Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Redakcja 2024-03-04
autostrady.com.pl » Blog » Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Czasami konieczne jest przetransportowanie długich ładunków – znacznie dłuższych niż standardowy samochód osobowy. Aby taki przewóz był zgodny z obowiązującym prawem, należy pamiętać o kilku kwestiach. Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu? Jak go odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć?

Ile może wystawać ładunek z tylu samochodu – przepisy

Na temat tego, ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu, mówią obowiązujące przepisy. Dokładne zapisy na ten temat znajdują się w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi, wszystko zależy głównie od rodzaju samochodu.

Transport ładunków samochodem osobowym i przyczepą

W przypadku pojazdu osobowego istnieje opcja przewożenia ładunku na dachu lub w kabinie z uchylonym bagażnikiem. Wówczas towar ma prawo wystawać poza jego obrys, ale łączna szerokość auta i transportowanego przedmiotu nie może przekraczać 2,55 m. Maksymalna długość zależy więc od modelu i gabarytów samochodu osobowego. Nie bez znaczenia jest też sposób transportu.

Jeśli ładunek jest przewożony na dachu, nie może przekraczać 2 m od tylnego obrysu samochodu, 0,5 m od przedniego obrysu oraz 1,5 m od siedzenia kierowcy. W przypadku transportu w kabinie i bagażniku długość nie może wynosić więcej niż 2 m od tylnego obrysu.

Podobne przepisy dotyczą też przyczep samochodowych. Wówczas należy zwrócić wagę na ładowność samochodu i dodatkowej jednostki, a także maksymalne obciążenie haka. W przypadku przyczep o masie całkowitej wynoszącej ponad 750 kg trzeba również uzyskać odpowiednie uprawnienia.

Transport ładunków busem

W przypadku samochodów dostawczych, których szerokość wynosi więcej niż 2,55 m, łączna suma szerokości ładunku i pojazdu nie może być wyższa niż 3 m. Jeśli chodzi o tylny obrys, maksymalna długość ładunku może wynosić 5 m. Jest tak jednak tylko w przypadku transportu drewna. Stanowi ono bowiem wyjątek od zasad przewodu towarów ponadgabarytowych.

Transport ładunków samochodem ciężarowym

W przypadku samochodów ciężarowych przepisy są takie same jak podczas przewozów pojazdami osobowymi lub dostawczymi. Ciężarówki zwykle mają jednak dołączone naczepy, które pozwalają na bezpieczny transport nawet bardzo długich przedmiotów – np. konstrukcji stalowych i beli drewna.

Masa ładunku wystającego z tyłu pojazdu

Ważna jest też masa ładunku. Powinien być on rozłożony tak, by nie wpływać negatywnie na sterowność pojazdu. Należy zapoznać się z maksymalną ładownością danego samochodu i jego dopuszczalną masą całkowitą. Ważny jest też nacisk osi na drogę. Przekroczenie tych wartości może powodować zagrożenie podczas jazdy.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zabezpieczyć ładunek wystający poza obrys pojazdu?

Jeśli ładunek wystaje poza obrys pojazdu, musi on zostać odpowiednio zabezpieczony. Najczęściej stosuje się specjalne gumy lub pasy. Przedmiot nie może ograniczać widoczności kierującemu. Musi zostać umieszczony tak, by nie zasłaniać przedniej szyby czy lusterek.

Ładunek wystający poza obrys samochodu nie może też ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Musi pozwalać na swobodne wymijanie, omijanie i wyprzedzanie w trakcie jazdy. Przewożony przedmiot nie może też nachodzić na tablice rejestracyjne i światła. Jeśli przewożenie ładunku wymaga podniesienia klapy bagażnika, nie należy uchylać jej do końca. To właśnie na niej znajduje się bowiem jedna z dwóch tablic rejestracyjnych, która musi być widoczna w trakcie jazdy.

Na rynku znaleźć można specjalne maty lub dywany antypoślizgowe, które zapobiegają przesuwaniu się ładunku podczas przewozu. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy przedmiot jest umieszczony w kabinie i bagażniku.

Przewóz sypkich substancji

Zdarza się, że konieczne jest przewiezienie sypkich substancji, które ze względu na swoją objętość nie zmieszczą się w samochodzie. Wówczas konieczne jest zastosowanie skrzyń ładunkowych ze specjalnymi zasłonami. Zapobiegają one przypadkowemu rozsypaniu się substancji na drodze. W przypadku takich towarów również niezbędne jest przestrzeganie wspomnianych przepisów.

Oznakowanie ładunku wystającego poza pojazd

Ładunek, który wystaje poza obrys pojazdu, musi również zostać odpowiednio oznakowany. Ma to na celu zapobiec zagrożeniu dla innych uczestników ruchu. Oznakowanie jest wymagane w sytuacji, gdy przedmiot wystaje z tyłu, przodu lub z boku samochodu na więcej niż 0,5 m. W pozostałych przypadkach można oznaczyć go dobrowolnie, dla większego bezpieczeństwa.

Jeśli przedmiot wystaje z tyłu pojazdu, musi być oznaczony chorągiewką o wymiarach 50×50 cm w kolorze czerwonym. W przypadku gorszych warunków pogodowych należy dodać także światło o czerwonej barwie. W sytuacji, gdy ładunek wystaje z przodu, światło powinno mieć kolor biały.

Takie oznakowanie dotyczy przewozów realizowanych z wykorzystaniem samochodów osobowych i przyczep. W przypadku innych pojazdów konieczne jest zastosowanie pomarańczowej chorągiewki oraz dwóch białych i czerwonych pasów po bokach ładunku.

Kiedy można dostać mandat za niewłaściwy przewóz długich ładunków?

Jeśli długi ładunek nie został odpowiednio oznakowany, zabezpieczony lub wystaje zbyt mocno poza obrys pojazdu, kierowca musi liczyć się z ryzykiem nałożenia mandatu. Można otrzymać go m.in. w sytuacji, gdy przedmiot zasłania tablice rejestracyjne, światła czy urządzenia sygnalizacyjne lub został niewłaściwie przymocowany do konstrukcji auta. Na mandat można narazić się, decydując się na skorzystanie z przyczepy o większej masie całkowitej niż ta dopuszczalna w przypadku danego rodzaju pojazdu ciągnącego.

Mandaty za niespełnienie poszczególnych wymogów mogą się ze sobą łączyć. Policja ma prawo nałożyć dodatkową opłatę za niezabezpieczenie ładunku i drugą, za przekroczenie ustawowych wymiarów. Kolejnym wykroczeniem jest również brak świateł sygnalizujących przy złych warunkach pogodowych. Mandat można zapłacić też za przewożenie zbyt ciężkiego towaru, niż jest to możliwe w przypadku danego samochodu lub przyczepy.

Wszystkie te opłaty łącznie mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu przed rozpoczęciem przejazdu należy dokładnie przeliczyć masę i wymiary, by nie narazić się na wysokie koszty w razie kontroli drogowej.

Podsumowanie

  • Dokładna odległość, na którą może wystawać przewożony ładunek, zależy głównie od rodzaju i wymiarów samochodu. W przypadku transportu w kabinie i bagażniku zwykle jest to nie więcej niż 2 m od tylnego obrysu auta.
  • Istnieją wyjątki od obowiązujących przepisów. Są to towary gabarytowe, których przewóz wymaga jednak uzyskania dodatkowych uprawnień i pozwoleń.
  • Ładunek, który wystaje poza obrys tylny samochodu, musi zostać odpowiednio oznaczony. W tym celu stosuje się czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50x50 cm. Oznaczenie to obowiązuje w przypadku aut osobowych. Podczas transportu innymi pojazdami używa się chorągiewki pomarańczowej i dodatkowych pasów po bokach.
  • Niespełnienie zasad związanych z przewozem długich ładunków niesie za sobą ryzyko nałożenia dużych mandatów. Łącznie mogą one wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

FAQ

Dlaczego towar wystający poza obrys tylny samochodu musi zostać odpowiednio zabezpieczony?
Podczas przewodu długich ładunków stosuje się specjalne taśmy. Mają one za zadanie zabezpieczyć przedmiot przed przemieszczaniem się w trakcie jazdy, a także uszkodzeniami, wypadnięciem czy rozmieszczeniem w sposób zagrażający sterowności samochodu
Czy przy przewozie ładunku na przyczepie także trzeba go zabezpieczyć?
Podczas przewozu ładunków na przyczepach trzeba zastosować specjalne taśmy i siatki. Muszą zostać dostosowane do rozmiaru i kształtu transportowanych przedmiotów.
Jakie mandaty grożą za przekroczenie limitów dotyczących przewożenia długich przedmiotów?
Nieprzestrzeganie przepisów związanych z transportem długich ładunków wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu o wysokości od 100 do 300 zł.
Jaka jest maksymalna dopuszczalna wysokość pojazdu z ładunkiem?
Maksymalna dopuszczalna wysokość pojazdu z ładunkiem wynosi 4 m.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny