Bułgaria

Autostrady w Bułgarii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Bułgarii

Bułgaria jest jednym z chętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Słoneczna pogoda, piaszczyste plaże czy malownicze miejscowości kuszą turystów. Do Bułgarii można dotrzeć samolotem, ale także wybrać samochód na środek transportu. Sprawdzimy, na co zwrócić uwagę, udając się w taką podróż, co ze sobą wziąć oraz czy są płatne drogi i ile kosztuje paliwo w Bułgarii.

Płatne drogi i autostrady w Bułgarii

W Bułgarii mamy prawie 800 km autostrad. Poruszanie się po nich jest płatne. Kierowcy jadąc do tego kraju muszą wykupić winietę, która będzie uprawniała ich do podróżowania zarówno autostradami, jak i drogach ekspresowymi. Poniżej mapa płatnych dróg w Bułgarii.

Mapa sieci autostrad i płatnych dróg w Bułgarii

Mapa sieci autostrad i płatnych dróg w Bułgarii

Opłaty drogowe w Bułgarii

Oprócz płatnych autostrad i dróg ekspresowych, jadąc do Bułgarii trzeba jeszcze zapłacić za przeprawę przez rzekę promem lub mostem. Poniżej pokazujemy koszty przejazdu samochodu osobowego na najpopularniejszych odcinkach:

 • przeprawa promowa przez Dunaj (Oriachowo-Beket) – 33 lewów (17 euro),
 • przejazd przez Most Nowej Europy (Calafat-Widyń) – 12 lewów (6 euro),
 • przejazd przez Most Przyjaźni (Giurgiu-Ruse) – 4 lewa (2 euro)

Winiety w Bułgarii

Można kupić różne rodzaje winiet dla samochodów osobowych w zależności, ile czasu zamierzasz jeździć po bułgarskich drogach.

 • weekend – ok. 42 zł,
 • 7 dni – ok. 58 zł,
 • 12 miesięcy – ok. 105 zł.

Winiety w Bułgarii można kupić przez internet.

Czy w krajach po drodze do Bułgarii są winiety?

Najczęstszą drogą, jaką wybierają kierowcy, aby dotrzeć do Bułgarii jest trasa przez Słowację, Węgry i Rumunię.

W Słowacji obowiązują winiety (zobacz: winiety Słowacja). Ich koszt to: 10 dni – ok. 48 złotych, 30 dni ok. 66 złotych, 12 miesięcy ok. 236 złotych.

Na terenie Węgier także trzeba mieć winietę (zobacz: winiety Węgry). Na 10 dni kosztuje ok. 86 zł, na miesiąc ok. 113 zł, na 12 miesięcy ok. 890 zł.

Także w Rumunii obowiązują winiety (sprawdź: winiety Rumunia). Ich koszt to 7 dni – ok. 14 złotych, 30 dni – ok. 33 złote.

Wyposażenie auta w Bułgarii

W Bułgarii obowiązkowe wyposażenie auta jest rozszerzone niż w Polsce. Oprócz sprawnej gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego kierowca zobligowany jest do posiadania apteczki, kamizelki odblaskowej (w terenie niezabudowanym) oraz rękawic gumowych. Zaleca się także, aby w samochodzie znalazły się zapasowe żarówki oraz zabezpieczenie antywłamaniowe, jednak nie jest to obowiązkowe.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Bułgaria – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Podróżując po Bułgarii warto znać obowiązuje przepisy, aby nie narazić się na mandat. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym można jechać maksymalnie 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym można jechać samochodem osobowym maksymalnie 90 km/h,
 • na autostradach samochodem osobowym można jechać maksymalnie 130 km/h.

Ponadto trzeba pamiętać, aby wszyscy pasażerowie, zarówno z przodu i tyłu samochodu mieli zapięte pasy. Światła mijania natomiast są obowiązkowe przez całą dobę między 1 listopada a 1 marca. Warto pamiętać także o tym, że w Bułgarii obowiązuje ruch prawostronny. Piesi na pasach i tramwaje mają zawsze pierwszeństwo przejazdu.

Dzieci do 12 roku życia muszą podróżować na tylnym siedzeniu.

Ważne telefony podczas podróży po Bułgarii

Przygotowując się do podróży po Bułgarii warto zapisać sobie ważne telefony, aby mieć je pod ręką w kryzysowej sytuacji. Zdecydowanie ułatwi to działanie i przyspieszy reakcję ratowniczą. Najważniejsze, aby zachować spokój i wezwać możliwie jak najszybciej pomoc.

 • 112 – uniwersalny numer alarmowy obowiązuje również w Bułgarii
 • 166 – policja
 • 150 – pogotowie ratunkowe
 • 160 – straż pożarna
 • 146 – pomoc drogowa
 • +359 2 987 2610 – Ambasada RP

Samochodem po Bułgarii

Bułgaria jest najbardziej znana ze słonecznej pogody, piaszczystych plaż. Jednak dla osób lubiących aktywny wypoczynek także znajdzie się także dużo atrakcji.

Warna – Złote Piaski

Zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc dla turystów z całej Europy. Oprócz pięknych plaż, nadmorskich restauracji z ofertą lokalnych potraw atrakcją są festiwale, które odbywają się w sezonie. Jest to m.in. międzynarodowy konkurs baletowy, festiwal jazzowy czy festiwal folklorystyczny. Warto jeszcze zajrzeć do Ogrodu Morskiego na spacer. Dla miłośników historii ciekawym miejscem będzie Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne czy Akwarium Warneńskie.

Sofia

Miasto, które trudno pominąć w planowaniu podróży po Bułgarii. Najciekawsze miejsce w stolicy kraju to: Sobór Aleksandra Newskiego, Cerkiew Świętej Sofii z podziemnym muzeum i nekropolią, Cerkiew Świętego Jerzego z IV wieku oraz Cerkiew Boyana. W Sofii można także nasycić się pięknem urokliwych brukowanych uliczek i odwiedzić galerie czy muzea.

Sozopol

Najstarsze miasto w Bułgarii, które założone zostało w 610 r.p.n.e. przez Greków. Do dziś zachowały się pozostałości średniowiecznego kompleksu chrześcijańskiego oraz starożytne mury i twierdze. Aktualnie region jest odwiedzany ze względu na piękne nadmorskie kurorty, plaże i dobre restauracje. Aktywni turyści mogą skorzystać z oferty sportów wodnych tj. surfing, żeglarstwo czy skutery wodne.

Autostrady w Bułgarii – co warto wiedzieć?

 1. W Bułgarii autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Trzeba wykupić winietę.
 2. Za przejazd mostem lub przeprawę promem w Bułgarii także trzeba zapłacić.
 3. Przy podróży do Bułgarii trzeba pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu samochodu: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gumowe rękawiczki, gaśnica.
 4. W krajach, przez które trzeba przejechać, aby dotrzeć do Bułgarii trzeba wykupić winiety.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Bułgarii samochodem

Ile kosztuje paliwo w Bułgarii?
Planując podróż do Bułgarii warto wcześniej sprawdzić jakie są ceny paliw. W sierpniu 2022 r. średnia cena za litr benzyny wynosi ok. 7,61 zł, natomiast cena za litr oleju napędowego to ok. 7,99 zł. Stacje benzynowe są zazwyczaj otwarte od 6.00 do 22.00. Niektóre są czynne całą dobę. Na mniejszych stacjach może być problem z płatnością kartą, ponieważ nie wszystkie stacje mają terminale.
Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać do Bułgarii?
Oprócz walizek z ubraniami i kosmetykami, trzeba pamiętać o dokumentach niezbędnych w podróży do Bułgarii. Poniżej lista, z której nie można niczego pominąć.
 • ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
 • prawo jazdy (w Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy),
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • certyfikat ubezpieczenia OC,
 • w przypadku, gdy samochód, którym jedziesz do Bułgarii nie jest twoją własnością trzeba mieć poświadczenie notarialne w języku bułgarskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.
Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje do Bułgarii nie musisz mieć Zielonej Karty. Jednak w przypadku, gdy rozważasz wizytę także w sąsiadującej Macedonii, konieczna jest Zielona Karta. W większości towarzystw w Polsce jest ona darmowa do OC. Jeżeli jej nie wyrobisz, będziesz musiał na granicy z Macedonią wykupić ubezpieczenie graniczne, a będzie to dodatkowy koszt.
Czy NNW jest obowiązkowe na wyjazd do Bułgarii?
NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) nie jest obowiązkowe, jednak warto je mieć. W razie wypadku możesz otrzymać odszkodowanie, które pomoże w leczeniu. NNW można wykupić do samochodu i działa wtedy tylko przy wypadku samochodowym. Jednak NNW można wykupić także razem z ubezpieczeniem podróżnym dedykowanym osobom, które wybierają się poza granice Polski. W ubezpieczeniu podróżnym najważniejsze są koszty leczenia, ponieważ w razie konieczności uzyskania pomocy lekarskiej nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni, tylko koszt ten pokryje ubezpieczyciel. W ubezpieczeniu podróżnym można oprócz kosztów leczenia i NNW wykupić także OC w życiu prywatnym, a nawet kradzież mienia z domu w Polsce na czas wyjazdu.
Czy parkowanie w Bułgarii jest płatne?
W centrum większych miast oznaczono kolorem niebieskim strefy do parkowania. Trzeba wcześniej wykupić bilet. Poza miastami, w terenie niezabudowanym można parkować samochód w miejscach oznaczonych literą „P”.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny