Mandaty w Czechach. Jakie kary przewiduje czeski taryfikator?

Redakcja 2022-10-13
autostrady.com.pl » Blog » Mandaty w Czechach. Jakie kary przewiduje czeski taryfikator?

Sporo za brak winiety, jeszcze więcej za przekroczenie prędkości i zaskakujące kary za niekompletne wyposażenie samochodu. Mandaty w Czechach do niskich nie należą, więc przed przekroczeniem granicy warto zapoznać się z przepisami i taryfikatorem.

W Polsce przepisy coraz surowiej nakazują karać kierowców. Przekroczenia prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, nieustępowanie pieszym – kary za te przewinienia u nas są już bardzo wysokie, co wcale nie oznacza, że w przypadku mandatu w Czechach do kieszeni nie będziemy musieli sięgnąć jeszcze głębiej.

Choć nasi sąsiedzi znani są z beztroski i luźnego podejścia do życia, to jednak podczas jazdy oraz kontroli drogowych te cechy charakteru nie mają zastosowania. Wręcz przeciwnie – czescy policjanci w niektórych sytuacjach karzą znaczenie częściej i surowiej niż polscy.

Mandaty w Czechach za przekroczenie prędkości

Przed przekroczeniem granicy z Czechami warto zorientować się, za co i jakiej wysokości mandaty grożą kierowcom. Ogólnie należy pamiętać, że zatrzymanie przez policję poza Polską już samo w sobie jest stresujące, ponieważ bariera językowa sprawia, że możemy się kompletnie pogubić podczas mało przyjemnego spotkania.

Jednym z najczęstszych przewinień kierowców jest przekroczenie prędkości. W Czechach w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, w niezabudowanym do 90 km/h, a na autostradach – do 130 km/h.

Należy jednak mieć na uwadze, że czescy policjanci potrafią zatrzymać pojazd już nawet za niewielkie przekroczenie prędkości. Zresztą podobnie ustawione są fotoradary. O ile w niektórych państwach można liczyć na tolerancję w granicach 10 km/h na godzinę, to w Czechach do kieszeni będziemy musieli sięgnąć już nawet w przypadku przekroczenia prędkości o 2 km/h.

Ile wynoszą mandaty za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym w Czechach?

WykroczenieMandat
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkość o mniej niż 20 km/h1000 CZK (ok. 200 zł*)
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości o 20-39 km/h2 500 CZK (ok. 500 zł)
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości o 40 km/h i więcejod 5 000 CZK do 10 000 CZK (ok. 1000 – 2000 zł)

Ile wynoszą mandaty za przekroczenie prędkości poza terem zabudowanym w Czechach?

WykroczenieMandat
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości o mniej niż 30 km/h1000 CZK (ok. 200 zł*)
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości o 30 – 49 km/h2 500 CZK (ok. 500 zł)
Przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkość o 50 km/h i więcej od 5 000 CZK do 10 000 CZK (ok. 1000 – 2000 zł)

Za co i jak wysokie mandaty można jeszcze otrzymać w Czechach?

Czeskie służby szczególnie wyczulone są na przekroczenia prędkości, ale kontrole drogowe nie są związane tylko ze zbyt szybką jazdą. Rozmowy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego, niezatrzymanie się przed znakiem „stop”, czy nieustąpienia pierwszeństwa oraz wiele innych przewinień również piętnowane jest przez czeską policję.

Wysokość mandatów w Czechach, jakie grożą za złamanie niektórych przepisów

WykroczenieMandat
Spowodowanie wypadku, w wyniku czego ranna będzie inna osoba25000 do 50000 CZK (ok. 5000 – 10000 zł)
Nieustąpienie pierwszeństwa2500 – 5000 CZK (500 – 1000 zł)
Korzystanie z antyradaru 5000 – 10000 CZK (1000 – 2000 zł)
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym2500 do 5000 CZK (500 – 1000 zł)
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień25000 CZK do 50000 CZK (ok. 5000 – 10000 zł)
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa2000 CZK (400 zł)
Przejazd na czerwonym świetle 2500 CZK (500 zł)
Przewożenie dziecka bez fotelika2000 CZK (400 zł)
Jazda z telefonem w ręku1000 CZK (200 zł)

Wysokie mandaty za brak winiety na drodze płatnej w Czechach

W Czechach słono trzeba zapłacić także w przypadku niewykupienia winiety, która obowiązuje na czeskich autostradach i określonych drogach szybkiego ruchu. Jeśli policja złapie nas w miejscu, gdzie wymagana jest winieta, a my nie będziemy jej posiadali, wówczas musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości nawet 5000 koron czeskich (około 1000 zł).

Uwaga! Jeśli miałeś szczęście i policja nie złapała cię bez winiety, to i tak możesz otrzymać mandat. W 2021 r. w Czechach wprowadzono bowiem kontrole elektroniczne, więc w przypadku braku winiety w miejscu, gdzie jest ona obowiązkowe, można spodziewać się mandatu, który przyjdzie pocztą.

Drogi, na których wymagana jest winieta oznaczone są znakiem przedstawiającym sześciobok z szarym kółkiem pośrodku. Znaki te na ogół znajdują się na pod znakiem oznaczającym wjazd na autostradę. Należy jednak uważać, ponieważ oznakowanie płatnej autostrady można łatwo przeoczyć (zdarza się również, że po prostu go nie ma), więc przed wjazdem do Czech lepiej upewnić się, czy autostrada jest płatna. Taką możliwość mamy na tej stronie internetowej: https://edalnice.cz/pl/gdzie-obowiazuje/index.html

Jakiś czas temu winiety w Czechach kupowało się w formie naklejek, które następnie umieszczano na przedniej szybie samochodu. Od 2021 r. dostępne są jednak e-winiety, czyli winiety elektroniczne.

W Czechach obowiązują trzy rodzaje winiet dla samochodów do 3,5 tony

Rodzaj winietyCena
Winieta 10-dniowa310 koron czeskich (ok. 62 zł)
Winieta miesięczna440 koron czeskich (ok. 88 zł)
Winieta roczna1500 koron czeskich (ok. 300 zł)

Winietę najłatwiej zakupić przez internet, a można to zrobić na stronie https://edalnice.cz/pl/zakup-indywidualny/index.html#/eshop/order.

Zakupu dokonuje się bardzo szybko (wystarczy podać numer rejestracyjny samochodu oraz pierwszy dzień ważności winiety), a za całość można zapłacić kartą. Transakcji można dokonać jeszcze przed wyjazdem, ponieważ podczas kupowania podajemy dzień, od którego winieta ma być ważna.

Winietę w Czechach można kupić również stacjonarnie w różnych punktach: na poczcie, stacji benzynowej, czy w terminalu samoobsługowym.

Uwaga! Mandat w Czechach można otrzymać również w przypadku, gdy na winiecie podamy błędne dane, czyli pomylimy się przy wpisywaniu numeru rejestracyjnego. Jeśli jednak odpowiednio szybko zorientujemy się w błędzie, to sytuację można jeszcze uratować.

„Jeśli zakupiłeś winietę elektroniczną w punkcie sprzedaży i dopiero po uiszczeniu opłaty zauważyłeś, że wypełnione przez Ciebie dane zawierają błąd, nie panikuj! Do 15 minut w tym samym punkcie sprzedaży możesz jeszcze zmienić błędne dane” – informuje operator czeskich autostrad.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Mandat za niekompletne wyposażenie samochodu

W Czechach samochód musi mieć znacznie bogatsze wyposażenie niż w Polsce. W naszym kraju obowiązkowe są: gaśnica odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. W Czechach ten zestaw jest znacznie bardziej rozbudowany i powinny się w nim znajdować:

 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa (umieszczona w kabinie),
 • gaśnica,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • komplet żarówek,
 • zapasowy bezpiecznik,
 • koło zapasowe + zestaw do wymiany lub opony typu Run Flat.

Zgodnie z taryfikatorem w Czechach, mandat za niekompletne wyposażenie może wynieść 2000 CZK (400 zł). Nie powinien on być jednak nałożony na kierowcę, który kieruje samochodem zarejestrowanym w Polsce.

Czechy, tak samo jak Polska, ratyfikowały Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym. Zgodnie z nią, przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu odnoszą się do pojazdów zarejestrowanych w danym kraju. Zatem, podróżując po Czechach samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych, wystarczy posiadać wyposażenie wymagane przez polskie przepisy.

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy policja czeska niesłusznie nakłada mandaty na polskich kierowców za brak wymaganego wyposażenia auta. Dlatego, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych dyskusji z funkcjonariuszem, bezpieczniej jest zabrać ze sobą wyposażenie zgodne z przepisami tego kraju.

Co warto wiedzieć?

 • Policja w Czechach nie jest pobłażliwa i mandatami karze nawet za drobne złamanie przepisów.
 • Według taryfikatora w Czechach najniższy mandat wynosi 1000 koron czeskich (ok. 200 zł), a najwyższy – 50000 CZK (ok. 10 000 zł).
 • Na drogach płatnych należy mieć wykupioną winietę. Można ją nabyć przed wyjazdem, przez internet. W przypadku braku winiety, możemy zapłacić karę, nawet 5000 koron czeskich (około 1000 zł).
 • Przed wjazdem do Czech lepiej dostosować wyposażenie pojazdu do przepisów obowiązujących w tym kraju, choć zgodnie z Konwencją Wiedeńską, nie mamy takiego obowiązku.

Najczęściej zadawane pytania:

Jaką zawartość alkoholu we krwi można mieć podczas prowadzenia samochodu w Czechach?
W Czechach obowiązuje zasada zero tolerancji dla prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, a to oznacza, że kierowca musi być całkowicie trzeźwy (0,0 promila alkoholu w wydychanym powietrzu). To samo dotyczy substancji odurzających. W przypadku wątpliwości, kierowca kierowany jest przez policję na badanie krwi.
Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą jadąc do Czech samochodem?
W Polsce przyzwyczailiśmy się już do jazdy bez dokumentów (wystarczy dowód potwierdzający tożsamość), ale przekraczając granicę z Czechami musimy mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym oraz ważne ubezpieczenie OC. Od lat podróżujący po państwach Unii Europejskiej nie muszą mieć ze sobą paszportu, ale należy pamiętać, by wziąć dowód osobisty, który jest ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Do tego, jeśli auto jest wzięte w leasing, warto mieć ze sobą zgodę na jego użytkowanie.
Jakie ubezpieczenie jeszcze warto mieć jadąc do Czech?
Należy pamiętać, że na czas zagranicznej podróży można wykupić ubezpieczenie AC, Assistance i NNW. Nie są one obowiązkowe, ale bardzo przydadzą się w razie awarii pojazdu lub kolizji. Przed wyjazdem z Polski warto również wyrobić tzw. Kartę EKUZ, która na terenie państw Unii Europejskiej gwarantuje finansowanie leczenia przez polski NFZ w takim stopniu, w jakim finansowe jest ono w danym kraju. Mimo to zalecane jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.
Kiedy do wypadku w Czechach należy wezwać policję?
Policję należy wezwać zawsze, kiedy w wypadku są jacyś ranni i poszkodowani lub gdy doszło do widocznego uszkodzenia któregokolwiek z pojazdów uczestniczących w wypadku, jak również przewożonych rzeczy, w kwocie przekraczającej 100 000 CZK (ok. 20 000 zł) oraz uszkodzenia mienia osób trzecich lub jezdni.
Jakie są uprawnienia czeskiej policji w przypadku wykrycia wykroczenia drogowego?
Czeska policja może na miejscu nakładać i pobierać grzywny. W poważnych przypadkach może też zatrzymać prawo jazdy. Jeżeli wykroczenia nie można rozpatrzyć na miejscu i jest ono zgłoszone organom administracji, policjant może zażądać od sprawcy wpłacenia kaucji jako gwarancji uczestnictwa w postępowaniu administracyjnym. Jeżeli sprawca nie wpłaci kaucji, policja ma prawo nawet zarekwirować pojazd.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny