Ile można jechać z przyczepą na autostradzie?

Redakcja 2023-04-03
autostrady.com.pl » Blog » Ile można jechać z przyczepą na autostradzie?

Prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga od kierowcy nieco wprawy i umiejętności. Są one niezbędne do bezpiecznego podróżowaniu. Oprócz doświadczenia za kółkiem potrzebna okazuje się również znajomość przepisów, bo za przekroczenie prędkości grożą surowe mandaty. Jaka jest dozwolona prędkość samochodu z przyczepą na autostradzie? Odpowiadamy. 

Jazda z przyczepą na autostradzie: przepisy

Przed podjęciem decyzji o wyjechaniu autem z podczepioną przyczepą na autostradę czy jakąkolwiek inną drogę, należy zweryfikować swoje uprawnienia. Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia pojazdu osobowego z: 

  • przyczepą lekką o masie całkowitej (MS) do 750 kg, która nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy; 
  • przyczepą o masie całkowitej powyżej 750 kg z hamulcem najazdowym. 

Należy pamiętać, że MS samej przyczepy nie może przekraczać MS ciągnącego ją auta. Ponadto cały zespół pojazdów nie powinien ważyć łącznie więcej niż 3,5 tony. Jeśli kierowca legitymuje się prawem jazdy z kodem 96 może legalnie kierować cięższym zespołem pojazdów, o ile ich MS nie przekracza 4250 kg.  

Przepisy narzucają również pewne ograniczenia co do gabarytów przyczepy czy samego samochodu. Maksymalna długość zespołu pojazdów może wynosić 18,75 m, szerokość — 2,55 m, a wysokość — 4m.  

Dozwolona prędkość samochodu z przyczepą na autostradzie

Jeśli prawo jazdy uprawnia Cię do kierowania samochodu z podczepioną przyczepą, może Ci się zapalić pomarańczowe światło do wjazdu na autostradę. Dlaczego nie zielone? Bo do bezpiecznego wyjechania na trasę musisz jeszcze poznać obowiązujące limity prędkości. Dzięki temu w bezpieczny sposób dotrzesz do miejsca docelowego i unikniesz kosztownych mandatów za złamanie przepisów.  

A więc ile można jechać z przyczepą na autostradzie? Prawo drogowe jednoznacznie określa ograniczenie prędkości dla pojazdów powyżej 3,5 t na trasach szybkiego ruchu. Podróżując samochodem z podczepioną przyczepką na autostradzie i drodze ekspresowej, możesz jechać maksymalnie 80 km/h.  

Jazda z przyczepą na autostradzie za granicą

Jazda z przyczepą na autostradzie w państwach innych niż Polska wymusza na kierowcy zachowanie tych samych środków ostrożności, co na trasach krajowych. Jedyną zmienną są ograniczenia prędkości, które w zależności od lokalnych przepisów, mogą się nieco różnić. Przykładowo podróżując po Malcie z przyczepą, na autostradzie pojedziesz maksymalnie 60 km/h. Z kolei limit 80 km/h, taki sam jak w Polsce, obowiązuje m.in. w Czechach, Irlandii, Szwajcarii, na Węgrzech, we Włoszech i w państwach skandynawskich. Autem z przyczepką rozpędzisz się do 90 km/h na autostradzie w Chorwacji, Holandii, Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii obowiązuje dość nietypowy limit 96 km/h. Najszybciej z dodatkowym ładunkiem pojedziesz na Słowacji, bo aż 130 km/h.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jazda z przyczepą na autostradzie: przydatne wskazówki

Jazda z przyczepą po autostradzie czy każdej innej drodze wiąże się z koniecznością przestrzegania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Umieszczenie dodatkowego ładunku za samochodem powoduje wydłużenie drogi hamowania i utrudnia manewrowanie. Ponadto podczas prowadzenia pojazdu z przyczepką znacznie bardziej odczuwalne stają się podmuchy wiatru. Dlatego przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto przetestować swoje umiejętności na nieco krótszym dystansie.  

W doskonaleniu jazdy z przyczepką mogą pomóc poniższe wskazówki. 

  • W trakcie jazdy utrzymuj dużą odległość od auta jadącego przed Tobą z uwagi na wydłużoną drogę hamowania.  
  • Podczas skręcania staraj się wykonywać jak największy łuk. Jeśli zamierzasz jechać w lewo, jedź jak najbliżej prawej krawędzi, jeśli w prawo — trzymaj się lewej krawędzi. Dzięki temu zwiększysz prawdopodobieństwo, że zarówno samochód, jak i przyczepa, pozostaną na właściwym pasie. 
  • Jeśli masz taką możliwość, podczas wykonywania pierwszych manewrów (np. cofania czy parkowania) skorzystaj z pomocy osoby trzeciej. Poproś o pokierowanie z zewnątrz, dzięki czemu unikniesz kolizji czy wypadku. Po pewnym czasie, gdy nabierzesz doświadczenia, nie będzie to konieczne.  

Podsumowanie

  • Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodu osobowego z podczepioną przyczepą lekką o masie całkowitej (MS) 750 kg lub cięższą, o ile jest wyposażona w hamulec najazdowy. Ponadto MS samej przyczepy nie może przekraczać MS ciągnącego ją auta, a cały zespół pojazdów nie powinien ważyć więcej niż 3,5 t.  
  • Dozwolona prędkość samochodu z przyczepą na autostradzie w Polsce wynosi 80 km/h.  
  • Ograniczenia prędkości dotyczące jazdy z przyczepą na autostradzie różnią się w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. 
  • Podczas jazdy samochodem z przyczepą należy zachować szczególną ostrożność m.in. z uwagi na wydłużoną drogę hamowania. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy można jechać samochodem osobowym z przyczepą po autostradzie?
Tak, jednak należy przestrzegać obowiązującego limitu prędkości — 80 km/h.  
Czy przyczepa może być cięższa od samochodu?
Nie. Masa całkowita przyczepy nie może przekraczać masy całkowitej ciągnącego ją pojazdu osobowego.  
Jak opłacić przejazd z przyczepą?
Przejazd drogą płatną można opłacić online, w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta (MOK) lub korzystając z usług jednego z dostawców kart flotowych.  
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny