Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – co robić? Poradnik

Redakcja 2024-03-04
autostrady.com.pl » Blog » Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – co robić? Poradnik

Kluczyki samochodowe są niezbędne do dostania się do wnętrza pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jedyny komplet zostanie zatrzaśnięty w środku auta. Co zrobić w takim przypadku? Jak wydostać kluczyki bez uszkadzania pojazdu?

Kiedy najczęściej kierowcy pozostawiają zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie?

Zatrzaśnięcie kluczyków w aucie wcale nie jest rzadką sytuacją. Zdarza się to m.in. podczas wyjmowania rzeczy z bagażnika, a także w trakcie zamieszania związanego z wysadzaniem dzieci czy zwierząt. Kluczyki niekiedy pozostają we wnętrzu pojazdu również w trakcie chwilowych postojów, gdy kierowca opuszcza samochód tylko na chwilę. Bez względu na sytuację, w której doszło do ich zatrzaśnięcia, trzeba działać szybko.

Co zrobić po zatrzaśnięciu kluczyków w samochodzie?

Jeśli doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie, najlepszym rozwiązaniem jest szybkie skontaktowanie się ze specjalistą lub policją. To niezbędny krok przede wszystkim w sytuacji, gdy nie masz drugiego kompletu kluczy lub znajdują się one bardzo daleko. W przypadku, kiedy zapasowy egzemplarz istnieje, znacznie lepszym wyborem jest poproszenie bliskiej osoby o jego przywiezienie. Oszczędzi to nie tylko czas, lecz także pieniądze i stres.

W pilnych sytuacjach, np. gdy w aucie jest zatrzaśnięte dziecko lub zwierzę, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. W trakcie zgłoszenia trzeba podać markę i model pojazdu oraz jego dokładną lokalizację. Funkcjonariusze przeprowadzą otwieranie awaryjne samochodu. W ostateczności, gdy czasu jest zbyt mało, można samodzielnie wybić szybę. Wówczas trzeba jednak pamiętać o zachowaniu względów bezpieczeństwa.

Zatrzaśnięcie kluczyka w samochodzie – rozwiązania

Istnieje kilka rozwiązań problemu zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie. To:

  • użycie zapasowego kluczyka – nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy drugi komplet nie istnieje lub znajduje się bardzo daleko,
  • próba otwarcia drzwi przez uchyloną szybę,
  • wybicie szyby – na ten krok należy decydować się tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia zwierzęcia lub osoby znajdującej się w aucie,
  • profesjonalne awaryjne otwieranie samochodu – to usługa płatna.

W zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi awaryjnego otwierania samochodu. Obecnie oferuje ją wiele firm na terenie całego kraju. Jest ona dostępna nie tylko w dużych miastach, lecz także na trasie.

Awaryjne otwieranie samochodu

W przypadku zatrzaśniętych kluczyków w samochodzie najczęściej wykonuje się awaryjne otwieranie drzwi. Wymaga ono zastosowania specjalistycznego, drogiego sprzętu. Dysponują nim tylko profesjonalne warsztaty świadczące tego typu usługi. Takie narzędzia pozwalają na otworzenie pojazdu bez dużych strat. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż wybicie szyby.

Ile kosztuje awaryjne otwieranie samochodu?

Awaryjne otwieranie samochodu to usługa dostępna w różnych cenach. W przypadku starszych pojazdów trzeba zapłacić około 200 zł. W nowszych autach jest to znacznie bardziej skomplikowane. Są one bowiem wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa i elektronikę, która utrudnia awaryjne otwieranie drzwi. W przypadku takich samochodów koszt wynosi od 300 zł.

Ceny mogą być wyższe w sytuacji, gdy usługa jest potrzebna w godzinach wieczornych i nocnych lub w święta. W tych okresach wciąż można skorzystać z pomocy specjalistów, ale trzeba liczyć się z dłuższym czasem realizacji zlecenia i znacznie większym kosztem. Sposobem na uniknięcie dużych opłat jest wykupienie pakietu Assistance.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie a Assistance

Nie wszyscy wiedzą, że wykupione ubezpieczenie Assistance może zadziałać również przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe. W ramach tego pakietu kierowca może skorzystać z usług specjalisty prosto od ubezpieczyciela. Wystarczy skontaktować się z firmą, która sprzedała Ci Assistance, i poprosić o wysłanie technika. Usługa ta działa zarówno w przypadku utraty, jak i zgubienia kluczyków.

Każdy pakiet Assistance działa jednak w nieco inny sposób. Zdarza się, że awaryjne otwieranie samochodu nie może zostać przeprowadzone na trasie. Wówczas konieczne jest przewiezienie pojazdu do odpowiedniego punktu. Takim transportem zajmie się specjalista wydelegowany przez ubezpieczyciela.

Nie wszystkie pakiety Assistance obejmują jednak awaryjne otwieranie samochodu. Aby sprawdzić, czy wykupiony przez Ciebie produkt zapewnia pomoc specjalistów w takim przypadku, wystarczy przeczytać OWU.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Czego nie robić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie?

Jeśli doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie, nie należy zbyt szybko podejmować decyzji o wybiciu szyby. Taki krok jest niezbędny jedynie w sytuacji zagrożenia życia osoby lub zwierzęcia zamkniętego w aucie. Odłamki szkła mogą bowiem poważnie Cię pokaleczyć, a także zniszczyć wyposażenie samochodu. Co więcej, pojazdem z wybitą szybą i tak nie można legalnie się poruszać, dlatego usunięcie okna zwykle wydłuża czas unieruchomienie auta.

Drzwi nie należy otwierać również z użyciem śrubokręta lub innego ostrego narzędzia. W ten sposób można całkowicie uszkodzić mechanizm zamka. Wówczas nie tylko nie da się otworzyć pojazdu, lecz także konieczne staje się wymienienie zniszczonego elementu. Generuje to dodatkowe koszty.

Jeśli kluczyki zostały zatrzaśnięte w uruchomionym samochodzie, pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać go bez opieki. Zasady tej trzeba przestrzegać także w przypadku, w którym pojazd zatrzymał się w niedozwolonym miejscu.

Czy warto samodzielnie próbować otworzyć samochód?

W obecnie używanych samochodach stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, które uniemożliwiają otwarcie drzwi bez kluczyka, pilota lub specjalnej aparatury. Z tego powodu próby samodzielnego wydobycia zatrzaśniętych kluczyków mogą jedynie doprowadzić do uszkodzenia zamka. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Jeśli zależy Ci na czasie, skontaktuj się z firmą, która zapewnia realizację usługi już w ciągu kilkudziesięciu minut po zgłoszeniu.

Podsumowanie

  • Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie można łatwo wydobyć bez strat w konstrukcji pojazdu, ale wymaga to zastosowania profesjonalnej, drogiej aparatury. Takimi narzędziami dysponują jedynie specjalistyczne firmy.
  • W razie zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie nie należy podejmować decyzji o wybiciu szyby zbyt szybko. Wyjątkiem jest sytuacja, w której we wnętrzu auta znajduje się dziecko lub zwierzę.
  • Koszt awaryjnego otwierania samochodu zależy od indywidualnego cennika firmy realizującej taką usługę. Zwykle pomoc jest tańsza w przypadku aut starszych, które są wyposażone w mniejszą liczbę zabezpieczeń.
  • Niektóre pakiety Assistance obejmują też pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie. W ramach takiej ochrony można skorzystać z darmowej usługi awaryjnego otwierania pojazdu. Wówczas wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem.

FAQ

Czy policja może pomóc w otwarciu samochodu?
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy w samochodzie znajduje się dziecko lub zwierzę, policja może zaoferować pomoc w otwarciu auta. W innych sytuacjach funkcjonariusze prawdopodobnie zasugerują skontaktowanie się z profesjonalną firmą świadczącą usługi otwierania zamków.
Co zrobić, jeśli zatrzaśniesz kluczyki w samochodzie z włączonym silnikiem?
W takiej sytuacji ważne jest szybkie działanie. Jeśli nie masz dostępu do zapasowego klucza, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z pomocą drogową. Taki krok pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia samochodu lub niebezpieczeństwa wynikającego z długotrwałej pracy silnika w zamkniętym pojeździe.
Czy zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie unieważnia gwarancję?
Samo zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie nie powinno unieważniać gwarancji, chyba że w wyniku prób otwarcia auta zostaną uszkodzone jego elementy. Ważne jest, aby w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalnych firm, które mają doświadczenie w bezpiecznym otwieraniu zamkniętych pojazdów.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny