Czy motocyklem 125 można jeździć po autostradzie?

Redakcja 2024-05-23
autostrady.com.pl » Blog » Czy motocyklem 125 można jeździć po autostradzie?

Motocykle 125 cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jest to związane głównie z faktem, że mogą nimi jeździć osoby, które od co najmniej 3 lat mają prawo jazdy kategorii B (jeśli jednoślad ma maksymalnie 11 kW mocy). Wielu kierowców zastanawia się, czy mogą oni wyjechać swoimi pojazdami na drogi ekspresowe lub autostrady. Poznaj najważniejsze przepisy prawa regulujące tę kwestię.

W 2023 r. zarejestrowano 11 195 nowych jednośladów 125 i jest to wynik o 7,9% lepszy w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że takie motocykle są chętnie wybierane zwłaszcza przez początkujących motocyklistów.

Co trzeba wiedzieć o motocyklu 125?

Tego rodzaju jednoślad jest wyposażony w silnik o pojemności 125 cm3. Od 2014 r. można nim jeździć z uprawnieniami kategorii B. Ta opcja jest dostępna dla kierowców, którzy mają prawo jazdy od co najmniej 3 lat. Dodatkowe wymogi, które musi spełniać taki jednoślad, to:

 • maksymalna pojemności silnika nie może przekraczać 125 cm3,
 • maksymalna moc silnika nie może być większa niż 11 kW, czyli około 15 KM,
 • stosunek mocy do masy własnej jednośladu nie może być większy niż 0,1 kW/kg.

Jeśli parametry motocykla wykraczają poza wspomniane normy, jego kierowca musi zdobyć uprawnienia kategorii A.

Motocykl na autostradzie – o czym musisz pamiętać?

Zanim dowiesz się, czy jazda motocyklem 125 po autostradzie jest w ogóle możliwa, powinieneś poznać definicję tego rodzaju trasy. Zgodnie z art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jest to droga dwujezdniowa z co najmniej dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Musi być odpowiednio oznakowana. Na autostradzie nie dopuszcza się ruchu poprzecznego. Mogą się nią poruszać wyłącznie pojazdy samochodowe (z wyłączeniem czterokołowców), które są w stanie rozwinąć prędkość minimalną 40 km/h.

Czy to oznacza, że jazda motocyklem po autostradzie jest możliwa? Tak, gdyż pojazdy samochodowe to te wyposażone w silniki, których konstrukcja umożliwia poruszanie się z prędkością większą niż 25 km/h (z wyłączeniem ciągników rolniczych).

Czy 125 może jeździć po autostradzie?

A jak wygląda kwestia jazdy po autostradach motocyklem wyposażonym w silnik o pojemności 125 cm3? Jest ona dopuszczalna, jednak kierowca takiego jednośladu powinien dobrze przemyśleć tę decyzję.

Motocykle 125 mają dużo mniejszą moc w porównaniu z większymi i silniejszymi modelami. Ich masa umożliwia osiągnięcie dużych prędkości, trzeba jednak mieć na uwadze to, że takie jednoślady są stworzone głównie do jazdy po mieście oraz pokonywania niedużych dystansów. Poruszanie się pod długich odcinkach może nie być więc komfortowe. Dodatkowo taki motocykl jest mniej stabilny w porównaniu z modelem o większej mocy i masie. Może to skutkować trudnościami w jego utrzymaniu podczas jazdy z dużą prędkością.

Jeśli zdecydujesz się na jazdę autostradą swoim motocyklem 125, pamiętaj o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Przede wszystkim zachowaj odpowiednią odległość od innych pojazdów i upewnij się, że jesteś dla nich widoczny. Weź pod uwagę także to, że ze względu na małą moc wyprzedzanie może być nieco utrudnione. Warto więc odpowiednio wcześnie zaplanować ten manewr, aby mieć pewność, że zostanie wykonany bezpiecznie.

Skuterem 125 po autostradzie – czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy jazda skuterem po autostradzie jest możliwa? Nie, gdyż jest to odmiana motoroweru, a nie pojazdu samochodowego. Oznacza to, że poruszanie się nim drogami szybkiego ruchu jest niezgodne z prawem i może skończyć się mandatem. Jest to także zachowanie, które wiąże się z dużym niebezpieczeństwem.

Zalety motocykli 125

Skoro już wiesz, że motocyklem 125 możesz poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, powinieneś także poznać najważniejsze zalety tego typu jednośladu. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim:

 • zwinność – ze względu na niską masę są to doskonałe pojazdy do poruszania się po wąskich miejskich ulicach oraz jazdy w korku,
 • niskie spalanie – mały silnik to także niewielkie spalanie, co przekłada się na oszczędność w porównaniu z mocniejszym motocyklem,
 • atrakcyjna cena – rynek używanych motocykli 125 jest bardzo rozbudowany i możesz na nim znaleźć ciekawe modele w przystępnych cenach.

Warto także pamiętać, że koszty eksploatacji takiego jednośladu są zdecydowanie niższe w porównaniu z mocniejszymi motocyklami. Dotyczy to także ubezpieczenia OC. W przypadku tej obowiązkowej polisy pod uwagę brana jest m.in. moc i pojemność silnika. Im jest ona mniejsza, tym niższą składkę zapłacisz. Pamiętaj jednak, że to tylko dwa z wielu parametrów, na które zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak przygotować się do jazdy po autostradzie motocyklem 125?

Jeśli zdecydujesz się na jazdę swoim motocyklem 125 po autostradzie lub drodze ekspresowej, musisz zachować wszelkie środki ostrożności, aby było to maksymalnie bezpieczne. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie wyposażenie. (Dotyczy to także jazdy po innych typach dróg.)

Jedynym obowiązkowym elementem, w który musi być wyposażony każdy motocyklista, jest kask. Mówi o tym art. 40 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Taki kask musi mieć atest ECE R22-05. Obowiązuje on w Polsce oraz innych krajach europejskich.

Pamiętaj! Jazda motocyklem bez kasku wiąże się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Co ważne, obowiązek jego zakładania dotyczy także pasażerów. W przypadku kontroli drogowej kara zostaje nałożona zarówno na kierowcę, jak i na przewożoną osobę.

Warto także wyposażyć się w odpowiedni strój ochronny, który zabezpieczy Cię przed skutkami ewentualnego upadku. Możesz sięgnąć po kombinezon lub wybrać spodnie oraz kurtkę. Powinny być one dodatkowo wzmocnione w miejscach, które są najbardziej narażone na otarcia, czyli na kolanach i łokciach. Potrzebujesz także wysokiej jakości butów, które będą w odpowiedni sposób stabilizowały stopy i zapewniały komfort. Na dłoniach powinieneś mieć rękawiczki chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zapewniające pewny chwyt.

Podsumowanie

 • Motocykl 125 jest wyposażony w silnik o pojemności 125 cm3. Jeśli jego moc nie przekracza 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie jest większy niż 0,1 kW/kg, to może nim jeździć osoba, która od co najmniej 3 lat ma prawo jazdy kategorii B.
 • Motocykle, także te z silnikami o pojemności 125 cm3 mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych.
 • Zakaz jazdy drogami szybkiego ruchu dotyczy skuterów, które są odmianą motorowerów.
 • Motocykle 125 mają wiele zalet, a jedną z nich jest zwinność, która przydaje się podczas jazdy po mieście.
 • Motocykliści muszą mieć na głowach kaski. To samo dotyczy pasażerów. Brak tych zabezpieczeń wiążę się z niebezpieczeństwem oraz mandatem w wysokości 100 zł i 5 punktami karnymi.

FAQ

Jakie warunki musi spełniać motocykl, aby został dopuszczony do ruchu?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa warunki techniczne i wyposażenie motocykli, które mogą być dopuszczone do ruchu po drogach publicznych. Wszystkie elementy i części muszą mieć homologację. Każdy jednoślad musi także być wyposażony w m.in. drogomierz i prędkościomierz umieszczony w dobrze widocznym dla kierowcy miejscu, dwa niezależne hamulce (jeden działający na co najmniej na przednie koło, a drugi na tylne) oraz co najmniej jedno lusterko zewnętrzne umieszczone po lewej stronie.
Czy motocykl 125 musi mieć ubezpieczenie OC?
Tak, motocykl 125 musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jest to bowiem polisa obowiązkowa dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Nie ma znaczenia, czy motocykl jest użytkowany przez cały rok czy tylko przez kilka miesięcy. Zakup OC jest bowiem wymagany przepisami prawa, a za jego brak grożą wysokie mandaty. Do końca czerwca 2024 r. za opóźnienie powyżej 14 dni trzeba zapłacić 1 410 zł.
Ile kosztuje motocykl 125?
Jedną z zalet motocykla 125 jest jego przystępna cena, która najczęściej jest zdecydowanie niższa w porównaniu z mocniejszymi modelami. Na popularnych serwisach z ogłoszeniami znajdziesz takie jednoślady w cenie od około 2 500 – 3 000 zł wzwyż.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny