Autocasco za granicą – kiedy się przyda? Ile kosztuje?

Redakcja 2022-10-31
autostrady.com.pl » Blog » Autocasco za granicą – kiedy się przyda? Ile kosztuje?

Wyjazd na urlop za granicę samochodem to bardzo wygodne rozwiązanie. Plan takiej wycieczki bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb i upodobań. Odwiedzisz miejsca, które Cię interesują w dogodnej dla Ciebie porze i będziesz w nich gościł tak długo, jak tylko zechcesz. W każdym momencie będziesz mógł sam zmienić przebieg dalszej podróży. To zdecydowanie zalety samodzielnej eskapady za granicę samochodem. Jednak żeby taki wyjazd zostawił tylko i wyłącznie miłe wspomnienia musisz się do niego wcześniej dobrze przygotować. 

Z tego artykułu dowiesz się czy ubezpieczenie AC jest Ci potrzebne, na co zwrócić uwagę przy jego wybieraniu i jak ono działa za granicą.

Czy autocasco działa za granicą?

Standardowe ubezpieczenie AC co do zasady działa za granicą w większości państw europejskich, a czasami nawet niektórych poza Europą. Wyjątkiem w tym względzie jest towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa. Podstawowa polisa AC oferowana przez tego ubezpieczyciela ochroną obejmuje tylko zdarzenia na terytorium Polski. Oczywiście za stosowną dopłatą można ten zakres rozszerzyć na inne kraje europejskie.

Jako właściciel pojazdu na pewno pilnujesz, żeby co roku pamiętać o zawarciu umowy ubezpieczenia OC. To obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest tak istotne, gdyż w razie kolizji gwarantuje poszkodowanym odszkodowanie za powstałe zniszczenia. A ponadto jeśli zapomniałbyś wykupić polisę OC, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógłby nałożyć za to na Ciebie wysoką karę. A w razie spowodowania przez Ciebie zdarzenia drogowego dochodzić od Ciebie zwrotu kosztów odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Czy za granicami Polski wystarczy ubezpieczenie OC?

Twoje ubezpieczenie OC działa nie tylko na terenie Polski, ale i w większości krajów europejskich. Udając się do państw, gdzie ono nie obowiązuje, jeszcze przed wyjazdem musisz wystąpić do ubezpieczyciela o Zieloną Kartę. Jest to dokument potwierdzający posiadanie przez Ciebie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego jego wydanie może być bezpłatne albo wiązać się z koniecznością wniesienia opłaty. W sytuacji, gdy przed wyjazdem nie otrzymałeś Zielonej Karty, na przejściach granicznych możesz zakupić ubezpieczenie graniczne. Zastępuje ono Zieloną Kartę, ale na ogół jest zdecydowanie droższe.

Chociaż posiadane przez Ciebie ubezpieczenie OC chroni Cię jako poszkodowanego w trakcie kolizji, to czy takie ubezpieczenie samochodu jest wystarczające? Rozważenie tej kwestii jest szczególnie istotne, gdy podróżujesz autem za granicami Polski. Dlaczego? Musisz tu wziąć pod uwagę kilka nieprzewidzianych zdarzeń.

Od jakich szkód może chronić ubezpieczenie AC?

Na przykład co się stanie jeśli to Ty spowodujesz stłuczkę? Ubezpieczenie OC nie pokryje wydatków na naprawę Twojego auta. A w innych krajach europejskich koszty naprawy samochodu mogą być jeszcze wyższe niż w Polsce. Brak dodatkowego ubezpieczenia może Cię narazić na duże wydatki na naprawę samochodu.

A co jeśli staniesz się ofiarą kradzieży pojazdu, wandalizmu czy niebezpiecznych zjawisk pogodowych? Dobrowolne ubezpieczenie AC to ubezpieczenie, za które musisz dodatkowo zapłacić, ale może ono uchronić Cię przed przykrymi skutkami takich incydentów i to również poza granicami kraju.

Potwierdzają to słowa Marcina Tarczyńskiego rzecznika prasowego Polskiej Izby Ubezpieczeń: „Jeżeli mamy Autocasco, a większość z nas, zdecydowana większość, nie ma,
mniej więcej trzy czwarte albo i mniej, i jeżeli mamy assistance, to w razie wypadku możemy liczyć na to, że po pierwsze, samochód zostanie naprawiony na koszt naszego ubezpieczyciela, a nie na nasz koszt i że zostanie nam wskazany warsztat, w którym możemy dokonać takiej naprawy.”

Dlaczego przed zakupem polisy AC trzeba przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia?

Wybierając polisę AC oprócz zapoznania się z ogólnym opisem wybranego wariantu ubezpieczenia zawsze przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia. Dlaczego warto to zrobić?

Tylko w dokumencie jakim jest OWU ubezpieczyciel musi szczegółowo opisać gwarantowany zakres ochrony danego ubezpieczenia, w tym jego zakres terytorialny, sposób likwidacji szkody i inne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Z tego dokumentu dowiesz się też czy w wypadku kolizji masz prawo do samochodu zastępczego.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza jakieś wyłączenia odpowiedzialności ze względu na zakres terytorialny. Najczęściej polisa AC nie działa, jeśli auto zostanie skradzione na terenie Ukrainy, Rosji, Albanii, Mołdawii i Białorusi.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe za dodatkową opłatą znoszą te wyłączenia. Ale zdarzają się też inne. Warto więc przed zakupem polisy AC sprawdzić, czy któreś z państw, przez które będziesz przejeżdżał, nie jest wyłączone z zakresu ubezpieczenia.

Zdarzają się jeszcze inne wyłączenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w ramach danej polisy. Dlatego przed podpisaniem każdej umowy ubezpieczenia sprawdzaj zakres ubezpieczenia w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dzięki temu wybierzesz najlepszą dla siebie polisę autocasco.

Ile kosztuje autocasco z ochroną za granicą?

Cena polisy autocasco jest zależna od wielu czynników. Duże znaczenie ma tu zakres ochrony jaką ma Ci zapewnić to ubezpieczenie. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia AC zastanów się na ochronie przed jakimi szkodami Ci najbardziej zależy. Łatwiej Ci wtedy będzie wybrać optymalny dla Twoich potrzeb pakiet.

Jeśli wybierzesz podstawowy wariant OC i AC najprawdopodobniej zapłacisz kilkaset złotych. Jednak taka opcja może nie chronić Cię na przykład przed kradzieżą i zjawiskami pogodowymi. Dużo osób decyduje się na pakiet uniwersalny, którego zakres jest szerszy od podstawowego, ale nie chroni od wszystkich ryzyk, jak to może być w przypadku wersji premium. Za takie ubezpieczenie możesz zapłacić o jakieś 40 procent drożej.

Wpływ na cenę ubezpieczenia AC ma też Twój wiek, to jak długo masz prawo jazdy, czy masz bezszkodową historię ubezpieczeniową. Pod uwagę jest również brane Twoje miejsce zamieszkania, marka i model samochodu. W przypadku, gdy jesteś młodym kierowcą cena ubezpieczenia może wzrosnąć nawet do kwoty powyżej 2 tysięcy złotych.

Jeśli często wyjeżdżasz za granicę to ubezpieczenie OC, AC i assistance najlepiej wykupić razem w pakiecie, gdy jest czas na zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Na ogół właśnie takie oferty są najkorzystniejsze. Korzystając z usług agenta ubezpieczeniowego, który w ofercie ma ubezpieczenia różnych towarzystw możesz wtedy w dobrej cenie zakupić ubezpieczenie z bardzo szerokim zakresem ochrony.

Jak widzisz trudno określić dokładną cenę jaką będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie AC. Sam fakt, że Twoje AC działa za granicą nie jest dodatkowo płatny. Jednak osoby planujące zagraniczne podróże samochodem dla bezpieczeństwa i spokoju w czasie wyjazdu, często wybierają szerszy wariant ubezpieczenia, aniżeli osoby poruszające się tylko i wyłącznie po Polsce. I to właśnie zakres tej ochrony ma istotny wpływ na ostateczną cenę polisy.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak wygląda likwidacja szkody z AC za granicą?

Jeśli szkoda powstanie za granicą to nie powinieneś się tym stresować. W pierwszej kolejności najlepiej powiadomić o niej ubezpieczyciela, gdyż to on pokrywa koszty naprawy samochodu.

Co do zasady taka szkoda powinna być naprawiona w Polsce. Jednak w sytuacji, gdy uszkodzenie auta zagraża bezpieczeństwu, to musi zostać ono naprawione tak, byś mógł nim bez przeszkód dojechać do Polski. I tu już na terenie naszego kraju ewentualnie kontynuować jego naprawę.

W OWU powinny się znajdować zapisy czy taka naprawa w warsztacie za granicą wymaga otrzymania zgody ubezpieczyciela. Czasami jej wartość jest ograniczona kwotowym limitem. Jeśli ubezpieczyciel zastrzega sobie takie prawo, to skontaktuj się z nim i ustal szczegóły. Ubezpieczenie autocasco daje Ci gwarancję, że nawet wtedy, gdy szkoda powstanie za granicą Polski wszystkie formalności załatwisz przy pomocy polskiego ubezpieczyciela.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Na miejscu zdarzenia czy nawet później nie podpisuj żadnych dokumentów w nieznanym dla Ciebie języku. Złożenie takiego podpisu może wiązać się z problemami z uzyskaniem odszkodowania i innymi nieprzyjemnościami.

Czy AC wystarczy za granicą?

Ubezpieczenie autocasco niewątpliwie stanowi dla Ciebie dużą ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży samochodem. Jednak posiadanie samej polisy AC może nie pomóc Ci w niektórych sytuacjach. Planując wyjazd za granicę warto, żebyś pomyślał o jeszcze innych dobrowolnych ubezpieczeniach, które mogą Cię poratować w razie choroby czy awarii pojazdu. Mowa tu o assistance i ubezpieczeniu turystycznym.

Może najpierw powiedzmy kilka słów o assistance. Oferowane jest ono przez różnych ubezpieczycieli. Ubezpieczenie assitance w zależności od wybranego wariantu oprócz holowania w razie kolizji czy awarii może obejmować też:

 • naprawę w miejscu zdarzenia,
 • dostarczenie paliwa,
 • pojazd zastępczy,
 • wymianę koła,
 • pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków,
 • transport kierowcy i pasażerów,
 • hotel.

Polisy oferowane w ramach assistance dzielą się na krótko i długoterminowe. Planując jednorazowy wyjazd samochodem za granicę korzystniejsze może być dla Ciebie ubezpieczenie krótkoterminowe, które najczęściej ochrania przez 7, 15 albo 30 dni.

Kupując to ubezpieczenie zwróć uwagę czy działa ono poza granicami Polski. Dokładnie prześledź zakres oferowanych wariantów. Na ogół droższa opcja zapewni Ci szerszy wachlarz pomocy. Taka analiza pozwoli Ci wybrać optymalne dla Ciebie ubezpieczenie w akceptowalnej cenie.

Jeszcze inną godną uwagi ochroną na wyjazd za granicę swoim autem jest ubezpieczenie turystyczne. Podstawowym jego celem jest zapewnienie Ci opieki medycznej i potrzebnego transportu ratunkowego. Jednak dostępne polisy w zależności od pakietu oferują też inne świadczenia takie jak:

 • NNW,
 • OC w trakcie wyjazdu,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ochronę dla zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Assistance i ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić jako całkiem osobne ubezpieczenia. Jednak zwróć uwagę, żeby ich zakresy niepotrzebnie się nie dublowały. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje też rozszerzenie assistance o opiekę medyczną i dodatkowe świadczenia albo ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o ochronę assistance. Do Ciebie należy wybór, która opcja będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza.

Podsumowanie

 • Wyjeżdżając za granicę musisz mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.
 • Dodatkowe ubezpieczenie autocasco w zależności od zakresu ubezpieczenia może chronić Cię przed szkodami powstałymi w skutek: wypadku lub kolizji, uszkodzenia auta przez osoby albo zwierzęta, pożaru, wybuchu, zjawisk pogodowych, a także przed kradzieżą pojazdu.
 • Ubezpieczenie AC działa co do zasady w większości państw europejskich.
 • Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia autocasco zawsze przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia.
 • W OWU ubezpieczyciel musi zawrzeć szczegółowy zakres ochrony ubezpieczenia, w tym jej zakres terytorialny, sposób likwidacji szkody i ewentualne wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Cena ubezpieczenia autocasco jest zależna od wielu czynników. Między innymi od zakresu ochrony, rodzaju pojazdu czy Twojej historii ubezpieczeniowej.
 • Dodatkowe ubezpieczenie assistance może zapewnić Ci holowanie, naprawę na miejscu, pojazd zastępczy, nocleg, pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków czy też przebicia koła.
 • Ubezpieczenie turystyczne zagwarantuje Ci opiekę medyczną, ale w zależności od wybranej opcji jego zakres może obejmować NNW, OC na wyjeździe, ochronę bagażu, assistance.
 • Często najkorzystniejszą finansowo opcją jest zakupienie ubezpieczenia OC, AC i ewentualnie assistance w pakiecie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o autocasco za granicą

Czy ubezpieczenie AC chroni przed drobnymi szkodami?
Wielu ubezpieczycieli ma w OWU zapis, który ogranicza odpowiedzialność ubezpieczyciela za drobne szkody. Jest to franszyza integralna. Oznacza to, że za szkody do pewnej określonej kwoty, wynoszącej na przykład 500 zł, nie należy Ci się odszkodowanie.
Czy ubezpieczenie autocasco obejmuje też holowanie samochodu?
Holowanie pojazdu może być jednym ze świadczeń, do których uprawnia polisa AC. Często zależy to od wybranego wariantu i zakresu jego ochrony. Najważniejsze jest to co jest zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia AC zapoznaj się z tym dokumentem. Dowiesz się z niego czy holowanie przysługuje Ci w ramach danej polisy. Znajdziesz tam też ewentualne ograniczenia i limity dotyczące tej usługi oraz informację czy ubezpieczyciel pokryje koszty parkingu. Znając te szczegóły będziesz mógł zdecydować czy potrzebne Ci będzie jeszcze dodatkowe ubezpieczenie assistance, które znacznie częściej zapewnia taką pomoc.
Czy polisa autocasco uwzględnia zagraniczne limity spożycia alkoholu?
Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba sięgnąć do ogólnych warunków ubezpieczenia. Przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi powoduje, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Od zapisów zawartych w OWU zależy to czy pod uwagę będzie brana polska norma, czy też może norma obowiązująca w kraju, w którym doszło do zdarzenia.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.6]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny