Albania

Autostrady w Albanii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Albanii

Albania jest coraz popularniejszym kierunkiem na wakacje. Piękna pogoda i otwartość Albańczyków zachęca do spędzenia urlopu właśnie na Bałkanach. Górskie widoki i malownicze plaże są w Albanii jednym z powodów, dla których wypoczynek właśnie tam będzie należał do udanych.

Płatne drogi i autostrady w Albanii

W Albanii znajdują się zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe. Nowe drogi są w dobrym stanie, jednak w mniejszych miejscowościach trzeba mocno uważać, ponieważ stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Nie ma także obwodnic większych miast. Warto także uważać na kręte drogi ze względu na górskie usytuowanie kraju. Płatny jest jeden odcinek autostrady. Poniżej mapa wszystkich autostrad w Albanii.

Autostrady w Albanii

Mapa z siecią autostrad w Albanii

Opłaty drogowe w Albanii

Do niedawna autostrady były bezpłatne. Jednak aktualnie za odcinek autostrady A1 Rruga e Kombit, który biegnie na zachód od granicy z Kosowem w kierunku Tirany trzeba uiścić opłatę w wysokości ok. 5 euro za samochód osobowy. Na 130 km autostrady znajduje się jedna bramka poboru opłat. Można zapłacić gotówką, kartą lub za pośrednictwem Digitalpass z rabatem 40% dla stałych użytkowników.

Winiety w Albanii

W Albanii nie trzeba mieć wykupionej winiety. Tylko jeden odcinek autostrady jest płatny.

Czy w krajach po drodze do Albanii są winiety?

Dotarcie do Albanii z Polski jest możliwe przez kilka krajów – Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Grecję.

W Czechach trzeba wykupić winiety (zobacz: winiety w Czechach). Koszt to na 10 dni ok. 78 zł, na miesiąc ok. 103 zł.

W Słowacji trzeba wykupić winiety (sprawdź: winiety na Słowacji). Koszt to na dni ok. 10 euro, 30 dni ok. 14 euro, 12 miesięcy 50 euro.

Na Węgrzech także trzeba wykupić winietę (sprawdź: winiety na Węgrzech). Koszt na 10 dni to około 86 zł, 1 miesiąc ok. 113 zł, 12 miesięcy 890 zł.

W Serbii i Macedonii oraz Grecji nie obowiązują winiety, płatne są tylko niektóre odcinki autostrad.

Wyposażenie auta w Albanii

Jadąc do Albanii, musisz wyposażyć swój samochód w obowiązkowe elementy. Są to:

 • pasy bezpieczeństwa,
 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy.

W Albanii zaleca się także mieć ze sobą gaśnicę i linkę holowniczą, jednak nie jest to obowiązkowe. Dodatkowe z uwagi na brak wielu serwisów samochodowych warto wozić podstawowe narzędzia oraz części wymienne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Albania – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Stan dróg w Albanii nie jest najlepszy, dlatego nie zaleca się szybkiej jazdy. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów jest ograniczenie do 40 km/h,
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe mają ograniczenie do 80-90 km/h,
 • na autostradach samochody osobowe mają ograniczenie do 110 km/h.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że w Albanii pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Natomiast światła mijania są obowiązkowe w przypadku ograniczenia widoczności, która wynika z warunków atmosferycznych oraz podczas jazdy w tunelach.

Jeżdżąc po albańskich drogach trzeba być szczególnie ostrożnym i ze względu na stan dróg, ale także na sygnalizację świetlną, na którą tamtejsi kierowcy nieszczególnie zwracają uwagi. Dodatkowo drogi nie są oświetlone, więc w nocy trzeba być bardziej ostrożnym, aby nie doszło do kolizji czy wypadku.

Ważne telefony podczas podróży po Albanii

Najważniejsze, aby podróż do Albanii była bezpieczna. Warto jednak przygotować się w razie niespodziewanego zdarzenia i przygotować listę z numerami telefonów, których będzie można użyć w kryzysowej sytuacji.

 • +355 66 40 01 222, 355 69 40 01 222 lub 355 67 20 21 222 – pomoc drogowa automobilklubu albańskiego (ACA), czynna jest 24h,
 • 129 – policja,
 • 128 –  straż pożarna,
 • 127 – pogotowie
 • +355 44 51 00 20 – Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Albanii
 • +355 694 022 011 – numer dyżurny (tylko w nagłych przypadkach) Ambasady RP w Albanii

Samochodem po Albanii

Wybrzeże Albanii jest położone między Grecją a Chorwacją i wycieczki w te rejony stają się coraz bardziej popularne. Albania kiedyś nie była chętnie uczęszczana, dopiero po wyzwoleniu w 1991 roku kraj stał się dobrym miejscem na wypoczynek.

Saranda

To jeden z najpopularniejszych kurortów w Albanii. Piękne plaże i urokliwe okolice przyciągają turystów z całej Europy, aby podziwiać wspaniałe zachody słońca. Niedaleko znajduje się Butrint, czyli ruiny starożytnego miasta, które można podziwiać. Miejsce będzie ciekawe zarówno dla historyków, jak i zwykłych turystów. Jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto w Sarandzie można zwiedzać także inne ciekawe miejsca np. Zamek Lekursi.

Berat

To miasto uznawane jest przez wiele osób za najpiękniejsze na Bałkanach. Zwane także jako „Miasto Tysiąca Okien” z powodu licznych domków na wzgórzu, które są położone obok siebie i mają wielkie okna. Największą atrakcją do zwiedzania jest zamek Kalaja, który pochodzi z XIII wieku. Miłośnicy historii na pewno zainteresują się także Kościołem św. Marii z Blachernae oraz muzeami z lokalnymi strojami i artefaktami, a także XVI-wiecznymi ikonami.

Lake Koman

Jezioro Koman w Albanii jest jednym z najpiękniejszych na całych Bałkanach. Można udać się w rejs po jeziorze. Jest położone 1,5 drogi od Tirany, stolicy kraju. Zbiornik ma nieregularne kształty, a skaliste wzgórze pokryte jest zielenią. Widoki są niesamowite, dlatego będąc w Albanii warto wybrać się w rejs po jeziorze Koman.

Autostrady w Albanii – co warto wiedzieć?

 1. W Albanii nie obowiązują winiety.
 2. W Albanii płatny jest jeden odcinek autostrady – ok. 5 euro dla samochodów osobowych.
 3. W większości krajów, przez które trzeba przejechać obowiązują winiety.
 4. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz pasy bezpieczeństwa.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Albanii samochodem

Ile kosztuje paliwo w Albanii?
Wybierając się w podróż po Albanii warto wcześniej sprawdzić, jaki będzie koszt paliwa, aby można było zaplanować wycieczkę. W sierpniu 2022 r. litr benzyny kosztuje ok. 8,18 zł, a oleju napędowego ok. 9,18 zł.
Czy w Albanii jest potrzebna Zielona Karta?
Tak, wjeżdżając do Albanii potrzebna jest Zielona Karta. Ponadto na trasie do Albanii jest Macedonia, gdzie także Zielona Karta jest wymagana. Najlepiej przed podróżą udać się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wydanie Zielonej Karty. W większości towarzystw jest ona darmowa do OC. Warto odpowiednio wcześnie o to zawnioskować, aby na wyjazd mieć już gotowy dokument. Jeżeli nie uda się uzyskać Zielonej Karty, trzeba będzie wykupić OC graniczne na granicy Macedonii oraz na granicy Albanii.
Jakie dokumenty są niezbędne w podróży do Albanii?
Planując wycieczkę do Albanii trzeba wziąć ze sobą dokumenty. Najlepiej skorzystać z listy, którą przygotowaliśmy:
 • dokument potwierdzający tożsamość: paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii (pobyt lub przejazd jest również możliwy na podstawie dowodu osobistego),
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
 • certyfikat ubezpieczenia OC,
 • Zielona Karta,
 • w przypadku kiedy kierowca nie jest właścicielem pojazdu niezbędna będzie pisemna zgoda na używanie pojazdu poza granicami RP, napisana w języku angielskim.
Warto wcześniej zadbać o wszystkie dokumenty, aby nie było niemiłym niespodzianek przed samym wyjazdem.
Czy w Albanii potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie samochodu?
Oprócz obowiązkowego OC i Zielonej Karty, nie musisz mieć innego ubezpieczenia. Jednak warto skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń, aby w kryzysowej sytuacji otrzymać pomoc od ubezpieczyciela. Assistance pomoże w razie awarii na drodze. Jeżeli naprawa będzie możliwa na miejscu, to ubezpieczyciel wyśle osoby, które naprawią samochód, jeżeli nie, to samochód będzie holowany. Warto zwrócić także uwagę na limity holowania. Natomiast AC pomoże po uszkodzeniu czy kradzieży auta.
Czy opłaca się wykupować koszty leczenia do Albanii?
Przygotowując się do podróży zagranicznej, warto pomyśleć o zakupie polisy na koszty leczenia. W przypadku pomocy medycznej dzięki polisie będzie można skorzystać z bezgotówkowej możliwości wizyty u lekarza. Jeżeli jednak nie uda się wcześniej połączyć z infolinią, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, a ubezpieczyciel później zwróci koszt. Lepiej wykupić polisę, ponieważ w zakresie jest także np. transport medyczny do Polski w razie złego stanu zdrowia np. po wypadku.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny