Jak obliczyć, ile pali auto? Obliczanie średniego spalania

Redakcja 2024-11-19
autostrady.com.pl » Blog » Jak obliczyć, ile pali auto? Obliczanie średniego spalania

To, ile paliwa spala dane auto, znacząco wpływa na koszty jego utrzymania. Dlatego, jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje cię przejechanie 100 km twoim samochodem, możesz samodzielnie obliczyć spalanie pojazdu. Dowiedz się, jak to zrobić oraz w jaki inny sposób można zdobyć informacje o zużyciu paliwa przez auto.

Spalanie paliwa – co to takiego?

Spalanie paliwa to proces zachodzący w silniku pojazdu. Dzięki złożonej reakcji chemicznej paliwo (np. benzyna lub olej napędowy) generuje energię mechaniczną, którą napędza silnik. Produktem ubocznym tego procesu są spaliny, wydobywające się z rury wydechowej.

To, ile paliwa potrzebuje twoje auto, aby silnik mógł napędzać pojazd, wpływa na koszty twoich dojazdów do pracy czy wakacyjnych podróży. W tym kontekście spalanie samochodu to stosunek liczby litrów benzyny lub oleju napędowego potrzebnych do przejechania określonej liczby kilometrów. Ten parametr samochodu określa się, wskazując ilość paliwa umożliwiającą przejechanie 100 km – np. 6,5 l / 100 km.

Czy samodzielne obliczanie paliwa naprawdę jest potrzebne?

Jeżeli zastanawiasz się, jak obliczyć średnie spalanie, możesz uniknąć wykonywania skomplikowanych rachunków matematycznych. Możesz zdać się na parametry wskazane przez producenta samochodu – pamiętaj jednak, że są to uogólnione dane.

Obliczanie średniego spalania a dane od producenta

Sprawdzenie danych producenta może być pierwszym krokiem do tego, aby obliczyć, ile rzeczywiście kosztuje cię jazda samochodem.

W specyfikacji aut zawsze podane są dwie wartości dotyczące zużycia paliwa. Dotyczą one jego spalania podczas jazdy w mieście i za miastem. Dlatego, wiedząc, czy częściej jeździsz miejskimi ulicami, czy podmiejskimi trasami szybkiego ruchu, możesz szacunkowo określić, ile paliwa zużywa twoje auto. Obliczenie to nie będzie jednak doskonałe.

Pamiętaj! Na spalanie auta wpływa szereg czynników, między innymi twój sposób czy styl jazdy oraz ilość czasu spędzonego w korkach. Dlatego dane podane przez producenta są jedynie orientacyjne.

Średnie spalanie paliwa – wyręcz się komputerem pokładowym

Po to, aby kierowcy nie mieli wątpliwości, ile spala ich samochód, producenci aut wyposażają pojazdy w nowoczesne komputery monitorujące m.in. zużycie paliwa.

Takie urządzenia mają dostęp do danych dotyczących przejechanych kilometrów oraz zawartości baku. „Wiedzą”, ile paliwa ubyło podczas pokonania ostatnich 100 km. Dane te są widoczne na desce rozdzielczej. Dzięki temu kierowca wie, ile średnio spala jego samochód – którym jeździ zarówno po mieście, jak i autostradach czy drogach szybkiego ruchu.

Jak obliczyć, ile pali samochód? Samodzielna kalkulacja

Mimo tego, że masz w swoim samochodzie komputer pokładowy obliczający zużycie paliwa i że znasz dane od producenta, warto samodzielnie sprawdzić, ile spala auto. Zrobisz to w kilku krokach i wykonując łatwy rachunek matematyczny. Jak obliczyć średnie spalanie samochodu?

  1. Zacznij od wizyty na stacji benzynowej. Zatankuj bak auta do pełna.
  2. Spisz aktualny stan licznika kilometrów.
  3. Wybierz się na krótką przejażdżkę samochodem.
  4. Ponownie udaj się na stację benzynową i po raz kolejny zatankuj bak auta do pełna.
  5. Spisz dane z dyspozytora dotyczące tego, ile litrów paliwa tym razem znalazło się w baku pojazdu.
  6. Sprawdź, ile kilometrów przejechałeś – odejmując aktualny stan licznika, od tego sprzed przejażdżki autem.

Dzięki takiej procedurze masz wszystkie niezbędne dane, aby obliczyć spalanie twojego auta. W tym celu wykonaj łatwe działanie. Podziel liczbę litrów zatankowanych za drugim razem przez liczbę przejechanych kilometrów. Wynik działania pomnóż przez 100. W ten sposób dowiesz się, ile litrów paliwa spala twoje auto, pokonując trasę 100 km.

Przykład:

Tankujesz auto do pełna, a następnie pokonujesz trasę 15 km. Ponownie udajesz się na stację i okazuje się, że aby bak był pełny, trzeba dolać do niego 1,5 l paliwa. Musisz wykonać działanie:

(1,5 l: 15 km) x 100 km = 10 l/100 km

Wynika z tego, że w warunkach, w których pojazd jeździł po pierwszym zatankowaniu baku, auto będzie potrzebować 10 l paliwa, by pokonać 100 km.

Od czego zależy to, ile pali samochód?

Wiedza na temat tego, jak obliczyć, ile pali samochód, przydaje się, by porównywać spalanie auta w różnych warunkach. To samo auto na tej samej trasie może zużywać mniej lub więcej paliwa. Jest to możliwe, gdyż wpływ na spalanie samochodu ma sposób jego użytkowania, w tym:

  • jazda z otwartymi szybami – projektanci samochodów dbają o to, aby auta miały aerodynamiczną sylwetkę. Pomaga ona osiągać pojazdom większą prędkość w krótszym czasie – wpływa na ich przyspieszenie. Jednak, gdy jeździsz samochodem z otwartymi oknami, aerodynamika auta zostaje zaburzona. Potrzebuje ono więcej mocy, by się rozpędzić – oznacza to większe zużycie paliwa;
  • technika zmiany biegów – spalanie może zwiększyć zmienianie ich w nieodpowiednim momencie. Dotyczy to przechodzenia na wyższy bieg zarówno przy zbyt niskiej, jak i przy zbyt wysokich obrotach silnika;
  • używanie klimatyzacji – gdy ją włączasz, silnik musi pracować „ciężej”, a w efekcie potrzebuje więcej paliwa. Jazda z włączoną klimatyzacją znacznie podkręca spalanie w aucie.

Średnie spalanie auta a jego stan techniczny

Kierowca może zadbać, aby jego auto spalało mniej, dbając o stan techniczny pojazdu. W tym celu powinien:

  • regularnie kontrolować ciśnienie w oponach – muszą być one optymalnie napompowane, gdyż im są bardziej miękkie, tym wyższe są ich opory toczenia. Oznacza to, że silnik musi wygenerować więcej mocy (zużyć więcej paliwa), by samochód mógł jeździć;
  • regularnie sprawdzać stan auta podczas przeglądów i wymieniać wyeksploatowane elementy, jeżeli zaleci to mechanik – stare, zużyte części (np. świece czy termostat) zwiększają zużycie paliwa.
OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Spalanie auta a ecodriving

Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda, pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Obejmuje on kilka zasad, o których warto pamiętać jako kierowca:

  • jeśli samochód stoi w korku, wyłączaj silnik;
  • ogranicz zużycie klimatyzacji – włączaj ją tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne;
  • hamuj silnikiem – spowalniaj, zwalniając pedał gazu i stopniowo redukując biegi;
  • ruszaj samochodem zaraz po włączeniu silnika;
  • nie obciążaj auta niepotrzebnym bagażem – pozbądź się z samochodu rzeczy, które go obciążają; pamiętaj też, aby przewozić autem tylko tyle osób, ile jest dozwolone dla danego modelu – każdy pasażer to dodatkowe obciążenie;
  • staraj się nie jeździć na wysokich obrotach silnika.

Nie wiesz, ile płacisz za dojazd do pracy czy przejażdżka za miasto? Dowiedz się, jak obliczyć spalanie samochodu, by poznać koszty poruszania się autem. Zużycie paliwa podaje zawsze również producent pojazdu, a często także komputer pokładowy. Pamiętaj, że dbając o mniejsze spalanie – stosując się do zasad ecodrivingu – mniej wydasz na stacji benzynowej.

Podsumowanie

  • Spalanie paliwa zawsze podaje producent pojazdu. Dane te udostępnia kierowcy również komputer pokładowy.
  • Spalanie paliwa można obliczyć samodzielnie – za pomocą wzoru: (liczba litrów zużytego paliwa: liczba przejechanych na nim kilometrów) x 100.
  • Aby zmniejszyć zużycie paliwa, należy jeździć z zasadami ecodrivingu i dbać o dobry stan techniczny samochodu.

FAQ

Ile pali silnik na postoju?
Silniki na postoju (na wolnych obrotach) pali ok. 0,5-1 l na godzinę. Ilość spalanego paliwa zależy od modelu samochodu i jego stanu.
Czy auto zimą pali więcej?
Tak, zimą auto spala więcej paliwa. Wynika to z faktu, że silniki w zimne i mroźne dni potrzebuje więcej energii do rozruchu samochodu.
O ile więcej paliwa spala samochód, w którym działa klimatyzacja?
Szacuje się, że klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa nawet o 5-10%. Dokładna wartość zależy od modelu auta.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny