Obowiązek jazdy na oponach zimowych — od kiedy? Aktualne przepisy

Redakcja 2023-10-09
autostrady.com.pl » Blog » Obowiązek jazdy na oponach zimowych — od kiedy? Aktualne przepisy

Wiele osób uważa, że każdy kierowca ma obowiązek jazdy na oponach zimowych, a za jego nieprzestrzeganie grozi surowa kara. Okazuje się jednak, że przepisy prawa w tym aspekcie nie są restrykcyjne i, zamiast obowiązku, pojawia się jedynie zalecenie. Co warto wiedzieć o oponach zimowych w kontekście bezpiecznej i legalnej jazdy po polskich drogach?  

Obowiązek zmiany opon — aktualne przepisy

Pod koniec 2021 roku pojawiły się głosy na temat tego, że zostanie wprowadzony obowiązek jazdy na oponach zimowych zimą, a jego dopełnianie będzie pilnowane przez policjantów. Według doniesień i komentarzy obserwatorów zdarzeń służby miały wnikliwie analizować stan, jakość i oznaczenie opon. Prawda jest jednak taka, że regulacje owszem obowiązują, jednak nie w Polsce. Dotyczą one m.in. 6 głównych pasm górskich we Francji oraz łącznie 48 departamentów. Z regulacji wynika, że kierowcy, poruszający się po tamtejszych drogach od 1 listopada do 31 marca faktycznie muszą mieć opony zimowe.  

Czy obowiązek opon zimowych dotyczy Polaków? Owszem, ale tylko tych, którzy wybiorą się we wskazane regiony Francji oraz do innych krajów, które również mają restrykcyjne regulacje w tym aspekcie. W Polsce, w 2023 roku, nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe.  

Warto jednak pamiętać, że brak prawnego obowiązku nie oznacza, że można zignorować aspekt wymiany. Procedura jest zalecana, ponieważ dobrej jakości opona zimowa przenosi aż 5 razy większy moment napędowy niż letnia. Oznacza to, że jazda samochodem na takim ogumieniu jest bezpieczniejsza — dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.  

Obowiązek opon zimowych: kiedy kierowcy powinni dokonać wymiany?

W Polsce każdego roku zima zaskakuje drogowców i kierowców. Kiedy pojawią się pierwsze opady śniegu czy oblodzenie, zainteresowanie usługami wulkanizatora rośnie. Kolejki przed usługodawcami działającymi w branży rozrastają się wówczas do niezwykłych rozmiarów. Co zrobić, aby uniknąć w nich stania? W naszym klimacie pogoda jest nieprzewidywalna i opady śniegu czy przymrozki mogą się pojawić już we wrześniu, ale również dobrze może ich nie być aż do grudnia.  

W związku z tym warto wybrać złoty środek i kierować się regulacjami, które obowiązują w innych krajach leżących w Europie. W wielu z nich, jak m.in. we Francji, obowiązek wymiany opon na zimowe przypada na początku listopada i to wtedy warto udać się do wulkanizatora na wymianę. Kluczowa jest także temperatura. Jeśli zacznie spadać poniżej 7℃, nie należy czekać z wymianą.  

Jeśli jednak przegapisz ten moment, nie zwlekaj i zrób to najszybciej, jak to możliwe. Jeżeli spadnie pierwszy śnieg, najlepiej postarać się o realizację usługi na miejscu, aby nie musieć wyjeżdżać samochodem o słabej przyczepności.  

Warto przy tym pamiętać, że przyczepność opon letnich nie spada jedynie wtedy, gdy na drodze pojawi się śnieg czy oblodzenie. Szacuje się, że już przy temperaturze około 6℃ Celsjusza przestają one utrzymywać właściwości w zakresie przyczepności do podłoża.  

Czym powinny charakteryzować się opony zimowe?

Choć obowiązek zmiany opon nie dotyczy kierowców na polskich drogach, to warto wiedzieć, czym różnią się zimówki od opon letnich. Być może ich właściwości przekonają Cię do tego, by kolejny sezon zimowy rozpocząć z odpowiednim ogumieniem.  

Opony zimowe w porównaniu z letnimi mają przede wszystkim:  

 • inną strukturę bieżnika — jest ona bardziej skomplikowana i agresywna, co bezpośrednio wpływa na przyczepność opon do podłoża;  
 • głębszy bieżnik niż w modelach letnich — optymalna głębokość bieżnika w oponach zimowych to 4-4,5 mm. Z kolei w oponach letnich jest to około 2 mm;  
 • szerszą budowę — opony zimowe są nieco szersze niż letnie, co także wpływa na ich przyczepność;  
 • odmienny skład — skład mieszanki, z której są wykonane, ma zapewnić prawidłowe działanie ogumienia również w skrajnie niskich temperaturach. 

Pamiętaj, by każdego roku sprawdzać bieżnik opon zimowych. Naturalnym procesem jest jego zdzieranie się, dlatego konieczne jest regularne upewnianie się, czy ogumienie nadal ma cechy umożliwiające bezpieczną jazdę zimą.  

Opony całoroczne — wygodna alternatywa dla zimowych czy przereklamowana i nieskuteczna opcja?

Kilkakrotne wyjazdy do wulkanizatora w ciągu kilku miesięcy nie są wygodne. W związku z tym wielu kierowców szuka alternatywy, która pozwoli zaoszczędzić czas i środki — usługi wulkanizatora mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jeśli weźmie się pod uwagę wymianę opon z letnich na zimowe i później ponowną z zimowych na letnie.  

Ciekawą alternatywą są opony całoroczne, których nie trzeba wymieniać. Czy są jednak skuteczne i zapewniają odpowiednią przyczepność niezależnie od warunków na drodze oraz temperatury? Opony całoroczne są kompromisem pomiędzy wyborem letnich i zimowych. Obecnie na rynku znajdziesz modele wysokiej klasy, o bardzo dobrych parametrach, które faktycznie sprawdzą się zarówno jesienią, jak i zimą.  

Warto jednak wiedzieć, że opony całoroczne o wiele szybciej się zużywają, dlatego trzeba będzie częściej wymieniać je na nowe i na bieżąco kontrolować stan bieżnika. Dzięki temu odpowiednio wcześnie zauważysz zużycie i dokonasz wymiany opon na nowe, aby były bezpieczne podczas jazdy w śniegu czy po oblodzonej nawierzchni. Jeśli zdecydujesz się na zakup całorocznych opon, sięgnij po te bardzo dobrej jakości i od sprawdzonego producenta.  

Obowiązek opon zimowych — dla bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu  

Czy musisz mieć opony zimowe? Obowiązek w Polsce ma charakter moralny, a nie prawny. Wybranie odpowiedniej jakości ogumienia pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że to właśnie opony są elementami, które jako jedyne mają styczność z podłożem. Zapewniają nie tylko komfortową jazdę, ale przede wszystkim odpowiednią przyczepność auta. Jeśli bieżnik nie będzie miał odpowiedniej struktury i głębokości, ryzyko utraty kontroli nad pojazdem będzie znacznie większe. Bądź odpowiedzialny i podejmuj rozsądne decyzje, aby każda trasa kończyła się bezpiecznym powrotem do domu.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Planujesz wyjazd za granicę? Przygotuj się — niektóre kraje wprowadziły obowiązek jazdy na oponach zimowych

Obowiązek jazdy na oponach zimowych wprowadzono m.in. w następujących krajach:  

 • Chorwacja,  
 • Czarnogóra,  
 • Austria,  
 • Czechy,  
 • Estonia,  
 • Finlandia,  
 • Francja.  

Pamiętaj, że jeśli w danym kraju obowiązuje nakaz zmiany opony na zimowe, grozi Ci mandat za nieprzestrzeganie regulacji. Nawet jeśli jesteś w kraju tylko przejazdem, musisz dostosować się do panujących w nim obostrzeń. W przeciwnym razie narazisz się na sankcje prawne pod postacią kar finansowych — mogą one wynosić nawet kilkaset euro.   

Opony zimowe obowiązkowe w Polsce — podsumowanie

 • W Polsce nie ma obowiązku opon zimowych. Zaleca się jednak ich stosowanie dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.  
 • Opony zimowe powinny mieć agresywny bieżnik o zróżnicowanej strukturze i głębokości 4-4,5 mm.  
 • Opony letnie tracą swoje właściwości w zakresie przyczepności, kiedy temperatura spada do 6oC i niżej.  
 • Wymianę opon na zimowe najlepiej przeprowadzić na początku listopada lub wtedy, gdy temperatury na zewnątrz zaczną spadać poniżej 7℃.  
 • W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak niektóre państwa, jak np. Francja czy Finlandia, wprowadzają takie regulacje. Ich nieprzestrzeganie jest surowo karane mandatami w wysokości nawet kilkuset euro.  

FAQ

Czy można używać opon zimowych przez cały rok?
Polskie przepisy nie zabraniają jazdy na oponach zimowych przez cały rok. Jest to jednak nieopłacalne: doprowadza do znacznego zużycia bieżnika, a także powoduje większe spalanie. Zamiast tego lepiej jeździć latem na oponach letnich, a zimą na zimowych lub zdecydować się na opcję całoroczną 
Ilu kierowców w Polsce wymienia opony na zimowe?
W Polsce obowiązek zmiany opon ma raczej charakter moralny i  praktyczny, jednak mimo to około 80% kierowców deklaruje, że faktycznie wymienia opony. Oznacza to dużą świadomość w kontekście bezpieczeństwa na drodze 
Co ile lat wymieniać opony zimowe na nowe?
Opony zimowe należy wymieniać na nowe, kiedy dojdzie do starcia bieżnika, przetarć i innych uszkodzeń. Szacuje się, że najczęściej ma to miejsce co około 5 lat. Jest to jednak uzależnione od rodzaju ogumienia, stylu jazdy czy tego, ile kilometrów w skali roku pokonujesz. Przed każdym sezonem należy sprawdzać stan opon, aby upewnić się, że umożliwią one bezpieczną jazdę.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 4.5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny