199 euro. Policja może wystawić taki mandat za przekroczenie prędkości o więcej niż 60 km/h.
Czy na włoskich autostradach można ominąć bramki?
Tak, ale jest to opcja głównie dla mieszkańców tego kraju. Mogą oni zamontować specjalny odbiornik w systemie Telepass. Dzięki temu można przejechać przez bramki obsługujące ten system, a opłata za przejazd autostradami zostanie naliczona automatycznie.
Jakie są przykładowe ceny za autostrady we Włoszech?
Można przyjąć, że przejazd włoską autostradą kosztuje około 7,50 euro za każde 100 kilometrów. Jednak przed wyjazdem lepiej będzie sprawdzić dokładną cenę za dany odcinek autostrady. Przykładowo trasa z Triestu do Rzymu o długości 677 km kosztuje dokładnie 50 euro. Innym popularnym odcinkiem jest ten wiodący od przełęczy Brener do Wenecji. Jego długość to 343 km, co przekłada się na cenę wynoszącą 25,10 euro.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 6 Średnia: 4.3]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny